PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Kullanmak Neden Sağlıklıdır?

Ezio41
10 Kasım 2014, 00:50
1- Sizi daha genç hissettirir ve genç kalmanızı sağlar.
2- Motosiklet kullananların kasları daha güçlüdür. Rüzgara direnç, motosikleti kontrol etme, frenleme, motosikleti geri hareket etme, binme ve inme sırasında da farkında olmandan egzersiz yapmanızı sağlar ve kalori yakarak daha fit olursunuz.
3- Stresten kurtarır. Trafik stresinden, park sorunundan ve bir aracın içinde hapis olma hissiyatından kurtulursunuz. Trafikte kaybettiğiniz saatleri kazandığınızda her şeye daha çok vakit ayırabilirsiniz.
4- 10 yıl ve üzerinde motosiklet kullananlar Alzheimer hastalığına yakalanmaz. Beyin fonksiyonları, denge, yolu okuma, dikkat, korunma ve motosiklet kullanırken beynimizin yaptığı binlerce hesaplama sayesinde beynimiz her zaman dinçtir.
5- Motosiklet sürenler daha mutludur. Sürüş ve özgürlük hissi endorfin salgılamanıza neden olur. Motosiklet sürerken maruz kalınan güneş ışınları güçlü bir ruh hali için gerekli olan D vitamini seviyenizi arttırır.
6- Motosiklet kullananların kalp krizi geçirme riski % 2.5 'tir.
7- Motosiklet kullanan kişilerin kullandığı kasklar boyun kaslarının güçlenmesini sağlar. Boynun rüzgara karşı direnci sırasında kaslar güçlenmektedir.

Daha buna benzer birçok nedenden dolayı motosiklet kullanmak sağlıklıdır. Sizce ?

http://i.hizliresim.com/66jOJ3.jpg (http://hizliresim.com/66jOJ3)

oluroyle
10 Kasım 2014, 00:55
Bence, mutluluktur. Mutlu eder,değer verirsiniz-değerinizi boşa çıkartmaz. Yarı yolda koymaz. Bendir,benimle birdir,onunla birimdir, ötesi var mı :mrgreen:

carsi139
10 Kasım 2014, 01:17
Trafikte bazen sinir hastası da edebiliyor :D

sahin08
10 Kasım 2014, 01:21
farklı bir bakış açısı bu şekilde düşünmemeiştim bence en büyük faydası ruhuma diğerlerine tam olarak katılamıyorum en azından benim için

ogaakkaya
10 Kasım 2014, 01:33
çok güzel teşekkürler...

hkn34
10 Kasım 2014, 01:48
motor kullanmak baslı basına bır terapidir . hayatın verdıgı sıkıntılardan ve sorunlardan dolayı gülmeyi ve iyi vakit gecırmeyi unuttuysan motosiklet kullan ... günde bir kaç km motor kullan iyi gelir... fındık reklamı vardı ya 1 avuc fındık ye iyi gelir derdi reklam onun gıbı ıste , sorunları sıkıntıları dertleri unutturur iyi gelir. :)

fullpusat1
10 Kasım 2014, 02:18
ben daha aranıza tam olarak katılamadım 13 aralıkta yazılı sınavım var ve her yerde haldır haldır iş arıyorum güzel bir motoru şubata kadar almak için gerçekten okadar güzelmi sürmesi dayanamayıp 1 saat ders alıcam yani yorumlarınızın üstüne bu hafta

mehmetenis
10 Kasım 2014, 03:17
Bu habere bir madde daha ekleyeyim 1 saat motor sürmek 441 kalori yaktırır,bu da 1 saat yürüyüşe eşit miktardır,yani motor sürerseniz kilo problemi yaşamazsınız.Daha sağlıklı ve güçlü bir bedeniniz olur

fullpusat1
10 Kasım 2014, 05:44
kilolu biri olarak nekadar sevindim anlatamam bu motorun tek zararı cüzdana oluyor sanırım

