PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 17 Çeşit Ehliyet Sınıfı Geliyor,Ömür Boyu Ehliyete Son...

Sayfa : [1] 2

mehmetenis
29 Ekim 2014, 16:11
Evet Değerli Arkadaşlar ,Dediklerimiz bir bir çıkıyor,
Ve Hayaldi gerçek oldu,

http://imageshack.us/a/img537/9715/s1wArX.jpg

Saygılarımızla
As Sürücü Kursu
02125092029
facebook.com/ASSURUCUKURSU

antilop_skul
29 Ekim 2014, 16:16
devlete para lazim a.......s.....c.... diye kufur etcrm belki ban terim ama oyle yani nolduda batti ehliyetler degistiriyorsunuz isyan cikarmaknlazim takinda her marka model icinde ayni seyi yaparlar mesela askeriyede clio kullaniosan clio ehliyeti meggane kullaniyosan megane ehliyeti veriyolar aynen onu yapar bu o.c

ismeter
29 Ekim 2014, 16:24
ne zamandan itibaren geçerli olucak yeğenim daha 3-4 gün önce a2 ye yazıldı

mahyo
29 Ekim 2014, 16:25
A1, A2, A hangi sınıfları kaplayacak?
Diğer sınıflar ile hangi araçlar kullanılacak. Sadece B1 belirilmiş.
Aday sürücüler kaç yıl boyunca K kullanacak?
Ya da K sınıfından normal ehliyete geçiş için puan,yıl falan nasıl olacak?
Hangi ehliyet 5 yıl hangisi 10 yıl olacak?
Ehliyet süresi dolduktan sonra yeniletme şartları nelerdir? Sınav falan mı olacak yoksa kaza oranları, ceza puanı falan mı geçerli olacak.
Diyelim ki bir kişi çok fazla ceza puanı yedi ve çok kaza yaptı. Bu kişi ömür boyu ehliyetten men mi edilecek?
Kafada bir dünya soru işareti daha var.

Sürücü kursu sahibisiniz.Fotoğraf ekleyip kaçamazsınız. Bunların hepsinin yanıtını bekliyorum:cherry:

shooter1
29 Ekim 2014, 16:33
o kadar ehliyete karşılık şu motor vergilerini de düzenleyiversinler

mehmetenis
29 Ekim 2014, 16:50
Aşağıdaki Resimler EGM bizlere Yaptığı Sunumdan Görüntülerdir,

http://imageshack.us/a/img907/4436/Qo87N0.jpg
http://imageshack.us/a/img536/6984/Wl6Jxh.jpg
http://imageshack.us/a/img674/6827/5aWgR6.jpg
http://imageshack.us/a/img661/1828/cJW7Xy.jpg
http://imageshack.us/a/img746/4209/0pf1MV.jpg
http://imageshack.us/a/img539/6361/Lclpad.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:43 ----------

http://imageshack.us/a/img538/3879/199orP.jpg
http://imageshack.us/a/img913/9714/M9rMwp.jpg
http://imageshack.us/a/img912/8614/D6Iwfz.jpg
http://imageshack.us/a/img674/2045/PWJVC4.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:48 ----------

A1, A2, A hangi sınıfları kaplayacak?
Diğer sınıflar ile hangi araçlar kullanılacak. Sadece B1 belirilmiş.
Aday sürücüler kaç yıl boyunca K kullanacak?
Ya da K sınıfından normal ehliyete geçiş için puan,yıl falan nasıl olacak?
Hangi ehliyet 5 yıl hangisi 10 yıl olacak?
Ehliyet süresi dolduktan sonra yeniletme şartları nelerdir? Sınav falan mı olacak yoksa kaza oranları, ceza puanı falan mı geçerli olacak.
Diyelim ki bir kişi çok fazla ceza puanı yedi ve çok kaza yaptı. Bu kişi ömür boyu ehliyetten men mi edilecek?
Kafada bir dünya soru işareti daha var.

Sürücü kursu sahibisiniz.Fotoğraf ekleyip kaçamazsınız. Bunların hepsinin yanıtını bekliyorum:cherry:

Sorularınızın cevapları üstte :)

flush royale
29 Ekim 2014, 17:06
Mehmet Bey, şimdi 20 yaş ve sonrası A2 ehliyetine sahip olanların ehliyeti ''A'' olarak mı değişecek? 15 TL karşılığında?

braveguy
29 Ekim 2014, 17:09
yine yolacaklar hepimizi. bence çok sevinmeyin, zaman ve para kaybınızı düşünün.

[Turan]
29 Ekim 2014, 17:18
Ayak bastı parası 15 lira oooooh anasını satim.

birine villa birine gemi birine makam arabası çıktı gene .

mehmetenis
29 Ekim 2014, 17:24
Mehmet Bey, şimdi 20 yaş ve sonrası A2 ehliyetine sahip olanların ehliyeti ''A'' olarak mı değişecek? 15 TL karşılığında?

Doğrudur, hatta ehliyet değiştirme ücretini eski usul 107 TL üzerinden yapacaklardı ama MHP millet vekilleri bu kanun tasarısı kabul edilirken karşı çıktılar 15TL karar kılındı,

Bu arada şu anda kullandığımız ehliyetler en üst sınıf ehliyet olacak bu konuda şüpheniz olmasın...

flush royale
29 Ekim 2014, 17:27
Doğrudur, hatta ehliyet değiştirme ücretini eski usul 107 TL üzerinden yapacaklardı ama MHP millet vekilleri bu kanun tasarısı kabul edilirken karşı çıktılar 15TL karar kılındı,

Bu arada şu anda kullandığımız ehliyetler en üst sınıf ehliyet olacak bu konuda şüpheniz olmasın...

Kimlik değiştirmeye 18TL, ehliyet değiştirmeye 15TL. Hayır anlamadığım bu fiyatları neye göre belirliyorlar. Maliyeti kaç para, kökü kaç para şu kartların. Yazık vallahi yazık.

