PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyet sorunu, yardımcı olur musunuz

Kavel
07 Mayıs 2014, 14:59
Merhaba arkadaşlar. Bugün ehliyet kursumdan dosyamı aldım yarın trafiğe giderek ehliyetimi çıkartacağım ancak bir sorun var. Benim B sertifikam olduğu için a2nin yazılı sınavına girmemiştim. Direksiyondan geçtim ve A2 sertifikam geldi. Bugün kurs yetkilisi A2yi çıkartabilmem için Byi de ödemem gerektiğini soyledi. Ancak ben B'yi çıkartmak istemiyorum, sertifika olarak kalsın kenarda, sadece A2yi çıkartayım. Bu mümkün değil mi? İlla B sertifikayı ehliyete dönüştürmem gerekiyor mu? Yardımcı olursanız çok sevineceğim. Şimdiden teşekkürler.

kdiner
07 Mayıs 2014, 15:10
İkisinide çıkartman senin için daha uyguna gelir neden derseniz 1) B ve A2 için tek vergi vereceksiniz, 2) Emniyete tek ödeme yapıcaksınız, eğer olurda şimdi a2 çıkartayım derseniz yarın öbürü gün b yide çıkartmak istediğinizde tekrar tekrar vergi emniyet ödeme yapıcaksınınız buda bir külfet olucak sizin için. şimdi sadece b hariç a2 çıkartabiliyormusunuz bu konuda bir bilgim yok.

babaduru
07 Mayıs 2014, 15:23
Elinde 2 ayrı dosya olduğuna göre istediğini çıkarabilirsin ikisini birden çıkarırsan 110 lira kart ücretinden kar edersin diğer vergiler değişmez.

lawyer_16
07 Mayıs 2014, 15:28
kardeş ikisini birden çıkartmak zorundasın başka çaren yok maalesef. masrafın da şöyle:

b'nin harcı 346,70 tl
a2'nin harcı 115,10 tl
kart ücreti 107,50 tl

bu paraların tamamı cebinden çıkmak zorunda

kdiner
07 Mayıs 2014, 16:13
2006 da bende e artı a2 alıcaktım ama a2 için meb dan izin çıkmadı, bende d için başvurdum ve e ve d yi aynı anda çıkardım maliyeye bir adet vergi ödedim. e için ayrı bir vergi d için ayrı bir vergi ödemedim ikisine tek vergi ödedim.

Karachali
07 Mayıs 2014, 16:16
kardeş ikisini birden çıkartmak zorundasın başka çaren yok maalesef. masrafın da şöyle:

b'nin harcı 346,70 tl
a2'nin harcı 115,10 tl
kart ücreti 107,50 tl

Sınavlardan kalanların kaç defa girme hakkı var bilen var mı?

YouSuffer
07 Mayıs 2014, 16:32
Sınavlardan kalanların kaç defa girme hakkı var bilen var mı?

4 defa ama 4. dende kalırsan ne oluyor bilgim yok

lawyer_16
07 Mayıs 2014, 16:33
kdiner nickli arkadaş, eskiden birden fazla ehliyet alacağınız zaman hangisinin harcı pahalı ise sadece onunkini ödeyip birden fazla ehliyet sahibi olabiliyordunuz. fakat geçen sene mi 2 sene önce mi ne hatırlamıyorum, yönetmelik değişti. artık her sınıf için ayrı ayrı harcı alıyorlar. sadece kart parasını bir tane ödüyorsunuz ikisini aynı anda çıkartırsanız.

karachali nickli arkadaş, test sınavı için 4, direksiyon sınavı için 4 hakkınız var. kaldığınız her direksiyon sınavından sonra 2 saat daha ücretli ders almanız yasal zorunluluktur. eğer 4 direksiyon sınavından da kalırsanız yeniden kurs ücreti ödeyip 12 saat daha direksiyon dersi alıyorsunuz ve 4 hakkınız daha oluyor direksiyon sınavı için. bu arada girmediğiniz direksiyon sınavlarında da hakkınız ve paranız maalesef yanıyor.

