PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hangi ödeme şekli

TIGERSHARK
29 Ekim 2014, 23:22
selam arkadaşlar büyük cc motor alan arkadaşlar motor alır iken hangi tur ödeme şeklini tercih ediyorlar 20000 bine motor almayı planlıyorum yalniz 3 yıl vade'de 4 bin gibi bir rakam faiz olarak gözüküyor yani motor 24 geliyor buda adamın gözüne batıyor ister istemez yoksa biriktirip nakit almakmi mantıklı büyük motor alanlar yada böyle yüksek mebla harcıyanlar fikirlerini yazabilirmi birde ihtiyaç kredisimi mantıklı yoksa taşıt kredisimi şimdiden teşekkürler

hamzarat
29 Ekim 2014, 23:40
ben şimdi burada olaya şöyle bakarım.sen bugün 20bine aldın motosikleti krediyle.24bin geri ödedin.3 sene sonra o motosikleti para biriktirsen kaça alabilirsin.ben sana mevcut düzende dövizin, sağı solu oynak hatun gibi yerinde duramadığını söyleyeyim.4 sene sonra sen o motoru 26-27'ye anca alırsın bence.gelir-gider dengesini iyi ayarlarsan.3bin lira maaşından da 4 sene boyunca, atıyorum 500-600 lira seni sıkıntıya düşürüp,hayat standartlarına ket vurmayacaksa,kredi ile almanı tavsiye ederim.çünkü para biriktirmek günümüzde çok ama çok zor.borca girmeden maalesef bişey alınamıyor.eyyorlamam bu gadar

sedat_57
29 Ekim 2014, 23:46
3 sene borç ödeyeceksin askerlikten beter biter mi o borç..Yanlış anlama ama paran yoksa binme yani alt sınıfla idare edebilirsin herkes büyük motor

ister ama herkesin parası olmaz..Faizle alınan maldan hayır gelmez..Bence iyi düşün kredi bataklık benim gözümde onun borcu bitmeden motordan

sıkılırsın başka motor almak istersin bi kredi daha gerekir..Kazandığında ne bereket kalır nede kullandığın motorda keyf..

07mehmet07
30 Ekim 2014, 00:24
Sedat arkadaşımıza katılıyorum faizle alınan maldan hayır gelmez, ben tüketici kredisi ile aldım pişman olup sattım kredimi kapattım, paranın bereketi kaçıyor, bende İslami bankadalardan finans desteği alırım diye düşünerek 25-30bin arası motora bakıyodum ama onlarda ne motora destek veriyolar ne de elden para veriyolar, onlardaki çalışma mantığı şu, beğendiğin ürünü kendi adlarına satın alıyolar, üzerine kâr payını ekleyip sana taksitle satıyorlar yani bir nevi galericilik gibi bişey aracılık yapıyorlar ve senden faiz talep etmiyorlar sende faiz ödememiş oluyosun ama maalesef motor için bu geçerli olmadığından bende napıcamı bilemiyorum hatta iki tane de motor buldum ama alamıyorum, bu arada tüketici kredileri en fazla 36 ay vadeli oluyor bu yüzdende aylık taksitleri yüksek oluyor, herhangi bir rehin falan istemiyorlar ama şöyle bir durum var 2.el araç kredisine 24 ödüyosan tüketici kredisine 24.800 ödüyosun, 2 el araç kredileri ise 48 ay vadeli oluyor bu nedenle aylık taksitleri biraz daha düşük oluyor ama araç üzerine rehin koyuyorlar yani olurda zor duruma düşersen araç kredisi ile aldığın aracı satıp borcunu kapatamazsın ama tüketici kredisi ile aldığın aracı satabilirsin tabi bunun için 800 tl gibi bir rakamıda gözden çıkarman lazım

TIGERSHARK
30 Ekim 2014, 00:37
ben şimdi burada olaya şöyle bakarım.sen bugün 20bine aldın motosikleti krediyle.24bin geri ödedin.3 sene sonra o motosikleti para biriktirsen kaça alabilirsin.ben sana mevcut düzende dövizin, sağı solu oynak hatun gibi yerinde duramadığını söyleyeyim.4 sene sonra sen o motoru 26-27'ye anca alırsın bence.gelir-gider dengesini iyi ayarlarsan.3bin lira maaşından da 4 sene boyunca, atıyorum 500-600 lira seni sıkıntıya düşürüp,hayat standartlarına ket vurmayacaksa,kredi ile almanı tavsiye ederim.çünkü para biriktirmek günümüzde çok ama çok zor.borca girmeden maalesef bişey alınamıyor.eyyorlamam bu gadar