GB79
29 Ekim 2014, 17:48
Anladığım kadarıyla mevcut A2 belge sahipleri doğrudan A sınıfı belge alacaklar. Peki 10 yıl sonra tekrar sınava girme olayı yeni ehliyetin tesliminden sonra mı başlayacak?

shooter1
29 Ekim 2014, 17:49
e ehliyet ne olacak?

movibiker
29 Ekim 2014, 17:50
benim 10 yıllık a2 14 yıllık b ehliyetim var,direkt olarak a sınıfı ehliyet mi verecekler?

tolgauge
29 Ekim 2014, 18:00
Ben sürücü kursundan lisansımı aldım ama emniyet müdürlüğünde ehliyet kalmadığından dolayı ehliyete dönüştüremedim.
Bu yeni kanun beni ve benim gibi olanaları da etkileyecek mi ?
Yani stajyer sürücü mü olacaz?

mehmetenis
29 Ekim 2014, 18:08
Burada biraz eleştir ecem neden derseniz, şu anda sadece mevzu 15TL değil ben size şöyle bir örnek anlatayım, Biz As Sürücü Kursu olarak İstanbul/Avcılar ilçesindeki 20 Tane Sürücü Kursunun dernek başkanıyız ve bu foruma reklam veren tüm sürücü kurslarını tanırım, facebook ta Türkiye de bulunan tüm sürücü kursları ile arkadaşız birbirimizi takip ediyoruz, Türkiye'de sadece belli başlı sürücü kurslarının davet edildiği çalış taylar yapılmaktadır, bu çalış taylar da sürücü kurslarının geleceği yeni çıkacak yönetmelikler kanunlar falan konuşulur ortalama 3-4 gün sürer ve yapıldığı İl'in en lüks otelinde kalınır ve devlet karşılar.

Hatırlarsınız sürücü kurslarına kayıt olurken direkt parmak izi belgesi isteniyordu, Antalya çalıştayın da EGM yetkilerinden çıktılar dediler ki bundan sonra sürücü kurslarına kayıt olacaklar parmak izi belgelerini emniyetten alacaklar ardından sürücü kurslarına kayıt olacaklar dendi,

Ben söz hakkı alarak EGM Yetkilisine(adını unuttuğum için adını yazamıyorum)bu iş olamaz çünkü il ve ilçe emniyetlerin alt yapıları buna uygun değil belli bir süre sonrasında aksaklıklar muhakkak yaşanacaktır, çünkü emniyetlerin ehliyet birimleri hafta içi mesai saatlerinde çalıştıklarını hafta sonu kayıt olan adayların hele ki dönem açılış zamanları bazen hafta sonlarına denk geldiğinden kayıt olacak adayların emniyetten parmak izi alamayacaklarını ve bu adaylarda infial yaratacağını söyledim hatta genel başkan bana dönerek sus gibi işaretler yapsa da susmadım EGM yetkilisi bozuldu, sonrasında EGM yetkilisinin söylediği söz şu şekilde oldu ''biz bu şekilde uygun gördük bundan sonra böyle olacak''...

2 yada 3 ay sonra sistem aksaklığından dolayı parmak izini iptal ettiler, ne oldu bizim dediklerimize geldiler,

Burada bizleri dinlemeyip bu gereksiz sistemi devreye sokanlar sonrasında evet yürümüyor deyip iptal edenlerin suçu olduğu kadar 15TL ücreti almaları da o kadar suçludur.

Ehliyet için parmak izi veren ilçe emniyetler de genelde 1 adet parmak izi makinası bulunuyor ve bu makinadan günde maksimum 50 kişi yararlanabiliyor bunlar pasaport, ehliyet, yabancı şube hepsi bu makinadan faydalanıyor du ve çoğu sürücü kursundan ilçe emniyetler bu makinaların alınmasını talep ettiler.

okan.turan
29 Ekim 2014, 18:18
ohhhh ne güzel. hani tüm kimlikler tek kimlikte toplanacatı? neyse 1 sene sonra onun icin tekrar para veririz.

kemboo
29 Ekim 2014, 18:24
valla tamam para verecez bende memnun değilim tamam devlete para lazım yoksa yeni alınan uçakları bilmemneleri başbakanlık cumhurbaşkanlığı köşklerini nasıl ödeyecekler bizi yolacaklar böyle işte. Ama şöylede bir durum var adam bi ehliyet alıyor abi 20 yaşında olmuş 50 yaşında gözler gitmiş belki kolu sakat ayağı sakat belki refleks yok adamda adam hala aynı eliyetle sürüyor aslında olması gereken böyle detaylı çalışmalar fakat bu işlem yine bizim ülkemizde para yolma ve parayı veren düdüğü çalar şeklinde olacağından ve düzgün işlemeyeceğinden dolayı bir işe yaramayacak tabi o ayrı konu.

40yapar
29 Ekim 2014, 18:28
Arkadaslar, resmi gazete tarih ve sayisi olmadan paylasilan kanun/yonetmelige inanmayin. Eger bir kanun veya bir yonetmelik varsa mutlaka resmi gazetede yayinlanmasi gerekir. O halde resmi gazete tarih ve sayisini isteme hakkimiz dogar. Tarih/sayi yoksa kanun/yonetmelik de 'yoktur'.

Henuz yasalasmamis,tasari/teklif asamasinda bir kanunlastirma girisimi varsa onun da mutlaka tbmm genel kurul gundeminde olmasi gerekir. Aksi taktirde 'tasari/teklif'ten soz edilemez. Bu durumda Gundem sira no'su veya tbmm gundem sayfasindaki linki paylasmak herkes icin daha aydinlatici olacaktir.

Eger kanun degil yonetmelik taslagi var ise, yine o yonetmeligi cikaracak olan kamu tuzel kisisinin internet sayfasindaki taslak linki paylasilabilir.

Sahsen bahsi gecen yonde bir degisiklik olmasini arzu edenlerdenim. Umarim gerceklesir. Ama kendimi bildim bileli surucu kurslari 'falanca tarihte kanun degisecek bu son sans' diye 'kampanya' yaptiklari icin, resmi platformlarda ilan edilmis soz konusu degisiklik taslaklarini gormeden inanmama taraftariyim. Sistemi daha da iyilestirmek adina calistaylar yapilmis olabilir. Ama bu calistaydaki onerileri/planlari sanki kabul edilmis bir kanun varmis gibi yansitmak, ve hatta '1 ocak'ta yururluge girecek olan yeni yonetmelik'ten bahsetmek bana pek etik gelmiyor.

Saglicakla kalin!

mehmetenis
29 Ekim 2014, 18:58
Arkadaslar, resmi gazete tarih ve sayisi olmadan paylasilan kanun/yonetmelige inanmayin. Eger bir kanun veya bir yonetmelik varsa mutlaka resmi gazetede yayinlanmasi gerekir. O halde resmi gazete tarih ve sayisini isteme hakkimiz dogar. Tarih/sayi yoksa kanun/yonetmelik de 'yoktur'.

