PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni,Acemi motorculara düşmeyi engelleyen yöntem.

Proud
06 Aralık 2014, 21:07
Şu aletin yeni başlayan acemilerin oldukça işine yarayacağını düşünüyorum. Çoğu eğitimlerde düşüp ya bir yerini kırıyor, ya da bir yerlerini incitiyorlar. Eğitimciler bu aleti neden kullanmıyorlar acaba ? Gerek eğitimcilerin,gerekte kendi kendine motor sürmeyi öğrenenlerin şu aleti motorlarına takmayı şart olarak görüyorum. Göründüğü gibi düşme olayı ortadan kalkıyor. Ve ya herkes kullanıyorda ben mi göremedim :)

http://www.youtube.com/watch?v=dJ_UkAFW6cA

BatuhanK
06 Aralık 2014, 21:09
Virajda ne yapacağız bununla :)

Proud
06 Aralık 2014, 21:12
Virajda ne yapacağız bununla :)

Ömür boyu bununla sürün demedim zaten dostum, en azından öğrenme aşamasında kullanmaları büyük yararlarına olur.

Carbondioxid
06 Aralık 2014, 21:12
Moto modeline münhasır gibime geldi, düşünsenize bu aletten test / kurs'ta kullanılan motorlara takacan; dünya haber sitelerinde haber okuyacan, acemi sürücü dünyada bir ilki gerçekleştirdi , düşme engelleyici aparatı vücuduna " çikleme"yi başardı :P

yeknet
06 Aralık 2014, 21:19
bu alet acemiler eğitimde kullansın veya trafikte kullanmak için değil, kaygan zemini simüle etmek ve sürücünün bu tip durumlarla nasıl başa çıkması gerektiğini öğretmek amaçlı üst düzey sürüşe ait yardımcı bir ekipman olsa gerek. Bunun otomobil için olanı İstanbul Autodrom da var ileri sürüş eğitiminde kullanılmakta.

alper_becker
06 Aralık 2014, 21:20
Bu aleti zaten hicbir motora Türkiye de monte edemezler. Zaten yolda da kullanılmaz. Css eğitiminde belli bir seviyeden sonra bununla eğitimler aliniyor. Virajlarda kayma noktasini elin kavramasi için. Ama keşke olsa bencede imkan olsa bunun tepesinden inmezdim. Virajlarda 2 haftaya yanmaya yanlaya gitmeye baslar insan yahu.

Darkcity2000
06 Aralık 2014, 21:21
Egitimlerde dusup bir yerini kiran gormedim duymadim, dusen omir kalkar devam eder.. bu tip korumalara ihtiyac yok iyi egitmenlerin elinde yaralanmali kaza yapmazsiniz dolayisi ile bu aparatlara guvenmezsiniz

LynXMaSTeR
06 Aralık 2014, 21:33
abs li ve abs siz frenlemeyi göstermek için takmışlar o zımbırtıları

ELque
06 Aralık 2014, 21:41
Aynı bisiklete başlayan çocuk misali

http://www.enguzelanne.com/wp-content/uploads/2014/05/1398902400-0a639991306a6389103cf108ba0dd949.jpg

Onurhan D
06 Aralık 2014, 21:44
Frenaj çalışması ayrıca bu yöntemin araba için olanını da gördüm iki önde iki arkada oluyo ıslak zeminde kuru zeminde ve abs li abssiz olmak üzere frenaj çalışmaları yapıyolar, eğitimlerde biyerini kıran görmedim illa ki vardır ama hakikaten yeni başlayanlarda çok işe yarar bunlar.

12680
06 Aralık 2014, 22:15
Keith Code'un a twist of the wrist isimli bir belgeseli var. Sadece nasıl dönüleceğini öğreten muazzam bir belgesel, belgeselde çocuklukta bu bisikletlerin yanına takılan diğer 2 tekerlekten ve bunun zararından açıkca bahsediyor. Bence böyle bir tesisat yerine o belgeseli izleseniz daha faydalı olur.

ahmetkorkmaz
06 Aralık 2014, 22:35
Frenaj çalışması ayrıca bu yöntemin araba için olanını da gördüm iki önde iki arkada oluyo ıslak zeminde kuru zeminde ve abs li abssiz olmak üzere frenaj çalışmaları yapıyolar, eğitimlerde biyerini kıran görmedim illa ki vardır ama hakikaten yeni başlayanlarda çok işe yarar bunlar.

Benim A2 aldığım kursun ikinci eğitim gurubunda, bir doktor düşüp kolunu kırmış.

Bence motorda abs çok önemli, ciddi anlamda defansif sürüş yapıyorum. Fakat havalar yağmurlu olunca çok daha dikkatli kullanıyorum.

Bugün aynamın görmediği alana bakmak için kafamı hafif sağa çevirdim. O arada önümdeki araba fren yapmış. Arada 8 10 metre var.

Lastiklerim çok iyi ama durmam imkansız (asfalt ıslak) sert frende kayacağım.

