PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Çaylağa Ekipman Tavsiyesi

carking58
11 Şubat 2015, 22:45
Arkadaşlar merhaba. Yeni alacağım motosiklet için ekipman konusunda yardıma ihtiyacım var, elimden geldiğince derdimi anlatmaya çalıştım, buyrun bakalım.

Vitesli motosiklet tecrübem var, 100Km kadar trafiğe kapalı alanda kullanmıştım yani hepten yabancısı sayılmam. Rabbim kısmet ederse Mayıs ayı gibi 2. El bir CBR125r almak niyetindeyim. Biraz tecrübe kazandırır, parçası ucuz olur vs diyerek özellikle 125cc ve Honda ikilisini seçtim. Eh tabi biraz da görsellik olsun diyerek CB/CBF serisinden ziyade CBR istiyorum.

Şimdi motosiklet marka/modeline karar verdiğime göre Mayıs'a kadar ekipmanlarımı ufak ufak dizeyim dedim. Öğrenci bütçesi ile öncelikli alacaklar olarak Kask-Mont-Eldiven-(Nakit kalırsa Dizlik) belirledim. Tabi bunlar içinde uygun bir bütçe. İşin açığı 1000-1200 Tl gibi bir bütçem olacak ilk etapta bunlar için. Kalan eksiklerimi (Sırt ve göğüs koruma zırhı-Bot-Pantolon) zamanla tamamlayacağım inşallah.

Şimdi gelelim sizden isteyeceğim tavsiyelere. Öncelikli olarak bakmış olduğum ve yoğunlaştığım 4-5 Kask modeli var.
1- AGV K3 veya bulabilirsem K3sv
2- Nolan N64
3- Shark S700
4- İcon Airmada
Ortalama olarak 500-600 aralığındaki kasklara bakıyorum. Sizce bu 4 seçenekten hangisi/niçin tercih edilmedi?

İkinci olarak baktığım montlar konusunda yardım isteyeceğim.
1- Dainese G. Laguna Seca Tex
2- Dainese G. Air Frame Tex
3- Revit Tarmac Air
4- Revit GT-R Air
5- Alpinestars T GP-R Air
Bunlarda ortalama olarak 500-600 civarındaki yazlık tekstil montlar. Sizin tavsiyeniz niçin/hangisi olur acaba?

Ve son olarak eldiven konusu.
1- Revit Torx
2- Alpinestars Scheme Kevlar
Bu konuda da 200 lira civarı bir bütçem var. Eldiven konusunda da bu ikisi veya başka bir model tavsiyenizi bekliyorum.

Yazım biraz uzun oldu kusura bakmayın lütfen ancak inanın çevremde bilgi sahibi kimse yok. Yardımlarınızı bekliyorum. Okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim.

bekotr2
11 Şubat 2015, 22:49
Alıcakların Konusunda pek bilgim yok fakat madem süren var ebay yada aliexpress gibi sitelerden sipariş verirsen fiyat yarı yarıya fark gösterir

Macit250
11 Şubat 2015, 22:55
Motomaxda halen indirim var deri armor deri ceketler 340 tl .Tekstil alacağına uygun fiyata deri montunu al şimdiden.SAdece mağazalarda geçerli /30 indirim bulunmakta.

http://www.motomaxonlineshop.com/4riders-armor-deri-ceket-pmu2204

igorkem
11 Şubat 2015, 23:39
Yazın sıkar adamj ya deri ceket. Bide mersin de :) su olur erir adam yaw :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:35 ----------

Bu arada agv k3sv modelini tavsiye ederim. Ben kullanıyorum on numara. Tabi diğerlerini denemedim ama eğer diğerleri hkknda yorum olmaz ise agv yi tavsiye ederim.

Fakat zaman içerisinde öğrendiğim birşey var. Ben bilerek vizörlü kask almıştım. Fakat güvenlik konusunda azda olsa problemmiş. bunuda ekliyim

carking58
11 Şubat 2015, 23:45
Alıcakların Konusunda pek bilgim yok fakat madem süren var ebay yada aliexpress gibi sitelerden sipariş verirsen fiyat yarı yarıya fark gösterir

İlginiz için çok teşekkür ederim öncelikle. Daha önce eBay ve Aliexpress'ten biçok alışverişim oldu ancak bu tarz hayati önem taşıyan ekipmanlar konusunda deneyip, üzerime giyip ve icabında karşılaştığım ters bir durumda karşımda muhatap bulabilmek istiyorum. Bu sebepten dolayı da İstanbul içerisinden almayı düşünüyorum.

