PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : enduro motor tavsiyesi

fth52
15 Haziran 2014, 11:27
Arkadaslar kullanim amaci olarak kendime en uygun motor tarzinin arazi ve yolda kullanabilecegim enduro motorlar oldugu kanisindayim. Cok fazla motor bilgim olmadigi icin marka model konusunda kararsiz kaldim. Yardimci olursaniz sevinirim.

Arda_Karaca
15 Haziran 2014, 11:42
Cok genel yazmissiniz. Tecrubeniz, fiyat araliginiz biraz daha acik belirtirseniz daha isabetli fikirler alirsiniz.

fth52
15 Haziran 2014, 11:56
Motorla su anda 7bin km civari tecrubem var ama onumuzdeki sene almayi dusunuyorum biraz daha tecrubelenmek icin. Fiyat araligim 15 bin civari cunku motora da canta falan ekipmandaki bi iki eksikle 20 ye yaklasir. Cok buyuk bise olmasada olur rahat ettirsin yeter. Modellere baktim genelde ama artilari eksilerini bilmem gerekir. Boy da 1.72 onuda hesaba katmak lazim

Arda_Karaca
15 Haziran 2014, 12:11
benim de kullandığım f650gs uygun olabilir sizin için.

clabber
15 Haziran 2014, 12:53
Bajaj Pulsar 200 NS

shooter1
15 Haziran 2014, 14:46
Bajaj Pulsar 200 NS
enduro=bajaj ?

hasansonmez
15 Haziran 2014, 16:05
yamaha wr 250 r hakiki enduro dur. touring dersen xt 660 r

onur87
15 Haziran 2014, 16:56
kullanım amacınıza göre enduro modelleri değişir.

ktm250-450f gibi modeller hard enduro'dur. Arazi kullanımı için uygundur.
xt660 r gibi modeller de hafif arazi ve yol motorlarıdır. Toprak yollarda, düzgün olan yangın yollarında gidebilirsiniz fakat, ağırlık gibi nedenlerden dolayı sert arazide kolay ilerleyemezsiniz.
Birde adventure modelleri var. KTM 990 gibi, Bunlar da her yol şartlarına uygun motosikletlerdir. Uzun yola çıkıp, asfaltta kullanıp, yeri geldiğinde offroad yollara da girebilirsiniz. Diğer modellere göre rahat motorlardır.
Sizin araştırdığınız motorları bize söylerseniz tam olarak kullanım yerleri konusunda daha çok yardımcı olabiliriz.

fth52
16 Haziran 2014, 10:43
Evet haklisiniz crf250, xt660r, gs650, vstorm gibi motorlara baktim ama kimi krosa yakin sele dar rahat edebilirmiyim diye dusunuyorum. Kimisi tek silindir devir yukselince titresim yaprmi onu bilmiyorum. Bunlarda onemli seyler. 4mevsim bi motor almam lazim. Ayrica artcili kullanimada uygun bi motor konusunda yardim ederseniz bi fikir olusturabilirim

beko12345
16 Haziran 2014, 12:41
Ben dl650 V-Strom diyorum.

fromghetto
16 Haziran 2014, 22:16
TDM 900 iyidir hacı her türlü istek ve arzularını karşılar.....

F54
16 Haziran 2014, 22:47
bir çok kişi v storm der fakat kendisi enduro değildir
biraz stabilde gidebilir fakat ormanda gezmeye ne kg olarak nede yapı itibari ile uygun değildir
bana sorsan bende v storm derim
ama enduro dersen kle 500
transalp
650gs

beko12345
16 Haziran 2014, 23:21
Fatih abi söylediklerin doğru fakat şu videoyu izledikten sonra V-Strom la bence çok ağır olmasada orta derece bir araziye girilir.
8 dakikanın hepsini sabırla izlerseniz demek istediğimi anlarsınız.

http://www.youtube.com/watch?v=dscPtpWMY1I

onur87
16 Haziran 2014, 23:28
Evet haklisiniz crf250, xt660r, gs650, vstorm gibi motorlara baktim ama kimi krosa yakin sele dar rahat edebilirmiyim diye dusunuyorum. Kimisi tek silindir devir yukselince titresim yaprmi onu bilmiyorum. Bunlarda onemli seyler. 4mevsim bi motor almam lazim. Ayrica artcili kullanimada uygun bi motor konusunda yardim ederseniz bi fikir olusturabilirim