Refleksle arabanın solundaki boşluğu görüp gazı açtım :) :) Fren huyum pek yok. :)

Araca silme geçip gittim. Ama ABS olsa freneja girmeyi denerdim.

imtarky
06 Aralık 2014, 22:44
Bu alet bence eğitimde kullanılmalı Proud'a hak veriyorum. Özellikle frenlemede.

Eğitim veren bir çok firmanın eksiği eğitimde bir kaza olduğu zaman kişiyi hastaneye götürememesi mesela bir ambulans beklemeli veya en azından bir araba olmalı.

Örnek vereyim ben güvenli sürüş eğitimine gittiğimde frenleme çalışıyoruz. İlk arka fren eğitimini geçtik sonra hem arka hem ön olayına geldiğimizde biraz düşündüm ve tedirgin oldum bir acemi olarak arka ön fren kombinasyonunu kaçırsam direk yerdeyim.

Eğitmenler kendi motorları ile gelmiş ne araba var ne birşey ve istanbul parktayız etrafta taksi vs yok hastane uzakta. Bu tarz bir aletten bir tane olsa yeterli maliyetininde çok olacağını sanmıyorum.

biyeybaraküs
06 Aralık 2014, 22:49
Keith Code'un a twist of the wrist isimli bir belgeseli var. Sadece nasıl dönüleceğini öğreten muazzam bir belgesel, belgeselde çocuklukta bu bisikletlerin yanına takılan diğer 2 tekerlekten ve bunun zararından açıkca bahsediyor. Bence böyle bir tesisat yerine o belgeseli izleseniz daha faydalı olur.

linkide bu izlemekte fayda var http://www.youtube.com/watch?v=Y4QsCKaS-wg bunu izlerseniz zaten teknikleri gösterirken motorlara bu alet takılı

Türkçe altyazılısı http://motosiklettv.web.tv/video/twist-of-the-wrist-ii-turkce-alt-yazili-bilegin-dansi__e3qvzufhevq

ahmetkorkmaz
06 Aralık 2014, 22:52
Bu alet bence eğitimde kullanılmalı Proud'a hak veriyorum. Özellikle frenlemede.

Eğitim veren bir çok firmanın eksiği eğitimde bir kaza olduğu zaman kişiyi hastaneye götürememesi mesela bir ambulans beklemeli veya en azından bir araba olmalı.

Örnek vereyim ben güvenli sürüş eğitimine gittiğimde frenleme çalışıyoruz. İlk arka fren eğitimini geçtik sonra hem arka hem ön olayına geldiğimizde biraz düşündüm ve tedirgin oldum bir acemi olarak arka ön fren kombinasyonunu kaçırsam direk yerdeyim.

Eğitmenler kendi motorları ile gelmiş ne araba var ne birşey ve istanbul parktayız etrafta taksi vs yok hastane uzakta. Bu tarz bir aletten bir tane olsa yeterli maliyetininde çok olacağını sanmıyorum.

Şu videoyu cep telefonundan işin ehli bir ustaya izlet, ben bundan istiyorum abi de.

Akşama kadar portatif sökülüp takılabilir şekilde yapmazsa bende bir şey bilmiyorum.

Ama önemli olan niyet, bizimkilere illa kanunla dayatacaksın, üstüne gidip denetleyeceksin.

Maliyet 300 500 tl hadi olsun 750 tl insan sağlığı kaç para? Bedava...

viperking
06 Aralık 2014, 22:52
Egitimlerde dusup bir yerini kiran gormedim duymadim, dusen omir kalkar devam eder.. bu tip korumalara ihtiyac yok iyi egitmenlerin elinde yaralanmali kaza yapmazsiniz dolayisi ile bu aparatlara guvenmezsiniz

1-2 ay oluyor konusu açılı belkide daha fazla.

GIS akademide eğitim alırken düşüp bir taraflarını kıran bir kız vardı. Erkek arkadaşı GIS i suçluyordu forumda. Kim haklı kim haksınz bilmem ama eğitimlerde de kırıklı kazalar olabiliyor

Proud
06 Aralık 2014, 23:37
Gerek eğitimlerde,gerek sokaklarda motor sürmeyi öğrenirken düşen o kadar insan var ki.. Zaten ömür boyu bunu taksınlar demiyorum, acemiliği atana kadar en azından bu aletle bir süre vakit geçirmelerini söylüyorum. Bisikletteki 4 teker mantığı yani. Hem bu alet olursa düşecem,edecem korkusu olmaz hemde dengeye yaralanmadan hakim olurlar.

Darkcity2000
07 Aralık 2014, 00:06
Proud, motorun varmi dostum?

Proud
07 Aralık 2014, 00:19
Proud, motorun varmi dostum?

Şu anda yok.

Darkcity2000
07 Aralık 2014, 00:22
Tamam iste o yuzden dusmeyi dusunme, dururken yatirmaktan gayri dusmeyeceksin boyle bir luksun yok, dolayisi ile bu gibi aparatlara gerek yok... Allah gonlune gore motor versin bu arada..