PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araba kullanmadan motosiklete binmek?

xaselcuk
15 Aralık 2014, 00:16
Araba kullanmadan motosiklete binmenin sizce bir dezavantajı var mı?Asla yapılmaması gereken bir şey mi?

ake
15 Aralık 2014, 00:28
asla yapılmaması gereken bişey olduğunu söyleyemem ama yıllarca araba kullanıp motora geçince kesin olarak trafikte zaman geçirmek büyük avantaj.

C.Kaan
15 Aralık 2014, 00:32
Her ikisi'de birbirini geliştirir.

Araba kullanırken farklı özellikleriniz gelişir.
Motosiklet kullanırken farklı özellikleriniz gelişir.

Ama ikisi'de bir biri olmadan olur'mu ? olur tabi'ki.
Zaten küçük yaşlarda bisiklet kullanarak baz seviyede olsa'da motosiklet için alt yapı oluşturmuş oluyoruz.

oluroyle
15 Aralık 2014, 00:39
Merhaba

o benim ! Araba kullanmadan motosiklet kullanan :mrgreen:

Hiçbir sıkıntı çekmedim.

ahmetkorkmaz
15 Aralık 2014, 00:49
Araba kullanmanın bence motosiklete doğrudan etkisi yok, ama trafiği okumaya başladığın anda daha kontrollü ve güvenli araç kullanıyorsun.

İstersen tır kullan ama trafiği bilmen gerekiyor. Sağa dönmeyeceksen sağda durmamak gibi püf noktaları hayatını kurtarır.

serkanabbas
15 Aralık 2014, 01:09
Ben araba tecrubesı olmadan motosikletımı aldım,trafik kurallarını bildiğin sürece iş uygulama ve pratiğe bakıyor.

Abilerimin dediği gibi yol okuma,ileriyi düşünme.
Misal ilerde sagdan bağlantı var sol şerite geçiş yapmak,sağ tarafta benzınlık var ani çıkışlar olabilir vs.

http://www.youtube.com/watch?v=4h63SvjqEho

oluroyle
15 Aralık 2014, 01:10
Merhaba,

Pek çok yeni motor sürücüsünün okuyabilecek olma ihtimaline karşı,yorum eklemem gerektiğini düşündüm. Daha önce araç kullanmış olup, daha sonrasında ise motor kullanmaya başlamış olmasının avantajları elbette vardır. Bu avantaj trafik ile ilgilidir.Trafiğin nasıl aktığına dair bir bilgin olur.Bu hafife alınır bir avantaj değildir. ahmetkorkmaz üyedaşın da dediği gibi, hayat kurtaran bilgiler edinmek adına kesinlikle önemlidir.

Ben neden sorun yaşamadım , ben babam araç kullanırken çok ilgili biriydim trafiğe. Babam araç kullanırken direksiyon elimdeymiş gibi sanki ben kullanıyormuşum gibi yorumlardım..Hatta babam birgün kırmızı ışıkta durdu,daha sonrasında ışık yanıp sönmeye başladı ve babam beklemeye devam ediyordu,dalgınlığına denk geldi sanırım..Babacım neden gitmiyorsun ışık yanıp sönüyor dedim ,tam da sağa dönmek için bekliyorduk,babam yolu da kontrol ediyor tabii :mrgreen: Anlatmazsam olmazdı,çok keyifli bir andı. bir kız çocuğu olarak, babacığımda seni denedim dedi tabiki :mrgreen:

Velhassılkelam,trafikte araba kullanmadan da trafik hakkında eğitim,gözlem yolu ile trafiğin ruhunun anlaşılabileceğine inanıyorum.Kişiden kişiye değişebilen bir durumMotor mu sürmek istiyorsun, eğitimini mutlaka almalısın.

xaselcuk
15 Aralık 2014, 01:11
Ben araba tecrubesı olmadan motosikletımı aldım,trafik kurallarını bildiğin sürece iş uygulama ve pratiğe bakıyor.