CRf250 L modeli sizin için daha uygun olabilir. Yakıt konusunda çok cimri, Sele bakımından rahat, bakım aralıkları fazla(bildiğim kadarıyla 12bin kmde 1 bakım oluyor) Hemde çok fazla tecrübeniz olmadığı için kontrol etmesi kolay bir motor. CRF250yi arazi şartlarında ve asfaltta rahatca kullanabilirsiniz. üzerindeki lastikler sizi idare edecektir.
Fakat dikkat edin 2. el alacaksanız crf250 R ve X modelleri vardır. Bunlar yarışlara odaklı tam arazi motorlarıdır!!

Edit: Büyük motosiklet önermişler fakat arazide gaz kontrolü bilmeyen için tehlikeli olabilir. Gazı fazla veya ani açarsanız anında arkası kaymaya başlıyor. Düşe kalka öğrenirim diyorsanız tabi sizin kararınız yinede :)

Arda_Karaca
16 Haziran 2014, 23:28
7000 km tecrübeden sonra dl650 bence güçlü kalır. Düşük sele transalp veya düşük olmayan seleli f650gs diyorum ben.

fth52
17 Haziran 2014, 02:46
7000 km tecrübeden sonra dl650 bence güçlü kalır. Düşük sele transalp veya düşük olmayan seleli f650gs diyorum ben.
Evet dediginiz gibi tecrube olarak 7 bin az ama ben surekli kullandigim icin bi kac aya 15 bine ulasir tahminim. Bu isi aceleye getirmeden guzel bi motor aliyim diyorum arastirmaya erken basladim acikcasi. Bu modeller hakkinda ve yeni onerileriniz olursa yine kendimce degerlendirme yapabilirim. Sifir da alabilirim biraz paraya kiyip ama binemicegim motora para verilmez.tesekkur ediyorum size ve arkadaslara

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:32 ----------

Fatih abi söylediklerin doğru fakat şu videoyu izledikten sonra V-Strom la bence çok ağır olmasada orta derece bir araziye girilir.

Valla bu sekilde bi kullanim degilde en azinda karadeniz de yaylalara falan cikarken toprak yollarda kullanabileyim diye dusunmustum. Acikcasi etkilendim yani

][K][LA][S][
17 Haziran 2014, 22:51
xt600e Başkada bakma hem yol hem arazi bizim arkadasta var ormanada giriyor uzun yolada gidiyor onu bozamassın :) hele bide tortunu görsen aşık olursun resmen 6bin 7bine çok temiz bulursun

fth52
18 Haziran 2014, 00:21
[K][LA][S][;3376052']xt600e Başkada bakma hem yol hem arazi bizim arkadasta var ormanada giriyor uzun yolada gidiyor onu bozamassın :) hele bide tortunu görsen aşık olursun resmen 6bin 7bine çok temiz bulursun

Guzel motor ama cok eski kaliyo bence. 7 bin az bi para degilki. 10-15 yasinda motora o kadar verilirmi bilmiyorum. Yine de tesekkur ederim

F54
04 Kasım 2014, 01:49

berkut v storm güzel makina
ama enduro değil asfalt motoru benim için ...
bende ya v storm yada bi tenee 660 alacağım kısmet se gönül enduro diyor mantık v storm çok zor bi dönem benim için

hercul3367
04 Kasım 2014, 08:04
xt660r 5 sene uzun kısa yol,toz toprak kullandım
seni hiç üzmez,sorunsuz motordur.

beko12345
04 Kasım 2014, 12:35
berkut v storm güzel makina
ama enduro değil asfalt motoru benim için ...
bende ya v storm yada bi tenee 660 alacağım kısmet se gönül enduro diyor mantık v storm çok zor bi dönem benim için

Hayırlısı olsun abi hakkında.
Eğer V-stromla ilgili soruların olursa cevaplarım istersen özelden mesaj atarsan.

