PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fahri Müfettişin Yazdığı Cezayı Mahkemeye Verdim ve İptal Edildi...

ahmetersoz1
01 Ağustos 2014, 14:36
Merhaba arkadaşlar farklı bir başlıkta durumu anlatmıştım ama kısaca burdada paylaşmak istedim. Belki onu göremeyip burdan bir fikir edinebilir ve faydalanılabilir diye.

Kısaca fahri müfettişin yazdığı ceza tutanağındaki Ceza Sebebi: Kavşaklara yaklaşırken kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamamak...

Sulh ve ceza mahkemesine tutanak ve gelen bildirimin fotokopisi ile itirazda bulundum 5 dk. bile sürmedi. Mahkeme sonucu ise tutanakta hız kısmının boş bulunması sebebiyle itirazım kabul edildi. Ceza iptal edildi.

Demek istediğim böyle saçma cezalara itiraz edelim. İtiraz süreci ise çok basit sadece dilekçe yazmak biraz zaman alıyor. Oda yarım sayfada derdimizi anlatmamız yeterli. Onun haricinde masraf vs. hiç birşey yok. Dilekçe ve fotokopileri savcının kalemine teslim etmek yeterli.

Herkeze kazasız sürüşler....

Daha önceki konu:
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/132785-boyle-trafik-cezasi-olur-mu.html

Darkcity2000
01 Ağustos 2014, 14:54
Sacma mi? Fahri mufettisler laf olsun diye ceza kesmezler, adamin radari olmadigi icin hiz kismini mecbur bos birakmis, sizde aciktan faydalanmissiniz, adam sizin iyiliginiz icin ceza kesmis ama size uymamis...

ahmetersoz1
01 Ağustos 2014, 15:29
Olayın oluşunu bilmeden konuşan arkadaşım. Olayda kavşakta zaten kırmızı yanıyordu ve şerit değiştirmenin yasak olduğu yerde şerit değiştiren önümdeki araç muhtemelen cezayı yazan müfettişti bende korna çalarak uyardım anlamını bilirsin uzun korna çalmanın. Acaba kendisine hatalı şerit değiştirmeden ceza yazmışmıdır. Konuyu o şekilde kılıfa uydurmuş ve yazmış. Yani bahsi geçen olay benim önümdeki aracı ışık yeşil yandıktan sonra kavşaktan çok sonra sıkıştırmam. He o şekilde yazsaydı diyecek bir lafım yoktu. Ama kavşakta yavaşlamama diye yazmış önüme atladı hem sinyal vermedi verse bile şerit değiştirmenin yasak olduğu yerde...

Bu arada tüm fahri müfettişleri tanıyor gibi laf olsun diye ceza kesmezler demişsiniz... Benimde temennim o yönde ama öyle olmuyor işte... Keşke kamera görüntülerini alabilsemde izletebilsem.

adonis84
01 Ağustos 2014, 15:42
forumda bazı arkadaşlar var biz kötüyüz, motorcu kötü, biz apachiyiz, müfettiş iyi, polis süper, kurallar mükemmel gibi anlayışa sahipler ama ben bu anlayışı hala anlayabilmiş değilim .

biyeybaraküs
01 Ağustos 2014, 15:46
Olayın oluşunu bilmeden konuşan arkadaşım. Olayda kavşakta zaten kırmızı yanıyordu ve şerit değiştirmenin yasak olduğu yerde şerit değiştiren önümdeki araç muhtemelen cezayı yazan müfettişti bende korna çalarak uyardım anlamını bilirsin uzun korna çalmanın. Acaba kendisine hatalı şerit değiştirmeden ceza yazmışmıdır. Konuyu o şekilde kılıfa uydurmuş ve yazmış. Yani bahsi geçen olay benim önümdeki aracı ışık yeşil yandıktan sonra kavşaktan çok sonra sıkıştırmam. He o şekilde yazsaydı diyecek bir lafım yoktu. Ama kavşakta yavaşlamama diye yazmış önüme atladı hem sinyal vermedi verse bile şerit değiştirmenin yasak olduğu yerde...

Bu arada tüm fahri müfettişleri tanıyor gibi laf olsun diye ceza kesmezler demişsiniz... Benimde temennim o yönde ama öyle olmuyor işte... Keşke kamera görüntülerini alabilsemde izletebilsem.

yani makbuza hızı sözde hızı yazsa puştluğu kendi yaptığı halde cezayı sen ödeyecektin öylemi

actros1
01 Ağustos 2014, 15:55
ne adamlar var ya utanmasalar polis yanlış yalan ceza yazar fahri müfettiş yazmaz diyecekler yav.fahri müfettiş dediğin boş beleştir, yapacak işi olmayan adamdır...

cenkito
01 Ağustos 2014, 15:56
yani makbuza hızı sözde hızı yazsa puştluğu kendi yaptığı halde cezayı sen ödeyecektin öylemi

hızı ispat edemezse ki fahri mufettişin radarı arka cebinde olmadıgından edemez

gene iptal olurdu

qezgin
01 Ağustos 2014, 16:01
Benim en son yediğim cezada bile polise sorduğumda bak yanımdaki araç sürücüsü de hatalı dediğimde biz tutturabildiğimize ceza yazıyoruz diye cevap veriyorsa pek konuşmaya gerek yok.