Abilerimin dediği gibi yol okuma,ileriyi düşünme.
Misal ilerde sagdan bağlantı var sol şerite geçiş yapmak,sağ tarafta benzınlık var ani çıkışlar olabilir vs.

http://www.youtube.com/watch?v=4h63SvjqEho

İzlemiştim o video yu hocam trafikte motor sürmek hakkaten anlık zeka ve pratik gerektiriyor.

kordinaryus
15 Aralık 2014, 02:19
araba kullandıktan sonra motosiklete binen biri olarak; yolu, hızını, altındaki aracın neler yapabileceğini, trafiğin akışını sıfırdan başlayana göre çok daha iyi okuyorsun. ama olmasa da olur elbet, bunlar iki tekerle de öğrenilecek şeyler. sadece azami dikkat gerektirir. zira arabadaki ufak bir hatanın sonucu pasta-cila veya kaportacıya uğramakla halledilebilir, ama motosikletle en ufak bir temasın sonucu o andaki hızına göre 10-15 takla olabilir.

ama trafikteki en önemli tecrübe, ne çeşit insanların trafikte bulunduğunu bilmek. gerçekten çok önemli. yapmaz dediğin hareketler, olmaz dediğin olaylar birden gerçekleşiyor. sağ şeritten sağa sinyal verip sol şeride zıplayan, sonra sinyali kapatıp bi süre sonra sağa kıran insan mı ararsın, uzun yolda her 10 saniyede 1 yaklaşık 3-4 saniye sinyal vereni mi ararsın (belki 5 dakika boyunca ve düzensiz olarak), makas atanı mı, ters yola gireni mi, ohooooo... şehiriçinde zaten sinyal kolunu hayatında kullanmayan insan o kadar çok ki! artık resmen dönüşün öncesinde hissetmeye başlıyosun hareketleri. bunun çok faydası oluyor.

kötü tarafı da, hep arabanın sıcaklığını klimasını arıyorsun :)

mhmtesk
15 Aralık 2014, 02:34
Trafik kuralları genel olarak motosikletler ve diğer araçlar aynı kurallar geçerlidir, bu kurallar çerçevesinde bazı istisnai durumlar olabilir. 4 tekerlekli bir araç kullanmak belki sana trafik katkısı sağlayabilir ama bu motosiklet kullanmadan önce araba kullanman anlamına gelmez. Sonuçta motosikletlede trafiğe alışabilirsin. Daha önceden edinilmiş bir araç tecrübesinin motosiklet tecrübesiyle alakasıda yoktur. Önemli olan motosiklette veya herhangi bir aracı kullanırken alacağın risk ve uyacağın kurallardır.

TimFx
15 Aralık 2014, 03:12
Bence önce herkes motor ehliyeti almalı bir ay kadar mecbur motora binilmeli. Ondan sonra araba ehliyeti verilmeli :cherry: Bak sonra nasıl ileri medeniyet seviyesine çıkıyoruz :mrgreen:

oluroyle
15 Aralık 2014, 03:16
Bence önce herkes motor ehliyeti almalı bir ay kadar mecbur motora binilmeli. Ondan sonra araba ehliyeti verilmeli :cherry: Bak sonra nasıl ileri medeniyet seviyesine çıkıyoruz :mrgreen:

Çok güzel bir noktaya değindiniz. Motorcunun halinden anca motorcu anlıyor.

Sj's
15 Aralık 2014, 03:23
Ben tam tersini yaptim. Motosiklete yillarca binip dogru duzgun araba surmemis olaraktan arabaya binerek surmeye kalktim.

Sonuc: Kiz arkadasimin arabasina asagi yukari her bindigimde buyuk zararlar verdim. Araba kullanamiyorum ben, motosiklet muamelesi yapiyorum.

