PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : lütfen yardım edin -sağlık raporu hakkında :(

akin96
23 Şubat 2015, 16:36
iyi günler abilerim benim bir sıkıntım var ve sizlerin fikirlerini almak istiyorum. bundan 4 sene önce ayağımdan ameliyat oldum ve geçirdiğim operasyonlar sonucunda sağ dizimi hareket ettiremiyorum. geçen yaz ehliyet almak için bir kursa başvurdum bütün sınavlardan geçtim ve dosyamı aldım. ancak emniyet müdürlüğündeki görevli sağlık raporumu kabul etmedi ( aile hekimliğinden almıştım) ve bana git ortopedi doktorunda rapor al dedi. bende gittim ama sana veremeyiz sen ancak H sınıfı alabilirsin dediler. elimde tamamlanmış b+a2 dosyamla kalakaldım. ne yapacağım be-ana yardımcı olursanız çok sevinirim önerilere çok ihtiyacım var özellikler bilgisi olan varsa benimle paylaşabilir mi lütfen ?

drtayfun
23 Şubat 2015, 16:40
İyi işte, engelliler KDV ödemiyor ve yarı fiyatına araç alıyorlar.

YouSuffer
23 Şubat 2015, 17:07
H ehliyeti al o zaman dostum napcaksın başka

austere
23 Şubat 2015, 17:15
İyi işte, sakatlar KDV ödemiyor ve yarı fiyatına araç alıyorlar.

usta adam neyden bahsediyor sen neyden bahsediyorsun.

akin96
23 Şubat 2015, 17:15
o zaman artık motosiklete binemem. motor süremeyeceksem ehliyetin ne anlamı kalır ki

austere
23 Şubat 2015, 17:51
o zaman artık motosiklete binemem. motor süremeyeceksem ehliyetin ne anlamı kalır ki

birazcık araştırma yaptım dostum. H ehliyeti ile motorsiklet ve araba kullabiliyormuşsun. Kursuna gidip bir konuş istiyosan

MaMi_33
23 Şubat 2015, 18:00
İyi işte, sakatlar KDV ödemiyor ve yarı fiyatına araç alıyorlar.

Yarı fiyatı değil ötv siz olarak alabiliyor.Ama vitesli motosiklete izin varmı bilmiyorum...

hsk
23 Şubat 2015, 18:17
İlçe olarak başka emniyet den randevu alıp dene birde şansını örneğin ben beylikdüzü nde evrakları verdim doğru düzgün bakmadan ehliyeti verdiler eksik varmı yokmu ona baktılar sadece ama kardeşim sultanbeyli de gitmiş nüfus cüzdanında pvc var diye git yeni kimlik çıkart demişler bide yeniden randevu almak zorunda ...

akin96
23 Şubat 2015, 18:25
h ile süreceğim motosiklet olabilir mi yani ? ne tür özellik gerekir onun için ? bide şimdi benim dosyamda eksik yok bunu H ye çevirmek için sınavlara baştan mı girmem gerekiyor ?

Sinan Er
23 Şubat 2015, 18:29
H ehliyeti aldığın zaman istediğin aracı özel donanımlı olarak kullanabilirsin. Yahut özel kendin birşeyler yaparsın. İndirimli araç alabilirsin.

Ama burada belirleyici olan senin alacağın rapordaki engel oranın.

%40 ve üzerinde bir engelin olması gerekiyor.

Bu orana polis karışmaz

Senin alacağın belgedeki oran önemli.

Bir başka seçenek de başka bir polis merkezine gidip şansını orda da denemen. Mümkün olduğunca polise gösterme engelini.

Yinede tam teşekküllü devlet hastanesinden alacağın sağlık kurulu raporu almalısın.

Engellilere tanınan birçok indirimden ve öncelikden faydalanabilirsin.

akin96
23 Şubat 2015, 18:44
özel donanımlı araç kullanacaksam motosiklette bu nasıl olur ?

dental_land
23 Şubat 2015, 20:10
Sağlık raporunu keyiften istemiyor emniyet . Her önüne gelen ehliyet almasın diye .

mehmetenis
23 Şubat 2015, 21:46
iyi günler abilerim benim bir sıkıntım var ve sizlerin fikirlerini almak istiyorum. bundan 4 sene önce ayağımdan ameliyat oldum ve geçirdiğim operasyonlar sonucunda sağ dizimi hareket ettiremiyorum. geçen yaz ehliyet almak için bir kursa başvurdum bütün sınavlardan geçtim ve dosyamı aldım. ancak emniyet müdürlüğündeki görevli sağlık raporumu kabul etmedi ( aile hekimliğinden almıştım) ve bana git ortopedi doktorunda rapor al dedi. bende gittim ama sana veremeyiz sen ancak H sınıfı alabilirsin dediler. elimde tamamlanmış b+a2 dosyamla kalakaldım. ne yapacağım be-ana yardımcı olursanız çok sevinirim önerilere çok ihtiyacım var özellikler bilgisi olan varsa benimle paylaşabilir mi lütfen ?

