PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emniyetten Topcase ( taşıma kutusu ) kararı 01-01-2014 itibaren geçerli

Felis Leo
09 Temmuz 2014, 11:33
http://www.motoetkinlik.com/emniyetten-topcase-karari/
http://www.motoetkinlik.com/emniyetten-topcase-karari/

Sosyete59
09 Temmuz 2014, 11:39
şimdi yan çantalar serbestmiymiş

Felis Leo
09 Temmuz 2014, 12:35
Yan çantalar serbest, topcase proje çizdirilip emniyete başvurulacak, muayeneye gidilecek sonra ruhsata işlenecekmiş.

erro
09 Temmuz 2014, 12:45
her kuşu şey ettik leylek kalmıştı...

shooter1
09 Temmuz 2014, 12:58
proje çizimi kaç kuruş olacak

Apices
09 Temmuz 2014, 13:05
Bu durumda ne yapmak lazım ?
Tabii ki de birlik olup, ayaklanmak lazım.
Seçim zamanı yaklaşıyor. Sağa sola dağıtmak için para lazım oldu galiba.
Durup durup insanların yaz aylarında en çok motosiklet ile gezeceği zaman böyle bir kanunun gündeme getirilmesi çok manidar bence.
İşin siyasi yönü bir yana, hangi akıllı ilgili birimler böyle bir uygulamaya onay vermiş çok merak ediyorum doğrusu. Arka çantaya proje çizdir, yan çantalar serbest. Bu nasıl bir çelişkidir böyle. Bu kararı neye göre aldılar acaba? Arka çanta trafikte çok yer kaplıyor, bu sebeple bir sürü işlem yapacaksın. Yan çantalar yer kaplamıyor, bunlara işlem yapmayacaksın. Var mı böyle bir saçmalık. O zaman herkes arka çantaları söksün, yanlara monte ettirsin. Bence en güzeli ve basit çözüm yolu budur. Orjinal arka çantalarda bile işlem yapmak gerekiyor.
Ne günlere kaldık.

byanmaz
09 Temmuz 2014, 13:17
trajikomik bir karar ancak gülünecek bir tarafı yok. cezaya razı olsanız bile, tescil işleri bitene kadar motoru bağlayabilirler kanuna göre. herhalde çantalı motorların ezici çoğunluğu ruhsata işletmemiştir değişikliği. bu durumda bu motorların hepsini bağlamayı göze alabilirler mi bilmiyorum ama kanuna göre bağlamak zorundalar. (aşağıdaki ceza tutarı güncel değil, 80 lira kadar olması lazım cezası)

Madde 32 – Araçlar üzerinde yönetmelikte belirtilen şekillerde yapılacak her türlü değişikliğin ve adres
değişikliklerinin işleten tarafından otuz gün içinde tescili yapan kuruluşa bildirilmesi zorunludur.
(Değişik : 21/5/1997 - 4262/4 md.) Bu madde hükmüne uymayanlar 1 800 000 lira para cezası ile cezalandırılırlar.
Üzerinde teknik değişiklik yapılan araçlar, değişikliğin şartlara uygun olarak yapıldığı belgelenip bu durum ilgili
tescil bürosunda tescil edilinceye ve trafik belgesine işleten tarafından yazdırılıncaya kadar trafikten men edilir.

Peder
09 Temmuz 2014, 13:53
Bir bu eksikti şimdi. Her geçen gün yeni bir şey kitleniyor hayretle takip ediyorum

hayat2teker
09 Temmuz 2014, 14:06
Topcase ile gezene 80(+-) ceza var da topcase'li motoru çalana uygulanacak müeyyide nedir?

beko12345
09 Temmuz 2014, 14:26
Bu topcase bir tarafınıza kaçsın emi !

Yeter be bune ya 2 dakika rahat bırakın insanları.
Nefret ediyorum artık şu yönetimden.

karayılan
09 Temmuz 2014, 14:53
HÜLOGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGG :flower:Durmak yok Yolmaya devam :flower:

crxforever
09 Temmuz 2014, 14:55
topcase yetmedi söktürdük yensini taktık diyelim yeni proje mi gerekecek ?
bu kadar aptalca karar alan adamların beni yönetme ve denetleme ve cezalandırma yetkisi var kahroluyor insan. yakalanana kadar devam. proje mroje çizdirmem. neyin projesi bir tabla 4 tane kelepçeli vidaya proje mi çizilir.

Kaangngr
09 Temmuz 2014, 16:48
Sökecezmi şimdi topcaseleri lastik tüpünü kaskı montu eldiveni anahtar takımını neremize koycaz acaba sırtımızda çantamı taşıycaz ??

Şafak Tan
09 Temmuz 2014, 17:01
Gerekçesini çok merak ettim. Walla içişleri bakanlığına web sitelerinden yazıp sorucam..

caneroz
09 Temmuz 2014, 17:12
Ülke yönetmek sadece yasaklardan vb şeylerden ibaret olmamalı

boil
09 Temmuz 2014, 17:37
Nasıl öpeceklerini şaşırmışlar...

dadaş-bb
09 Temmuz 2014, 23:04
Ne olacak peki topcaseleri sökecek miyiz ? Daha yeni sabitlemiştim sağlam vidalamıştım tüh ya..