Ne demek derseniz: "ben bu aradan gecerim pampa".

shooter1
15 Aralık 2014, 13:37
araba kullanmadan motosiklet kullananlardan biriyim, suan araba da kullaniyorum 600 km yi gectim arabada zorluk cekmedim(araba dogan :) )

oluroyle
15 Aralık 2014, 13:40
Ben tam tersini yaptim. Motosiklete yillarca binip dogru duzgun araba surmemis olaraktan arabaya binerek surmeye kalktim.

Sonuc: Kiz arkadasimin arabasina asagi yukari her bindigimde buyuk zararlar verdim. Araba kullanamiyorum ben, motosiklet muamelesi yapiyorum.

hahaha bana da öyle olmuştu ama babam yanımdaydı sürüş esnasında :P " duur nnnnappııyoosun " söylemiyle irkildim ve sakinleştim .

Tİme_shİft42
15 Aralık 2014, 13:42
Trafiği okumayı biskletten öğrenmiştim :mrgreen:

CanKarsiyaka
15 Aralık 2014, 15:05
yaklasık 2senedir motosiklet kullanıyorum motosikleti almadan önce arabanin gazi freni debriyaji nerde bilmezdim... şuanda araba ehliyetine yazilmiş bulunuyorum fakat şu arkadaş yüzünden araba kullanmaktan korktum açıkca :queen::queen:

moturmotur
15 Aralık 2014, 15:55
Bende araba sürmeden motor kullananlardanım eksikliğini hissetmedim hatta istanbul trafiğinde iyicene soğudum araba sürerken edinilen facebook, twiter kullanma akışkanlıkları motosikletle seyahat esnasında tamamen kalkmış oluyor bu iyi bir artı.Arabayı bilmem ama motorun kattığı artılar daha fazla insana; daha dikkatli ve duyarlı olmayı öğretiyor.Arabayı bilende kullanıyor bilmeyende adam 10 senedir araba kullanıyor beceriksiz hala beceriksiz.Piyasada kütük gibi adamlar şöförüm diye geziyor daha sinyal vermekden aciz . parayı basan hertürlü arabayı alır ama sağlam sürücü olamaz... Motor öyle değil motora biniyorsan dikkatli olmaya mecbursun en ufak hatada neler olucağını az çok tahmin ediyorsun havadan karadan gelecek hertürlü tehlikeye hazırsın.

alparslana
15 Aralık 2014, 16:13
Bence bisiklet kullanmayı bilmek, vitesli araba ile trafikte vakit geçirmiş olmak, hatta kayak yapmak bile motor kullanmaya olumlu katkı sağlıyor. Lakin bunları bilmemek motor kullanmaya hiç de engel değil; ilk olarak motosiklet kullanmayı öğrenmek de gayet mümkün.

waffenSS
15 Aralık 2014, 16:35
ben araba kullanmayı bilmiyordum ve halada ehliyetim yok.
5 yıldır motosiklet kullanıyorum ehliyetim var.ve araba koltuğuna ilk oturuşta kaldırıp götürdüm bana daha kolay geldi araba:)

TimFx
15 Aralık 2014, 16:40
Bence yeteri kadar İstanbulda, İstanbul trafiğinde seyahat etmek bile ciddi bir tecrübe (mesela 30 yıl) :cherry: Ben 35 yaşıma kadar motorlu taşıt kullanmadım (bisiklete bindim yıllarca, ama araç yollarında değil.) . Daha sonraları motor için 1 ay eğitim aldım trafiğe kapalı bir pistde. Zamanı gelince trafiğe çıktıgımda, hiç yadırgamadım. Sanki yıllardır istanbul trafiğinde araç sürüyor gibi hissettim. Yani işin özü nerde yaşadığınızın nasıl gözlem yaptığınızın bile refleks ve algılarınızın gelişmesine katkısı var.

telike
15 Aralık 2014, 17:39
iş arkadaşımın ehliyeti olmasına rağmen araba hiç kullanmayı bilmiyordu. zorlanacağını ve çok daha fazla dikkatli olması gerektiğinden nelere dikkat etmesi gerektiğinden başlayarak anlatmaya başladım. 2 gün 1er saat antrenman yaptık boş alanda. şimdi 10bin km yi geçmiştir. baya baya sürüyor. geçenlerde araba da kullandı.