Senin durumun hiç iç açıcı değil açık açık söyleyeyim. Aslında kursun seni uyarması lazım dı ama yapmamışlar,

Tanıdık doktor bulacaksın raporu oradan alacaksın yada özel hastaneye gideceksin doktoru ikna edip raporu vermelerini sağlayacaksın. Eğer bu şartları yerine getiremezsen başka karakoldan almaya çalış ve karakola giderken mümkün mertebe topallamamaya çalış.

Eğer hiç biri olmadıysa mevcut ehliyetlerin iptal olur Mecburen H sınıfı ehliyet alman lazım, onunda kendine göre bir çok avantajı ve dezavantajı var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:41 ----------

birazcık araştırma yaptım dostum. H ehliyeti ile motorsiklet ve araba kullabiliyormuşsun. Kursuna gidip bir konuş istiyosan

H ehliyeti ile motosiklet veya otomobil özel tertibatlı ise kullanılabilir ama sizin dizinizde sakatlık var ise mesela scooter bir motor kullanabilirsiniz,
Bu da H Sınıfı ile ilgili Bilgilendirme;

H SINIFI EHLİYET BELGESİ:
Özel tertibatlı olarak imal, tadil ve teçhiz edilmiş motosiklet
veya otomobil türünden araçları kullanacak sakatlara kanunlar çerçevesinde verilen belgedir..
.
H sınıfı ehliyeti olanlar
Özel tertibatlı, elden kumandalı veya otomatik vitesli araçlar kullanabilirler.
Bunun belirleyicisi de alınacak Sağlık Kurulu raporudur.

akin96
24 Şubat 2015, 08:18
cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Peki özel hastaneden rapor alırsam emniyetin yine kabul etmeme gibi bir durumu olabilir mi ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 07:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:08 ----------

Sağlık raporunu keyiften istemiyor emniyet . Her önüne gelen ehliyet almasın diye .

siz merak etmeyin ben her önüne gelenden daha bilinçli bir sürücüyüm.

The Dude
24 Şubat 2015, 10:33
özel mesajla gönderecektim ama belki ilerde birileri google dan arar lazım olur.

akın;
öncelikle biraz zor işin ve kolay,
eğer bir rahatsızlığın var ise hekimin ortopediye yönlendirmesi gerekiyordu,
buradan doktorlarımızın ilgi ve alakalarına teşekkür edelim.
şöyle ki H sınıfı ehliyet ve o ehliyet ile kullanılacak araçlar kişiye özeldir.
her aracı kullanamayacaksın,
sol dizinde olsaydı problem otomatik vitesli araç kullanımın daha kolay olurdu,
neyse ...

motor için canını sıkma alırsın bir tane scooter,
paşalar gibi binersin,
bence zorlama al H sınıfı ehliyeti,
AMA

kesinlikle sağlık raporuna "ÖZEL DONANIMLI ARAÇ KULLANABİLİR ve ELDEN KUMANDALI MOTOSİKLET KULLANABİLİR İBARESİNİ" yazdır.
sağlık kuruluna ve ortopedi doktoruna bunu kerelerce söyle, yazmamışlarsa raporu alma dilekçe ile düzelttir.

YETERSİZ SÜRÜCÜ BELGESİ İLE ARAÇ KULLANMAKTAN CEZA ALACAKSIN, SONRASINDA BURADA BENİ BUL SANA NE YAPACAĞINI TARİF EDERİM.

bunlara da üzülme zira yarın bir gün otomobil alacağım zaman biraz koşturur ama ciddi maddi faydasını görürsün,
hatta eğer raporu %40 üzeri alabilirsen çok daha faydasını görürsün.

kafana bir şey takılır ise özel mesaj at elden geldiğinde yardımcı olurum.

konuya cevap yazan arkadaşların üsluplarını yadırgamıyorum,
bu memleket insanı böyle,

Uğur
24 Şubat 2015, 13:03
Akin96 öncelikle geçmiş olsun. Rahatsızlığınız kalıcı bir rahatsızlık mı,ilerleyen süreçte iyileşme şansı var mı?

Şayet kalıcı bir rahatsızlıksa, engelli raporu alma şansınız varsa bu raporu almanızı öneririm.

Bunun için engelli sağlık raporu veren bir hastahaneye başvurabilirsiniz.

Ancak engelli raporunda özür oranı en az %40 olmalı. %39.9 olsa bile malesef işe yaramıyor.