Arkadaş güzel bir paylaşımda bulunmuş teşekkür ederim.

ahmetersoz1
01 Ağustos 2014, 16:48
Biz burada benzer duruma düşecek arkadaşlarda faydalanır olay basit bir işlem diyoruz ama illaki biri çıkıp bizi suçluyor. Arkadaşımız Fahri mufettisler laf olsun diye ceza kesmezler demiş benimle aynı tarihte bir tanıdığım Karabük - Zonguldak yolunda trafik çizgi ve işaretlerine uymadığı için ceza yedi. Adam çoluğuyla çocuğuyla yolda ralli yapmıyor sonuçta bildiğim insan ama illaki yolu ortalayıp şeride uyulmadığı yada 70 sınır olan yerde 90 gidildiği her zaman herkesin yaptığı bir durum. Çok saçma sapan yerlere park edenler yolda yarışanlar vs. bunlara birşey olmaz hep sakin kafa kullananları buluyorlar ben ona ayarım. Hepimiz illaki hata yapıyoruz ama bu ufak hatalara ceza uygulayan kişiler hiç sorunsuz mu sürüyorlar? Allah hepimizi iyi niyetli insanlarla karşılaştırsın.

Herkese kazasız sürüşler.

kurubuz
01 Ağustos 2014, 17:05
Sacma mi? Fahri mufettisler laf olsun diye ceza kesmezler, adamin radari olmadigi icin hiz kismini mecbur bos birakmis, sizde aciktan faydalanmissiniz, adam sizin iyiliginiz icin ceza kesmis ama size uymamis...

Göz kararı hız tespiti yapıp ceza kesemez. Kesiyorsa hızını ispatlaması gerekir.

drfettah
01 Ağustos 2014, 17:24

kardeş sen neyin kafasını yaşıyorsun?? şaka mısın sen :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:22 ----------

bu arada beyler bütün cezalar belgeli ispatı zorunlu daha önceki açılmış konuda da dile getirmiştim. uygunsuz korna çalınması cezzasının bile görüntülü sesli ispatı zorunlu. kimse kimseye kafasına göre ceza kesemez. itiraz edin kazanın...

Reşit
01 Ağustos 2014, 18:26
Hız göreceli bir şeydir. Her motosiklet kazası röportajına bakın. Motor çok hızlıydı görmedim derler. Görmediysen hızlı olduğunu nereden biliyorsun ibiş?? Dolayısıyla ceza evet saçmadır. Lehinize sonuçlandığına sevindim. :rendeer:

h2rx
01 Ağustos 2014, 19:18
Kısaca fahri müfettişin yazdığı ceza tutanağındaki Ceza Sebebi: Kavşaklara yaklaşırken kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamamak...

Sulh ve ceza mahkemesine tutanak ve gelen bildirimin fotokopisi ile itirazda bulundum 5 dk. bile sürmedi. Mahkeme sonucu ise tutanakta hız kısmının boş bulunması sebebiyle itirazım kabul edildi. Ceza iptal edildi.

Bende trafik polisinin yazdığı cezayı iptal ettirdim nitekim ödediğim ceza tutarıni geri alabilmek için uğraştırarak cezalandırıyorlar. Cezayı ödemediyseniz şanslısınız.

ahmetersoz1
01 Ağustos 2014, 21:15
Bende trafik polisinin yazdığı cezayı iptal ettirdim nitekim ödediğim ceza tutarıni geri alabilmek için uğraştıryapılabiliyor. yorlar. Cezayı ödemediyseniz şanslısınız.

Yok hocam ben odemeden itiraz ettim. Diger turlu geri almak zor olacağı icin. Eskiden odemeden itiraz edilemiyormus galiba ama suan yapilabiliyor

cx571
01 Ağustos 2014, 21:26
Babamada radar cezası yazdılar... Ama babam ıtıraz etti. Olayı uzun uzun anlatmıcam. Hakim red etti. babam hakimede itiraz etti :) Radar görüntüleri 1 ara vardı. ama şaibeli :) Önümüzdekı kamyon yoktu :) önümüzdeki kamyon 86 ile gidiyor yolda çalısma var bababa :) ceza iptal oldu ne olcak. Radar qörüntüleri yok edildi. Cezada iptal oluverdi. 336 tl hemde :D

Darkcity2000
01 Ağustos 2014, 22:37
kardeş sen neyin kafasını yaşıyorsun?? şaka mısın sen :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:22 ----------

bu arada beyler bütün cezalar belgeli ispatı zorunlu daha önceki açılmış konuda da dile getirmiştim. uygunsuz korna çalınması cezzasının bile görüntülü sesli ispatı zorunlu. kimse kimseye kafasına göre ceza kesemez. itiraz edin kazanın...