Motomaxda halen indirim var deri armor deri ceketler 340 tl .Tekstil alacağına uygun fiyata deri montunu al şimdiden.SAdece mağazalarda geçerli /30 indirim bulunmakta.

http://www.motomaxonlineshop.com/4riders-armor-deri-ceket-pmu2204

Hocam işin aslı benim gönlümde Deri montlardan yana fakat daha önceden Alpinestars marka kuzenime ait yazlık tekstil bir montla tecrübem olmuştu kendimi deri monta göre çok daha rahat ve ferah hissetmiştim. Motosiklete de yeni başlayacağım için, kendimi kasan ve zorlayan icabında bunaltan şeylerden ilk etapta uzak durayım diyorum. Linkini gönderdiğiniz mont gerçekten çok güzelmiş. Fiyatı da ciddi oranda uygun görünüyor. Vakit bulabilirsem mağazayı sırf bunun için uğramayı düşünüyorum. ilginiz için teşekkürler.

Yazın sıkar adamj ya deri ceket. Bide mersin de :) su olur erir adam yaw :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:35 ----------

Bu arada agv k3sv modelini tavsiye ederim. Ben kullanıyorum on numara. Tabi diğerlerini denemedim ama eğer diğerleri hkknda yorum olmaz ise agv yi tavsiye ederim.

Fakat zaman içerisinde öğrendiğim birşey var. Ben bilerek vizörlü kask almıştım. Fakat güvenlik konusunda azda olsa problemmiş. bunuda ekliyim

Hocam SV modelini bende içerisindeki 2. vizör için ve de K3'ün güncellenmiş versiyonu olarak lans edildiği için düşünmüştüm. Gönlümden ilk geçende o açıkcası. Eğer diğerlerinden yana daha iyi bir yorum gelmezse bende Sv veya düz olan modelden alacağım sanırım. Sizin yaşadığınız herhangi sorun var mı acaba Sv modelle ilgili? Özellikle içerisine aldığı rüzgar sesi ve havalandırma konusunda bir rahatsızlığınız var mı acaba?

emrb
11 Şubat 2015, 23:50
kask olarak 2 marka kaskım oldu birisi scorpion exo 500 çok rahattı ama çok sıkıyordu gevşer dediler gevşemedi değiştirdim nolan n86 aldım.Nolanı ilk taktığımda attan inip eşeğe binmiş gibi oldum ama şimdi alıştım ikisi arasında scorpion öneririm.

mont olarak bering aero kullanıyorum.yazlık mont 2 kere düştüm korumasından ziyade kumaşı aşırı derecede dayanıklı öneririm.

eldiven yine bering yazlık eldiven vardı oda çok sağlamdı yırtıldı.şimdi alpinestars s1 aldım çok güzel.

carking58
12 Şubat 2015, 00:40
kask olarak 2 marka kaskım oldu birisi scorpion exo 500 çok rahattı ama çok sıkıyordu gevşer dediler gevşemedi değiştirdim nolan n86 aldım.Nolanı ilk taktığımda attan inip eşeğe binmiş gibi oldum ama şimdi alıştım ikisi arasında scorpion öneririm.

mont olarak bering aero kullanıyorum.yazlık mont 2 kere düştüm korumasından ziyade kumaşı aşırı derecede dayanıklı öneririm.

eldiven yine bering yazlık eldiven vardı oda çok sağlamdı yırtıldı.şimdi alpinestars s1 aldım çok güzel.

İlginiz için çok teşekkür ederim hocam. Scorpion kask hakkında pek bir bilgiye sahip değilim işin açığı. Herhangibir mağazada dahi elime almışlığım yok. AGV kaskları birkaç kez inceleme fırsatım olmuştu, malzemesi baya kaliteli gelmişti (O zman LS2 ff396 idi yanlış hatırlamıyorsam karşılaştırdığım kask). İcon'ı ise son yıllarda özellike AEA ve Motorcu Muhabbeti gibi kanallarda gördüm. Benim yukarıda bahsettiğim model de giriş seviyesi sayılır. Nolan'ı bir ecza kuryesi abi tavsiye etmişti bana, çok dayanıklı ve rahat olduğunu eklemişti. İşin açığı bildiğim, gördüğüm bir tek AGV var. Acaba daha önce hiç AGV tecrübesinde bulundunuz mu? Scorpion'la kıyas yapma şansınız var mı?

Mont konusunda bahsettiğiniz mont sanırım tam bir f/p ürünü. Özellikle fiyatı benim baktıklarıma göre uygun geldi ancak aynı kaskta olduğu gibi bu marka hakkında hiçbir bilgiye sahip değilim. Yukarıda bahsettiğim montlara göre daha iyidir dediğiniz bir özellikiği var mı acaba?

xcom
12 Şubat 2015, 01:53
Selamlar.. öncelikle kask olayına geleyim arkadaşım agv k3 kullanmakta gayet memnun kullanmadım ama yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmediği için tavsiye ederim.. mont olarak biraz fiyatı pahalı kaçsa da rev'it dragon öneririm 4 mevsim içindeki astar fermuar ile bağlı ve çıkarılabilir.. havalandırma kanalları güzel yağmur ve rüzgar almıyor bizzat test ettim pantolon bağlantı için fermuarda var.. korumaları da güven verici dirsek ve omuz bölgeni tam kavrıyo yumurtalık gibi.. eldiven için ise knox zero2 önereceğim..