Yok böyle birşey arkadaş bu nedir böyle saçmalıktan başka bişe değil. Depo üstü çanta, yan çanta, rulo çanta ve bide artçı serbest ama en çok işe yarayan topcase yasakmış.. ben bu işe rahmetli Sakıp SABANCI gibi vahhhh vahhh vahhh derim.

Hadi kalın sağlıcakla.

designserhat
10 Temmuz 2014, 01:27
Projeyi çizen kim bilir kimin yiğeni hey gidi güzel Ülkem trafik teki tek noksan buydu zaten.Hergün kaç kişinin motoru çalıniyor siz önce mağdur insanların yüzünü güldürün.

Mikuni
10 Temmuz 2014, 02:04
Proje icin bir firmadan fiyat aldim. 350 tl dedi. Muayene için ayrıca ücret odersek 430 tutar. Firmanin yeri kartalda dogan sokak hastane acil girişi nin Doğu tarafinda bir binada. Ismini ve kapi numarasını unuttum.en uygun fiyata orada.

ufukk
10 Temmuz 2014, 03:09
topu topu topcase takılacak, sanki nitro takılacakmış gibi proje istiyolar, projeyi merak ettim şimdi nasıl birşey:mrgreen: mimara mı? çizdireceğiz
makine mühendisine mi? artçıyı da kara kalem çalışalım emniyete bildirelim , durduk yere tipini beğenmeyip ceza kesmesinler :mrgreen:

Mikuni
10 Temmuz 2014, 03:15
Proje mühendisliği firmaları bu işi yapıyor. Motorun yanında verilen proje şeması da gerekli. Bu belgeyi bildiğim kadariyla sadece honda veriyor. Belki yamaha da sattığı motorun yanında veriyordur.

dadaş-bb
13 Temmuz 2014, 23:01
Bu akşam itibariyle bende 32lt olan topcase söktüm ve eve koydum. Bu nasıl iş arkadaş ya ne olacak peki bu durum böyle olmaz ki.

Yarın ehliyetimi de alıyorum trafikten ne güzel seyahatlerime başlayacaktım. Neyse bizde depo üstü çanta ve yan çantalar ile yolumuza devam ederiz :)

*Heka
13 Temmuz 2014, 23:23
Bu işten sanki Ayakkabı Kutusu Partisi bir şeyler kazanacak gibi yine. :pr:

< iLk@yy >
13 Temmuz 2014, 23:53
bence proje ile ilgili konuyu tüve sorun derim gidip bi muayene istasyonunda
sadece fatura ile ilgili değişikliğe belge verebilirler

konunun başlangıcı mc donalt's firmasının emniyete motorlarımızdaki topcase'ler sorun teşkil edermi cezası var mıdır diye iletişime geçmesinden kaynaklanıyor aslında ( en azından benim bilgim bu yönde yanlışım olabilir )

eskiden bunun ile ilgili hiç bir problem olmazken şimdi problem oldu sayelerinde

ama düşünürsek renk değişimi gibi şeylerde boya işlem faturası ile beraber muayene istasyonuna gittiğiniz zaman ücretsiz tespit yapılıyor ve verilen tüv bilgi kağıdı ile emniyette ilgili renk değişimini ruhsata işletebiliyorsunuz

topcase içinde böyle birşey yapılabilir belkide aldığınız topcase ile ilgili faturayı götürerek bu yüzden sormanız daha doğru olur
proje çizdirmeden tüvden değişiklik ile ilgili bilgi kağıdı verilebilir

tespit için olan muayeneler bildiğim kadarı ile ücretsiz olarak yapılıyor

ruhsattaki tek değişiklik yeride ek bilgiler bölümü mü ne var kare şeklinde boşluk bir alan buraya yazılacak taşıma çantası veya topcase vardır diye o kadar

dadaş-bb
14 Temmuz 2014, 00:11
Bu dediğiniz olay mantıklı geliyor aslında TÜV'e sormak bakmak lazım.

Berkay*
14 Temmuz 2014, 00:46
Sırf bundan ötürü yan ve depo üstü çanta takıp her çevirmede durmak istiyorum nedense :D

Tabi bir gün motorum olursa -_-

srknbdm
14 Temmuz 2014, 01:45
bütün devlet kurumlarını özelleştirerek elinde vergi ve cezalardan başka getirisi kalmayan hükümetin acizliğinden başka bişey değil.

nisanci93
14 Temmuz 2014, 04:13
geçen gün yaya haldeyken çevirmede polisin yanına gittim. dedim abi böyle böyle ceza yazılıyormuş ne diyorsun dedim. evet ocakdan beri var tasarı dedi. ama bize yazın demiyorlar dedi. yazın derlerse de yazarız dedi. dedim abi bir arkadaşım ceza yedi bu yüzden sonra itiraz etti . itirazı kabul ettiler. sebebide topcase'in kask koymak için olması ve vida ile bağlanması. şasiye bağlı değil sonuçta.

Doğrudur dedi. NC750 vardı yan çanta ve topcase vardı motorda. dur bakalım benim ruhsata dedi. ondada yazmıyor. devlet verirse bana 1500 lira git işlet diye ben yaparım dedi. ama o zamana kadar bende olmayan şey için millete ceza yazmam dedi.

yani sonuç olarak durum bu

dovahhkin
14 Temmuz 2014, 04:47
Opette benzin 5.11 olmus topcasede ney 80 lira parami yahu

Basbakanin kiliyiz hulooooggggg

Yaziklar olsun !