Sayin Saglikci Fettah bey, once hitaplarinizda dikkatli olunuz, beni tanimiyorsunuz, sizin gibi devlet kurumunda calisan birinin gun icinde insanlarla ic ice oldugunu dusunuyorum yalova devlet hastanesinde, sizin insanlara hitap konusunda on kat daha dikkatli olmaniz gerekir,

Buraya okumaniz icin yonetmelikteki gorev yetkiler kismini kopyaliyorum, ardindan ek3 ile belirtilen tutanak nasil teslim ediliyor onada bakiniz,

Müfettişlerin Görev ve Yetkileri
Madde 9- (Başlığıyla birlikte değişik:RG-24/11/1999-23886) Müfettişler;
a) Tespit ettikleri kural ihlallerine ilişkin olarak EK-3’teki tutanağı düzenledikten sonra, bir hafta içerisinde en yakın trafik birimine teslim ederler.
b) Trafik güvenliği ile ilgili görüş ve önerileri bildirebilirler.
c) Yer ve zamanla sınırlı olmayıp, ülkenin her yerinde görevli sayılırlar.
d) Görevlerini yürütürken, adil ve tarafsız olmak zorundadırlar.
e) Araç durduramaz, sürücülerle muhatap olamaz, belge veya evrak kontrolü yapamazlar.

Ek3
http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/yonetmelik/7.5.17235%20ek.doc

Buradan anlasilan su ki ispat gorevlinin sorumlulugunda degil sizdedir, hem yonetmelikte ehem eklerde mufettis krokiyi cizip goruslerini yazip formda ilgili alanlari dolduruyor, buna itiraz edersiniz etmezsiniz kimse karisamaz ama ispat etmek onun degil sizin sorumlulugunuzda goruldugu uzere (bakiniz trafik tescil plaka cezalari 116. Madde)

Resmi gazetede ispat konusunda plakaya yazilan cezalara itiraz yolunun acik oldugu , cezayi kesenin ispat zorunlulugu olmadigi goruluyor :

2918 sayılı Yasa’nın 116. maddesinin birinci fıkrasında sayılan ihlaller nedeniyle, sürücüsü tespit edilemeyen araçlara tescil plakalarına göre ceza veya suç tutanağı düzenlenmesi, bir trafik kuralının ihlal edildiğine dair suç isnadı niteliğinde olup suçsuzluk karinesine aykırılık taşımamaktadır.
Suçsuzluk karinesi kapsamında yer alan ve iddia edenin iddiasını ispatla yükümlü olması kuralı da Anayasa’nın 38. maddesinin dördüncü fıkrasının bireylere sağladığı anayasal bir güvencedir. Madde gerekçesinde de bu konu açıkça ifade edilmiştir. Ancak genel anlamda suçun kanıtlanması yükümlülüğü iddia edende kaldığı sürece, savunmasını oluşturmak için ispat yükünü sanığa devreden kurallar ile hukuki veya fiili varsayımların olduğu durumlarda ispat yükünün yön değiştirmesi, masumiyet karinesine aykırılık taşımaz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de birçok kararında ispat külfetini tersine çeviren hukuki veya fiili karinelerin kabulünü Sözleşme’nin 6. maddesinin ikinci fıkrasına aykırı bulmamıştır.

Tam mevzuati okumak isterseniz kisacik zaten buyurun

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.17235&sourceXmlSearch=fahri%20trafik&MevzuatIliski=0

Bunlar kisaca arastirma ile kolayca buldugum bilgiler, bir hukukcu varsa konuyu derinlestirebilir...

adonis84
01 Ağustos 2014, 23:40
Sayin Saglikci Fettah bey, once hitaplarinizda dikkatli olunuz, beni tanimiyorsunuz, sizin gibi devlet kurumunda calisan birinin gun icinde insanlarla ic ice oldugunu dusunuyorum yalova devlet hastanesinde, sizin insanlara hitap konusunda on kat daha dikkatli olmaniz gerekir,

Buraya okumaniz icin yonetmelikteki gorev yetkiler kismini kopyaliyorum, ardindan ek3 ile belirtilen tutanak nasil teslim ediliyor onada bakiniz,

Müfettişlerin Görev ve Yetkileri
Madde 9- (Başlığıyla birlikte değişik:RG-24/11/1999-23886) Müfettişler;
a) Tespit ettikleri kural ihlallerine ilişkin olarak EK-3’teki tutanağı düzenledikten sonra, bir hafta içerisinde en yakın trafik birimine teslim ederler.
b) Trafik güvenliği ile ilgili görüş ve önerileri bildirebilirler.
c) Yer ve zamanla sınırlı olmayıp, ülkenin her yerinde görevli sayılırlar.
d) Görevlerini yürütürken, adil ve tarafsız olmak zorundadırlar.
e) Araç durduramaz, sürücülerle muhatap olamaz, belge veya evrak kontrolü yapamazlar.