biliyorum bütçen kısıtlı durumlar sıkıntılı ama biraz daha bekleyip sabredip üstüne ekleyip 1 tık üst seviyeden almaya çalış.. çünkü kullanmaya başlayıp biraz zaman geçtikçe ''ya ben çöpe para vermişim boşu boşuna'' diyebilirsin ilk zamanlar bende öyle yapmıştım.. ben pişman oldum seninde olmanı istemem..

iyi geceler...

carking58
12 Şubat 2015, 23:38
Selamlar.. öncelikle kask olayına geleyim arkadaşım agv k3 kullanmakta gayet memnun kullanmadım ama yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmediği için tavsiye ederim.. mont olarak biraz fiyatı pahalı kaçsa da rev'it dragon öneririm 4 mevsim içindeki astar fermuar ile bağlı ve çıkarılabilir.. havalandırma kanalları güzel yağmur ve rüzgar almıyor bizzat test ettim pantolon bağlantı için fermuarda var.. korumaları da güven verici dirsek ve omuz bölgeni tam kavrıyo yumurtalık gibi.. eldiven için ise knox zero2 önereceğim..

biliyorum bütçen kısıtlı durumlar sıkıntılı ama biraz daha bekleyip sabredip üstüne ekleyip 1 tık üst seviyeden almaya çalış.. çünkü kullanmaya başlayıp biraz zaman geçtikçe ''ya ben çöpe para vermişim boşu boşuna'' diyebilirsin ilk zamanlar bende öyle yapmıştım.. ben pişman oldum seninde olmanı istemem..

iyi geceler...

Detaylı yazınız için çok teşekkür ederim hocam. Agv konusundaki tek tereddütüm çevremdeki bir abi tarafından ' O kaskın piyasaya çıkış tarihi baya eski, haliyle üretildiği teknolojide yavaş yavaş eski kalmaya başladı. Baksana adamlar boşuna mu SV modelini çıkarttılar, güncellediler vs' demesi. Yoksa bende malzeme kalitesi olarak vede bana verdiği his olarak oldukça beğenmiştim. Mont ve eldiven konusundaki tavsiyeleriniz içinse, dediğiniz montu biraz inceledim ve oldukça sağlam kalın bir yapıya sahip görünüyor resimlerden. Hatta ona bakarken Revit Jupiter diye bir model de önerilenler sayfasına geldi ikisini de bakılacaklar listeme ekledim. Mutlaka üzerime bir deneyip tecrübe edeceğim. Eldivene baktığım zamansa kışlık olduğunu gördüm ve biraz temkinli yaklaştım açıkcası. Yaz kullanımı için size bir sıkıntı verdi mi acaba? Özellikle ter konusunda çekincelerim var. Tecrübelerinizi paylaştığınız için tekrardan teşekkür ederim :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:24 ----------

Tecrubesi olan arkadaslar, bilgilerinizi esirgemez paylasirsaniz cok sevinirim

igorkem
12 Şubat 2015, 23:47
Açıkçası ses konusunda ve bavalandırma konusunda oldukça memnunum. Zaten havalandırma konusunda extra hava kapakçıkları var. Onları açabilirsin. Rahatlığı ve hissiyatı çok güzel. Dışardan aşırı bir ses almıyor. Fakat sanki özellikle soğuklarda denedim ben böyle vizör kapalıyken buğulanmay çalışıyor ama buğulanamıyor gibi. Yani görüşünü engelleyecek veya rahatsız edecek bir durum oluşmuyor ama buğulanmak istiyor gibi. İr durum söz konusu. Tabi ben bütün kapakçıkları da kapalı tutuyorum.

Ama tekrardan söylüyorum gerçekten güzel kask. Özellikle üzerinde nerdeyse hiçbir desen yok. Düz beyaz aldım ben. İstediğim herşeyi yapıştırabilmek için

carking58
13 Şubat 2015, 00:05
Açıkçası ses konusunda ve bavalandırma konusunda oldukça memnunum. Zaten havalandırma konusunda extra hava kapakçıkları var. Onları açabilirsin. Rahatlığı ve hissiyatı çok güzel. Dışardan aşırı bir ses almıyor. Fakat sanki özellikle soğuklarda denedim ben böyle vizör kapalıyken buğulanmay çalışıyor ama buğulanamıyor gibi. Yani görüşünü engelleyecek veya rahatsız edecek bir durum oluşmuyor ama buğulanmak istiyor gibi. İr durum söz konusu. Tabi ben bütün kapakçıkları da kapalı tutuyorum.

Ama tekrardan söylüyorum gerçekten güzel kask. Özellikle üzerinde nerdeyse hiçbir desen yok. Düz beyaz aldım ben. İstediğim herşeyi yapıştırabilmek için

Ilginiz icin cok tesekkur ederim. Inanin havalandirma konusu yazin kullanacagim icin en buyuk kriterim diyebilirim. Detayli anlatiminiz icin cok sag olun. Sanirim kask konusunda kararim artik %80 belli AGV olacak.