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:40 ----------

ama o söylediğin olay benim gücümün yeticeği motorlar için geçerli değildir sanırım eğlence kısmıda öyle herhalde o yüzden pek heveslenmeyim

EKONOMİ
10 Kasım 2014, 11:02
konu palavra

motorun zararlarından bazıları

1) yüksek DB ses çıkardığı için uzun vadede işitme kaybina neden oluyor

2)maruz kalınan ruzgar nedeniyle özellikle dizlerde soruna neden olabilir ve oluyor

3) saçın islak bindiysen sinuzit olma riski var

4) yağmur a tutulacaksiniz

5)kaza halinde sakat kalma boyun kırılması koprucuk kemigi kirilmasi vs. bir sürü riski arabadan kat kat fazla
direkt darbeye maruz kalinabiliyor

6)hirsizlarin gozdesi ve kolay yem

7) her 1000 km de yag degismezsen garanti kapsami disinda kalıyor (mondial) zirt pirt yag degisim ihtiyacı

8) frenleme yetersizliği
ani frende kayip düşme riskleri

9) heryere motorla gide gide yeterince yuruyus yapilamiyor
bunun sonucu kilo alma ve çalışmayan kaslarda da zayiflama oluyor

ohh yat yat sağlıklı de mualla ne ala
sigara icip saglikli demeye benzedi bu is de

motorun artıları

1)sehiricinde arabaya göre bariz az yakmasi
misal araba 6 litre yakiyorsa 25 kuruş de
motor 12 kurus yakiyir 2.5 litre

2)park sorunu yok cek kaldirima parket

3)hizlanmasi aralardan gecmesi gibi avantajlari

4)fiyati arabaya gore ucuz
parca fiyatlari düşük

5 vs vs

mustbe
10 Kasım 2014, 11:34
alt takımları soğuktan koruyun ki daha mutlu yaşlanasınız :p

EKONOMİ
10 Kasım 2014, 11:57
titresimlerin böbrek uzerindeki tahribatı
ve sert çukurlara girince kut kut diye bele vurmasi da zararlarindan sadece birkaçı

Murat.K.
10 Kasım 2014, 12:45
konu palavra

2)maruz kalınan ruzgar nedeniyle özellikle dizlerde soruna neden olabilir ve oluyor

5)kaza halinde sakat kalma boyun kırılması koprucuk kemigi kirilmasi vs. bir sürü riski arabadan kat kat fazla

7) her 1000 km de yag degismezsen garanti kapsami disinda kalıyor (mondial) zirt pirt yag degisim ihtiyacı

8) frenleme yetersizliği

motorun artıları

parca fiyatlari düşük

5 vs vs

Gülünde dikeni var :)

1-) kulak tıkaçları kullanmak duyu kaybına karşı bir önlemdir. kullanırsanız duyu kaybı yaşamazsınız.
2-) Motor kullanımı sırasında mevsim şartlarına uygun koruyucu elbise giymeniz; diz ve diğer bölgelerde rüzgar ve soğuğa karşı gerekli önlemi almanızı sağlayacaktır.
3-) Kask ve kask altı maskeler sizi sinüzit ve benzeri rahatsızlıklardan koruyacaktır
4-) ister motorlu olun ister yaya yağmur yağdığında kaçma şansınız zaten yok. şeker değiliz ki yağmurda eriyelim.
5-) Kaza ve benzeri felaketlerden korunmak için güvenli sürüş eğitimi almanız ve yine koruyucu elbiselerinizi olması gereken kalitede eksiksiz olarak giymeniz gerekecektir. kask altına boyun destek ünitesi (yada diğer adı ile Neck Brace) kaskın yanı sıra boyun bölgenizi olası hasarlara karşı koruyacaktır.
6-) hırsızlık ve benzeri olaylar evinize arabanıza hatta yolda yürürken çantanıza veya cebinizdeki cüzdana kadar her konuda başınıza gelebilir. önlemi tedbir almaktır...
7-) yağ değişimi konusunun kişisel sağlık ile alakası yoktur. motorunuzun sağlığı ile alakalıdır. malınıza nasıl bakacağınız sizin bileceğiniz iştir.. isterseniz hiç değiştirmeyin ama motorunuz elinizde kalınca kimseye kızmaya hakkınız olmaz.
8-) Frenleme, araç takip mesafesi vs konular yine güvenli sürüş eğitimi konusudur.
9-) her yere motorla gitmek insan sağlığını olumsuz yönde etkilemez. aksine motoru kullanmak, dengede tutmak ve trafiği takip etmek için çalıştıracağınız kas grupları ve dikkatli olmak için harcayacağınız efor hem akıl sağlığında hemde fiziki sağlınızda pozitif etkenlere sebep olur.