Ek3
http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/yonetmelik/7.5.17235%20ek.doc

Buradan anlasilan su ki ispat gorevlinin sorumlulugunda degil sizdedir, hem yonetmelikte ehem eklerde mufettis krokiyi cizip goruslerini yazip formda ilgili alanlari dolduruyor, buna itiraz edersiniz etmezsiniz kimse karisamaz ama ispat etmek onun degil sizin sorumlulugunuzda goruldugu uzere (bakiniz trafik tescil plaka cezalari 116. Madde)

Resmi gazetede ispat konusunda plakaya yazilan cezalara itiraz yolunun acik oldugu , cezayi kesenin ispat zorunlulugu olmadigi goruluyor :

2918 sayılı Yasa’nın 116. maddesinin birinci fıkrasında sayılan ihlaller nedeniyle, sürücüsü tespit edilemeyen araçlara tescil plakalarına göre ceza veya suç tutanağı düzenlenmesi, bir trafik kuralının ihlal edildiğine dair suç isnadı niteliğinde olup suçsuzluk karinesine aykırılık taşımamaktadır.
Suçsuzluk karinesi kapsamında yer alan ve iddia edenin iddiasını ispatla yükümlü olması kuralı da Anayasa’nın 38. maddesinin dördüncü fıkrasının bireylere sağladığı anayasal bir güvencedir. Madde gerekçesinde de bu konu açıkça ifade edilmiştir. Ancak genel anlamda suçun kanıtlanması yükümlülüğü iddia edende kaldığı sürece, savunmasını oluşturmak için ispat yükünü sanığa devreden kurallar ile hukuki veya fiili varsayımların olduğu durumlarda ispat yükünün yön değiştirmesi, masumiyet karinesine aykırılık taşımaz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de birçok kararında ispat külfetini tersine çeviren hukuki veya fiili karinelerin kabulünü Sözleşme’nin 6. maddesinin ikinci fıkrasına aykırı bulmamıştır.

Tam mevzuati okumak isterseniz kisacik zaten buyurun

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.17235&sourceXmlSearch=fahri%20trafik&MevzuatIliski=0

Bunlar kisaca arastirma ile kolayca buldugum bilgiler, bir hukukcu varsa konuyu derinlestirebilir...

d) Görevlerini yürütürken, adil ve tarafsız olmak zorundadırlar. burda daha vahim bi suç yok mu görevi kötüye kullanmak gibi , herzaman güçlü olan yetkili olan haklıdır diye bi kural olamaz , kusursuz yasalarda olamaz .

asot
01 Ağustos 2014, 23:53
itiraz sürecini de aşama aşama yazarsanız burda herkes faydalanabilir.

Darkcity2000
02 Ağustos 2014, 00:09
Aynen gorevi kotuye kullandigi tespit edilirse hapis cezasi var... Tum bu tip mesleklerde oldugu gibi...Ama goreceli iste guclu kanitlarla ispat sart...

ahmetersoz1
02 Ağustos 2014, 18:44
Hocam itiraz sureci cok basit. Kisaca yazayim...

1. Ceza tutanaginin fotokopisi
2. PTT den gelen teslim edildigindeki bildirim kagidi (bu arada bildirim on gunden gec bir surede adresinize geldiyse direk iptal ediliyormus haksiz da olsaniz sart kosulmadan iptal)
3.ehliyetinizin fotokopisi

Bunlari derdinizi acikladiginiz bir dilekçe ile cezanin yazıldığı yerde varsa trafik mahkemesine yoksa sulh ceza mahkemesi savciliginin kalemine teslim ediyorsunuz.

Sadece bu kadar dava sonuclandiginda adresinize sonuc geliyor baska hic bir islem yapmiyoruz...

Inşallah hic birimizin ihtiyaci olmaz ama olursa cok basit bir işlem. Davanin hic bir adimiyla ugrasmiyoruz teslim ediyoruz sonuc bize geliyor hic bi ucret vs. Birseyde odenmiyor.

Sepetçioğlu
21 Mayıs 2015, 12:45
Hocam itiraz sureci cok basit. Kisaca yazayim...

1. Ceza tutanaginin fotokopisi
2. PTT den gelen teslim edildigindeki bildirim kagidi (bu arada bildirim on gunden gec bir surede adresinize geldiyse direk iptal ediliyormus haksiz da olsaniz sart kosulmadan iptal)
3.ehliyetinizin fotokopisi

Bunlari derdinizi acikladiginiz bir dilekçe ile cezanin yazıldığı yerde varsa trafik mahkemesine yoksa sulh ceza mahkemesi savciliginin kalemine teslim ediyorsunuz.

Sadece bu kadar dava sonuclandiginda adresinize sonuc geliyor baska hic bir islem yapmiyoruz...

Inşallah hic birimizin ihtiyaci olmaz ama olursa cok basit bir işlem. Davanin hic bir adimiyla ugrasmiyoruz teslim ediyoruz sonuc bize geliyor hic bi ucret vs. Birseyde odenmiyor.