Henuz yasalasmamis,tasari/teklif asamasinda bir kanunlastirma girisimi varsa onun da mutlaka tbmm genel kurul gundeminde olmasi gerekir. Aksi taktirde 'tasari/teklif'ten soz edilemez. Bu durumda Gundem sira no'su veya tbmm gundem sayfasindaki linki paylasmak herkes icin daha aydinlatici olacaktir.

Eger kanun degil yonetmelik taslagi var ise, yine o yonetmeligi cikaracak olan kamu tuzel kisisinin internet sayfasindaki taslak linki paylasilabilir.

Sahsen bahsi gecen yonde bir degisiklik olmasini arzu edenlerdenim. Umarim gerceklesir. Ama kendimi bildim bileli surucu kurslari 'falanca tarihte kanun degisecek bu son sans' diye 'kampanya' yaptiklari icin, resmi platformlarda ilan edilmis soz konusu degisiklik taslaklarini gormeden inanmama taraftariyim. Sistemi daha da iyilestirmek adina calistaylar yapilmis olabilir. Ama bu calistaydaki onerileri/planlari sanki kabul edilmis bir kanun varmis gibi yansitmak, ve hatta '1 ocak'ta yururluge girecek olan yeni yonetmelik'ten bahsetmek bana pek etik gelmiyor.

Saglicakla kalin!

Siz haklısınız ama konuştuklarımız havada değil,sizlerin bu dediklerinize belge ve evraklarla kanıtlayacağım

40yapar
29 Ekim 2014, 19:07
Mehmet bey, lütfen kanıtlamak için özel bir çaba sarf etmeyin, sanki sizi sıkıştırıyormuşum gibi algılanmasını istemem. bahsettiğiniz değişiklerin gerçekleşmesini kendi adıma çok isteyen biriyim. Ancak sürücü kursları tarafından o kadar çok istismar edildi ki bu konu artık resmen görmeden inanmıyorum. hani yalancı çoban hikayesi vardır ya, onun gibi :) belki de gerçekten bu kez değişiyordur ama ben kendi adıma görmeden inanmıyorum. üsküdarda ka....im sürücü kursu var mesela, bir vesileyle arayıp fiyat sormuştum tee yıllar önce. Emin olun her ehliyet döneminde mesaj gelir "stajyer sürücülük öncesi son şans" diye. ilk mesaj geldiğinde ehliyet alanlar emekli olacak nerdeyse adamlar hala mesaj atıyorlar "son şans" diye :)

Lütfen kişisel olarak algılamayın. Ama ben yönetmeliği/kanunu resmi gazetede görmeden inanmayacağım. Bunun da hakkım olduğuma inanıyorum. Umarım bir an önce değişiklik yapılır da siz de ben de ve en önemlisi üsküdardaki sürücü kursu da rahatlar :)

berkaye
29 Ekim 2014, 19:10
17 yaşında olup a2 ehliyeti olanlara ne olacak ? :) birde a2 a1 a bu sınıfların yetkisi tek tek hangi güçte motorlara olacak ?

mehmetenis
29 Ekim 2014, 19:51
17 yaşında olup a2 ehliyeti olanlara ne olacak ? :) birde a2 a1 a bu sınıfların yetkisi tek tek hangi güçte motorlara olacak ?

Yok yok bir sıkıntı olmaz merak etmeyin kanun çıkmadan evvel alınan ehliyetler yeni yürürlüğe girecek ehliyetlerin en üstün hali olacak,

Mesela B sınıfı ehliyetiniz var ise çıkacak B1 ehliyet sınıfı sizi bağlamıyor gibi bir örnek verilebilir.

berkaye
29 Ekim 2014, 19:53
Yok yok bir sıkıntı olmaz merak etmeyin kanun çıkmadan evvel alınan ehliyetler yeni yürürlüğe girecek ehliyetlerin en üstün hali olacak,

Mesela B sınıfı ehliyetiniz var ise çıkacak B1 ehliyet sınıfı sizi bağlamıyor gibi bir örnek verilebilir.

oh iyi bir yönünden içim rahatladı enazından :)

mehmetenis
29 Ekim 2014, 19:54
Mehmet bey, lütfen kanıtlamak için özel bir çaba sarf etmeyin, sanki sizi sıkıştırıyormuşum gibi algılanmasını istemem. bahsettiğiniz değişiklerin gerçekleşmesini kendi adıma çok isteyen biriyim. Ancak sürücü kursları tarafından o kadar çok istismar edildi ki bu konu artık resmen görmeden inanmıyorum. hani yalancı çoban hikayesi vardır ya, onun gibi :) belki de gerçekten bu kez değişiyordur ama ben kendi adıma görmeden inanmıyorum. üsküdarda ka....im sürücü kursu var mesela, bir vesileyle arayıp fiyat sormuştum tee yıllar önce. Emin olun her ehliyet döneminde mesaj gelir "stajyer sürücülük öncesi son şans" diye. ilk mesaj geldiğinde ehliyet alanlar emekli olacak nerdeyse adamlar hala mesaj atıyorlar "son şans" diye :)

Lütfen kişisel olarak algılamayın. Ama ben yönetmeliği/kanunu resmi gazetede görmeden inanmayacağım. Bunun da hakkım olduğuma inanıyorum. Umarım bir an önce değişiklik yapılır da siz de ben de ve en önemlisi üsküdardaki sürücü kursu da rahatlar :)

İnan ki çok haklısınız ben size sonuna kadar katılıyorum, maalesef bazı sürücü kursları bu durumları rant meselesi haline dönüştürmede usta.

sedat_57
29 Ekim 2014, 20:41
hayabusa kullanmak için ne lazım şimdi ona göre bilelim :P

gkhantaskin
30 Ekim 2014, 23:27
Hocam ben seneye 16 yaşını dolduracağım kaç cc kullanabileceğim yeni yasaya göre?

mehmetenis
31 Ekim 2014, 00:19
Hocam ben seneye 16 yaşını dolduracağım kaç cc kullanabileceğim yeni yasaya göre?
Paşam sen 16 yaşında A1 18 yaşında A2 ve 20 yaşında ise A ehliyeti alabilirsin, ama kaç cc kaç kW bunun hesabını bilmiyorum

maxiscooter
01 Kasım 2014, 11:16
Bana sordunmu sen düzenleme yaparken? 3-5 kendini bişey sanan makam sahibi, dernek başkanı oturup bunu konuşuyor bide şu kadar para vereceksin diyor. Ben mi dedim değiştir diye? Yeni alandan ekstra 15tl al ama benim var olan hakkımı güncelliyorsan bu senin sorunun parasını neden benden almaya kalkıyorsun?