Bütün bunları benim gibi motoru olmayan ancak almak için fuarı bekleyen biri biliyorken sizin gibi motor kullanan birinin bilmemesi enteresan geldi :)

oluroyle
10 Kasım 2014, 13:35
Okula motorunuzla mı gittiniz, sınavınız da kötü mu geçti,sınav çıkışı motorunuza binip gitmek ve iki tur atmak, kaçmış keyfinizi yerine getirecektir :thumleft:

rebel_punto
10 Kasım 2014, 14:08
Mondinin frenler tutmuyor, kitliyor diye aklımdan geçirdim ama sabah da bir arkadaşın 600rr la 25km hızla giderken düştüğünü okudum.

Ayaklardan özellikle dizlerden korumayı eksik etme, kask vs koruma ekipmanın ne varsa tak.

Motosikletten kaç defa düştüm, kaç defa ufak yollu kaza geçirdim tam bilmiyorum ama araba ile yaptığım ilk kazamda (takla attım) emniyet kemerinin olmaması sebebi ile belimi kırdım. Ben de araba tehlikelidir desem ne kadar inandırıcı olur.

Yukarıda motosikletin faydaları okuyunca Namaz ın maddi faydaları aklıma geldi. Tlf dan girdigimden Google dan bakip paylasamadim. Birisi bulup paylasabilir mi acaba.

BerKToprak
10 Kasım 2014, 14:46
ön arka kampana'ise hiç korkma :D

hayko5
10 Kasım 2014, 14:55
konu palavra

8) frenleme yetersizliği

motorun artıları

parca fiyatlari düşük

5 vs vs

Senin tüm bu saydıkların korumasız önlemini almamis motosikletciler için geçerli yağ degisimini falan da katmissin arabaların bakımından bir habersin belli ki farkindaysan burası motosiklet forumu ve motosikletin kültürü bambaşkadır başka hic bir şeyin insana boyle getirisi yoktur bakimi yaptır kendine baktığından hatta kendinden daha candan bakan lazim motosikletine çünkü o sendir sende osundur sen ona ne kadar güzel bakarsak o da sana o kadar çok keyif verir o kadar çok yol götürür ve seni yolda bırakıp pişman ettirmez ama sen o na demir parçası gibi bakarsan motoaikletinin üstüne bindiginde yagmurlu havada bir şişme yelek giyip kask takmazsan zaten şuraya gidecem diye düşünüp hic bir önlem almazsan motosiklet ten felçli inersin ama takarsin çantanı yağmur yağacak dersin atarsin cantana yagmurlugunu kışlık ekipmanları kusanirsin şövalye edasiyla binerain motosikleti ne sağlam lastik takarsin isitmadan basmassin dikkatli surersin o da seni değil surdan suraya fizana kadar götürür düşünce yapın değişik motoaiklet forumunda bu kadar yakinani görmek sasirtti beni.

