PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motoru satarken test sürüşü?

MotojeN
28 Ekim 2014, 10:43
Arkadaşlar motoruma alıcı cikti.
Incelemek ve test eetmek icin geldiğinde nasil olcak bu iş.
Adam motoru alip kacsa veya düşse ne yaparım.
Alıcı kişi de hakli tabiki almadan evel kullanmak isticek
Lütfen bana akıl verin.

YouSuffer
28 Ekim 2014, 10:46
Sen kullanıcaksın arkana oturacak, yada kullandırmıycaksın.

krd
28 Ekim 2014, 10:53
Kullanırken düşüp ölürse veya gidip birine çarpıp öldürürse adam öldürmekten yargılanırsın veya gidip pahalı bir araca patlar ömür boyu ödersin.

Sinan Aksu
28 Ekim 2014, 11:02
Expertiz ücreti kendisine ait olmak şartıyla birlikte motoru servise götürüp gösterin.
Kabul etmezse de satmayın.

Seko
28 Ekim 2014, 11:03
Adamın tipinden, kullandırıp kullandırmayacağına karar vereceksin. Kendi motoruyla gelirse kullandırılabilir. Apaçiyse kullandırtma ama apaçinin de Duke ile işi olmaz, olursa apaçiliği bırakıyordur. Ehliyetinin olup olmadığını sor, yoksa kesinlikle verme. Kapalı alanda verebilirsin.

GokMer
28 Ekim 2014, 11:06
Trafiğe kapalı bir alanda sürüş testi yapabilirsiniz. Düşüp düşmemesi alıcının kabiliyetine ve şansına kalmış. Hayırlı satışlar.

Darkcity2000
28 Ekim 2014, 11:10
Kesinlikle test sürüşü yok hocam sen sürersin o bakar ... kesin ve açık, tartışmaya kapalı...

telike
28 Ekim 2014, 11:23
ben bu durum için şöyle iki çözüm buldum,
1- benden çok daha iyi sürücü olan ve motoru daha güçlü bir arkadaşım ile gitmek, gerekiyorsa düşürsün umrumda değil.
2- 90lardan motorcu abilerimizin yanına götürmek için müsait bir zaman isterim, onlar doğrusunu bilirler.

07mehmet07
28 Ekim 2014, 11:37
Adamın tipinden, kullandırıp kullandırmayacağına karar vereceksin. Kendi motoruyla gelirse kullandırılabilir. Apaçiyse kullandırtma ama apaçinin de Duke ile işi olmaz, olursa apaçiliği bırakıyordur. Ehliyetinin olup olmadığını sor, yoksa kesinlikle verme. Kapalı alanda verebilirsin.

Buna benzer bir olay yanlış bilmiyorsam forumdan birinin başına gelmişti, kız arkadaşı ile birlikte çalıntı ve eski model bir gsx1000r'la gelip, motoru testedebilirmiyiz dedikten sonra çalıntı olan motoru orda bıraktıktan sonra daha yeni model olan gsx1000r'ı alıp gitmişlerdi, aman dikkat kendiniz motorun üstünde olmadığınız müddetçe kimseyi motora yaklaştırmayın

mhmtesk
28 Ekim 2014, 11:45
Götüreceginiz servis ustası test edebilir. Ama şahsen 1 kere test etmeden motor aldim. Bir kez daha alicak olursam kesinlikle test etmeden almam.

Tİme_shİft42
28 Ekim 2014, 11:48
Artçı al yada o sürerken sen artçı ol başka türlü olmaz de ya test sürüşü yaparken motoru çalarsa :pl:

GokMer
28 Ekim 2014, 11:48
Hocam sizler galiba sürekli sıfır motor alıyorsunuz. Motoru alırken test edilmeli bende alırken öyle yaptım hatta ustama götürdüm motoru baktırdım. Satıcının yanına 3 kişi gittik arkadaşlarım satıcı ile bekledi bende motoru test ettim. Sonuçta bu alıcının doğal hakkı motoru test etmek ya sende onun arkasına bineceksin yada yanında birileri gelirse onlarla bekleyeceksin. Yukarıda trafiğe kapalı alanda test edebilir dedim ama bu kişi illa ustasına götürmek isteyecektir. Ve seninde yanında birileri olursa kendine daha fazla güvende hissedersin. Tekrardan Hayırlı satışlar.

mephamd
28 Ekim 2014, 11:49
2 kişi gelirler. Biri sürer bırır senin yanında bekler.

telike
28 Ekim 2014, 12:12

bu da çok mantıklı hatta sıra dışı bir durum için biz de çift gidelim.