Şu kısmı açıklar mısınız? Ceza kesildikten sonra 10 günde bize ulaşmazsa iptal oluyor yani?
Bunun içinde savcılığa başvurmamız gerekiyor mu?

qezgin
21 Mayıs 2015, 15:28
forumda bazı arkadaşlar var biz kötüyüz, motorcu kötü, biz apachiyiz, müfettiş iyi, polis süper, kurallar mükemmel gibi anlayışa sahipler ama ben bu anlayışı hala anlayabilmiş değilim .

Geçen gün bir partinin mitinginde yunuslar kaldırımdan gidiyorlar işgal etmişler resmen trafik sıkışık olduğu için biz yapsak ceza kesersiniz diye bağırarak yanlarından geçtim yaya şeklinde susuyorlar. Polis bunu yaptıktan sonra ne düşünürsün?

bozok_54
21 Mayıs 2015, 15:37

fahri müfettişin radarı yok madem, arkadaşın hızlı olduğunu nasıl tespit edebilmiş. arkadaş makul süratli mi acaba?
madem öyle benim canım sıkıldı. verin plakanızı, aşırı hız yaptığınız için polise şikayet edeyim. şimdi olmazsa yarın hızlı gidersiniz ne de olsa. peşin peşin cezanızı ödeyin, gaza basacağınız zaman aklınıza gelsin ve yavaşlayın. sırf sizin iyiliğiniz için diyorum, başka bir derdim yok.

Capitao_3
21 Mayıs 2015, 16:44
kaç günde sonuçlandı itirazınız?

hakikiteker
21 Mayıs 2015, 18:31
Geçen gün bir partinin mitinginde yunuslar kaldırımdan gidiyorlar işgal etmişler resmen trafik sıkışık olduğu için biz yapsak ceza kesersiniz diye bağırarak yanlarından geçtim yaya şeklinde susuyorlar. Polis bunu yaptıktan sonra ne düşünürsün?

Görevini kötüye kullanan polis çok maalesef, bir aciliyeti olmadığı halde ters yöne girmek üzereyken sirenini açıp sonra kenarda durup arkadaşını indiren ve ardından sireni kapayıp yoluna sakin sakin devam eden polis aracı da görmüşlüğüm var.

ahmetersoz1
02 Haziran 2015, 17:39
Şu kısmı açıklar mısınız? Ceza kesildikten sonra 10 günde bize ulaşmazsa iptal oluyor yani?
Bunun içinde savcılığa başvurmamız gerekiyor mu?

Hocam kusura bakma tatildeydim yeni bakabildim. Benim itiraz dönemimde 10 gün kuralı varmış ve direk iptalmiş yani haklı haksız bakılmıyormuş. Ceza kesildiğinde 10 gün içerisinde size yada kapınıza not bırakılıyor. Diyelim ceza geldi ama cezanın kesildiği tarih 15 gün öncesine ait belirttiğim itiraz işlemlerini aynen yapıyorsunuz ve dilekçeyede 10 gün içerisinde tarafıma bildirilmediği için iptalini talep ediyorum diyorsunuz. aynı durum muhtemelen değişmemiştir. Biraz nette araştırmak lazım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:34 ----------

kaç günde sonuçlandı itirazınız?

Normalde 2 ay gibi bir zaman içerisinde sonuçlanıyormuş ama ben küçük bir ilde olduğumdan pek yoğunluk yok sanırım 25-30 gün içerisinde sonuç geldi.

hayabussa
02 Haziran 2015, 18:05

arada diyorum çıkıp biraz dolaşın, yaşadığınız çevreyi öğrenin, insanlarla sohbet edin yaşadığınız ülke hakkında fikir edinirsiniz hani...

Mitoqondri
02 Haziran 2015, 18:10
Genellikle bu müfettişler emekli ve disiplin sahibi işlerde çalışmış insanlar oluyorlar.. Adamın başka işi gücü yok bunları takip ediyor.. Dayı git tarla al ek biç sebze meyve organik takıl.. Adamlar gelmiş ona buna ceza yazacam diye uğraşıyorlar.. Polisin işini polis yapsın..

Evrenalpar
02 Haziran 2015, 22:39
Bahsettiğiniz konu aslında şöyle; trafik cezası kesildiği andan itibaren 10 gün içerisinde tebliğe çıkarılmış olmalı deniyor yani memur 9. Gün postaya verse ve 1 hafta sonra size tebliğ olsa da ceza geçerlidir, ancak sonradan bu kararın bozulduğuna ilişkin yazılar da görmüştüm.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:31 ----------

AVUKAT DAVA KAZANDI

8 Ekimde medyaya yansıyan bir haber oldukça ilgi görmüştü.

Bir avukat olay anından itibaren 10 gün içinde tebliğ edilmediği için trafik cezasının iptali için dava açmış ve davayı kazanmıştı. Tıklayınız.