mterayes26
01 Kasım 2014, 11:41
Aksaray , aksaray , aksaray , aksaray

brtvrdrl
01 Kasım 2014, 13:18
80 milyon insanin en fazla 500 bini yurtdisina gidip arac kullaniyordur. Niye herkesinkini degistiriyorsunuz. Ihtiyaci olan degistirsin. Devlet nereden para durtukleyecegini iyi biliyor.!!

cglrsyn
01 Kasım 2014, 13:42
valla tamam para verecez bende memnun değilim tamam devlete para lazım yoksa yeni alınan uçakları bilmemneleri başbakanlık cumhurbaşkanlığı köşklerini nasıl ödeyecekler bizi yolacaklar böyle işte. Ama şöylede bir durum var adam bi ehliyet alıyor abi 20 yaşında olmuş 50 yaşında gözler gitmiş belki kolu sakat ayağı sakat belki refleks yok adamda adam hala aynı eliyetle sürüyor aslında olması gereken böyle detaylı çalışmalar fakat bu işlem yine bizim ülkemizde para yolma ve parayı veren düdüğü çalar şeklinde olacağından ve düzgün işlemeyeceğinden dolayı bir işe yaramayacak tabi o ayrı konu.

Valla 20 yaşında alınan ehliyetin 30 sene kullanıması konusuna bende katılıyorum. Ancak ben şuna inanmıyorum Türkiye'de her 5 yada 10 senede bir yapılacak ehliyet yenilemelerin teste tabii olması imkansız. farzedelim ki 75 milyonluk nufusun 3/1 i ehliyetli olsun 25 milyon kişiyi teste tabii tutacak dünya üzerinde hiçbir ülke yok.
Ehliyetler genellikle hep aynı aylarda verildiği için her ehliyet alınan ayda yığılmalar olacak. Yine sadece ver parayı yenileyelim ehliyetini sistemine geçilir. Artık bu ülkenin düzene girmesi imkansız... Batan gemiyi yamalayıp yamalayıp devam ediyoruz. Ver 15 lira köşkün dış cephesi boyanacak ver 15 lire 5000 tane cumhurbaşkanı koruması doyacak.
Bizzat kendim kaptanlık yapıyorum kişisel bir teknenin Türk vergi sisteminde yıllık 375 tl vergisi var. Amerika kayıtlı teknelerin yıllık 10$ Türk bayraklı tekne sayısı giderek azalıyor. Hep amerikan bayraklı içerisi Türk dolu tekneler var. Bizde bi TUTKU (Motorsiklet araba tekne v.b) yaşamak imkansız hale sokuluyor. Diğer ülkeler tam tersi teşfik ediyor.
En basit örneğine bakacak olursak Amerika da 0 km Harley Davidson ne kadar Türkiyede ne kadar.
Amerikada 7.000 DOLAR olan motorsiklet Türkiyede 14.000 EURO Hem vergi geçiriyorlar hemde kur farkı.

ergün1968
01 Kasım 2014, 13:45
Olması gereken uygulama tamamda,eğitimlerde ve sınavlarda yapılacak bir değişiklik varmı? Aynı sistemle ehliyet verilmeye devam ederse değişecek birşey olmayacak.Önüne gelen bilinçsizce trafiğe çıkmaya devam edecek ve biz yine bu elemanlarla trafikte boğuşmaya devam edeceğiz.

İbrahim
01 Kasım 2014, 14:11
Otomatik olunca tehlikeli değilmi bu araçlar 16 yaşında arabaya motora binsinlerde bakın neler oluyor hergün :D

ayrıca sorum olacaktı, benim A2 ve B dosyalarım elimde çıkarttıracaktım fakat bu yeni uygulamayı beklememe gerek varmı

murad13
02 Kasım 2014, 11:57
Elektronik kimlik de çıkacakt güya ,e yapsanza be adam ehliyeti de içinde .bu ne ya .bide biz istemediğimiz halde değişiyor ,15 lira zaten her türlü kağıt masrafı ödedigmiz kartı tekrar parayla almak nedir ya. ....lı sözleri kullanan arkadaşlar pek de haksız değil.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:51 ----------

Otomatik olunca tehlikeli değilmi bu araçlar 16 yaşında arabaya motora binsinlerde bakın neler oluyor hergün :D

ayrıca sorum olacaktı, benim A2 ve B dosyalarım elimde çıkarttıracaktım fakat bu yeni uygulamayı beklememe gerek varmı

Bence bekleme bu tasarı 1 yıldır konuşuluyor. Bide o kadar saçma ki illa bi patlak verecek. Öyle görünüyor. İnş da gerçekleSmez.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:55 ----------

Bu konuda bi hukukçu arkadaşımız yazı yazsın biz de destek verelim bimer vs ne yolu olursa artık.bu saçmalık bitecek gibi değil.

mehmetenis
02 Kasım 2014, 14:07
Olması gereken uygulama tamamda,eğitimlerde ve sınavlarda yapılacak bir değişiklik varmı? Aynı sistemle ehliyet verilmeye devam ederse değişecek birşey olmayacak.Önüne gelen bilinçsizce trafiğe çıkmaya devam edecek ve biz yine bu elemanlarla trafikte boğuşmaya devam edeceğiz.

Şu anda trafikte boğuştuğunuz insanlar bilin ki yeni ehliyetini almış olanlar değil,
Şu anki direksiyon sınavları oldukça zor 30 DK boyunca sınav yapılıyor ve aday emniyet kemerini dahi takmasa sınavdan kalır hatta ben bu konuda bir video yayınladım hem A2 hemde B için,
Hadi kemerini taktı sınava başladı farzetki dönerken sinyal vermedi veya yokuşta aracı kaldıramadı yine sınavdan kalıyor,
Yani sizin anlıyacağınız sistem oldukça zorlaştı,

Bu arada bir arkadaşımız A2 ve B ehliyetlerini dosya halinde olduğunu yazmış bunları 31 aralık tarihine kadar ehliyete çevrilmesi gerekir alsi takdirde aday sürücü belgesine kalacaksınız.

meTege
02 Kasım 2014, 14:48
B sınıfı ehliyetim var . Önümüzdeki ilk a2 ehliyetine yazılsam bu kanun daha çıkmadı sanırım yırtar mıyım ?

ergün1968
05 Kasım 2014, 18:05
Bu 30 dk.lık sınav süresi,motosiklet sınavıı içinde geçerlimi?
Şu anda trafikte boğuştuğunuz insanlar bilin ki yeni ehliyetini almış olanlar değil,
Şu anki direksiyon sınavları oldukça zor 30 DK boyunca sınav yapılıyor ve aday emniyet kemerini dahi takmasa sınavdan kalır hatta ben bu konuda bir video yayınladım hem A2 hemde B için,
Hadi kemerini taktı sınava başladı farzetki dönerken sinyal vermedi veya yokuşta aracı kaldıramadı yine sınavdan kalıyor,
Yani sizin anlıyacağınız sistem oldukça zorlaştı,

Bu arada bir arkadaşımız A2 ve B ehliyetlerini dosya halinde olduğunu yazmış bunları 31 aralık tarihine kadar ehliyete çevrilmesi gerekir alsi takdirde aday sürücü belgesine kalacaksınız.

mehmetenis
05 Kasım 2014, 21:22
Bu 30 dk.lık sınav süresi,motosiklet sınavıı içinde geçerlimi?