Bune
28 Ekim 2014, 12:15
Yarın bir gün bende motorumu satacağım ve ikinci el motor alma niyetim var benim alma ve satma şartlarım şu şekilde olacaktır.

İki kişi gelsinler, müümkünse brisi bu işlerden anlayan tamirci vs. olsun ama çakallık yapıp yanımda motorumu kötüleyip fiyat kırmaya çalışacaksa motoru alır giderim.

Benim söylediğim mekana gelecek kapalı pazar var orada iki tur bindiririm apaçilik yaptırmadan.

Binmeden önce kimliğini cep telefonunu hatta cüzdanını vs. alırım. Yanında ne olursa olsun benim motorumumdan kıymetli olamayacağı aşikar.

Ehliyeti yoksa motoru vermem, tecrübesi yoksa motoru vermem. Motoru düşürürse satın almak zorunda kalır gerekirse bu konuda sözleşme bile imzalatabilirim mal benim malım düşürürse bana girecek ona değil :D

Şahsen ben motor alacağım zaman çevremde pek motordan anlayan adam olmadığı için ya forumdan yardım isteyip birilerini arayacağım yada kendi servisime gidip oradaki ustaya baktıracağım, tabii satcı kabul ederse.

Seko
28 Ekim 2014, 12:41

Evet, en doğrusu budur. Ben test etmeye genelde eşimle veya kızımla birlikte arabayla giderim. Ben test ederken onlar bekliyorlar. Böyle yapınca satıcı da güveniyor.

..Carmentality..
28 Ekim 2014, 12:50
Okul bahçesi güvenilir.
alıcının test etmeye hakkı vardır. Satıcıda tek çıkışı olan okul bahcesinde kendini güvende hisseder.

bazen25
28 Ekim 2014, 13:01
En iyi yöntem kişi yol masrafını karşılayıp istediği ustaya götürmesi (biraz empati) ha buna ayıracak zamanınız olmayabilir oda ayrı, siz zaten motorunuzu tanıyorsanız eksiği fazlası ile isteyen istediği kadar şusu busu desin rakamınız bellidir. Ancak tanımadığınız birine asla motorunuzu teslim etmeyin ne olur ne olmaz. Ayrıca motoru baktırıp öyle almak isteyenler, bu işin hiç bir garantisi yok, bir ustanın iyi dediğine öteki kötü diyebiliyor yada tam tersi, zaten piyasada hepsi birbirinin arkasından sövüyor :)

SametSenel
28 Ekim 2014, 13:03
Bisikletle uğraştığım zamanlarda da çok duydum test sürüşü için alınan bisiklet bastı gitti diye.. O yüzden kesinlikle tek başına al sür deme,ya arkasına bin yada o senin arkana. Çok ısrar ederse de parayı saysın eline,geziyor mu düşüyor mu ona kalmış.

TAYFUNBORA
28 Ekim 2014, 13:32
Test yapmadan kimse motor almak istemez.
Şimdiye kadar 7-8 tane motor sattım hepsinde test için verdim kendisine.
Ancak ilk başta telefonda kişiyi tanımaya çalıştım her seferinde.İçime sinmeyen bir durum olduğunda motoru dahi göstermedim.
Motora bakmaya geldikleri zamanda izlenim edinmeye çalıştım.Genel de hep düzgün diyebileceğim insanlar çıktı karşıma.Ama garantisi yok bunun insanlar kavun değilki koklayıp tanıyalım.

Serviste buluşmayı önerebilirsin.Zaten motoru çoğu kişi göstermek istiyor servise.Onun dışında %100 garantisi yok bu yöntemlerin.Sen arkadayken de düşebilir.Hatta sana da zarar gelir.Ya da arkadaşı senin yanında beklese ne olur.Adam gitmek, kaçmak istedikten sonra silah çekecek halin yok ya.

ryangt
28 Ekim 2014, 14:11
2 kişi gelsinler yazan arkadaş, motora binen değilde ötekisi 'ben onu tanımıyorumki bana 20 lira verdi burda bekle diye' derse napçan :D

oluroyle
28 Ekim 2014, 14:14
Expertiz ücreti kendisine ait olmak şartıyla birlikte motoru servise götürüp gösterin.
Kabul etmezse de satmayın.

en mantıklı cevap bu olmuş bence.