Seninde dediğin gibi V-stromla ağır arazilere girilmez fakat toprak yollarda veya hafif arazide çok eğlenceli açıkçası.
Ben V-stromla kum a da girdim, az daha kalıyordum fakat kurtardım :)
Açıkçası bence tenerede V-stromdan çook çook farklı olmaz arazide , ağırlığından dolayı.
Ama tabiki arazide daha iyi performans alacağın kesin.

Fakat mesela haftada bir stabilize yola giderim , çok düşmeyi kalmayı sevmem vs diyorsan tenere seni sıkar diye düşünüyorum asfalt yolda.
Çünkü asfalta çıktığın zaman tenere ile vstrom arasında gerek konfor gerek güç gerek viraj olarak ciddi fark olur.
Tenerede abs varmı bilmiyorum fakat 2007 ve sonrası dl de abs var bunuda gözünün önünde bulundur derim.
Tabiki seçim senin , kalbinin sesini dinle derim ben sana.
Çünkü sonradan pişman olmak daha kötü. Yani kalbin tenere diyorsa hemen al derim çokta düşünmeden :)

F54
04 Kasım 2014, 22:40
Hayırlısı olsun abi hakkında.
Eğer V-stromla ilgili soruların olursa cevaplarım istersen özelden mesaj atarsan.

Seninde dediğin gibi V-stromla ağır arazilere girilmez fakat toprak yollarda veya hafif arazide çok eğlenceli açıkçası.
Ben V-stromla kum a da girdim, az daha kalıyordum fakat kurtardım :)
Açıkçası bence tenerede V-stromdan çook çook farklı olmaz arazide , ağırlığından dolayı.
Ama tabiki arazide daha iyi performans alacağın kesin.

Fakat mesela haftada bir stabilize yola giderim , çok düşmeyi kalmayı sevmem vs diyorsan tenere seni sıkar diye düşünüyorum asfalt yolda.
Çünkü asfalta çıktığın zaman tenere ile vstrom arasında gerek konfor gerek güç gerek viraj olarak ciddi fark olur.
Tenerede abs varmı bilmiyorum fakat 2007 ve sonrası dl de abs var bunuda gözünün önünde bulundur derim.
Tabiki seçim senin , kalbinin sesini dinle derim ben sana.
Çünkü sonradan pişman olmak daha kötü. Yani kalbin tenere diyorsa hemen al derim çokta düşünmeden :)
bende bu segmentte motor alacak herkes gibi alternatiflere bakıyorum
650 gs transalp i baştan eledim
baktığım motorlar versey v storm tenere ve tdm 900
aradığım ilk özellik
abs
yakıt
yedek parça
konfor
önceliğim bunlar
tenere nin boyuna hastayım onda da tek sıkıntı tel cant tek silindir
v storm daki tek sıkıntı abs de olsa frenler zayıf
diğer motorlarda kusur da 2 eli olmaması
1 ay daha beklerim parayı toparlarım artık ondan sonra kısmet

Darkcity2000
04 Kasım 2014, 23:03
en iyi frenaja sahip fiyat performans tartisilmaz, varederonun kardesi, africa twinin akrabasi transalp ile tork canavari kaya gibi saglam, 100 km de 3.2 lt yakit tuketen f650 yi neden elediniz?

zizulander
04 Kasım 2014, 23:54
Bu videoda bir kaç model var karşılaştırmalı olarak. Bakmanı tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=-jFd05kkuKQ

F54
05 Kasım 2014, 00:32
en iyi frenaja sahip fiyat performans tartisilmaz, varederonun kardesi, africa twinin akrabasi transalp ile tork canavari kaya gibi saglam, 100 km de 3.2 lt yakit tuketen f650 yi neden elediniz?

aynı gün içinde
nc 700x transalp 650 ve varadero kullandım
ve nc ile ta yı eledim sebebi ise varadero nun mühendislik harikası olduğunu anlamam oldu motor akıyor viraj a kendisi giriyor yatıyor kalkıyor
eğer bu nc yi ve ta yı beğenmediysen hiç 650 gs deneme dediler titreşim ve tek silindir olduğundan dolayı pek tavsiye eden olmadı
ondan sonra şöyle kaymak gibi yolda v storm denedim onuda beğendim
birde şu versey e denesem ondan sonra karar vereceğim