mantıklı sağol

Vintage
30 Ekim 2014, 01:40
...İslami bankadalardan finans desteği alırım diye düşünerek 25-30bin arası motora bakıyodum ama onlarda ne motora destek veriyolar ne de elden para veriyolar, onlardaki çalışma mantığı şu, beğendiğin ürünü kendi adlarına satın alıyolar, üzerine kâr payını ekleyip sana taksitle satıyorlar yani bir nevi galericilik gibi bişey aracılık yapıyorlar ve senden faiz talep etmiyorlar sende faiz ödememiş oluyorsun...

Birinde adı kâr payı diğerinde ise faiz. Oyuna gelmeyin arkadaşlar , hangi banka en düşük faizi veriyorsa ondan çekin. Ayrıca ben 21.000 çekmiştim 30.000 ödemiştim. 24.000 olması iyi bence. Düşük faiz. Ödeyebilirim diyorsan çekilir o miktar. Millet 100-200 bin liralar çekiyorda ev alıyor araba alıyor. 20-25 bin tl de ödenir elbet. Borca girmeden alma gibi bir şansınız varsa ne âla ama öyle bir olanağınız yoksa kredi çekeceksiniz maalesef.

t.madde
30 Ekim 2014, 01:58
benım suan kredı borcum var yarın ne olcagı hıc ama hıc bellı degıl ben motor almak ıcın cekmedım ama ben yandım sen yanma hele bı tasıt almak ıcın kredıye hıc bulasma aldıgın rısk cok buyuk olur ıhtımallerı goz ardı etme allah korusun basına bısey gelse o borcu banka tahsıl etmeye devam etcek ve ınsanın en zor en cok ıhtıyacı oldugu zamandır basına bısey gelmesı o zaman o borcu odemek cok zor oluyo

Tİme_shİft42
30 Ekim 2014, 02:11
Kar payından nefret ediyorum :cherry:

Ben 3 sene beklerim her ay paramı biriktirirm diyorsan para biriktirmek daha uygun olabilir ( o zamana kadar düşük cc ile idare edilebilir ) ama motorsuz geçen 3 seneyi ne yapacan şimdiki motorun sıfır fiyatı ile 3 sene sonra aynı motorun sıfır fiyatı ne olacak ?

Yada banka kredisi ile alırsın , ama motoruna peşin peşin canlı canlı canlı binersin ( faizinde bilincinde olarak )tercih sizin borcç yüküne girmeden bazı şeylere sahip olmak zor oluyor bende mecbur kredi çekmeyi düşünenlerdenim miktar fazla değil faizide ona göre düşük olacak :cherry: parada biriktirebilirm ama motorsuz geçen 2 sezonu ne yapacam :pale:

Bende kredi çektim 2 sene önce 18 ay vadeli borcumu ödeyeli 4-5 ay oluyor borcum olduğunun bilincindeydim zamanında borcumu ödedim hiçde sorun olmadı kredi çekip borcunu ödeyemeyenler ödeyemeyecen madem neden kredi çektin bende kredi çektim zamanında ne oldu sürünüyommu açmı gezdim

Burda önemli olan aylık taksitleri ödeyebileceğin miktarda ayarlamak ve o borcun bilincinde olmak bazıları aldığı maaşı banka kredisi taksidine yatırır sonra aç gezer :) ama 20000 tllerden bahsediliyor mevla büyük o borcu ödeyemeyince bankayı suçlamak doğru olmaz ödeyebileceğin kadar çek ama oda alacağın motorun fiyatını karşılamıyor galiba biz büyük seviyoruz :P

Mr.[T]
30 Ekim 2014, 02:16
bütçene uygun bi motorla başla,kenara para attıkça motorunu satıp-takas yapıp model ve cc yükseltirsin yavaş yavaş.alım satımlarda kar bile edebilirsin uygun motorlar denk getirirsen

t.madde
30 Ekim 2014, 02:18
Kar payından nefret ediyorum :cherry:

Ben 3 sene beklerim her ay paramı biriktirirm diyorsan para biriktirmek daha uygun olabilir ( o zamana kadar düşük cc ile idare edilebilir ) ama motorsuz geçen 3 seneyi ne yapacan şimdiki motorun sıfır fiyatı ile 3 sene sonra aynı motorun sıfır fiyatı ne olacak ?