MotojeN
28 Ekim 2014, 14:52
Okul bahçesi güvenilir.
alıcının test etmeye hakkı vardır.
Satıcıda tek çıkışı olan okul bahcesinde kendini güvende hisseder.

Hocam kurtardın beni.
Bizim buradaki liseye gideriz orada sürer.

Darkcity2000
28 Ekim 2014, 15:22
Hiç gereği arkadaşım okul içinde sürüp ne anlayacak ha sen sürmüşsün bakmış ha o, bir düşürse sürüklese motoru gitti işte ...

54RR
28 Ekim 2014, 16:01
Test için gelirken motorun parasını yanında getirsin, parayı al test etmesi için motoru ver, beğenirse motor onda para sende kalır :)

antilop_skul
28 Ekim 2014, 16:04
ben alirkende satarkende test ettirdim ettim hep he bikere hic unutmam bi abiden motor almaya gittim nisanlim vardi yanimda adam 10 tl versi az benzini var gidin alin gezin begenirsen alirsin dedi (( ARABAMLA GİTMİATİM AMA )) o adamin bana guvenmesi benmde ona guvenmemi sagladi ve motoru aldim 4 5 bin yol yaptim belki daha fazla hic sikintida cikmadi bide i ternette 2200 yaİyordu 1400 e almiatim 2010 model mct idi

bilginozi
28 Ekim 2014, 16:11
Motor verilmez açık ve net. 600rr aldım alırken ver bineyim demedim satan arkadas kullandı test edildi. Daha da güvenmiyorsa expertize götürülür.

Darkcity2000
28 Ekim 2014, 16:26
3 yıl kadar önce 1996 model grand cherokke 5.2 alacaktım, ilanda gördüğüm adrese gittim iyice bir beyfendi, aracı çalıştığı kurumun bahçesinde test ettim muazzam...teste sokalım dedim vaktim yok sen al aracı götür test e getir dedi !!! araba kaçacak gibi değil tamam dedim verdi anahtarı gitti işine .. aldım 5.2 hayvanı sanayiye götürdüm test edecek bir yer var, adamı bekle bekle hava karardı adam geldi teste çıktık araç güzel okey verdi .. adamı aradım ya geç saate kaldı kusura bakma getiriyorum hemen dedim sorun deği mesaiye kalıyorum dedi ..aksamın körü gibi aracı bırakabildim sahibine kapora da almadı ertesi gün aldım aracı :)

Bune
28 Ekim 2014, 16:28
3 yıl kadar önce 1996 model grand cherokke 5.2 alacaktım, ilanda gördüğüm adrese gittim iyice bir beyfendi, aracı çalıştığı kurumun bahçesinde test ettim muazzam...teste sokalım dedim vaktim yok sen al aracı götür test e getir dedi !!! araba kaçacak gibi değil tamam dedim verdi anahtarı gitti işine .. aldım 5.2 hayvanı sanayiye götürdüm test edecek bir yer var, adamı bekle bekle hava karardı adam geldi teste çıktık araç güzel okey verdi .. adamı aradım ya geç saate kaldı kusura bakma getiriyorum hemen dedim sorun deği mesaiye kalıyorum dedi ..aksamın körü gibi aracı bırakabildim sahibine kapora da almadı ertesi gün aldım aracı :)

Öyle bi melek bize de denk gelse ya :queen:

MotojeN
28 Ekim 2014, 16:35
Onda para boldur.
Yenisini alır.
Bizde oyle değil zar zor aldim motoru satip buyutmek amacım.
Lisede biner baska turlu anca arkama oturur.

PIERzig
28 Ekim 2014, 16:44
Taksiciyle gelenlere hele sakın güvenmeyin :)
TEst ettirirken aracın parasını isteyin mümkünse ..
Bizim gsxrıjızı piçin biri aldı kaçtı test edecem bahanesiyle ...
Aynı oyunlara gelmeyin adamın güvenilir olup olmadığını konuşmasından anlamaya çalışmayın veyahut tipinden ...

Karalı
28 Ekim 2014, 17:09
Bir kaç ay önce forum'da haberi çıkmıştı konyada test için kullandığı motorda hayatını kaybetmişti bence test yanlış helede motorda sakat durum.

