PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cbr 250 Yakıt Sarfiyatı

nefretxx
25 Şubat 2015, 11:01
İyi günler.Geçtiğimiz hafta cumartesi günü 20 liralık benzin aldım 4 küsür litre civarında o an km 0 ladım ve 4 litre ile 60 km yol yaptı.Daha öncedende 7 litre benzin ile 120 km gittiğini biliyorum.Gittiğim devir 6-7 geçmiyor.Lastiklerinde her 2-3 günde havalarını kontrol ediyorum.Geçen ay Tekirdağ-İstanbul yaptık o zaman arkadaşın 600f ile aynı yakıtı yaktı motora karşı çok değişik duygular beslemeye başladım.Şuan zincir dişli seti istiyor yakıtı yakması bundan kaynaklanıyor olabilir mi yoksa daha değişik problemlerimi söz konusu şimdiden teşekkür ederim.

ugurcan88
25 Şubat 2015, 11:40
daha bu sabah hesaplama yaptım, 355 km'yi 55 liraya gitmişim... km'de 16 kuruş yapıyor... senin zincir ve dişli zamanın gelmişse muhtemelen 20.000 km yi geçmişsin demektir. Bu durumda hava filtreni kontrol etmeni ve temizlemeni hatta değiştirmeni öneririm inan bana yakıtta çok farkediyor... Bunun dışında bir problem olacağını sanmıyorum. hava filtresi sorununu çözdükten sonra yine bakarsın duruma... dişli zincir durumu bahsettiğin kadar yakıt sarfiyatına etki etmez...

Alisilin
25 Şubat 2015, 11:42
Senin motorda bi sıkıntı var, usta ellerin müdahalesi lazım. O değerlerin çıkması için düşük vites son gaz gitmen lazım.

nefretxx
25 Şubat 2015, 14:10
daha bu sabah hesaplama yaptım, 355 km'yi 55 liraya gitmişim... km'de 16 kuruş yapıyor... senin zincir ve dişli zamanın gelmişse muhtemelen 20.000 km yi geçmişsin demektir. Bu durumda hava filtreni kontrol etmeni ve temizlemeni hatta değiştirmeni öneririm inan bana yakıtta çok farkediyor... Bunun dışında bir problem olacağını sanmıyorum. hava filtresi sorununu çözdükten sonra yine bakarsın duruma... dişli zincir durumu bahsettiğin kadar yakıt sarfiyatına etki etmez...

Motor 14.500 km de hava filtresi 200 km önce değişti bakımlarını ihmal ettirmiyorum.Şu şekil bir istatistik vereyim daha öncedende motor 50 liralık benzin ile 300 km geçemedim daha

acun0
25 Şubat 2015, 16:52
Bu senin yakıt afaki çok.
50 tl ile 300 km normal hatta iyi ama 4 lt ile 60 anormal.

KYorulmaz
25 Şubat 2015, 18:10
Çok uzun zamandır yakıt hesaplaması yapmıyorum ancak..
Full depo ile 330 km civarı şehir içi şehir dışı karışık gittiğimi hatırlıyorum.
Depo 55 tl ye dolmuştu.

Freye
25 Şubat 2015, 18:14
hocam senin motor sanki biraz fazla benim yakıyor
ben hiç hesaplamadım ama seninki içiyor :)

atillatopal9
25 Şubat 2015, 18:14
hocam, cbr 250mi satma sebeplerden bir tanesi.
hesaplarıma göre km de 25 kuruş ve az bir şey üstü yakıyordu.
tek silindir motora bu kadar yakıt fazla dediğim için sattım.

m1t0
25 Şubat 2015, 19:02
25 kuruş yakması için 100 km de 5,77 lt yakıt tüketmesi lazım, cbr250 için rekordur heralde.
Düşük miktarda yakıtla yapılan ölçümler yanıltıcı olur. Depoyu tam doldurup daha kesin ölçümler yapabilirsiniz.
Tam doldurmak istemiyorsanız en azından enson aldığınız 6-7 yakıtın litresini biryerlere kaydedin, toplam yaptığınız km ye göre ölçün.
Benim eski motorla 116,23 litre yakıtla 3250 km yol yapmışım. 100 km ortalaması 3,57 lt, bugünkü benzin pompa fiyatına göre km de 15,5 kuruş.