YouSuffer
07 Mayıs 2014, 16:44
kdiner nickli arkadaş, eskiden birden fazla ehliyet alacağınız zaman hangisinin harcı pahalı ise sadece onunkini ödeyip birden fazla ehliyet sahibi olabiliyordunuz. fakat geçen sene mi 2 sene önce mi ne hatırlamıyorum, yönetmelik değişti. artık her sınıf için ayrı ayrı harcı alıyorlar. sadece kart parasını bir tane ödüyorsunuz ikisini aynı anda çıkartırsanız.

karachali nickli arkadaş, test sınavı için 4, direksiyon sınavı için 4 hakkınız var. kaldığınız her direksiyon sınavından sonra 2 saat daha ücretli ders almanız yasal zorunluluktur. eğer 4 direksiyon sınavından da kalırsanız yeniden kurs ücreti ödeyip 12 saat daha direksiyon dersi alıyorsunuz ve 4 hakkınız daha oluyor direksiyon sınavı için. bu arada girmediğiniz direksiyon sınavlarında da hakkınız ve paranız maalesef yanıyor.

bu böyle alana kadar gidiyorsa bu komisyonlarla 1 yıla alrıım

lawyer_16
07 Mayıs 2014, 16:54
ilerde bu direksiyon sınavlarının tüvtürk'e devredilme ihtimali var. bazı milli eğitim müdürleri ve müfettişleri de kendilerine gelir kapısı olan direksiyon sınavlarının ellerinden kaçmasını önlemek adına bazen böyle yanlış işler yapıyorlar. güya "bakın biz ciddi sınav yapıyoruz, en ufak bi hatasında adayı bırakıyoruz. bizim geçirdiğimiz adaylar trafikte düzgün araba kullanacaklar" havası vermeye çalışıyorlar akılları sıra. her komisyon bir değildir korkmayın bence bir sonraki sınavda geçeceksiniz ama sürücü kursuna verdiğiniz paranın yasal olarak karşılığını mutlaka isteyin.

Karachali
07 Mayıs 2014, 17:01
Hocam, kirmizi isikta diger arabanin onunde durdum diye biraktilar, ama beyaz cizgiye degmedim. Haksizlik mi var?

lawyer_16
07 Mayıs 2014, 17:15
Hocam, kirmizi isikta diger arabanin onunde durdum diye biraktilar, ama beyaz cizgiye degmedim. Haksizlik mi var?

:) abi ne desem yanlış olur sınavın tamamını görmeden yorum yapamam ki. şahsen kırmızıya yaklaşırken kesik çizgilerin yerini düz çizgiler alıyor 20-30 metre falan. onlara bile dikkat çekiyorum eğitimlerde çünkü gerçekten bir hatada bile bırakma yetkileri var fakat dediğim gibi her komisyon bir değil bazıları çok kıl, bazılarıysa son derece babacan. en iyisi sınav değerlendirme formundaki hataları öğrenip yapmamak.

Karachali
07 Mayıs 2014, 17:28
Duzgunce gidiyordum guzergahta ki asfalt cok bozuktu sicaktan erimis tir cok gectigi icin tirtikli tirtikli olmus motorda ufacik hyena 100 du felaket kayiyordu o asfalt bozuk diye duzgun kisms gectim trafik kurallarina haykiri biraey yapmadim ama kaldim sinir oldum tabi.

YouSuffer
07 Mayıs 2014, 19:17
bende kavşakları kontrol etmemek ( bomboş yolda hızımı motor freni ile düşürüp başımla solu ve sağı kontrol edıp hıcbır araba gelmeyınce geçmiştim, sinyal vermemek! (sanırım dolu gozuksun diye böyle birşey imkansız arabadan alışkınım heryerde sınyal verırım verdımde, trafik levhalarını kontrol etmemek ( kontrol edılecek tek levha okul yakını ve banket levhası gordum ne levhasıymış acaba? vede platformdan düşmek imiş. Yeni sınavda durur kavşakta sola bakar tekrar gıderım 1 ile böyle istiyorlar sanırım

Kavel
07 Mayıs 2014, 21:53

b'nin harcı 346,70 tl
a2'nin harcı 115,10 tl
kart ücreti 107,50 tl

Yorumu okuduktan sonra bugün İş Bankasına yatırdım B sertifikayı da A2'yi de.. Yarın hayırlısıyla trafiğe başvuruyorum. Ancak sürücü kursu kağıda ''Trafik tescil belgesi'' yazmış bu nedir nerden alınır bilen var mı ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:15 ----------

Arkadaşlar bir de A2 ve B ehliyet için iki ayrı dosya mı yapmam gerekiyor yoksa iki dosyayı birleştirip versem olur mu ? Yani hem A2 için hem B için sağlık raporu, öğrenci belgesi vs. gerekiyor mu ?

lawyer_16
07 Mayıs 2014, 23:31
a2 ve b için ayrı ayrı dosya gerekiyor ancak o dosyaları da zaten sürücü kursları hazırlıyor o iş bizim görevimiz. bunun yanında her dosyanın içinde sağlık raporu ve öğrenci belgesi fotokopisi gerekiyor ama dediğim gibi o iş sürücü kurslarının görevi.

trafik tescil belgesi denilen şey ise ruhsattır. ruhsat ve ehliyetler aynı veznelerden çıkarılır ilçe emniyet müdürlüğünde. sanırım yol gösterici olsun diye öyle yazılmış kağıda.