07mehmet07
28 Ekim 2014, 17:28
Taksiciyle gelenlere hele sakın güvenmeyin :)
TEst ettirirken aracın parasını isteyin mümkünse ..
Bizim gsxrıjızı piçin biri aldı kaçtı test edecem bahanesiyle ...
Aynı oyunlara gelmeyin adamın güvenilir olup olmadığını konuşmasından anlamaya çalışmayın veyahut tipinden ...

Hocam bir önceki sayfada bahsettiğim arkadaş senmiydin yoksa, kız arkadaşı ile birlikte çalıntı bir motorla gelmişler test için binip gitmişler hatta telefon açıldığında benzin bitti benzin alıyoruz falan demişler sonra püfff adamlar kuş olmuşlar... O senmiydin

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:26 ----------

Bir kaç ay önce forum'da haberi çıkmıştı konyada test için kullandığı motorda hayatını kaybetmişti bence test yanlış helede motorda sakat durum.

Evet motor ustası, kafası kopmuştu

wolrath
28 Ekim 2014, 17:44
kapalı bır alan (site-okul bahcesı vs) dısında vermenız su zamanda pek mantıklı gozukmuyor.kı vereceksen de kesınlıkle kapora al,dusup kacanlar dahı cıkabılır sana maddı yuk gelmesın.
yetkılı servıs en dogal cozum.

ozrace
28 Ekim 2014, 17:45
versen bi dert vermesen bir,yan 2 ucu b... çubuk.
şimdiye kadar sattığım 2 motorumuda kullanmadan aldılar.bende arkadaşımdan aldığım için kısa bi mesafe kullanmıştım.

MotojeN
28 Ekim 2014, 18:48
Kullandırmam olur biter.
2 teker düşse benim başıma kalır.
Ustaya gidip incelettirirz onuda o karşılar yok derse Güle güle
Motorumdan memnunum aciliyetim yok.

Bir sorum daha olacak
motorun sigortası araliga kadar devam ediyor satıştan evel iptal vs etmem gerekir mi?
Borç harç zaten yok.

wolrath
28 Ekim 2014, 19:23
hayır tabı kı sakın oyle bısey yapma satıs ıptal olur sen kullanırken kaza yaparsan ya da sıgortasız yakalanırsan yanarsın.

acentana satıs kagıdını emaıl vs olarak yollayınca satıs gununden ıtıbaren kredıkartına oduyorlar zaten.

PIERzig
28 Ekim 2014, 19:29
Hocam bir önceki sayfada bahsettiğim arkadaş senmiydin yoksa, kız arkadaşı ile birlikte çalıntı bir motorla gelmişler test için binip gitmişler hatta telefon açıldığında benzin bitti benzin alıyoruz falan demişler sonra püfff adamlar kuş olmuşlar... O senmiydin[COLOR="Silver"]

Dediğin manisadaki olaysa bizim motoru çalan şerefsizdir .
ama aynı dediğine benzer bir olay olmuş fakat motorlar farklıydı sanırım.
Bizim motoru çalan adam bizim motoru buldurduktan sonra izmirden bir gsr çalıyor sonra manisaya gsxr a bakmaya gidiyor bu motorla ,gsryi orda bırakıp gsxr'ı teste çıkıyor ve gidiş o gidiş.Ama bir süre sonra o motorda bulunuyor.

h2rx
28 Ekim 2014, 20:08
alacağım motorlarda motor sahibini artçı koltuğuna oturtup o şekilde 2 kişi ile test ediyorum genelde. şimdiye kadarda kimse olmaz demedi bana.

ronnytechno
28 Ekim 2014, 20:21
Buna benzer bir olay yanlış bilmiyorsam forumdan birinin başına gelmişti, kız arkadaşı ile birlikte çalıntı ve eski model bir gsx1000r'la gelip, motoru testedebilirmiyiz dedikten sonra çalıntı olan motoru orda bıraktıktan sonra daha yeni model olan gsx1000r'ı alıp gitmişlerdi, aman dikkat kendiniz motorun üstünde olmadığınız müddetçe kimseyi motora yaklaştırmayın

ve bu olay aynı kişiler tarafından aynı taktikle bikaç kez tekrarlanmıştı :)

Uğur
28 Ekim 2014, 20:26
Yetkili servisde expertiz en makulu.

O şans yoksa kapalı bir alanda adamın kimliğini,ehliyetini rica eder öyle izin vermek lazım.

2.el alırkende denemek istediğimde nufüs cüzdanı ya da ehliyetimi isterseniz size teslim ederim diye öneriyorum.