BatuhanK
25 Şubat 2015, 19:47
Bence yanlış hesaplıyorsunuz

Motosikletin son hızında veya ivmelenmesinde değişme var mı, her seferinde tek marş çalışıyor mu

EreN!
25 Şubat 2015, 19:57
kardeşim manetlerini satmalısın birilerinin gözü kalmış olabilir ondan kaynaklanıyodur belki :D

94CanRR
25 Şubat 2015, 20:13
motorunda bi sorun olduğu aşikar. Cbr250 kullanıma göre değişken 3,5-4,5 arası yakar 100 km de. 5 in üzeri yakıyorsa piste falan girmeden o işte mutlaka bi yanlışlık vardır.

nefretxx
27 Şubat 2015, 12:05
Bence yanlış hesaplıyorsunuz

Motosikletin son hızında veya ivmelenmesinde değişme var mı, her seferinde tek marş çalışıyor mu
Hala tek marş çalışıyor ivmelenmesi normal ama 2.vites 5 bin devirden sonra motor deliriyor

hocam senin motor sanki biraz fazla benim yakıyor
ben hiç hesaplamadım ama seninki içiyor :)

Hemde baya içiyor ve nedenini hala çözemedik :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:59 ----------

motorunda bi sorun olduğu aşikar. Cbr250 kullanıma göre değişken 3,5-4,5 arası yakar 100 km de. 5 in üzeri yakıyorsa piste falan girmeden o işte mutlaka bi yanlışlık vardır.

Motorun km bazı öyle gösteriyor benzin alıyorum 0 lıyorum daha sonra benzin bitene kadar ölçüm yapıyorum km sonucu o çıkıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:03 ----------

kardeşim manetlerini satmalısın birilerinin gözü kalmış olabilir ondan kaynaklanıyodur belki :D

Burda yapma şu maneti ya :queen::queen:

LynXMaSTeR
27 Şubat 2015, 14:57
hocam ben tapa gaz gidiyorum 4 litreyi zorluyor. 5 küsürlere nasıl çıktınız, zincirler veya dişliler mi eski, bujide mi sıkıntı var, ya da hava benzin karışımı oranının ayarı mı kaçtı? bir çok sebep var benzin sarfiyatı ile ilgili.

CanKarsiyaka
27 Şubat 2015, 16:27
sadece biraz zorlamayı bilin cbr bile yakıyor 200kmde yolda kaldığımı bilirim :))

nefretxx
27 Şubat 2015, 23:16
hocam ben tapa gaz gidiyorum 4 litreyi zorluyor. 5 küsürlere nasıl çıktınız, zincirler veya dişliler mi eski, bujide mi sıkıntı var, ya da hava benzin karışımı oranının ayarı mı kaçtı? bir çok sebep var benzin sarfiyatı ile ilgili.

Ben tapagaz gidince 6.5-7 zincir dişli istiyor motor bujiyide değişicem 14.500 kmde motor fuara gitmeyi bekliyorum hava benzin karışımından sanmıyorum az yaktığınıda biliyorum yeri geldiğinde :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:14 ----------

sadece biraz zorlamayı bilin cbr bile yakıyor 200kmde yolda kaldığımı bilirim :))

200 km full depoysa sen yanmışsın :) dediğin gibi yüksek devirde filan içiyor hayvan ama ben hiç öyle yüksek devirlere çıkmadan bu yakıtı tutturdum 6-7 o devirlerde diyeceğim

Şuayyip
27 Şubat 2015, 23:24
Ayıptır söylemesi rekorum full depoyla 410 km :cherry:

Sinan Er
27 Şubat 2015, 23:43
Aslında anormallik 7 litre ile 120 km gittiğinde başlamış.

Ama ölçüm şeklin de tartışılır cinsden.

Deponu doldur km sıfırla dilediğin kadar git tavsiyem 100-200 km karma kullan. Tekrar deponu doldur. Nekadar benzin aldıysa litre cinsinden not et.

Sonrada gel buraya yaz kaç km gittin kaç litre benzin aldın. Burdakilerde sana yardımcı olsun.

Diğer arkadaşların da bu şekilde sık sık ölçüm yapmalarını tavsiye ederim.

Yakıtın anormal değişiklik göstermesi arıza habercisidir.

Bu motorunuzun ateşleme sisteminde de olabilir karburatör boğazlarında da zincir dişli setinde de.

agresifm
28 Şubat 2015, 00:27
arkadaşlar bu kadar çokmu yakıyor bu motosiklet, gerçekten çok fazla

cool113
28 Şubat 2015, 00:29
sen motosiklete değil, tek dingil damperli kamyona biniyorsun şu anda dostum :)

nefretxx
28 Şubat 2015, 11:53
Ayıptır söylemesi rekorum full depoyla 410 km :cherry:

Küfür yedim gibi geldi şuan :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:50 ----------

Aslında anormallik 7 litre ile 120 km gittiğinde başlamış.

Ama ölçüm şeklin de tartışılır cinsden.

Deponu doldur km sıfırla dilediğin kadar git tavsiyem 100-200 km karma kullan. Tekrar deponu doldur. Nekadar benzin aldıysa litre cinsinden not et.

Sonrada gel buraya yaz kaç km gittin kaç litre benzin aldın. Burdakilerde sana yardımcı olsun.

Diğer arkadaşların da bu şekilde sık sık ölçüm yapmalarını tavsiye ederim.

Yakıtın anormal değişiklik göstermesi arıza habercisidir.

Bu motorunuzun ateşleme sisteminde de olabilir karburatör boğazlarında da zincir dişli setinde de.