EKONOMİ
10 Kasım 2014, 15:05
ön arka kampana'ise hiç korkma :D

maalesef ön disk :)

panik fren olunca disk kampana farketmiyor zaten

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:01 ----------

Senin tüm bu saydıkların korumasız önlemini almamis motosikletciler için geçerli yağ degisimini falan da katmissin arabaların bakımından bir habersin belli ki farkindaysan burası motosiklet forumu ve motosikletin kültürü bambaşkadır başka hic bir şeyin insana boyle getirisi yoktur bakimi yaptır kendine baktığından hatta kendinden daha candan bakan lazim motosikletine çünkü o sendir sende osundur sen ona ne kadar güzel bakarsak o da sana o kadar çok keyif verir o kadar çok yol götürür ve seni yolda bırakıp pişman ettirmez ama sen o na demir parçası gibi bakarsan motoaikletinin üstüne bindiginde yagmurlu havada bir şişme yelek giyip kask takmazsan zaten şuraya gidecem diye düşünüp hic bir önlem almazsan motosiklet ten felçli inersin ama takarsin çantanı yağmur yağacak dersin atarsin cantana yagmurlugunu kışlık ekipmanları kusanirsin şövalye edasiyla binerain motosikleti ne sağlam lastik takarsin isitmadan basmassin dikkatli surersin o da seni değil surdan suraya fizana kadar götürür düşünce yapın değişik motoaiklet forumunda bu kadar yakinani görmek sasirtti beni.

dost acı söyler

shooter1
10 Kasım 2014, 17:54
1989 model doğan bakıma girdi 110 tl
2013 model kanuni motosiklet bakıma girdi 50 tl

fullpusat1
10 Kasım 2014, 21:00
Bir soru sormustum ama alabilicegim dusuk meblali bir motor muhtemelen scooter gercekten okadar keyiflimidir

Ezio41
11 Kasım 2014, 01:44
konu palavra

8) frenleme yetersizliği

motorun artıları

parca fiyatlari düşük

5 vs vs

Tatlısu motorcusu değiliz , her türlü şartta motora bineriz . Motosiklete biniyorsak eğer belirli etkenleri gözden geçirerek biniyoruz . Saydığın maddelerin sağlıkla alakası yok . Motora binen kişi zaten tam ve full ekipmanlı olmalı. Ekipmanını doğru giyen kişiye de hiç bişey olmaz kolay kolay . :)

motorcu48
11 Kasım 2014, 02:21
adam ölüm haberleri paylaşıyor diye başlık açıldı diye şimdide cırkını çıkartmış:queen:
vücudun her türlü hareketi fiziksel aktivitedir.hareketler yerçekimine karşı olduğundan bir direnci yenmek zorunda olduğu için kcal enerji harcanır ve zamanla kassal bir adaptasyona girip güçlenir ancak bu inanın çok ama çok komik olmuş ya bu nedir böyle:queen: insan tuvalete gitse inanın iskelet kaslarını kullanacağından daha çok kas çalışır çünkü büyük kaslarını kullanır.eğer bir motosiklet yarışçısı değilseniz size kilo olarak geri dönecektir.düşünsenize adam ls2 kask giydiği için 1350gr ağırlık ve ruzgarla boyun kaslarım gelişti diyeni:mrgreen:
endorfin mutluluk hormonudur yemek yerkende salgılanır ancak motora binerken adamın çok ama çok haz alması gerekliki trafikte ve sürdüğü motoru düşünürsek pek mümkün olmaz ,hadi gene salgılansın mutluluk hormonları eşittir göbek yağı :mrgreen:

fiziksel aktivitenin her türlüsü mübahtır ancak abartmıyalım.motosikletin soğuk yediğimiz için eklem rahatsızlığını ben yaşıyorum faydasından çok zararı var bu aşikar ama seviyoz işte.
birde en önemlisi istediğin kadar full koruma giy birşey olmaz da ne demek bu nasıl bir mantık sana ne olucağını söyliyim mi önceden paylaştığın başlıklardan biri olcak :)

tt768
11 Kasım 2014, 21:18
Aklı başında hiç kimse motosiklet kullanmanın sağlıklı olduğunu söylemez. Tek faydası ruhumuza' dır. Bisiklet mi bu kardeşim?! Bir kere yediğimiz rüzgardan ötürü böbrekler yaz kış risk altında. Eklem rahatsızlıkları cabası. Kaza riski bir sağlıksızlık faktörü değil, risk faktörü, bu yüzden bunu geçiyorum. Spor yaptıran bir şey değil. En fazla sağ bileğini 30 derece yukarı kaldırıyorsun. Oturuş pozisyonunun rahatsızlığı nedeni ile bel rahatsızlıkları baş gösteriyor. Neden bir, en fazla iki saat arayla mola veriyorsunuz hepiniz? Sağlıklı olmaktan sıkıldığınız için mi? Yoksa motor tüm eklem ve kaslarınızın, omuriliğinizin canına okuduğu için mi?

motosiklet kullanmak büyük keyiftir, tutkudur, yaşam şeklidir.