Yada banka kredisi ile alırsın , ama motoruna peşin peşin canlı canlı canlı binersin ( faizinde bilincinde olarak )tercih sizin borcç yüküne girmeden bazı şeylere sahip olmak zor oluyor bende mecbur kredi çekmeyi düşünenlerdenim miktar fazla değil faizide ona göre düşük olacak :cherry: parada biriktirebilirm ama motorsuz geçen 2 sezonu ne yapacam :pale:

Bende kredi çektim 2 sene önce 18 ay vadeli borcumu ödeyeli 4-5 ay oluyor borcum olduğunun bilincindeydim zamanında borcumu ödedim hiçde sorun olmadı kredi çekip borcunu ödeyemeyenler ödeyemeyecen madem neden kredi çektin bende kredi çektim zamanında ne oldu sürünüyommu açmı gezdim

Burda önemli olan aylık taksitleri ödeyebileceğin miktarda ayarlamak ve o borcun bilincinde olmak bazıları aldığı maaşı banka kredisi taksidine yatırır sonra aç gezer :) ama 20000 tllerden bahsediliyor mevla büyük o borcu ödeyemeyince bankayı suçlamak doğru olmaz ödeyebileceğin kadar çek ama oda alacağın motorun fiyatını karşılamıyor galiba biz büyük seviyoruz :P

yazdıklarınla beni mi ima ettin ?

mfs
30 Ekim 2014, 09:23
şimdilerde eminevim diye birşey cıktı duymuşsanız. Bu adamlar bu işi 30 senedir araçlar için yapıyor. hala da yapıyorlar. bir nevi altın gunu gibi. Faiz olayına bulaşmıyorsun. Tabi motosiklet için yapıyorlar mıdır bilmiyorum.
Ben araba için görüşmüştüm. Ödemeleri yuksek tutarsan 3. ayda sana araba alacak parayı veriyorlar. diğer türlü 3. ay değilde her ayki çekilişte şansına kalmış ama en gec vadelerin yarısında alıyormuşsun paranı. Bence bir araştır motor için bu imkanı sağlıyorlarsa krediden de uygun olur.

yigitap
30 Ekim 2014, 10:02
Abilerim ben de öğrenciyim part time çalışıyorum aylık 600 TL gibi bir maaşım var kredi çekip ikinci el TVS Apache almayı düşünüyorum ekipmanlar ve ehliyet masraflarıyla birlikte 6000 TL kredi çekmeyi düşünüyorum 24 ay vade yaptırıcam aylık 290 TL gibi bir ödemesi oluyor sizce bu işe gireyim mi başıma iş açar mıyım ne tavsiye ediyorsunuz?

07mehmet07
30 Ekim 2014, 10:10
Birinde adı kâr payı diğerinde ise faiz. Oyuna gelmeyin arkadaşlar , hangi banka en düşük faizi veriyorsa ondan çekin. Ayrıca ben 21.000 çekmiştim 30.000 ödemiştim. 24.000 olması iyi bence. Düşük faiz. Ödeyebilirim diyorsan çekilir o miktar. Millet 100-200 bin liralar çekiyorda ev alıyor araba alıyor. 20-25 bin tl de ödenir elbet. Borca girmeden alma gibi bir şansınız varsa ne âla ama öyle bir olanağınız yoksa kredi çekeceksiniz maalesef.

İlk başta bende öyle söylüyordum ama işi biraz araştırınca öyle olmadığını anladım

A.Volkan
30 Ekim 2014, 10:49
Birinde adı kâr payı diğerinde ise faiz. Oyuna gelmeyin arkadaşlar , hangi banka en düşük faizi veriyorsa ondan çekin. Ayrıca ben 21.000 çekmiştim 30.000 ödemiştim. 24.000 olması iyi bence. Düşük faiz. Ödeyebilirim diyorsan çekilir o miktar. Millet 100-200 bin liralar çekiyorda ev alıyor araba alıyor. 20-25 bin tl de ödenir elbet. Borca girmeden alma gibi bir şansınız varsa ne âla ama öyle bir
olanağınız yoksa kredi çekeceksiniz maalesef.

