PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Günde 300 kilometre yol yapılabilir mi?

bariscinar
27 Ekim 2014, 12:30
Herkese merhabalar,
Konunun motor ile uzun yol seyahati olmasına rağmen buraya açmamın sebebi, bu konudaki tecrübeli arkadaşların cevabını aldıktan sonra seyahatin detaylarını planlayabilmektir.
Önümüzdeki haziran ayında istanbul-Bükreş-Budapeşte-Bratislava-Viyana-Zagreb-Sarajevo-Sofya-İstanbul şeklinde ana hatları olan bir Doğu Avrupa gezisi planlamaktayım. Planladığım süre 13 gün 12 gece olacak, toplam yol yapacağım gün sayısı ise 12 olacak. Toplamda 3.500 km. olarak planladığım bu seyahatte, prpgrama uyabilmek için günde 300 km. yol yapmam gerekiyor. Benim planlamama göre günün 6 saati yolda geçecek; kalan 18 saat ise uyumak ve konakladığımız şehri gezmek üzerine olacak.
Tecrübeli dostlarıma sorum şu; 1 saatte 50 dakika motor sürme 10 dakika dinlenmek, yolun tam ortasında ise 40 dakika uzun dinlenme olmak üzere bunu 12 gün boyunca yapmak fiziken ve mental olarak aşırı yorgunluk yaratırmı? Gezinin hem motor sürme kısmından hem de şehirleri gezme kısmından keyif almak istediğim için bunu özellikle uzun yol tecrübesi yapmış dostlarımdan öğrenmek istiyorum.
Motorum suzuki intruder m800, daha evvel de türkiye için orta mesafe seyahatlerim oldu.
şimdiden teşekkürler

inzell
27 Ekim 2014, 12:53
Ben o olayı devamlı yapıyorum, en sonuncusunda da 80 gün sürdü. Vakit bol olduğu için arada sabit kaldığım günler de oluyordu. Günlük 250-300 km çok ideal ve en tatlı mesafe bana kalırsa. Hem epey yol gitmiş oluyoruz hem de gittiğimiz yoldan keyif almış oluyoruz. Bir de bu yolu nereden gittiğin de çok önemli, otoyollarda harcarsan yazık olur. Güzel rotalar bulup doğaya daha da yakından gitmek en güzeli. M800'üm olduğu vakit, bazen günlük 1000 km yol yaptığım da oluyordu. Aslında oturuş pozisyonun en uygunu popoyla ayakların aynı hizada olması gerekir, ona rağmen hem de ön camsız şekilde yorulmazdım. Şimdiden iyi yolculuklar...

telike
27 Ekim 2014, 12:56
fiziki durumunuza da bağlı spor yapıyor ve kondüsyonunuz varsa çok rahat bu tura çıkabilirsiniz. hiç problem yaratmaz. ön cam olması büyük avantajdır yoksa daha yorucu olur.

bariscinar
27 Ekim 2014, 16:12
Ben o olayı devamlı yapıyorum, en sonuncusunda da 80 gün sürdü. Vakit bol olduğu için arada sabit kaldığım günler de oluyordu. Günlük 250-300 km çok ideal ve en tatlı mesafe bana kalırsa. Hem epey yol gitmiş oluyoruz hem de gittiğimiz yoldan keyif almış oluyoruz. Bir de bu yolu nereden gittiğin de çok önemli, otoyollarda harcarsan yazık olur. Güzel rotalar bulup doğaya daha da yakından gitmek en güzeli. M800'üm olduğu vakit, bazen günlük 1000 km yol yaptığım da oluyordu. Aslında oturuş pozisyonun en uygunu popoyla ayakların aynı hizada olması gerekir, ona rağmen hem de ön camsız şekilde yorulmazdım. Şimdiden iyi yolculuklar...
Hem uzun yol tecrübelisi hem de eski bir m800 kullanıcısı buldum, benim için maden sayılırsın dostum. Teşekkür ederim verdiğin bilgiler için, içim ferahladı hakikaten. Aşağıdaki cevap yazan arkadaşıma ithafen de spro ihmal etmeyen eski bir sporcuyum, dolayısıyla kondisyon durumum fite yakındır.

metinkilic
27 Ekim 2014, 16:48
Hocam öncelikle gezi için yanlış mevsim seçmişsiiz. Şu anda oralar bayağı bir soğuk ve bol yağışlı. Soğuktan ve yağıştan dolayı geziden soğursunuz ve pişman olursunuz. Gelelim sorunuza. 300 km. çok rahat gidilir hatta bu mesafe yerine göre arttırılabilir. Ancak bu mesafeyi gitmek için hava şartlarının uygun olması lazım. Yoksa yağışlı bir havada 100 km bile insanı fena halde yorar.

alpsarac
27 Ekim 2014, 16:50
Tabi ki yapılabilir. Gerektiğinde daha fazlası da yapılabilir.

Mesela

http://ikiteke.blogspot.com.tr/2014/08/trabzon-istanbul-4-gun-day-4-572km.html

bariscinar
27 Ekim 2014, 16:53
Hocam öncelikle gezi için yanlış mevsim seçmişsiiz. Şu anda oralar bayağı bir soğuk ve bol yağışlı. Soğuktan ve yağıştan dolayı geziden soğursunuz ve pişman olursunuz. Gelelim sorunuza. 300 km. çok rahat gidilir hatta bu mesafe yerine göre arttırılabilir. Ancak bu mesafeyi gitmek için hava şartlarının uygun olması lazım. Yoksa yağışlı bir havada 100 km bile insanı fena halde yorar.
Planlamanın tarihi erken ya ondan yanılgı oldu, tatil programım 16 haziranda olacak, bu havada evden-işe zor gidiyorum ben :)

KutlayGül
27 Ekim 2014, 17:09
Günlük 300 makul bir mesafe. Ben 4 gün toplamda 2000 km`ye yakin bir gezi yaptim yakin zamanda. Yalniz gidecekseniz fiziksel yorgunluktan ziyade motivasyon kaybi daha yorucu olabiliyor. Bir de simit yastiklardan öneririm. Günde 5 saat titreyen toto sorun cikarmasin sonra.

fromghetto
28 Ekim 2014, 00:18
Antalya istanbul dönüşü 800 küsür km yaptım gayette yapılabilir ki motorum tiger250 idi m800 ile daha kolay olacaktır.

GB79
28 Ekim 2014, 00:36
300 çok ideal hatta 400 bile yapabilirsiniz, yalnız 3 günde bir motor sürmemenizi öneririm, yoksa arka arkaya 12 gün zevki kaçar.