PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İkinci El Motosiklet Alımı Esnasında ve Sonrasında İzlenecek Yollar

Uğur
25 Aralık 2014, 20:55
İkinci el bir motosiklet almaya karar verdik. İlanları inceledik,kararımızı verdik.

Peki bundan sonra neler yapmalıyız?

İşte bu yazıda adım adım bu işlemlerden bahsetmeye çalışacağız.

1-Beğendiğiniz ve almak istediğiniz motosikleti mutlaka yetkili servise buna imkan yoksa işinin ehli bir motosiklet ustasına gösterelim.

Özellikle ilk defa motosiklet alırken aldığımız motosiklet 2.el ise,heyecanla kusurlarını göremiyor ve aldıktan sonra pişmanlıklar yaşıyoruz.

Bunu önlemek için mutlaka gerekli kontrolleri yaptıralım.

2-Alacağımız motosikletin noter satışına engel yasal bir probleminin olup olmadığını satıştan önce sorup,öğrenelim.

3-Satıcı ile anlaştıktan sonra notere başvurarak motosikletin satışını alalım.

Şu an noter fiyatı;101 Tl (Aralık 2014)

4-Satışı aldıktan sonra ruhsatı hemen trafik şubesinden alabiliriz.

Şahsi başvurunun yapımaması halinde 15-20 gün içerisinde ruhsatımız posta yoluyla elimize ulaşacaktır.

5-Zorunlu trafik sigortasını yapmayı ihmal etmeyelim.

Olası sıkıntılı durumlarda (kaza,trafik çevirmesi vb) başımızın ağrımaması için mutlaka en kısa sürede sigortamızı yaptıralım..

Ancak sigorta yaptırmadan önce bir kaç acenta dolaşıp en makul fiyatı almaya çalışalım.

Her firmanın fiyatlandırma politakası farklı olduğu için fahiş sigorta primi ödememek için önlemimizi alalım.

Bu yıl mayıs ayında biten trafik sigortası için dolaştığım acentalardan 160 ile 850 lira arası fiyat aldım. Gerisini siz düşünün :)

Faydalı olması dileğiyle...

Freye
25 Aralık 2014, 21:18
çok doğru söylüyorsunuz hocam motosikleti almadan önce şurasına bakarım burasını böyle yaparım falan diye diye gidiyoruz ama yanına gelince her şeyi unutuyoruz hemen alıp binmek istiyoruz. :)

Uğur
29 Aralık 2014, 23:57
çok doğru söylüyorsunuz hocam motosikleti almadan önce şurasına bakarım burasını böyle yaparım falan diye diye gidiyoruz ama yanına gelince her şeyi unutuyoruz hemen alıp binmek istiyoruz. :)

Özellikle ilk motorda bu hata çok yapılır,bazen çok sağlam kazık yenir.

Ben zamanında yemiştim,oradan biliyorum :P

vader
30 Aralık 2014, 14:39
2. maddeyi biraz açmak gerekirse, motosikletin vizesi olup olmadığını mutlaka sorun.

Sonra satışı almaya gidip, bir de muayene istasyonlarında sürünürsünüz. Bir dünya zamanınız heba olur.

Yaşanmış olaydır.

Saygılarımla.

ecarpar
29 Nisan 2015, 18:36
Az biraz değişiklik olmuş ,
Muayenesi gelmiş,
Trafik cesazı olan
vergisi ödenmemiş motorun satışını yapmıyor Noter.

Noterden 110 tl aldılar (nisan 2015)
Ruhsatı istersek gidip elden alabiliyoruz ancak zorunlu trafik sigortasını yaptırınca eve geliyor uğraşmaya gerek kalmıyor.