Nikuraya
13 Şubat 2015, 01:42
Agv k3sv ve dainese g laguna seca kullanıyorum gayet memnunum tavsiye ederim.

carking58
14 Şubat 2015, 03:19
Agv k3sv ve dainese g laguna seca kullanıyorum gayet memnunum tavsiye ederim.

G Laguna Seca için, yazın çok bunaltacağı ve yeterli havalandırması olmadığı söyleniyor. Kullanıcısı olarak sizce nasıl hocam? Yaz için daha ince seçeneklerde var fakat Dainese hep daha kaliteli gelmiştir bana aklım bunda aslında.

Motork08
14 Şubat 2015, 03:31
http://www.motoin.de/Clothing/Jackets/Textilejackets/REVIT-EXCALIBUR::26472.html?refID=02&utm_source=googleAdwords&utm_medium=export&language=en&country=TR&gclid=CjwKEAiA3vamBRDJ1Lfwt5Pckw4SJAAdhnk21Rr9o47B lNpzlrBb_SnMPbSLBbBtQQO3JhTArPSnLxoCcULw_wcB

Bu mont bende var 700e aldım sırkecıden taksıtle burda nıye boyle moralım bozuldu suan.
4 mevsım kıslık ve yagmurluk astarı var dısı ıslanıyo ıce gırmuyo yagmur astarı sayesınde yanı.
memnunum son derece sert kosullarda kullanmadım(kar kıyamet)ama normal sogukta usumedım onun harıcı
korumları tatmın edıcı sırtlık cebı var ekstra alıon oda kalınnı var guzel tatmın edıcı knoxunhttp://www.ozenmotor.com.tr/KNOX-SIRT-KORUMA_1685.html#0
onun harıcınde herseyı cıkartıyon yazın efıl efıl gıyyon o hosuma gıttı ama alıcaksan yazlık halıyle gıyınce tam otursun vucuduna ıclıgı falan taktınmı bı sısıyo mont o halıyle korumalar tam yerıne oturur ancak yazın bosluk olur sıkıntı onun ıcın yazlık halıyle sarsın vucudunu ıclıklerını takıncada daha ıyı oturur benım dusuncem boyle bıde sıkecıden alcaksan ordakı adamların onerılerıne bakma bı traştan caktıkları yok bence maaş yol yemek ssk

http://www.n11.com/revit-chevron-eldiven-P19715084?cid=604001&gclid=CjwKEAiA3vamBRDJ1Lfwt5Pckw4SJAAdhnk2i_7zEZah nFNTrOHJhULjh17cgsJVhfofVScgbY6zoRoC2t7w_wcB
bıde benım eldıven bu senın bahsettıgıne cok benzıyo azz cok aynılarsa soyle bı sıkıntı oldu bende bılekten yapıskanlı yerlerı gıyerrken tutuyoruz ya benımkı zamanla yırtıldı onun harıcınde bısıkıntısı yok ama duserek test etmedım ne derece ıyı bılemmem ama ele gıyınce bana guven verdı hıs guzel kötü değil atcam resmını benımkınınkı gıbıyse başka bak bıde ben pısman oldum boyle aldıma bilekten boyle uzun eldıven al almısken

BatuhanK
14 Şubat 2015, 03:44
laguna seca yazlık bir mont değil. D-dry olanında iç yağmur astarı varken D-dry olmayanında yağmur astarı yok. Kıyas yapmak gerekirse revit aralarında yanlış hatırlamıyorsam kumaş sıklığı en az olanıydı. Zevke ve fiyata Göre dainese veya tercih edilebilir.
Kask konusunda ise agv k3 buğu yapmayan vizörü ve havalandırmasının nisbeten daha iyi olmasıyla öne çıkıyor.
Güneş vizörlü kasklara bir türlü güvenemedim, testlerine bakmak lazım. K3 ten memnunum. Rüzgar sesi fazla almıyor, buğu yapmaması soğuk havalarda büyük rahatlık.

Sj's
14 Şubat 2015, 04:02
Dostum en dogru ekipman siralamasini sen yapmissin. Bizden, ozellikle bu forumdaki hic bir halt bilmeden atip tutacak insanlarin fikrine ihtiyacin yok. Listedekilerden ilerle keyfine bak :)

Yok deri ceket yazin uzermis yok agv alirsan ses yaparmis hepsi fasa fiso.

Ben kisisel zevk ve tercihlerin buralarda sorulmasini dogru bulmuyorum. Cunku cogunlukla yanlis yonlendiriyorlar. Misal ben deri ceketle yazlari muthis rahatim. Hem kis hem yaz deri ceketle super keyif aliyorum, 3 kaskim var biri de agv ne ses derdim var ne ruzgar.