YÖNETMELİKTE EKSİK DÜZENLEME VAR

Ancak avukatın davayı kazanmasına neden düzenleme sadece yönetmelikte yer alan bir hükümden kaynaklanıyor. "Karayolları Trafik Kanunu Hükümleri Gereğince Uygulanan İdari Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar ile Kullanılacak Alındılar, Tutanaklar ve Defterler Hakkında Yönetmelik"in 10. maddesinde, trafik cezalarının "10 işgünü içinde" tebliğ edilmesi gerektiği hükme bağlanmıştır.

EMNİYET, MEVZUAT EKSİKLİĞİNİ KANUN İLE GİDERDİ

Ancak Emniyet, söz konusu mevzuat açığının bir üst hukuk normu olan kanun ile giderildiğini 9 Ekim itibariyle açıkladı. Emniyet, trafik para ceza tutanakları ile ilgili olarak 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 20'nci maddesine, 2011 yılında, şu düzenlemenin konulduğunu açıkladı.

"Ancak, 89 uncu maddesi hariç olmak üzere 1111 sayılı Askerlik Kanunu, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun, 3376 sayılı Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanun, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve 6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda belirtilen ve idari para cezasını gerektiren fiilin işlendiği tarihi takip eden takvim yılının son günü bitimine kadar idari para cezası verilerek tebliğ edilmediği takdirde idari yaptırım kararı verilemez, verilmiş olanlar düşer"

Bu yasal düzenlemeye göre, bir trafik cezasının, takvim yolu sonuna kadar tebliğ edilmesi halinde ödenmesi gerekmektedir.

HABERLERDEN DOLAYI ÇOK SAYIDA DAVA AÇILIYOR

Medyada yer alan haberlerden dolayı çok sayıda dava açılıyor. Gazetelerde yer alan haberlere göre, ödenek eksikliğinin giderilmesi sonrasında 760 bin trafik ceza tutanağı bir anda gönderildi.

YARGITAY, İDAREDEN YANA KARAR ALDI

Yargıtay trafik ceza tutanaklarının 10 gün içinde tebliğ edilmemesi halinde açılacak davalarda idareden yana karar aldı. Yargıtay 7. Ceza Dairesi Trafik Cezaları'nın 10 gün içinde tebliğ edilmemesi halinde geçersiz olacağı yönündeki tartışmalara son noktayı koydu. Daire tebligata ilişkin süre sınırlamasının sadece idariyi bağladığını trafik cezasının tahsilinde etkili olmadığına hükmetti.

DEĞERLENDİRME

2011 yılında yapılan yasal düzenleme, yönetmeliğe yansıtılmamıştır. Ancak kanun, yönetmeliğin bir üst hukuk normudur. Bu nedenle ilk derece mahkemelerinde bazı davalar kazanılmış olsa dahi, üst mahkeme bu kararları bozabilecektir. Bozma ihtimali daha büyüktür. Bu nedenle dava açacakların bir kez daha düşünmelerinde yarar bulunmaktadır.

ferhatkars
04 Ağustos 2015, 23:39
selamlar...
benimde plakama ceza yazmışlar.. dur ihtarına uymamak ve ters yöne girmek... toplam 277 tl... 190 dur ihtarı.... 88 ters yön...
ceza kesim tarihi 6.7.2015.... tebliğ tarihi 3.8.15.... yani 28 gün sonra bana tebliğ edildi...

yarın gideceğim mahkemeye ama dur ihtarı için gideceğim... ters yöne girdiğimi kabul ediyorum...
ama kimse beni çeviripte dur demedi... keşke deselerdi... eksik evrağım da yok... hatta 15 gün sigortasız gezme hakkım oldugu halde noter satışından hemen sonra sigorta yaptırdım ve ardından emniyetten ruhsatımı çıkarttım...

izmirden çeşme den ankara ya 600-700 km yol geleceğim... eksik evrağımda yok... neden kaçayımki... hatta ters yöne girmeden 10-15 dakika önce 3-4 tane polisin yanından 2 şer defa geçtim... kimse de birşey dememişti...

neyse tebliğ tarihi 10 günü geçtiği için (28 gün) iptal ettirme hakkımı kullanabilir miyim acaba...

SercanG
04 Ağustos 2015, 23:51
selamlar...
benimde plakama ceza yazmışlar.. dur ihtarına uymamak ve ters yöne girmek... toplam 277 tl... 190 dur ihtarı.... 88 ters yön...
ceza kesim tarihi 6.7.2015.... tebliğ tarihi 3.8.15.... yani 28 gün sonra bana tebliğ edildi...

yarın gideceğim mahkemeye ama dur ihtarı için gideceğim... ters yöne girdiğimi kabul ediyorum...
ama kimse beni çeviripte dur demedi... keşke deselerdi... eksik evrağım da yok... hatta 15 gün sigortasız gezme hakkım oldugu halde noter satışından hemen sonra sigorta yaptırdım ve ardından emniyetten ruhsatımı çıkarttım...

izmirden çeşme den ankara ya 600-700 km yol geleceğim... eksik evrağımda yok... neden kaçayımki... hatta ters yöne girmeden 10-15 dakika önce 3-4 tane polisin yanından 2 şer defa geçtim... kimse de birşey dememişti...

neyse tebliğ tarihi 10 günü geçtiği için (28 gün) iptal ettirme hakkımı kullanabilir miyim acaba...

