PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motosiklet yagi hakkinda

EsesLifan
09 Temmuz 2014, 21:58
Herkese iyi aksamlar beyler simdi ben motorun yagini degistircem ama busefer bi sorum var motor sicakkenmi değiştircem yoksa sogukkenmi mesela simdi garajda motor sabaha kadar durucak sabah buz gibi o haliyle hic calistirmadan degistirsem olurmu bosalirmi yag yoksa bi isinmasi yagin akiskan olmasimi lazim dogrusu nedir bu konunun tam olarak aydinlatabilcek arkadas varmı :)

HONDAANTALYA
09 Temmuz 2014, 22:07
En mantiklisi sogukken,, Cunku sicakken degistirmen isi oldugu icin tehlikelidir. Sogukken yag ice dibe coker ve icindeki butun yag, tipadan kolaylikla akar. Servistede bole, motor 1-2saat bekletip ole değiştirirler.Yanlisim varsa affola

EsesLifan
09 Temmuz 2014, 22:11
O zaman yarin motoru hic calistirmadan değiştiriyim yaklasik 12 saat hic calismicak motor direk değiştircem olumsuz bisey olmaz demi beyler butun yag sorunsuz bosalir icinde eski yag cok kalmaz galiba hic calistirmadan degistirince

Arda_Karaca
09 Temmuz 2014, 22:15
Öyle olduğuna eminim ama tekrar benim motorun ve CBF 150 kullanım kılavuzuna baktım. CBF 150 kullanım kılavuzundaki ibare:

Yağın tamamen ve hızla boşalması için motor yağını
motor çalışma sıcaklığında iken ve motosiklet orta
sehpa üzerinde iken değiştirin.

BMW'nin servis manuelinde ise:

Warm up the engine to operating temperature.

yazıyor.

scooboy
09 Temmuz 2014, 22:15
Kardeşim havalar artık pek soğuk değil olur ama motor istop ettikten bir süre sonra(el yakmayacak seviyede) değişirsen
yağ daha akışkan ve ince olacağından daha verimli olur. Ben öyle değiştim hep bu zamana kadar.

oyunageldim
09 Temmuz 2014, 22:17
Motoru hafif ısıt,stop ettikten sonra tıpayı açıp yağı boşalt
Yağ sıcakken daha fazla akışkan olduğundan,iyice süzülecektir
Soğukken değiştirilmesinin nedeni,yağ tıpasının sıcak gövdeye oranla daha az diş kapma yada sıyırma olasılığının bulunması

EsesLifan
09 Temmuz 2014, 22:18
Motoru calistirip 10dakika rolantide calistiktan sonra yarin sabah degistiriyim o zaman tam olarak stop etmicek derecede motor isindiktan sonra yani

HONDAANTALYA
09 Temmuz 2014, 22:49
Motoru calistirip 10dakika rolantide calistiktan sonra yarin sabah degistiriyim o zaman tam olarak stop etmicek derecede motor isindiktan sonra yani
Aynen arkadaşım, 10 dk yeterli bi süreç.Kolay gelsin..

EsesLifan
09 Temmuz 2014, 23:05
Tesekkurler tum cevap yazan arkadaslara