Malesef ben bankada çalışıyorum,(şu aralarda iş arıyorum zaten)kâr payı ile faiz farklı şeyler arada muamele farkı var yapmayın ALLAH Aşkına!Finans kurumlarının işleyişi farklıdır.KREDİYE SAKIN BULAŞMAYIN.Faiz ile alınan maldan hayır gelmez.Etrafımda çok örneğini gördüm.Adamlar kredi çektiğine pişman.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:44 ----------

3 sene borç ödeyeceksin askerlikten beter biter mi o borç..Yanlış anlama ama paran yoksa binme yani alt sınıfla idare edebilirsin herkes büyük motor

ister ama herkesin parası olmaz..Faizle alınan maldan hayır gelmez..Bence iyi düşün kredi bataklık benim gözümde onun borcu bitmeden motordan

sıkılırsın başka motor almak istersin bi kredi daha gerekir..Kazandığında ne bereket kalır nede kullandığın motorda keyf..

Çok güzel yorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:47 ----------

İlk başta bende öyle söylüyordum ama işi biraz araştırınca öyle olmadığını anladım

Aynen kardeşim bende araştırınca olayın farkını anladım.Arada muamele farkı var!

Pekbipicadam
30 Ekim 2014, 10:59
valla motorumu krediyle aldım gayette hayırlı biçimde kullanıyorum , ödeyemiyeciğin borcun altına girip sonra faizli maldan hayır gelmez demek gerçekten komik , milletin dini duygularını kullanıp kandırması dışında şu faizle kar payı arasında farkı anlatın da öğrenelim.

Darkin
30 Ekim 2014, 11:19
İslami bankada borcunu ödemeyince ne oluyor peki, bilmediğimden soruyorum, hoşgörü mü gösteriyorlar, yoksa maliyeye mi veriyorlar?

selsa
30 Ekim 2014, 11:22
Valla 3000lik motor da alsam kredi çekmek zorundayım, 10000lik motor da alsam.

Büyük şehirde yaşayınca birikmiyor meret

braveguy
30 Ekim 2014, 11:24
İslami bankada borcunu ödemeyince ne oluyor peki, bilmediğimden soruyorum, hoşgörü mü gösteriyorlar, yoksa maliyeye mi veriyorlar?

faiz değil de, "himmet" borcunuza işliyordur herhalde.
tüm bankacılık sisteminin enstrümanlarını yeniden adlandırınca günah olmuyor ya.

kadango
30 Ekim 2014, 11:44
Konuda dönen muhabbetler komik... Hele şu faiz algısı daha komik. Bunu bir de faize karışmıyorum diye islami bankaların uygulamalarıyle çözmeye çalışmak epik seviyede ironik bir yaklaşım. Faize karşı değilim, dişinizden tırnağınızdan artırıp çoluk çocuğunuzun rızkından kesip biriktirdiğiniz parayı kenarda islami şartlara uyuyorum diye tutuyor veya buna benzer çabalar içerisine giriyorsanız buna karşıyım. Çünkü çoluk çocuğunun hakkına giriyorsun, kendi hakkına da giriyorsun bence bu faizin yanında çok daha büyük bir vebal. Enflasyon denen şeyden bihaber, daha dünyanın ekonomik düzen ve işleyişine böyle ucundan kıyısından bile bakmamış incelememiş sığ düşüncelere kapılanlar sadece kendine yapıyor ne yapıyorsa. Ha şu da var, tefeci faizi denen olguya ben de karşıyım. Faiz enflasyon oranında olmalıdır, hoş bankalar reel enflasyonun çok uzağında faiz veriyor da kenarda durmasından iyidir. Bu bahsettiğim "Faiz" e karşı olmak gerçekten beni güldürüyor trajikomik bir şekilde.

Sen alır mısın desen krediyle bir şey veya paran nerede duruyor derseniz; krediyle şu ana kadar birşey almadım. Kredi kartı bile kullanmıyorum, sizin düşünce yapınıza göre kredi kartı da haram da neyse tartışmaya döndürmeyeyim konuyu... Kredi ile birşey alacak olursam bu büyük ihtimalle kredinin götürüsünden daha fazla getiri sağlayacak bir gayrimenkul yatırımı olur. Paramı şu anda döviz veya hisse senedi üzerinde çalışarak değerlendiriyorum, faize islami açıdan değil prensip açısından pek sıcak bakmıyorum.