Aynı olay benim başımda şu an, hiç gitmediğim bi yerde arkadan yazılmış, dur ihtarına uymamak trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmek levhalara uymamak vs.

sulh ceza hakimliğine itiraz dilekçemi yazdım, cezanın tebliğ zamanı 16 gün dilekçeye hiç orada bulunmadığımı ve tebliğ tarihinden bahsettim,

15 gün içerisinde hakimlikten cevap geldi, delillerinizi 10 gün içersinde mahkememize sunun diye, yani tebliğ zamanı 16 gün olmasına rağmen ceza iptal olmadı, aracın orada olmadığını kanıtlamamı istiyorlar benden, bunu trafik polisi kanıtlamak zorunda değilmiş aksini iddaa eden vatandaş kanıtlamak zorundaymış,

tekrar dilekçe yazdım bekliyorum bakalım sonucu, yinede tavsiyem nolursa olsun sulh ceza hakimliğine dilekçeni vermen, istersen özelden dilekçe örneği yollayabilirim.

ferhatkars
04 Ağustos 2015, 23:57
Aynı olay benim başımda şu an, hiç gitmediğim bi yerde arkadan yazılmış, dur ihtarına uymamak trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmek levhalara uymamak vs.

sulh ceza hakimliğine itiraz dilekçemi yazdım, cezanın tebliğ zamanı 16 gün dilekçeye hiç orada bulunmadığımı ve tebliğ tarihinden bahsettim,

15 gün içerisinde hakimlikten cevap geldi, delillerinizi 10 gün içersinde mahkememize sunun diye, yani tebliğ zamanı 16 gün olmasına rağmen ceza iptal olmadı, aracın orada olmadığını kanıtlamamı istiyorlar benden, bunu trafik polisi kanıtlamak zorunda değilmiş aksini iddaa eden vatandaş kanıtlamak zorundaymış,

tekrar dilekçe yazdım bekliyorum bakalım sonucu, yinede tavsiyem nolursa olsun sulh ceza hakimliğine dilekçeni vermen, istersen özelden dilekçe örneği yollayabilirim.

size de geçmiş olsun....
10 gün olayını araştırdım da herhalde kalkmış o kanun...
asıl itirazım dur ihtarına uymamak olacak... bunun için gideceğim yarın...
valla örneği gönderirseniz çok çok iyi olur...
şimdi onu aramaya başlamıştım...
ama cezayı da hemen yatırayımki erken ödeme indiriminden bari yararlanayım dimi... yoksa bekleyim mi 3-5 ggün...

otopsici
05 Ağustos 2015, 00:01
Buradan anlasilan su ki ispat gorevlinin sorumlulugunda degil sizdedir,
Suçsuzluk karinesi kapsamında yer alan ve iddia edenin iddiasını ispatla yükümlü olması kuralı da Anayasa’nın 38. maddesinin dördüncü fıkrasının bireylere sağladığı anayasal bir güvencedir. Madde gerekçesinde de bu konu açıkça ifade edilmiştir.

buraya kadar konuya dahil olmak istemiyordum fakat bununla ilgili yazmazsam çatlardım

yıl 2004 yer Kafkas üniversitesi kampüsü
olay öğrenci ayaklanması (minibüs ücretleri üç katına çıkınca öğrenciler eylem yapıyor)
bir ara olay bi büyüdü polisler filan müdahale etmeye başladı
tabi her zamanki gibi ülkücüler solcu gençlere saldırdı (eskiden kızıyordum bahçelinin son dönem hareketlerinden sonra gülüp geçiyorum)
sanki onlar minibüse binince para vermiyor
neyse polisler kitlelere allah ne verdiyse daldılar
gençlerde taş sopa ne buldularsa polislere daldılar
bu arada polisler elemanın birini yakalayıp baya bi dövdüler
(o zamanlar bibergazı yok)
neyse 38 öğrenci tutuklandı haberlere filan çıktı 38 terörist yakalandı diye
asıl bomba bundan sonra koptu
adamların baya bi dövdüğü eleman meğer sivil polismiş
herifi öyle dövmüşler ki 2 ay konuşamamış üstte kimlik filan da yok
elemanı hastanede yatağa kelepçeliyorlar hastaneden çıktıktan sonra içeri atıyorlar
(şimdi soruyorsunuz lan ben polisim dememiş mi diye çok denemiş her dediğinde ağzının ortasına patlatmışlar)
en son mahkemeye çıkarıyorlar orada yahu hakim bey ben polisim olaylarda görevliydim
ülkücülerden biri beni gösterip aha teröristlerden biri dedi sonra gözümü burada açtım diyor
hakim inanmıyor tabi eleman künyesini sicil nosunu ve diğre iş yeri bilgilerini veriyor oradan mesai arkadaşlarından bir kaçını çağırıyorlar lan bunu tanıyonuz mu diye arkadaşları gelip bi bakiyor bu bizim eleman
meğer emniyette işe gelmedi diye herifi işten atmaya hazırlanıyormuş