Dinleme kimseyi, harika secenekler yapmissin kendince onlari dene begendigini al.

Motork08
14 Şubat 2015, 04:05
http://i.hizliresim.com/yPV5aj.jpg

http://i.hizliresim.com/6ZmPVv.jpg

http://i.hizliresim.com/WVbkv8.jpg

http://i.hizliresim.com/39ALZM.jpg

bu boyle bahsettıgım montun içide böyle aklında bi fikir oluşması acısından

http://i.hizliresim.com/RJQkZR.jpg

Hadi Allah kolaylık versin

carking58
14 Şubat 2015, 04:36
laguna seca yazlık bir mont değil. D-dry olanında iç yağmur astarı varken D-dry olmayanında yağmur astarı yok. Kıyas yapmak gerekirse revit aralarında yanlış hatırlamıyorsam kumaş sıklığı en az olanıydı. Zevke ve fiyata Göre dainese veya tercih edilebilir.
Kask konusunda ise agv k3 buğu yapmayan vizörü ve havalandırmasının nisbeten daha iyi olmasıyla öne çıkıyor.
Güneş vizörlü kasklara bir türlü güvenemedim, testlerine bakmak lazım. K3 ten memnunum. Rüzgar sesi fazla almıyor, buğu yapmaması soğuk havalarda büyük rahatlık.

Hocam incelikle verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim. Fakat anlamadigim bir nokta oldu. G. Lagune Seca icin yazlik bir mont degil demissiniz, fakat ben arastirdigin ve okudugum her terde Yazlik Tekstil Mont olarak gordum. Hatta siz dedikten sonra tekrar kontrol amacli Dainese'in resmi sitesine baktim, orada da yazlik olarak belirtilmekte. (ilgili sayfa http://www.dainese.com/we_en/g-laguna-seca-tex-18986.html )

Bunun disinda ozellikle K3 icin yaptiginiz yorumlara ayrica tesekkur ederim. Sanirim bu guneslik vizoru ile ilgili biraz arastirma yapmam gerekecek. Cunku cevremden de bircok kisi skintili durumlara yol acabilecegini soylemisti.

Dostum en dogru ekipman siralamasini sen yapmissin. Bizden, ozellikle bu forumdaki hic bir halt bilmeden atip tutacak insanlarin fikrine ihtiyacin yok. Listedekilerden ilerle keyfine bak :)

Yok deri ceket yazin uzermis yok agv alirsan ses yaparmis hepsi fasa fiso.

Ben kisisel zevk ve tercihlerin buralarda sorulmasini dogru bulmuyorum. Cunku cogunlukla yanlis yonlendiriyorlar. Misal ben deri ceketle yazlari muthis rahatim. Hem kis hem yaz deri ceketle super keyif aliyorum, 3 kaskim var biri de agv ne ses derdim var ne ruzgar.

Dinleme kimseyi, harika secenekler yapmissin kendince onlari dene begendigini al.

Cesaretlendirici mesajiniz icin cok tesekkur ederim. Akli basinda ve mantikli bir surucu olmak istiyorum yoksa sonumuz iyi kotu belli. Belli bir butce ile alabilecegim modelleri cikartim kafamda, simdi de kullanici tecrubelerinden faydalanma amacli sizlere danismak istedim. Istanbul'a geldigim zaman tek tek butun secenekleri deneyerek tecrube etmek istiyorum bende. Kendime en uygun olani alma taraftariyim. Nacizane tavsiyeleriniz icin ayrica tesekkurler.

http://i.hizliresim.com/yPV5aj.jpg

http://i.hizliresim.com/6ZmPVv.jpg

http://i.hizliresim.com/WVbkv8.jpg

http://i.hizliresim.com/39ALZM.jpg

bu boyle bahsettıgım montun içide böyle aklında bi fikir oluşması acısından

http://i.hizliresim.com/RJQkZR.jpg

Hadi Allah kolaylık versin

Detayli ilginizden dolayi cok tesekkur ederim. Sizin onerdiginiz mont sanirim biraz butcemin uzerinde kaliyor, fakat bu detayli incelemeniz ile birlikte baktigim magazalarda bulabilirsem mutlaka denemeyi dusunuyorum. Vaktinizi ayirdiginiz icin sagolun.

BatuhanK
14 Şubat 2015, 12:51
Merhaba ben montu dememiştim hatta almayı düşündüğüm bir monttu fakat iç astarılı modeline ekstradan 100 € ya yakın fark istendiği için vazgeçmiştim. Montların ikisinde de bildiğimiz termal içlik mevcut.
Dainese ın sitesinde de yazlık oldığuna dair bir bilgi göremedim. Air vents? yazan kısmı diyorsanız onlar önde ve arkada olmak üzere 4 adet fermuarlı bölüm oluyor. Kışın kapalı, yazın açıyoruz. Fakat yine de bir yazlık mont gibi olmaz

Nikuraya
14 Şubat 2015, 13:08
G Laguna Seca için, yazın çok bunaltacağı ve yeterli havalandırması olmadığı söyleniyor. Kullanıcısı olarak sizce nasıl hocam? Yaz için daha ince seçeneklerde var fakat Dainese hep daha kaliteli gelmiştir bana aklım bunda aslında.