A.Volkan
30 Ekim 2014, 13:40
Kadango arkadaşımız
''Paramı şu anda döviz veya hisse senedi üzerinde çalışarak değerlendiriyorum, faize islami açıdan değil prensip açısından pek sıcak bakmıyorum.''
demiş.Kendini çok güzel ifade ederek ve konuya kendi adına neden soğuk baktığını sıcak bakmadığını bakış açısını belirterek noktayı koymuş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:09 ----------

Darkin şimdi senin için finans kurumunda çalışan bir arkadaşımı aradım.Sorunu sordum.Ödenmeyen borç için gecikme cezası işliyormuş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:31 ----------

faiz değil de, "himmet" borcunuza işliyordur herhalde.
tüm bankacılık sisteminin enstrümanlarını yeniden adlandırınca günah olmuyor ya.

Abi umarım senin sorunada cevap olmuştur.Hemen bilgisayardan cevap yazamadığım için özür dilerim.

Macit250
30 Ekim 2014, 14:44
Benim düşüncem faizlede bir malı alıyorsam ve sıkışınca o malı satıp büyük kısmını kapatabiliyorsam.Aylık ödeme miktarıda bana dokunmayacak ve hayat standartımı etkilemeyecekse gider çeker krediyi alırım.Ölümlü dünya borç olmadan yaşayan kaç kişi var.Düzenli gelir varsa sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Faiz sistemi gayet mantıklı sonuçda sizin nakdiniz olmadığından ,size kurum nakit sağlıyor ve bu işten para kazanmak için milyar dolar harcayıp bir ağ kuruyor.Düşünün ki bir devletin ekonomisinin büyük kısmını oluşturan olgu bankalardır.Kimse kafaya silah dayamıyor.Kanunen de size büyün evrakları okuyup her sayfaya imzanızı alıyorlar.Size uymayan birşey varsa imzalamayıp sözleşmeyi iptal edebilirsiniz.

Burada bankalardan şikayeti ,dosya masraflarından vs giderlerden hazımları olmayanların yapacağı tek şey bir birikim hesabı açmaları.Buna en güzel örnekde altın hesabıdır.Dolar euro inişli çıkışlı olabilir lakin altın her zaman dünya ekonomisinde değer kaybetmeyecek bazı maddelerden biridir.

COQ
30 Ekim 2014, 15:10
Allah'a havale ediyorlar.
:)
Dünya üzerinde milyonlarca insan kredi çekip alışveriş yapıyor.
Gayette hayırlı oluyor.
Mesele şudur.

Gelirinizden bir miktar arttırabiliyormusunuz?
Eğer arttırmıyor,paranın tamamını tüketiyorsanız borçtan uzak durum.
Ama abi 1000 tl gelirim var,
800 kadarını yiyorum her ay 200 tl kenara koyuyorum diyebiliyorsanız ayda 200 tl ödeme yapacağınız her türlü borca girebilirsiniz.

50 tl de şurdan burdan kısabilirim gibi gerçekçi durumlarınız varsa hadi aylık ödeme 250 tl olsun.
Daha fazlası değil.
Tabi tüm bu yazdıklarım gelirinizin kredi bitimine kadar devam etme garantisi varsa geçerli.
Yarın işler bozulursa !

braveguy
30 Ekim 2014, 15:12
selam arkadaşlar büyük cc motor alan arkadaşlar motor alır iken hangi tur ödeme şeklini tercih ediyorlar 20000 bine motor almayı planlıyorum yalniz 3 yıl vade'de 4 bin gibi bir rakam faiz olarak gözüküyor yani motor 24 geliyor buda adamın gözüne batıyor ister istemez yoksa biriktirip nakit almakmi mantıklı büyük motor alanlar yada böyle yüksek mebla harcıyanlar fikirlerini yazabilirmi birde ihtiyaç kredisimi mantıklı yoksa taşıt kredisimi şimdiden teşekkürler

konu çok dallanıp budaklandı, sizin durumunuz için şahsi tecrübem ve fikrim şu yönde;
ben olsaydım yerinizde, eğer beğendiğim model ithalatçıda/bayide varsa kredi çekip alırdım.
sıfır motosiklet almak herzaman ikinci el almaktan daha iyidir(gerçi sizin böyle bir sorunuz olmamış ama ben ikinci el mi alayım yoksa sıfır mı alayım ikileminde kalmıştım, paylaşmak istedim).
rodajını keniniz yaparsınız, alım satım esnasında kimsenin ağız kokusunu çekmezsiniz, makina hakkında içiniz rahat olur vs.