Tabiki geçerli aynı şartlarda aynı kurallar motosiklet içinde geçerli

Furkan Tarık
05 Kasım 2014, 22:40
A1 11Kw 15 beygir a2'yi tam bilmiyorum ama 40 küsür beygir a zaten hepsini kullanıyor

Bende tasarının taslağı var isteyen olursa link atabilirim

Furkan Tarık
23 Kasım 2014, 02:47
Evet beyler. Yasalaştı söylentileri dolaşıyor nedir son durum?

berkcigdem
23 Kasım 2014, 03:46
devlet babamız bunlarla ugrasıcagına her önüne gelene ehliyet vermese bu sınavları cok daha zorlaştırsa cok daha fazla guvenlı sürüş ( her taşıt için ) dersleri yada kursları yapsa ve bu sınavdan gecebılenler sadece ehlıyet alsa bence cok daha guzel olur. ben ılk ehlıyetımı bır okulun bahcesınde tur atarak aldım. motor ehlıyetımı 2006 da scooter ile 4 tane kukanın etrafından gecerek aldım. benım gıbı alan çoook insan var. tamam sımdı bıraz daha zorlaştı bu sınav ama 30 dk motora yada arabaya bınen ınsan yıne her turlu gecıyor sonra trafıge cıkıyor ama herkes unutuyoki asıl sınav trafıkte... öle hadi bu demir parcasının uzerınden dümdüz geç diyerek yada arabayı surdan suraya götür diyerek verılmemesı gerekıyo bu ehlıyet denen şeyin... isterse 1000000 tane sınıfı olsun geççeksin bu işleri...

mehmetenis
23 Kasım 2014, 04:08
Evet beyler. Yasalaştı söylentileri dolaşıyor nedir son durum?

Nisan-Mayıs 2015

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:50 ----------

devlet babamız bunlarla ugrasıcagına her önüne gelene ehliyet vermese bu sınavları cok daha zorlaştırsa cok daha fazla guvenlı sürüş ( her taşıt için ) dersleri yada kursları yapsa ve bu sınavdan gecebılenler sadece ehlıyet alsa bence cok daha guzel olur. ben ılk ehlıyetımı bır okulun bahcesınde tur atarak aldım. motor ehlıyetımı 2006 da scooter ile 4 tane kukanın etrafından gecerek aldım. benım gıbı alan çoook insan var. tamam sımdı bıraz daha zorlaştı bu sınav ama 30 dk motora yada arabaya bınen ınsan yıne her turlu gecıyor sonra trafıge cıkıyor ama herkes unutuyoki asıl sınav trafıkte... öle hadi bu demir parcasının uzerınden dümdüz geç diyerek yada arabayı surdan suraya götür diyerek verılmemesı gerekıyo bu ehlıyet denen şeyin... isterse 1000000 tane sınıfı olsun geççeksin bu işleri...

Bilmeden boş boş konuşmak ne kadar güzel bir şey,geç klavyenin başına saydır babam saydır,
İnan ki şu yazdıkların tamamen cahilce,boş konuşmaktan öteye gidemez,

Sen ömrü hayatın da 1 yada bilemedin 2 kere ehliyet alırsın ben her 2 ayda bir 45-50 kişiye ehliyet veriyorum,
Sen ne yazıyorsun yeni sınav sistemini biliyormusum eminim ki en ufak bir fikrin yok,
Bugün ara direksiyon sınavı yaptık İstanbul Avcılarda toplam 394 aday sınava girdi,kaç kişi geçti biliyormusum?
180 kişi yani %50 bile değil,
Daha geniş bilgi vereyim aklında soru kalmasın,
İstanbulda ki ehliyet başarısı %50 seviyesinde,yani her iki adaydan biri kalıyor kardeşim.

O eski sistemler BİTTİ ONLARIN İZİ BİLE KALMADI.
Yok 5 dakika araç sürdüm 3-4 kukanın etrafından döndüm bunlar biteli yıllar oldu.

30 dk motor kullanıyor az mı ne yapsınlar 3 saat motor mu kullansınlar,büyük sınavlarda kaç kişi ehliyet sınavına giriyor haberin varmı,sana bir örnek küçükçekmece de 08-09 kasım sınavında 2500 aday sınava girdi bu sadece bir ilçe de ki sayı.

İstanbulu sen hesap et.
Sınavlar sabah 08.15 de başlar akşam 17.40 kadar sürer, bu arada sınav yapılması zorunludur.

Sınavlar hakkında sana küçük bilgi vereyim de cehaletin biraz kalksın,
Motosiklet sınavlarında
8 duba arasında 8 çiziliyor aday tekrar aynı dubaların arasından 8 çizerek çarpmadan geçiyor,
Son dubadan en baş dubaya kadar hızlanıp frenliyor ardından yere çizilen 2 çemberin çizgiisinden şaşmadan dönmek zorunda ve en sonunda 20-25 cm genişliğinde 8-10 m uzunluğunda ve 3 cm yüksekliğinde demir platformun üstünden geçiyor(ki bu platformandan bir çok aday düşerek sınavdan başarısız oluyor bir kere bile düşmesi yeter)
Bu platformdan sonra otomobillerin sınav alanına çıkılıp akan trafikte motor kullanıyor.

Bilmeden konuşma araştır öyle yaz güzel kardeşim

berkcigdem
23 Kasım 2014, 04:30
Nisan-Mayıs 2015

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:50 ----------

Bilmeden boş boş konuşmak ne kadar güzel bir şey,geç klavyenin başına saydır babam saydır,
İnan ki şu yazdıkların tamamen cahilce,boş konuşmaktan öteye gidemez,

Sen ömrü hayatın da 1 yada bilemedin 2 kere ehliyet alırsın ben her 2 ayda bir 45-50 kişiye ehliyet veriyorum,
Sen ne yazıyorsun yeni sınav sistemini biliyormusum eminim ki en ufak bir fikrin yok,
Bugün ara direksiyon sınavı yaptık İstanbul Avcılarda toplam 394 aday sınava girdi,kaç kişi geçti biliyormusum?
180 kişi yani %50 bile değil,
Daha geniş bilgi vereyim aklında soru kalmasın,
İstanbulda ki ehliyet başarısı %50 seviyesinde,yani her iki adaydan biri kalıyor kardeşim.