Darkcity2000
05 Kasım 2014, 08:04
hmmm benim bahsettihim 700 luk cift silindir transaldi.. f650gs evet titresimli ama insani rahatsiz etmiyor, parcasi bol anlayani cok vur daga tasa seni yolda birakmaz sehir ici cok kivrak 2. eli cok canli, versys guzel makine bende cok baktim ama satilmiyor birader 2. eli zor parcasi pahali...versys in 2009 ile f650 ni 2005 ayni paralara aliniyor..eger 18-20 bin tl butcen varsa tum yoar 700 luk transalp e cikar.. eger 12-17 bin tl butcen varsa abs li injection lu elcik isitmali yuksek torklu uzun omurlu F650 den baska pek motor kalmiyor secenekler arasinda ... bulduklarinda ya abs olmuyor yada abs var karburatorlu.. yada hepsi olsun fiyat yukari o zamanda asfalttan ayrilamiyorsun...

HELLAS
05 Kasım 2014, 08:46
F 650 ALMA OCAGiNA INCIR AGACI

V STROM AL SENI UCURUR RAHAT EDERSIN

Bende v strom da var abs li zing diye frende tutuyor bilgine oyle zayif felen degil........

Darkcity2000
05 Kasım 2014, 08:55
Once kullanim amaci iyi dusunulmeli vtrom turkiyede cok tutuluyor iyi bir vstorm 20 den asagi degil, ancak frenaj sikintilari ayyuka cikti.. Eger tatlisu motoru olsun asfaltta kaysin yormasin diyorsa arkadas vstorm da degil cbf 600 enjeksiyonlu , yada Deauville baksin bunlar kaymak gibi giden ve duran motorlar fiyat perfor!ans oranlari cok cok iyi.. Eger 500km yol gidip son 10 km koy yolu olacaksa vstorm,500 un son 100 km si bozuk arazi olacaksa transalp yada f650 , 500 un 400 u bozuksa tenere..

salim 47
05 Kasım 2014, 12:06
Valla bende bu aralar bu sınıf motor bakıyorum ve baya kararsızım tenere ye daha yakınım ama versys 650 de aklımı çeliyor,vstrom piyasası iyi ama az km. temiz bulmak zor ve yüksek fiyat çekiyorlar,f650 nin 2008 öncesi kasa tipi hoşuma gitmiyor..

pnongrata
05 Kasım 2014, 12:17
Bütçenizi aşabilir ama Enduroların KRALI Kawasaki 650 Versys 'dir...
2015 modeli de muhteşem görünüyor..

beko12345
05 Kasım 2014, 12:21

Hocam o egzoz versyde ordayken suya bile giremez verys.
Yani hani hiçbiri enduro değil tabi ama verys ile asfalttan çıkamazsın kesinlikle o egzoz oradayken.

Çok devrik kurmuşum cümleyi umarım dediğimi anlamışsınızdır :)

HELLAS
05 Kasım 2014, 18:00
Versy cook cirkin abi be abeci cingene motoru gibi

Deville de desen 50 bg agir hantal motor

SEEN STROM AL BENCE RAHATLARSIN

BENDE TA VAR 700 AYNI ZAMANDA SATCA,M BAKALIM AMA TAVSIYE ETMEM TA YI

Darkcity2000
05 Kasım 2014, 21:22

Versys enduro degildir...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:36 ----------

Wikipedia dan alintidir..
The Kawasaki Versys 650, also known as the KLE650, is a middleweight motorcycle. It borrows design elements from dual-purpose bikes, standards, adventure-tourers and sportbikes; sharing characteristics of all, but not neatly fitting into any of those categories.

kisaca standart touring macera ve spor motor bu kategorilerin karakteristiklerini tasir ama bunlardan biri degildir...