Depoyu 50 liraya dolduruyorum benzinlikten çıkmadan 0 lıyorum km yi daha sonra benzin tam bitip yolda kalana kadar ölçüm yapıyorum 300 km geçmiş değilim.Bu ölçüm şehir içi şehirdışı verisi.Zincir dişli istiyor motor ama sanmıyorum zincir dişli o kadar yakıtı yakmasını sağlamaz gibi geliyor bana.Arıza konusundada ustama gidicem pazartesi veya salı net bilgiyi çözünce buraya yazıcam

MD.Murat
28 Şubat 2015, 11:56
sürekli yokuş tırmanıp iniyorsan , artçı ile biniyorsan vs. artar biraz ama bu kadar çok yakması bir mekanik problem olduğunu düşündürüyor.

nefretxx
28 Şubat 2015, 12:00
sen motosiklete değil, tek dingil damperli kamyona biniyorsun şu anda dostum :)

Şuan kamyonuda geçtim eli yüzü düzgün bir audi a5 1.8 benimle eşdeğer gittiği zaman benden daha az yakıyor uzun yolda :)araba 170 hp 1300 kilo civarı motosiklete 26.5 166 kilo diyolar ama beygir konusunda o kadar oldugunu sanmıyorum :) yüksek performans arabalara bile kafa tuttuyor şuan yaktıgı benzin neyse sağlık olsun aslan besleyen sütünü düşünmez diyolar ama aslan olması için bi 200-250 çevirmesi lazım oda buna yok demekki bunun sütünü düşünmemiz lazım

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:58 ----------

sürekli yokuş tırmanıp iniyorsan , artçı ile biniyorsan vs. artar biraz ama bu kadar çok yakması bir mekanik problem olduğunu düşündürüyor.

yeri geldiği zaman artçılı biniyorum ama o kadar yakıtı yakacağını sanmam

Sinan Er
28 Şubat 2015, 13:32
Küfür yedim gibi geldi şuan :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:50 ----------

Depoyu 50 liraya dolduruyorum benzinlikten çıkmadan 0 lıyorum km yi daha sonra benzin tam bitip yolda kalana kadar ölçüm yapıyorum 300 km geçmiş değilim.Bu ölçüm şehir içi şehirdışı verisi.Zincir dişli istiyor motor ama sanmıyorum zincir dişli o kadar yakıtı yakmasını sağlamaz gibi geliyor bana.Arıza konusundada ustama gidicem pazartesi veya salı net bilgiyi çözünce buraya yazıcam

Aldığın benzini parayla ölçme.

Benzin fiyatları sürekli değişiyor. Buraya yazdıklarımızı da ilerde okuyacak insanlara faydası olmayacağı gibi sanada hiçbir faydası olmaz.

Aldığın yakıtın miktarı önemli.

Deponu fullediğinde de yaklaşık olarak 50-60 tl ancak tutat.

Bu nedenle komple fulle kaç litre aldığını not et.

Kullandıktan sonra Tekrar fulle ikinci kez fullediğin kadar yakmış olursun.

mhmtsnmz
08 Kasım 2016, 05:25
Ben de 1 ay önce 2012 model cbr aldım.2 haftada yaklaşık 250km kullanmama rağmen 2 kere depo fulledim 45 45 tl toplam yaklaşık 90 tl 250km yol 100 kmde 7 litreden fazla benzin yakıyor genelde e5te kullanıyorum aşırı devirli değil ama biraz devirli kullanıyorum ani kalkış ve duruşları rahat yapmak için .oha dedim noluyo böyle az yakar dedikleri motor bu mu .benzinliği değiştirdim,yağı değiştirdim ve devire birazcık dikkat etmeye başladım shellden alıyordum artık P.o.dan alıyorum 100kmde şu an 4-5 litre yakıyor hala fazla bana göre ama en fazla bu kadar oluyor 40 tllik Po benzini ile 200 km yapıyor.Daha önce bajaj pulsarım vardı max 3 litre yakan motor bu,shellden alınca 4 litreden aşağı düşmüyordu artçı varsa shellden yoksa opetten alıyordum.Performans arıyorsanız shell gerçekten farkı hissedersiniz sürerken, ama ekonomi diyorsanız Po,opet,total vazgeçmeyin en az 100kmde 1-2 litre fark ettiriyor benzine ne katıyolar bilmiyorum ama sanki uçup gidiyor shell benzini.ve para hesabınızı anlamıyorum bugün5 tlden 50 tlye depo dolduruyorsun haftaya aynı benzin 4 tlye düşüyor 40 tlye dolduruyorsun yok 10 kuruş yakıyor 15 kuruş yakıyor işine girmeyin çok saçma bunu 2 yıl sonra okuyan adam benzinin litresini 7 tlden alırken bu hesabınız kafasını karıştıracak, fiyatlar değişken 100 km yol üzerinden litre hesaplayın ancak öyle doğru dürüst karşılaştırabilirsiniz.

mustick
01 Ağustos 2017, 13:30
Benzin göstergesindeki tek çizgi yanıp sönmeye başladıktan sonra ortalama kaç km. daha gidiyor ölçebilen var mı?