O eski sistemler BİTTİ ONLARIN İZİ BİLE KALMADI.
Yok 5 dakika araç sürdüm 3-4 kukanın etrafından döndüm bunlar biteli yıllar oldu.

30 dk motor kullanıyor az mı ne yapsınlar 3 saat motor mu kullansınlar,büyük sınavlarda kaç kişi ehliyet sınavına giriyor haberin varmı,sana bir örnek küçükçekmece de 08-09 kasım sınavında 2500 aday sınava girdi bu sadece bir ilçe de ki sayı.

İstanbulu sen hesap et.
Sınavlar sabah 08.15 de başlar akşam 17.40 kadar sürer, bu arada sınav yapılması zorunludur.

Sınavlar hakkında sana küçük bilgi vereyim de cehaletin biraz kalksın,
Motosiklet sınavlarında
8 duba arasında 8 çiziliyor aday tekrar aynı dubaların arasından 8 çizerek çarpmadan geçiyor,
Son dubadan en baş dubaya kadar hızlanıp frenliyor ardından yere çizilen 2 çemberin çizgiisinden şaşmadan dönmek zorunda ve en sonunda 20-25 cm genişliğinde 8-10 m uzunluğunda ve 3 cm yüksekliğinde demir platformun üstünden geçiyor(ki bu platformandan bir çok aday düşerek sınavdan başarısız oluyor bir kere bile düşmesi yeter)
Bu platformdan sonra otomobillerin sınav alanına çıkılıp akan trafikte motor kullanıyor.

Bilmeden konuşma araştır öyle yaz güzel kardeşim

İşinizi savunduğunuz çok belli... ama bu kadar bencil olmayın... insanlar sokakta arabayla kaza yaparak motordan duserek buna bınmeyı öğrenyorlar. hee ben dusmedım mı dustum ama acemılıgımden degıl yada trafıgı okumayı bılmedıgımden degıl. yola akmış yağ vardı yapıştım yere... kaza yapmadım mı yaptım arabayla. adamın bırısı geldı arkadan küüt diye girdi... ben kral bır surucuyum demıyorum bu arada. elbet benımde hatalarım vardır.

Farkındaysanız yazıda ne yazıyor 2006 yılında 4 tane kukanın arasından gecerek aldım yazıyor. Bence siz yazıyı duzgunce okumamıssınız. şimdi gelelim suan ki sisteme 30 dk motora bınılıyor. bu ınsanlar bu motoru trafıge kapalı alanda kullanıyorlar. kukada öle gıdıyolar böle gıdıyolar veya ani fren yapıyolar vs vs evet bakın bunlar temel egıtım. bu arada demıyorum bende ver egıtımı adam profffff sürücü olarak cıksın demıyorum. ama suankınden daha fazlasını ver egıtım olarak. bizler salakmıyızda ehlıyetten sonra gıttı bı ton para verıp guvenlı surus dersı aldık cok salaktık cunku cok paramız vardı harcıcak yer bulamadık dedık barı gıdelım oraya yatıralım parayı. hayır işte bu bındıgımız 2 tekerlı aynı zamandada tehlıkelı aleti adam gıbı kullanabılmek ıcın. hee tabıkıde trafıkte tecrubeler edınceksın buna bısı dıyemem heleki istanbulda bı ton öküz dolu malesef ! demıssınızkı trafıge cıkıyorlar evet gecen salı pazarının oradakı sınava gıttım kuzenım motor ehlıyetı alıcaktı sıze bırsey solımmı motorla trafıge cıktıgı mesafe maks 500 metre salı pazarının etrafında bır tur attı ve alana gerı donduler. sızce ehlıyetı aldıkdan sonra bu kadar mı kullanıcak yada o kadar az araba ıcerısındemı kullanıcak bu motoru. hayır ! ben onu guvenlı surus egıtımıne goturucem goturucem kı adam gıbı motora bınmeyı ogrensın apaçi olmasın ! ben hala 30 dk egıtım alarak yada bunu 3 kere alarak sınava gırılmesıne karsıyım gecersın gecemezsın ondan bahsetmıyorum. gecen arkadaslarda olur kalanda. ama bahsettıgım sey suan kı sıstem yetmez...

mehmetenis
23 Kasım 2014, 04:42
İşinizi savunduğunuz çok belli... ama bu kadar bencil olmayın... insanlar sokakta arabayla kaza yaparak motordan duserek buna bınmeyı öğrenyorlar. hee ben dusmedım mı dustum ama acemılıgımden degıl yada trafıgı okumayı bılmedıgımden degıl. yola akmış yağ vardı yapıştım yere... kaza yapmadım mı yaptım arabayla. adamın bırısı geldı arkadan küüt diye girdi... ben kral bır surucuyum demıyorum bu arada. elbet benımde hatalarım vardır.

Farkındaysanız yazıda ne yazıyor 2006 yılında 4 tane kukanın arasından gecerek aldım yazıyor. Bence siz yazıyı duzgunce okumamıssınız. şimdi gelelim suan ki sisteme 30 dk motora bınılıyor. bu ınsanlar bu motoru trafıge kapalı alanda kullanıyorlar. kukada öle gıdıyolar böle gıdıyolar veya ani fren yapıyolar vs vs evet bakın bunlar temel egıtım. bu arada demıyorum bende ver egıtımı adam profffff sürücü olarak cıksın demıyorum. ama suankınden daha fazlasını ver egıtım olarak. bizler salakmıyızda ehlıyetten sonra gıttı bı ton para verıp guvenlı surus dersı aldık cok salaktık cunku cok paramız vardı harcıcak yer bulamadık dedık barı gıdelım oraya yatıralım parayı. hayır işte bu bındıgımız 2 tekerlı aynı zamandada tehlıkelı aleti adam gıbı kullanabılmek ıcın. hee tabıkıde trafıkte tecrubeler edınceksın buna bısı dıyemem heleki istanbulda bı ton öküz dolu malesef ! demıssınızkı trafıge cıkıyorlar evet gecen salı pazarının oradakı sınava gıttım kuzenım motor ehlıyetı alıcaktı sıze bırsey solımmı motorla trafıge cıktıgı mesafe maks 500 metre salı pazarının etrafında bır tur attı ve alana gerı donduler. sızce ehlıyetı aldıkdan sonra bu kadar mı kullanıcak yada o kadar az araba ıcerısındemı kullanıcak bu motoru. hayır ! ben onu guvenlı surus egıtımıne goturucem goturucem kı adam gıbı motora bınmeyı ogrensın apaçi olmasın ! ben hala 30 dk egıtım alarak yada bunu 3 kere alarak sınava gırılmesıne karsıyım gecersın gecemezsın ondan bahsetmıyorum. gecen arkadaslarda olur kalanda. ama bahsettıgım sey suan kı sıstem yetmez...