motor piyasası pek mantıklı ve öngörülebilir bir piyasa değil; kasım 2014 ten nisan 2015e kadar bile takip ettiğinizde (hem sıfır modellerde hem de ikinci ellerde) şaşırtacak derecede fiyat artışı olacağını göreceksiniz. geçen yıl aynı süreci yaşadım oradan biliyorum. ben büyük bir kısmını döviz olarak biriktirip, bakiye miktar ve ekipman için tüketici kredisi kullanmıştım.

tabi ekonomik durumunuzu veya gelir gider dengenizi bilemiyorum.
sanırım o konuda da eliniz çok sıkışık değil ki uzun vadeli kredi üzerine plan yapabiliyorsunuz.
bu durumda tek tavsiyem; şartlarınızı biraz zorlayarak alabileceğniz en kısa vadeli krediyi seçin.(dört yıl geri ödeme yerine iki yıl geri ödeme gibi)
umarım gönlünüzde yatan arslan en kısa sürede sizin olur.

mithrelios
30 Ekim 2014, 15:35
gelecekte kazanacağım parayı tüketim mallarına harcamamaya özen gösteriyorum dolayısıyla, nakit alamadığım bi motosikleti kesinlikle kredi ile almam. Hatta daha ileri gideyim toplam varlıklarımın değerinin 1/10'unu geçen bir değeri olan motosiklet almamaya çalışırım. İmkanlarımı zorlayıp da güzel bir motosiklet alsam ona keyifle binemem, daha çok endişe ederim. Oysa şu anki motorum çalınsa ve kaskosu karşılamasa bile beni çok az etkiler.

Ev alsam veya başka bir yatırım yapacak olsam kredi çekebilirim çünkü bu sene ucuza aldığım evi seneye pahalıya satma şansım var veya kira ödemektense kendi evim olsun derim, ancak araba, motosiklet, telefon vb gibi şeylerde bu durum söz konusu olmadığından abes geliyor bana geleceğimi ipotekleyip henüz kazanmadığımı harcamak. Reel faiz olarak ödeyeceğim ekstra meblağ da cabası.

Tabi herkesin kişiliği ve hayattan beklentileri farklı, kredi çekip motor kesinlikle alınmaz demiyorum o yüzden. Bazısı da harcamaktan, mümkün olan en iyisine sahip olmaktan büyük keyif alır, onları da anlayabiliyorum.

kadango
30 Ekim 2014, 17:32
Sorunuzun yanıtını bulmakta biraz daha yardımcı olayım, senin yerinde olsaydım şu şekilde davranırdım. Elimde hiç nakit olmadığını ve ortalama 2.500TL maaşımın olduğunu ve yine bunun 800TL kadarını sorgusuz sualsiz krediye ayırabildiğimi ve ekstra masraf durumlarında bir 200TL kadarını emniyet miktarı yapabildiğimi düşünürsek, 15.000 kadar ikinci el taşıt kredisi çekerim 24 ay vadeli. Gider istediğim motosikletin sıfırını değil de temiz bir iki yaşında olanını tercih ederim riski minimize etmek için. Ortalama 3.000TL kadar faiz ödemiş oluyorsun bankadan bankaya göre değişmekle birlikte.

Sıfır veya ikinci el aldığını düşünürsek şunları göz önünde bulundurman gerekiyor. Kasko pahalı malum, ya riski iyice minimize etmek için kasko yaptıracaksın ödemelerin artacak ya da riske girip kasko yaptırmayacaksın. Absürt kasko primleri çıkarsa yaptırmak hayal oluyor zaten. Motosiklet her zaman risk demektir ekonomik olarak da... Yani düşürüp kırarsan bunu da karşılayabilecek payı maaşından ayırabilecek durumda olmalısın, çaldırabilirsin, aynı zamanda da kendini bu riske hazırlamalısın. Yani demem o ki sıfır aldığını, kasko yaptırmadığını, krediyle aldığını göz önünde bulundurursak ben bu motosikleti pert edersem ne yaparım diye kendine sorman lazım bu riski göze alman lazım. Bana şu an ikinci el kredisi çekip, ikinci el bir motosiklete kasko priminin yüksek çıktığı şartlarda(1.000TL ve üzeri) kaskosuz binmek daha mantıklı geliyor. Eğer kasko primi düşük çıkacak olursa riski ortadan kaldırmak için kaskoyu da yaparım. Bu taktirde hem ileride satarken motosikletin değer kaybetmeyecek hatta memleketim piyasasında senin ödediğin faiz farkını, belki daha fazlasını kapatacak ve elinde motosikletin olmuş olacak.