mozgur
05 Ağustos 2015, 00:12
buraya kadar konuya dahil olmak istemiyordum fakat bununla ilgili yazmazsam çatlardım

yıl 2004 yer Kafkas üniversitesi kampüsü
olay öğrenci ayaklanması (minibüs ücretleri üç katına çıkınca öğrenciler eylem yapıyor)
bir ara olay bi büyüdü polisler filan müdahale etmeye başladı
tabi her zamanki gibi ülkücüler solcu gençlere saldırdı (eskiden kızıyordum bahçelinin son dönem hareketlerinden sonra gülüp geçiyorum)
sanki onlar minibüse binince para vermiyor
neyse polisler kitlelere allah ne verdiyse daldılar
gençlerde taş sopa ne buldularsa polislere daldılar
bu arada polisler elemanın birini yakalayıp baya bi dövdüler
(o zamanlar bibergazı yok)
neyse 38 öğrenci tutuklandı haberlere filan çıktı 38 terörist yakalandı diye
asıl bomba bundan sonra koptu
adamların baya bi dövdüğü eleman meğer sivil polismiş
herifi öyle dövmüşler ki 2 ay konuşamamış üstte kimlik filan da yok
elemanı hastanede yatağa kelepçeliyorlar hastaneden çıktıktan sonra içeri atıyorlar
(şimdi soruyorsunuz lan ben polisim dememiş mi diye çok denemiş her dediğinde ağzının ortasına patlatmışlar)
en son mahkemeye çıkarıyorlar orada yahu hakim bey ben polisim olaylarda görevliydim
ülkücülerden biri beni gösterip aha teröristlerden biri dedi sonra gözümü burada açtım diyor
hakim inanmıyor tabi eleman künyesini sicil nosunu ve diğre iş yeri bilgilerini veriyor oradan mesai arkadaşlarından bir kaçını çağırıyorlar lan bunu tanıyonuz mu diye arkadaşları gelip bi bakiyor bu bizim eleman
meğer emniyette işe gelmedi diye herifi işten atmaya hazırlanıyormuş

Hahahaha aslı varsa süpermiş :D:D:D

SercanG
05 Ağustos 2015, 00:23
size de geçmiş olsun....
10 gün olayını araştırdım da herhalde kalkmış o kanun...
asıl itirazım dur ihtarına uymamak olacak... bunun için gideceğim yarın...
valla örneği gönderirseniz çok çok iyi olur...
şimdi onu aramaya başlamıştım...
ama cezayı da hemen yatırayımki erken ödeme indiriminden bari yararlanayım dimi... yoksa bekleyim mi 3-5 ggün...

dilekçe örneğini yolladım hocam, siz kendinize göre doldurun inşallah bir sonuç çıkar.

ferhatkars
05 Ağustos 2015, 00:31
dilekçe örneğini yolladım hocam, siz kendinize göre doldurun inşallah bir sonuç çıkar.
valla çok teşekkürler abicim ya... hemen şimdi düzenliyorum... yanına ekstra fotokobileri de ayarlayacağım...
yarın gidip veririm.... 10. güne kadar da beklerim... sonra cezayı yatırırım.... zaten cezayı yatırdıktan sonra iptal edilirse geri paramızı alabiliyormuşuz... tekrardan çok sağolun...

SercanG
05 Ağustos 2015, 00:32
valla çok teşekkür abicim ya... hemen şimdi düzenliyorum... yanına ekstra fotokobileri de ayarlayacağım...
yarın gidip veririm.... 10. güne kadar da beklerim... sonra cezayı yatırırım.... zaten cezayı yatırdıktan sonra iptal edilirse geri paramızı alabiliyormuşuz... tekrardan çok sağolun...

Rica ederim, ben cezayı yatırmadım herhangi bir faiz işlemez ceza itiraz sürecinde olduğundan. Ruhsat ehliyet fotokopisi falanda ekleyin dilekçenize.

ferhatkars
05 Ağustos 2015, 00:34
Rica ederim, ben cezayı yatırmadım herhangi bir faiz işlemez ceza itiraz sürecinde olduğundan. Ruhsat ehliyet fotokopisi falanda ekleyin dilekçenize.

o zaman yarın bu dilekçeyi verirken cezayı yatırıp yatırmayacağımı da bir sorayım...
zaten öncesinde bir avukat arkadaşa da danışacağım...

copycat
05 Ağustos 2015, 09:38
ben de fahri içişleri bakanıyım, sorularınızı alayım.

gerçekten bu fahri müfettişlikte sıkıntı var.