Dostum açıkçası 1-2 aylık sürücüyüm yani aşırı yaz sıcağında kullanmadım. 2-3 hafta önce hava nispeten sıcakken çıkmıştım. Beşiktaş-Ortaköy arası yolu bilirsin belki hafta sonu çok trafik olur öyle böyle trafik yoktu yani. Motor fan falan açtı o sıcağında etkisiyle çok fena terledim içimde kısa kollu vardı sadece ama ceketin içliği takılıydı. İçliği çıkarttıktan sonra çözüldü sorun ferah ferah gittim. Yaz sıcağında havalandırmaları açınca çok bunaltmaya bilir ama sıkışık trafikte yine bunaltır diye düşünüyorum. Ama şöyle bir şey var o sıcakta zaten dışarda normal kısa kolluyla gezerken bile bunalıyoruz üstüne hangi ceketi giyersen giy 30-40 km hızın altında giderken her türlü bunaltıcak bence.

Eğer dersen ki yaz ve kış için ayrı mont alıcam o zaman fileli bir model tercih edebilirsin yaz için. Ama G Laguna Seca 4 mevsim için bence ideal bir mont kışın 1 derece soğukta da sürdüm kesinlikle üşümedim sadece sağanak yağmurda sırılsıklam oldum bir kere, d-dry almadığım için siyah rengini bulamamıştım aldığım mağazada o yüzden tekstil olanın siyahını aldım.

carking58
14 Şubat 2015, 13:31
Merhaba ben montu dememiştim hatta almayı düşündüğüm bir monttu fakat iç astarılı modeline ekstradan 100 € ya yakın fark istendiği için vazgeçmiştim. Montların ikisinde de bildiğimiz termal içlik mevcut.
Dainese ın sitesinde de yazlık oldığuna dair bir bilgi göremedim. Air vents? yazan kısmı diyorsanız onlar önde ve arkada olmak üzere 4 adet fermuarlı bölüm oluyor. Kışın kapalı, yazın açıyoruz. Fakat yine de bir yazlık mont gibi olmaz

Detayli aciklamalariniz icin cok tesekkur ederim hocam. Konuya ve markalara hakim degilim, yalnizca elimdeki butceye gore birtakim arastirmalar sonucu bunlara ulastim. Dainese'in sitesinde incelerkende su asagida fotografi koyacagim yerdeki durumdan dolayi yazlik oldugunu dusunmustum. Sanirim en iyisi benim gidip bunlari bir denemek olacak. Acaba sizin tavsiye ettiginiz yaz agirlikli kullanim icin bir mont var mi? Fiyat olarak 500-600 bandinda. Simdiden tesekkurler
http://i.hizliresim.com/vgZbov.png (http://hizliresim.com/vgZbov)

Dostum açıkçası 1-2 aylık sürücüyüm yani aşırı yaz sıcağında kullanmadım. 2-3 hafta önce hava nispeten sıcakken çıkmıştım. Beşiktaş-Ortaköy arası yolu bilirsin belki hafta sonu çok trafik olur öyle böyle trafik yoktu yani. Motor fan falan açtı o sıcağında etkisiyle çok fena terledim içimde kısa kollu vardı sadece ama ceketin içliği takılıydı. İçliği çıkarttıktan sonra çözüldü sorun ferah ferah gittim. Yaz sıcağında havalandırmaları açınca çok bunaltmaya bilir ama sıkışık trafikte yine bunaltır diye düşünüyorum. Ama şöyle bir şey var o sıcakta zaten dışarda normal kısa kolluyla gezerken bile bunalıyoruz üstüne hangi ceketi giyersen giy 30-40 km hızın altında giderken her türlü bunaltıcak bence.

Eğer dersen ki yaz ve kış için ayrı mont alıcam o zaman fileli bir model tercih edebilirsin yaz için. Ama G Laguna Seca 4 mevsim için bence ideal bir mont kışın 1 derece soğukta da sürdüm kesinlikle üşümedim sadece sağanak yağmurda sırılsıklam oldum bir kere, d-dry almadığım için siyah rengini bulamamıştım aldığım mağazada o yüzden tekstil olanın siyahını aldım.

Hocam inanin verdiginiz bilgiler benim icin altin degerinde, birebir kullanicisindan duymak cok mutlu etti beni. Simdilik 2 ayri mont alma durumum yok gibi, kisitli bir butceye sahibim. Kisin motoru kullanip-kullanmayacagim henuz net degil, o yuzden de yaz agirlikli birsey alayim dedim. Sizin aciklamalarinizdan aslinda bana uygun oldugunu dusundun, astarini cikarrtigimiz zaman ferahsa yeterli zaten. Illaki dediginiz gibi yazin ne giyersek giyelim dusuk hizlarda bunaltacaktir. Bakalim insallah bizede nasip olur kullanmak. ilginiz icin cok tesekkur ederim.