Ve fakat olabilecek en sağlıksız motorlu taşıttır.

Edit : Trafikte ciğerlerimize çektiğimiz egsoz dumanını atlamışım. Yoksa devridaim tuşu var da ben mi bulamadım.?

'-'
04 Aralık 2017, 00:35
https://onedio.com/haber/motor-vs-araba-erkegi-entryleri-391922

sadraf
04 Aralık 2017, 01:05
Ne sağlığı ya iki günde bir baş ağrısıyla uğraşıyorum, zatüre riskinden bahsetmiyorum bile hadi bunlarıda geçtim sakat kalma ve ölüm en popüler olanları. Bu şekilde hangi sağlıktan bahsedebiliriz? Ruh dinginliği derseniz eyvallah insan kendini çok iyi hissediyor üstündeyken.

velizrsln
04 Aralık 2017, 02:20
hahahh evet bizi yaşlandırmaz ama kısa zamanda öldürür gerçekci olalım lütfen hepimiz ölmeyi göze alarak biniyoruz lütfen

shruikan
04 Aralık 2017, 02:25
Ne sağlığı ya iki günde bir baş ağrısıyla uğraşıyorum, zatüre riskinden bahsetmiyorum bile hadi bunlarıda geçtim sakat kalma ve ölüm en popüler olanları. Bu şekilde hangi sağlıktan bahsedebiliriz? Ruh dinginliği derseniz eyvallah insan kendini çok iyi hissediyor üstündeyken.

motorla bungee-jumping mi yapıyorsun sen?

sadraf
04 Aralık 2017, 02:27
motorla bungee-jumping mi yapıyorsun sen?

bağlantıyı kuramadım?

jimi_hendrix
04 Aralık 2017, 02:30
sağlıklı yaşam için tek araçtır toros... Motor vs hikaye torosun yanında.

gogozh
04 Aralık 2017, 02:36
maddelerı okuyunca aklıma dırek enduro geldı. atlamalı zıplamalı camura batıp cıkmalı falan . yoksa bana da pek ınandırıcı gelmedı maddeler mesela ss makına kullanan adam ( r25 , cbr 250 falan degıl ) 2 buklum egılmelı falan pek saglıklı degıl gıbı .

jimi_hendrix
04 Aralık 2017, 02:37
R den 1 e geçerken göğüs kasları, 1 den 2 ye çekerken de triceps ler gelişiyor. Direksiyonu araç dururken çevirmeye zorlandığında kanat göğüs omuz ve ön kol kasları çalışıyor.

ayetlervaray
04 Aralık 2017, 02:56
kaza yapıncada sağlıklı ölüyosun zaten.

Birkan07
04 Aralık 2017, 09:55
Bende motosiklet kullanmayı çok seviyorum 2 tane motorum var hatta fakat Antalyada yaşamasam soğuk biyerde yaşasam kesinlikle kullanmazdım. Kışın burdada kullanmıyorum genel olarak. Ben yaz günlerinde sıcaktata çok sevmiyorum. Bahar aylarında gerçek bir terapi, motor çok keyifli bi olay tabi kazası pis oluyo ama dikkat lazım. Hız kesinlikle sevmiyorum motosiklette full ekipmanla sağlıklı bilinçli bi kullanım yapmaya çalışıyorum. Tabi bundan ekmeğini kazanan abilerimiz kardeşlerimiz var zoraki her koşulda biniyolar Allah yardımcıları olsun fakat yağmurda motor kullanmanın hiç bir zevki olamaz diye düşünüyorum.