Sistem sorgulanabilir ama hiç bir şey eskisi gib değil,
Daha da düzelecek bazı ilçelerin yeni sıan alanları tahsis edilmediği için böyle aksaklıklar oluyor.
Biz zaten temel eğitimi vermekle yükümlüyüz bizim kursumuzda aday 12 saat direksiyon eğitimi alıyor hiç bilmeyen kişi trafikte araç kullanacak hale geliyor ama yeterli mi?tabiki hayır kişi kendini geliştirmek zorunda ama sizin dedikleriniz bana mantıksız geldi bir ton para verip eğitim alamayan/almayan şahıs apaçi mi oldu ben o bahsettiğiniz eğitimleri almadım ama hiç de apaçi değilim şehir içi veya dışı hız kuralarına her daim uyarım veya geçenin bir yarısı kimse yok diye kırmızı ışıkta geçmem vb...

Apaçilik motorda sadece ön kaldırıp aşırı sesli egzostlarla gezenler değil bence kurallara uymayanlarda birer APAÇİ
Bne ne motorcular gördüm adam 40.000 TL motorda geçe vakti kimse yok diye kırmızı ışıkta geçen kural ihlali yapan
Bana anlatmayın biz çekirdekten değişmedikçe bu iş olmaz olamaz.

Size iyi eğitimler.

berkcigdem
23 Kasım 2014, 04:54
Sistem sorgulanabilir ama hiç bir şey eskisi gib değil,
Daha da düzelecek bazı ilçelerin yeni sıan alanları tahsis edilmediği için böyle aksaklıklar oluyor.
Biz zaten temel eğitimi vermekle yükümlüyüz bizim kursumuzda aday 12 saat direksiyon eğitimi alıyor hiç bilmeyen kişi trafikte araç kullanacak hale geliyor ama yeterli mi?tabiki hayır kişi kendini geliştirmek zorunda ama sizin dedikleriniz bana mantıksız geldi bir ton para verip eğitim alamayan/almayan şahıs apaçi mi oldu ben o bahsettiğiniz eğitimleri almadım ama hiç de apaçi değilim şehir içi veya dışı hız kuralarına her daim uyarım veya geçenin bir yarısı kimse yok diye kırmızı ışıkta geçmem vb...

Apaçilik motorda sadece ön kaldırıp aşırı sesli egzostlarla gezenler değil bence kurallara uymayanlarda birer APAÇİ
Bne ne motorcular gördüm adam 40.000 TL motorda geçe vakti kimse yok diye kırmızı ışıkta geçen kural ihlali yapan
Bana anlatmayın biz çekirdekten değişmedikçe bu iş olmaz olamaz.

Size iyi eğitimler.

Apaçi olarak kimlere veya ne tarzda kullananlara söledıgımı sızde gayet ıyı bılıyorsunuz boşuna lafı çarpıtmayın saçma oluyor. kalkıp ışıklarda dururken yanıma gelen salak bir motor sürücüsü hadi kalkalımmı diyorsa ben ona apaçi derim eğitim almış yada almamışsa değil. ona yok kardesım sagol cevabı verebılmek onemli olan... bununda dersle falan alakası yok akılla mantıkla alakası var...

bakın sızde demıssınız yeterlımı ? degıl tabıkıde diye... işte bu biraz gelişmesi gerekıyor en azından bir iki seviye daha. yoksa demıyorum bende herkes sınavı gecıyor ohh diye . ben kendımden örnek verdım 4 tane kuka arasından geçtim frene bastım durdum tamam sınavın bıttı dedıler bana. Devlet size temel eğitimi verin dedıgı ıcın temel egıtımı vermek ıle mecbursunuz ama deseki size atıyorum bu ınsanlara 5 basamak ders verıceksınız bu ınsanlar 5 dersıde gecıcekler ve sonra sınava gırıcekler dese bunu vermek zorunda olcaksınız bundan bahsedıyorum ben. kurslar böle böle yapıyo demıyorum zıctıgımın yönetmeliği bu malesef... sonra kaza yaptı vefat etti haberlerını okuyuncada hepimiz burda üzülüyoruz aramızdan bır abımız kardeısmız arkadasımız ayrıldı dıye. örnegın polis sadece kask takmayana ceza yazıyor. gayet iyi bir motor sürücüsüne benziyorsunuz peki size sunu sorucam ALLAH korusun düştünüz sadece kaskınız mı koruyor ? elleriniz ? ayaklarınız ? bacagınız ? beliniz vsvs polis bunlarada ceza yazsın bakın kimse onlar olmadan trafiğe cıkıyor mu. benım yaptıgım kazada belliğim olmasaydı belkide felçtim şuan. sırtımdan cıkan bellik ve montumdaki sırt korumam paramparçaydı kaskımın arkasını hıc solemıyorum. sürtünmeden dolayı ne halde oldugunu ben görünce şaşırdım. olmasaydı uzerımde bısı sırt mırt kalmamıştı. bugun forumda bırısı kazasını paylaşmış. aynası yok kaskıda ceza yemesın dıye takmış ne yalan solıyım ınsan olarak uzuluyorum ama ıcımdende uzulmek gelmıyor. ama ALLAH korumuş işte canına birşey olmamış geçmiş olsun diyelım. işte asıl bu egıtımlerı alması gerekıyor ınsanların. yoksa cıddıyım duz bır cızgıden gıtmek dunyanın en kolay işi...

teşekkürler. sizede iyi çalışmalar...

mehmetenis
23 Kasım 2014, 05:25
Apaçi olarak kimlere veya ne tarzda kullananlara söledıgımı sızde gayet ıyı bılıyorsunuz boşuna lafı çarpıtmayın saçma oluyor. kalkıp ışıklarda dururken yanıma gelen salak bir motor sürücüsü hadi kalkalımmı diyorsa ben ona apaçi derim eğitim almış yada almamışsa değil. ona yok kardesım sagol cevabı verebılmek onemli olan... bununda dersle falan alakası yok akılla mantıkla alakası var...