BatuhanK
14 Şubat 2015, 14:22
Evet o biraz garip geldi bana da. Hocam o bildiğimiz içlikli önünde file olmayan mont yani dainese yanlış yapmıştır kesin :P yazlık mont alırken sadece tasarımına bile bakabilirsiniz. Tabi ki deneyip hangisinin üstünüze daha iyi oturduğuna da baktıktan sonra. çünkü bu motların soğuk geçirmeme, sıcak tutma, su geçirmezlik özelliği gibi dertleri yok.
*yazlık Montların önü fileli olur, rüzgar bir miktar hızı kesilerek içeri girer. Soğuk-serin yaz akşamlarında yazlık montlor biraz üşütebilir, kışın ise kullanmanın imkanı yok. Eğer kışon da motosiklet sürecekseniz veya ilkbajar sonbahar da diyebiliriz kesinlikle kışlık bir mont da almalısınız. Bugüne kadar hiç yazlık mont kullanmadım 4 mevsim montlarla idare ettim. Sıkışık trafikte evet terletebiliyor, astar çıplak tene yapışabilir(termal içliğin altında fileli bir yüzey yoksa). Fakat trafik olmadığı zamanlarda 40 kmden sonra rahatlamaya, soğumaya başlayabiliyorsunuz.
Eldivenlere bakamadım fakat şöyle bir durum var. Eldiven montu içine alırsa, kışın daha iyi olur, bilek kısmı bol olsa bile rüzgarda rahatsız etmez.
Eldiven montu içine almıyor bilek kısmı kısa ise, montun bilek kısmından da rüzgarı alabiliyorsunuz fakat rüzgar ile bir nebze sıyrılan mont ve eldiven sonu arasında kalan çıplak teni güneş bir güzel yakıyor

carking58
14 Şubat 2015, 16:34
Evet o biraz garip geldi bana da. Hocam o bildiğimiz içlikli önünde file olmayan mont yani dainese yanlış yapmıştır kesin :P yazlık mont alırken sadece tasarımına bile bakabilirsiniz. Tabi ki deneyip hangisinin üstünüze daha iyi oturduğuna da baktıktan sonra. çünkü bu motların soğuk geçirmeme, sıcak tutma, su geçirmezlik özelliği gibi dertleri yok.
*yazlık Montların önü fileli olur, rüzgar bir miktar hızı kesilerek içeri girer. Soğuk-serin yaz akşamlarında yazlık montlor biraz üşütebilir, kışın ise kullanmanın imkanı yok. Eğer kışon da motosiklet sürecekseniz veya ilkbajar sonbahar da diyebiliriz kesinlikle kışlık bir mont da almalısınız. Bugüne kadar hiç yazlık mont kullanmadım 4 mevsim montlarla idare ettim. Sıkışık trafikte evet terletebiliyor, astar çıplak tene yapışabilir(termal içliğin altında fileli bir yüzey yoksa). Fakat trafik olmadığı zamanlarda 40 kmden sonra rahatlamaya, soğumaya başlayabiliyorsunuz.
Eldivenlere bakamadım fakat şöyle bir durum var. Eldiven montu içine alırsa, kışın daha iyi olur, bilek kısmı bol olsa bile rüzgarda rahatsız etmez.
Eldiven montu içine almıyor bilek kısmı kısa ise, montun bilek kısmından da rüzgarı alabiliyorsunuz fakat rüzgar ile bir nebze sıyrılan mont ve eldiven sonu arasında kalan çıplak teni güneş bir güzel yakıyor

Hocam cok tesekkurler, ozellikle mont ve eldiven ile ilgili verdiginiz ince detaylardan dolayi. Isin asli soyle ki, ilk etapta kisin kullanmayi dusunmuyorum. Mayis gibi kullanmaya baslayip Eylul Ekim gibi birakacagim. O zaman bende sizler gibi mevsimlik bi mont almam daha iyi olacak sanirim. Durdugumuz yerle illaki her mont bunaltacaktir diye dusunuyorum, sonucta kisa kollu t-shirt yerine uzun kollu bisey bile giysek terliyoruz hemen. En iyisi bunu fazla dert etmeden birazcik hizlaninca bana nefes aldiran montlara yoneleyim. Boylece aksamda, sonbaharda da kullanabilme imkanim olur. Eldiven icin kisa ve uzun olanlarin ne ise yaradigini pek bilmiyordum sayenizde ogrenmis oldum. Hem yazin guneste yanmamak adina, hemde baharda soguk yememek icin bilege kadar olan uzun modellere yonelecegim mutlaka. Verdiginiz bilgiler benim icin altin degerinde, tekrardan cok tesekkurler.