Rahatsızlığına yüzde kaç engelli raporu alabileceğinizi az çok tahmin etmek için, özür oranı cetveline (http://depo.btu.edu.tr/dosyalar/engelsiz/Dosyalar/ozurlu_rapor.pdf)bakmanız fikir vermesi açısından iyi olacaktır.

Sinan Er
24 Şubat 2015, 14:27

Daha önce insan olmayı hiç denedinmi ?

akin96
24 Şubat 2015, 16:16
söylediklerin için çok teşekkür ederim abi. eğer H raporunu alıp ehliyet alırsam ve motosiklet ibaresi de geçecekse neden ceza alacağım ki ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:13 ----------

Akin96 öncelikle geçmiş olsun. Rahatsızlığınız kalıcı bir rahatsızlık mı,ilerleyen süreçte iyileşme şansı var mı?

Şayet kalıcı bir rahatsızlıksa, engelli raporu alma şansınız varsa bu raporu almanızı öneririm.

Bunun için engelli sağlık raporu veren bir hastahaneye başvurabilirsiniz.

Ancak engelli raporunda özür oranı en az %40 olmalı. %39.9 olsa bile malesef işe yaramıyor.

Rahatsızlığına yüzde kaç engelli raporu alabileceğinizi az çok tahmin etmek için, özür oranı cetveline (http://depo.btu.edu.tr/dosyalar/engelsiz/Dosyalar/ozurlu_rapor.pdf)bakmanız fikir vermesi açısından iyi olacaktır.

kas iskelet sisteminde hareketsizlik %23 gibi bir orana denk geliyor yanlış bakmadıysam.

Enes Bakır
24 Şubat 2015, 21:39
Arkadaşım sana tavsiyem git bir özel hastaneye konuş doktorla anlat durumu böyle böyle diye al bi doktor vermesse başkasına eninde sonu biri ikna olur verir sana raporunu h sınıfı falan filan hiç ugraşma derim ben bul bi doktor al raporunu özel hastane raporuda kabul oluyor.

emrb
25 Şubat 2015, 23:29
benimde koldan ameliyat var memur parmak izinde kolumda bir şey olduğunu anlamıştı aynı şeyleri söylemişti ortopedi falan baya uğraşmıştım.eğer motosiklet sürmende ciddi anlamda sıkıntı yoksa kendine güveniyorsan başka zaman emniyete git farklı bir memura işlemini yaptır.bacağını sorarsa halı sahada düştüm falan diyebilirsin.başka çaren yok güzel kardeşim yada tanıdık bir doktor bulup rapor alacaksın o işte zor olabilir.

yeknet
26 Şubat 2015, 02:17
kurslara rapor veren bir hastaneden rapor alabilirsin, sınavı geçip dosyanı almışsın daha ne uğraşacaksın başka sınıf ehliyet almaya. sınavı geçtiğine göre vitesli de kullanabiliyorsun çok sıkıntı yok bence. özür oranı falan o hesaplara girecek biri değilsin bence. benim gittiğim hastane sadece göz muayenesi yaptı.

akin96
26 Şubat 2015, 19:13
benimde koldan ameliyat var memur parmak izinde kolumda bir şey olduğunu anlamıştı aynı şeyleri söylemişti ortopedi falan baya uğraşmıştım.eğer motosiklet sürmende ciddi anlamda sıkıntı yoksa kendine güveniyorsan başka zaman emniyete git farklı bir memura işlemini yaptır.bacağını sorarsa halı sahada düştüm falan diyebilirsin.başka çaren yok güzel kardeşim yada tanıdık bir doktor bulup rapor alacaksın o işte zor olabilir.

tanıdık doktor olsa sorun olmazdı ama yok işte siz rapor sorununu nasıl hallettiniz ? bide benim dosyamı kabul etmeyen memur sürekli orada benimde aklıma geldi olmadığı zaman gitmek ama bunu ayarlamak çok zor. ayrıca ilk gitmemde düştüm dedim adam baya inceledi beni ve madem düştün git iyileş gel dedi. zaten araç kullanmamda sıkıntı olsa hayatta böyle bişey yapmazdım

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:10 ----------

kurslara rapor veren bir hastaneden rapor alabilirsin, sınavı geçip dosyanı almışsın daha ne uğraşacaksın başka sınıf ehliyet almaya. sınavı geçtiğine göre vitesli de kullanabiliyorsun çok sıkıntı yok bence. özür oranı falan o hesaplara girecek biri değilsin bence. benim gittiğim hastane sadece göz muayenesi yaptı.