ha ben motosikletten önce araba kullanmaya başladım. ve motosiklet kullanmaya başlamamla arabayı daha nadir kullanmaya başladım. direksiyona oturunca sanki araba da her yerden geçecekmiş gibi kullanıyorum istemsiz. ve hisseder hissetmez kendimi frenliyorum. yani dikkatli olmak lazım.

xaselcuk
15 Aralık 2014, 21:49
Bende ilk motosikletle başlamak istiyorum görüşlerinizi almak istedim.Motosiklette zorluk çekeceğimi düşünmüyorum Honda eğitimlerinide alıcam.

Siyah&Beyaz
15 Aralık 2014, 22:19
Araba ile kaporta guveni icinde trafigi okumayi ogrenmek, bu arada suruculerin nerede ne yapabilecegini ongorme becerisi edinmek, motorun en iyi niyetli araba suruculeri tarafindan dahi gorulemedigini ogrenmek,daha sonra motora baslamak cok daha guvenli diye dusunuyorum. Ben oyle yaptim ve bu yuzden cok temkinli kullaniyorum.

ahmetkorkmaz
16 Aralık 2014, 00:17
iş arkadaşımın ehliyeti olmasına rağmen araba hiç kullanmayı bilmiyordu. zorlanacağını ve çok daha fazla dikkatli olması gerektiğinden nelere dikkat etmesi gerektiğinden başlayarak anlatmaya başladım. 2 gün 1er saat antrenman yaptık boş alanda. şimdi 10bin km yi geçmiştir. baya baya sürüyor. geçenlerde araba da kullandı.

ha ben motosikletten önce araba kullanmaya başladım. ve motosiklet kullanmaya başlamamla arabayı daha nadir kullanmaya başladım. direksiyona oturunca sanki araba da her yerden geçecekmiş gibi kullanıyorum istemsiz. ve hisseder hissetmez kendimi frenliyorum. yani dikkatli olmak lazım.

Kendimi övmek istemiyorum, son derece düzgün otomobil kullanırım.

Fakat motor kullanmaya başladıktan sonra otomobil sürüşümün değiştiğini hisseder gibi oldum.

Otomobil de var ama, hava çok kötü değilse motoru tercih ediyorum.

Nasıl bir saplantıdır, nasıl bir rahat batmasıdır, çözebilmiş değilim :)

telike
16 Aralık 2014, 00:28
Kendimi övmek istemiyorum, son derece düzgün otomobil kullanırım.

Fakat motor kullanmaya başladıktan sonra otomobil sürüşümün değiştiğini hisseder gibi oldum.

Otomobil de var ama, hava çok kötü değilse motoru tercih ediyorum.

Nasıl bir saplantıdır, nasıl bir rahat batmasıdır, çözebilmiş değilim :)

aynı şeyleri yaşıyoruz hocam. eskiden 200beygirlik coupe bir arabam vardı arkadan itişli. yani hakkaten dediğin gibi ben de övmek istemem ama hakkını da verirdim beygirlerin. ama şimdi deseler alalım şöyle spor bi araba. yok gerek yok. alalım bi aile arabası üste kalan paraya motoru değiştirirz :D ha ayrıca araba kullanışım tehlikeli değil artık. avantajları. daha dikkatli olduğumuz için trafiği normal birinden daha iyi okuyabiliyoruz.

emrb
16 Aralık 2014, 00:48
benim yaş 22.17 yaşından beri araba kullanıyorum.motoru 1.5 sene önce aldım.gerçekten çok faydasını gördüm.Küçük şehirde yaşıyorsanız önemli değil ama Ankara,İstanbul gibi bir şehirde yaşıyorsanız önceden araba sürmüş olmanız çok büyük bir avantaj.Kimin ne yapacağını önceden kestirebiliyorsunuz..