Nikuraya
14 Şubat 2015, 19:47
Dostum şunu da söyleyeyim güzel güzel bütçe ayırmışsın ekipmanı önce alıyorsun, bir 400-500 lira da eğitime ayır. Ben kişisel görüşüm olarak profesyonel eğitim almadan motora binmenin yasak olması gerektiğini düşünüyorum.

carking58
15 Şubat 2015, 21:19
Dostum şunu da söyleyeyim güzel güzel bütçe ayırmışsın ekipmanı önce alıyorsun, bir 400-500 lira da eğitime ayır. Ben kişisel görüşüm olarak profesyonel eğitim almadan motora binmenin yasak olması gerektiğini düşünüyorum.

Tavsiyeniz icin cok tesekur ederim hocam. Isin asli egitim benimde aklimda olan birsey, ama ozellikle kendi motorumu alip kendi ekipmanlarimla basvurayim GIS vs gibi kurumlara diyorum. Hem kendi motoruma olan hakimiyetim artar, hemde yaptigim hatalarda motorumun bana yansitacagi geri donusleri ogrenirim diyorum. Bakalim eger motoru biraz uygun fiyata alabilirsem kalan paraya, olmadi aldiktan sonra biriktirdigim ilk paraya bende egitim almayi dusunuyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:27 ----------

Goruslerinizi ve tecrubelerinizi zevkle okuyorum, lutfen yardimci olun arkadaslar

Nikuraya
15 Şubat 2015, 22:06
Çoğu soruna cevap verdik dostum senin hala kafanda netleştiremediğin şeyler varsa yaz yardımcı olmaya çalışalım :cat:

carking58
16 Şubat 2015, 18:53
Çoğu soruna cevap verdik dostum senin hala kafanda netleştiremediğin şeyler varsa yaz yardımcı olmaya çalışalım :cat:

Hocam ilginizden dolayı çok teşekkürler. Son olarak netleşen 2 kask ve 2 mont var aklımda;
AGV K3 ve K3 Sv
Dainese Laguna Seca tex ve Dainese Air Frame tex.

Monttaki kıyas şu aslında;
Laguna Seca'nın İçliği var(mış), tamamen yazlık sayılmaz yani mesh diye tabir edilen bir kumaşı yok, hava alması için fermuarlı yerleri var
Air Frame için tamamen yazlık mesh bir mont, içliği yok.
Şimdi İlkbahar-Yaz-Sonabahar mevsimleri ve genellikle şehir içi kullanım için hangisi daha mantıklı olur? Laguna seca ağır basan taraf, fakat çok çok bunaltır mı korkusu var.

xcom
18 Şubat 2015, 01:59
Detaylı yazınız için çok teşekkür ederim hocam. Agv konusundaki tek tereddütüm çevremdeki bir abi tarafından ' O kaskın piyasaya çıkış tarihi baya eski, haliyle üretildiği teknolojide yavaş yavaş eski kalmaya başladı. Baksana adamlar boşuna mu SV modelini çıkarttılar, güncellediler vs' demesi. Yoksa bende malzeme kalitesi olarak vede bana verdiği his olarak oldukça beğenmiştim. Mont ve eldiven konusundaki tavsiyeleriniz içinse, dediğiniz montu biraz inceledim ve oldukça sağlam kalın bir yapıya sahip görünüyor resimlerden. Hatta ona bakarken Revit Jupiter diye bir model de önerilenler sayfasına geldi ikisini de bakılacaklar listeme ekledim. Mutlaka üzerime bir deneyip tecrübe edeceğim. Eldivene baktığım zamansa kışlık olduğunu gördüm ve biraz temkinli yaklaştım açıkcası. Yaz kullanımı için size bir sıkıntı verdi mi acaba? Özellikle ter konusunda çekincelerim var. Tecrübelerinizi paylaştığınız için tekrardan teşekkür ederim :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:24 ----------

Tecrubesi olan arkadaslar, bilgilerinizi esirgemez paylasirsaniz cok sevinirim

henüz yazın kullanma fırsatım olmadı eldiveni bende bu yaz tecrübe edicem.. kayserinin neresinden bu arada? ben yahyalı.. :queen::mrgreen:

ryangt
18 Şubat 2015, 02:18
bende Develi'liyim :)

carking58
18 Şubat 2015, 03:32
henüz yazın kullanma fırsatım olmadı eldiveni bende bu yaz tecrübe edicem.. kayserinin neresinden bu arada? ben yahyalı.. :queen::mrgreen:

bende Develi'liyim :)

Ben Merkez'deyim. Esenyurt mahallesi belki bilirsiniz. Tatillerde buradayım fakat üniversite İstanbul'da haliyle çoğu zaman ordayım okul açıkken.

carking58
08 Nisan 2015, 19:42
Bugun itibariyle Agv K3-Sv sahibi olarak listeyi almaya basladim :) Iki uc hafta icerisinde de ceketi temin edecegim, en sonunda motorumu aldik diye konu acmakta nasip olacak insallah:)