F54
05 Kasım 2014, 21:44
beyler benim araştırdığım motosiklet ler içinde sadece tenere 660 var diğerleri enduro değil tuning dir
kle 650 versey de o egsozla her türlü sudan çamurdan geçer biz kullanmadık bilmiyoruz veya kullansakta sudan geçmeye maçamız yemez bak elin oğlu nerelerden geçiyor

http://www.youtube.com/watch?v=V2ZOzs4Sikw

metanecho
07 Kasım 2014, 16:12
aradığım ilk özellik
abs
yakıt
yedek parça
konfor

hem 2004 f650gs hem 2005 vstrom sahibi olarak diyebilirimki ikisi kıyaslanacak motorlar değil. bambaşka dünyaların insanları. sürekli asfalt otoban yolculukları yapacğaım bu yolculuklarımıda 150+ km hızlarda yapacağım dediğinde vstrom tercih edilir yakıtı göze alınırsa. ama ben 90-120 km hızlarda şehirlerarası turlar yapacağım, araziyede gireceğim, cross parkuru seviyesinde olmayan yerlerden de geçebileyim dediğinde yakıt, dayanıklılık, denge vs vs konularınıda göz önüne alınca f650gs rakipsiz kalır. -ki f650gs çıktıktan sonra, 2000den sonra diğer enduroların satış grafiklerindeki ciddi düşüşten bunu görebiliriz. tenerenin yeni kasa ile bi ivme mevcut sebebide fiyatı tabiki, o kadar ucuz olmasa kim alır merak ediyorum :) arkadaşımın 2011 vstromunu kullandım abs li. bmw nin frenlemesinden sonra hikaye, çok kötü frenlere sahip. hele abs siz versiyonu yani bendeki durmuyor :)

aradığın ilk özellik abs ise standart donanım olan bmw önde gelir.
yakıtsa tartışmaya gerek yok :D örnek vstrom ve f650gs olarak yaptığımız turda, aynı kullanım ve yük şartlarında aynı yolda bmwnin ortalama tüketimi 3.2 litre, vstromun 4.9 litre. 10k lık bir turda ciddi yakıt farkı ortaya çıkıyor. aynı şekidle şehir içi tüketimlerde bu fark daha da fazlalaşıyor.
yedek parça; borusanda hepsi mevcut. bir şehir efsanesi var bmw pahalı şeklinde. orjinal parça kullanırsan hepsi aynı, japonlarda muadil veya yan sanayi parçaları ucuza alıp bide dışarda ustaların işçilik ücretide az olunca borusan pahalı ortaya çıkmış. bmw motorları yapamayan ustaların ortaya attığı safsatadan başka bişey değil emin olun. örnek vereyim; lastik değişiminde piyasada en ucuz ön-arka lastik 650 lira iken ben borusanda serviste, lastik, sökme takma, balansa 550 lira verdim. 2 bin lira ucuz olsun diip bakımsız motor alırsanız 3bin lira bakımı göze alın derim sadece ;)

konfor: 120 km nin üstüne çıkılmayacaksa f650gs vstromdan çok daha konforlu emin ol. tabi bu kıyaslama comfort sele den dolayı. 150 ile giderken sele konforu yine f650gs ama rüzgardan dolayı burda vstrom fark atıyor konforda.

özetle ne istediğine karar vermen lazım. bahsettiğin kriterlerin hepsi f650gs i gösteriyor. yolda çok rahatsız olması ve benim gözümde enduro değil cross olması sebebi ile ben XT660 ı hiç düşünmedim. yakıt olayı olmasa idi TA düşünürdüm. ama enduro sınıfında vstrom veya nc700 değerlendirilmez. yol tur motoru olarak çok güzeller. dediğim gibi beklentiler ve istekler ;)

batu bey
17 Mart 2016, 17:33
hacı az çok biliyosunda hiç anlamam endurodan ben :) pulsar 200 NS sahibiyim crf 250 almayı düşünüyorum çoğunlukla arazi değilde merdiven çıkmak falan gibi şeyleri yapabilirmiyim teşekkürler :))

tuttacromata
17 Mart 2016, 17:52
Bir buçuk senelik konuyu neden hortlattın ?

Hubalahubhub
17 Mart 2016, 17:57
:queen: merdiven mi cikmak mi motor mu