bakın sızde demıssınız yeterlımı ? degıl tabıkıde diye... işte bu biraz gelişmesi gerekıyor en azından bir iki seviye daha. yoksa demıyorum bende herkes sınavı gecıyor ohh diye . ben kendımden örnek verdım 4 tane kuka arasından geçtim frene bastım durdum tamam sınavın bıttı dedıler bana. Devlet size temel eğitimi verin dedıgı ıcın temel egıtımı vermek ıle mecbursunuz ama deseki size atıyorum bu ınsanlara 5 basamak ders verıceksınız bu ınsanlar 5 dersıde gecıcekler ve sonra sınava gırıcekler dese bunu vermek zorunda olcaksınız bundan bahsedıyorum ben. kurslar böle böle yapıyo demıyorum zıctıgımın yönetmeliği bu malesef... sonra kaza yaptı vefat etti haberlerını okuyuncada hepimiz burda üzülüyoruz aramızdan bır abımız kardeısmız arkadasımız ayrıldı dıye. örnegın polis sadece kask takmayana ceza yazıyor. gayet iyi bir motor sürücüsüne benziyorsunuz peki size sunu sorucam ALLAH korusun düştünüz sadece kaskınız mı koruyor ? elleriniz ? ayaklarınız ? bacagınız ? beliniz vsvs polis bunlarada ceza yazsın bakın kimse onlar olmadan trafiğe cıkıyor mu. benım yaptıgım kazada belliğim olmasaydı belkide felçtim şuan. sırtımdan cıkan bellik ve montumdaki sırt korumam paramparçaydı kaskımın arkasını hıc solemıyorum. sürtünmeden dolayı ne halde oldugunu ben görünce şaşırdım. olmasaydı uzerımde bısı sırt mırt kalmamıştı. bugun forumda bırısı kazasını paylaşmış. aynası yok kaskıda ceza yemesın dıye takmış ne yalan solıyım ınsan olarak uzuluyorum ama ıcımdende uzulmek gelmıyor. ama ALLAH korumuş işte canına birşey olmamış geçmiş olsun diyelım. işte asıl bu egıtımlerı alması gerekıyor ınsanların. yoksa cıddıyım duz bır cızgıden gıtmek dunyanın en kolay işi...

teşekkürler. sizede iyi çalışmalar...

Sizin tespitiniz doğru ben sizin dediklerinizi çok iyi anlıyorum,
bu arada atlatmış olmuş olduğunuz kaza da büyük geçmiş olsun siz kendinize ve ailenize karşı sorumluluğu olan bir insan olduğunuz için çok şükür şu anda aramızdasınız.

Size kask ve ekipmanları kullandığınız için teşekkür ediyorum.

Bende şahsen deri montum eldiven ve dizlik olmadan yola çıkmam kısa mesafe de olsa.

O kazayı bende okudum çok şükür kazada çocuğa bir şey olmamış ama o da şehir içinde 30-35 km hızla giderek ve trafiği ön görmeyerek hatalı davranmış.

Keşke sizin dediğiniz gibi temel eğitimle kalmasak ama bu işlerin maliyetleri belli.Bu arada biz şu anda A2 ehliyeti vermiyoruz,
Sadece B sınıfı veriyoruz.

İnanın ki aday 10 TL nin pazarlığını yapıyor,ama cebindeki telefon 1500-2000 TL :(
Bu insanların bu mantığı değişmedikçe yapacak çok da bir şey kalmıyor.

Bu arada sizi kırdıysam şahsım adıma özür dilerim bu kadar çıkışmak doğru değildi.
Tekrardan teşekürler.

berkcigdem
23 Kasım 2014, 05:35
Sizin tespitiniz doğru ben sizin dediklerinizi çok iyi anlıyorum,
bu arada atlatmış olmuş olduğunuz kaza da büyük geçmiş olsun siz kendinize ve ailenize karşı sorumluluğu olan bir insan olduğunuz için çok şükür şu anda aramızdasınız.

Size kask ve ekipmanları kullandığınız için teşekkür ediyorum.

Bende şahsen deri montum eldiven ve dizlik olmadan yola çıkmam kısa mesafe de olsa.

O kazayı bende okudum çok şükür kazada çocuğa bir şey olmamış ama o da şehir içinde 30-35 km hızla giderek ve trafiği ön görmeyerek hatalı davranmış.

Keşke sizin dediğiniz gibi temel eğitimle kalmasak ama bu işlerin maliyetleri belli.Bu arada biz şu anda A2 ehliyeti vermiyoruz,
Sadece B sınıfı veriyoruz.

İnanın ki aday 10 TL nin pazarlığını yapıyor,ama cebindeki telefon 1500-2000 TL :(
Bu insanların bu mantığı değişmedikçe yapacak çok da bir şey kalmıyor.

Bu arada sizi kırdıysam şahsım adıma özür dilerim bu kadar çıkışmak doğru değildi.
Tekrardan teşekürler.

Ne kırması estafurullah. bende özür dilerim şahsım adıma :) sonucta ıkı mantıklı ınsan olarak tartıstıgımız bı yer burası ve ıkımızde aynı konuyu başka dıllerde savunuyoruz. bu arada bızım memleketımızde genel sorun poposunda don yok cebınde 2.000 tl lik telefon var :) bu yaz ilk defa sadece kaskımı gıyıp cıktım yola gıttıgım mesafede gıdıs geliş 1 km vardır o kadar ve maks hızım 50 ye ulaştım inanın kendımı o kadar rahatsız hıssettımki sanki cırılcıplaktım ve korktum ılk defa motordan. bu arada sızlerı bılmıyorum ama ben eldıvensız kullanamıyorum motor:D yani bi garip geliyo o gidon fren debriyaj falan ne bılım sinyal düğmeleri falan sizede böle oluyomu yoksa ben mı garıbım :))

mehmetenis
23 Kasım 2014, 15:08
Eldiven bende kullanırım hem yarım eLive var,hemde tam deri var,ama deri mont ta eldiven takmak zor olduğu için kısa mesafede kullanmıyorum,neye güveniyorum motorda elcik koruma var ona güveniyorum o olmasaydı her mesafede takardım

celikat
23 Kasım 2014, 15:26
Ben ehliyet filan değiştirmem. Bu nedir arkadaş, yediler yediler bitmedi. Bu nasıl bir açlıkmış?