PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu uyarı mesajı ve çözümü hakkında bilgisi olan var mı?

huseyinc
08 Eylül 2014, 20:53
Merhaba,

Dün sürüş esnasında fotoğraftaki RDC P uyarısıyla karşılaştım. Hemen üzerinde de küçük harflerle "bar" yazıyordu. Aklıma ilk gelen, daha sonra araştırdığımda okuduğum gibi lastik basıncıyla alakalıydı. Bir haftadır sürüş esnasında karşılaşmadığım sorunun yağmurdan dolayı sensörlerde kısa süreli bir probleme yol açacağını düşünüp devam ettim ve bugün 2.0 ve hemen yanında yine aynı 2.0'ın yanıp söndüğünü gördüm. Motoru kapatıp ertesi gün çalıştırdıktan sonra 1 saat içerisinde aynı uyarıyı tekrar veriyor. Bunun çözümü hakkında bilgisi olan var mı? Lastiklere hava mı eklemek gerek? Yanyana biri sabit diğeri yanıp sönen 2.0 belirli bir basınca yükseltilmesi gerektiği anlamına mı geliyor?

http://i60.tinypic.com/2rmbbko.jpg

RmMuR
08 Eylül 2014, 21:05
Ekran goruntusunden lastık basıncında sorun oldugu anlaşılıyor.
Bu motor ne marka modelki lastik basıncı konusunda ikaz verebiliyor?

huseyinc
08 Eylül 2014, 21:09
@RmMur BMW GS Adventure

Darkcity2000
08 Eylül 2014, 21:21
Araclarda bubikaz verdigi zaman eger basinclar tamam ise tekrar kalibre etmeniz lazim yani o anki lastik basinclarini hafizaya almaniz lazim, motosiklettede ayni mantik olmali...

tristor
08 Eylül 2014, 21:25
merhaba, gösterge ön ve arka lastiklerininiz basıncının 2 bar, yani 29 psi oldugunu soyluyor. Ekrana birden cıkması ise ölçümün ancak 30-40km/h hıza eriştiğinizde alınmasıyla alakalı. Yuvarlak içindeki ünlem işareti ise tyre pressure monitor system (tpms) ya da bmw dilinde rdc nin evrensel sembolü.

Zuzuuw
08 Eylül 2014, 22:22
Bizim benzin göstergeleri bile 80% yanılmayla çalışsın, elalemin motoru lastik basıncı ölçsün.

huseyinc
08 Eylül 2014, 23:26
Olması gereken basınç değerleri nedir? Bilgisi olan var mı? Şimdilik yalnızca ben karşılaşmışım gibi görünüyor

tristor
08 Eylül 2014, 23:36
Burda (link (http://ascycles.com/pdf/TirePressure/Recommended_BMW_Motorcycle_Tire_Pressure.pdf)) R1200GS için; tek kullanım ön 32 arka 36, artçılı ön 36 arka 42 tavsiye ediliyor.

huseyinc
09 Eylül 2014, 11:21
Teşekkürler @tristor, buna göre benim 2,0 olarak uyarı veren basınç ayarımı 1 BAR * 14,50326 = PSİ formülüne göre ön 2,2 arka 2,48'e çıkarmam gerekiyor.

Umarım ihtiyacı olan arkadaşlara da sonrasında yardımcı olur.