aile hekimimden almış olduğum rapor var. onu kabul etmedi işte pratisyen doktor diye. ben de tarsusta bir ortopedi doktoruna gittim sana rapor vermem dedi. yapacak bişey bulamadım şuan sınava da hazırlanıyorum okul dershane yetişmek zor oluyor. o yüzden acilen halletmem gerek ama nasıl bilemiyorum

akbird
26 Şubat 2015, 19:50
emniyettekiler, başka doktor seni onaylasa bile kabul etmeyebilir raporunu daha önce tanıdığımın başına geldi ordan biliyoırum. senin kazanılmış hakkın ölmez. sınıfın H a çevrilecek. bu konuyla ilgili gittin kurs hangi ilçe milli eğitime bağlıysa gir orayala görüş, Hatta il milli eğitime de git ve derdini anlat. Kazanılmış hak var ortada. diyelimki doktoru ikna ettin sana verdi, emniyette göz yumdu onlarda sana normal ehliyet verdi. ilerde bi gün polis seni çevirdi ve senin ayağın sakatlanmış dedi ehliyetine el koydu raporunu yazarsa çok uğraşırsın. Sen git milli eğitimlerin özel okullar görevlilerine durunumu anlat ve H almaya bak...

akin96
26 Şubat 2015, 20:31
emniyettekiler, başka doktor seni onaylasa bile kabul etmeyebilir raporunu daha önce tanıdığımın başına geldi ordan biliyoırum. senin kazanılmış hakkın ölmez. sınıfın H a çevrilecek. bu konuyla ilgili gittin kurs hangi ilçe milli eğitime bağlıysa gir orayala görüş, Hatta il milli eğitime de git ve derdini anlat. Kazanılmış hak var ortada. diyelimki doktoru ikna ettin sana verdi, emniyette göz yumdu onlarda sana normal ehliyet verdi. ilerde bi gün polis seni çevirdi ve senin ayağın sakatlanmış dedi ehliyetine el koydu raporunu yazarsa çok uğraşırsın. Sen git milli eğitimlerin özel okullar görevlilerine durunumu anlat ve H almaya bak...

söylediklerin için teşekkür ederim. yani dosyamı H ehliyete çevirmek için tekrar kursa başvuru vs. yazpamaya gerek yok mu ? bide maliyeye 500 tl ye yakın para ödedim vergi için o da boşuna mı gitmiş oldu ?

akbird
26 Şubat 2015, 20:52
söylediklerin için teşekkür ederim. yani dosyamı H ehliyete çevirmek için tekrar kursa başvuru vs. yazpamaya gerek yok mu ? bide maliyeye 500 tl ye yakın para ödedim vergi için o da boşuna mı gitmiş oldu ?

kardeşim ben şimdi tanıdığım sürücü kursunu aradım senin için. bana söyledikleri:
1. seçenek gidip heyet raporu alabilmen, alırsan emniyet sana ehliyet vermek zorunda ama heyet kendini riske atmaz öle bi durumda dedi, çok çok zor alabilmesi dedi.
2. senin dosya komple baştan kayıt olman lazımmış H için. kazandığın haklar iptal olurmuş. şikayetçi olursan kurs ve sana o raporu veren aile hekimi soruşturma geçirirmiş. Sende en baştan başlayacaksın ehliyet olayına H a göre olacak herşeyin.

benim fikrim senin işin bundan sonra uzun kardeşim. maliyeye yatırdığın paranın iadesi için trafik tescil e başvurman lazım. kayıtlı oldugun sürücü kursuna git. biraz bağır çağır beni uyarmadınız diye. sonuçta kursa para ödedin sen bu dosyayı alıken. H için seni tekrar kaydetsinler ama ücret vermemeye çalış yani sonuçta onların seni uyarmaıs lazımdı bu durumda. para isterseniz milli eğitime şikayetçi olacağım beni kandırdınız falan diye konuş. Ve en baştan başla H sınıfı için. Allah yardımcın olsun

akin96
18 Mart 2015, 20:45
abilerim ben bir ortopedi doktorundan b+a2 alabilir raporunu aldım ve sonunda ehliyetimi çıkardım. yalnız şunu merak ediyorum acaba trafik çevirdiği zaman ehliyetime el koyma veya ceza yazma gibi bir şey olabilir mi ?

myagdi
18 Mart 2015, 22:20
nasıl insanlarsınız kardeşim?

bu iş ricayla, minnetle, şansla, rüşvetle, torpille olur mu? adam kendi hayatını tehlikeye mi atsın?

kardeşim git bir ortopedi uzmanına açık açık konuş. motosiklet kullanabilir misin, ne sakıncası olabilir, scooter olur mu, güzelce öğren ve ona göre karar ver. unutma, kurallar bize hayatı zorlaştırmak için değil, bizim iyiliğimiz için konulmuştur.