PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nisan 2014 A2 Direksiyon Sınavını Geçtim :)

besyom2
28 Nisan 2014, 23:36
27 Nisan 2014 tarihinde direksiyon sınavını geçerek ehliyet almaya hak kazandım, 1. girişimde kazandım çok şükür. B ehliyetim vardı sadece direksiyon sınavına girdim. acaba en erken kaç gün sonra ehliyet alabilirim? yeni sınav sistemi gerçekden dikkat gerektiriyor isteyen arkadaş olursa sınav tecrübelerimden yardımcı olmaya çalışırım.

Sosyete59
28 Nisan 2014, 23:38
ben dosyamı aldığım gün almıştım

besyom2
28 Nisan 2014, 23:41
ben dosyamı aldığım gün almıştım
dosya alma süreci inş uzun sürmez

furkanesen
28 Nisan 2014, 23:44
Benim 1 ay sürdü arkadaşım 2 güne almıştı kursla alakali biraz

YouSuffer
29 Nisan 2014, 00:33
Nerden öğrendınız bende 26 nısanda gırdım ama bı bılgı gelmedı daha

hayat2teker
29 Nisan 2014, 00:37
12 Nisan'da sınava girmiştim, 21 Nisan'da kurstan dosyanın hazırlandığına dair mesaj geldi, ama bu süre kursa göre değişir mi bilemem

Potenza
29 Nisan 2014, 00:57
Bu daha neki....esas sinav disarida...ohooooo....

besyom2
29 Nisan 2014, 01:53
Kursdan aradilar basarili olmussun diye oyle ogrendim.

deprogadias
29 Nisan 2014, 15:56
Nerden öğrendınız bende 26 nısanda gırdım ama bı bılgı gelmedı daha

sınav sonuçları aynı gün akşam saat 5.30 da belli olur. sınav biter komisyon dosyayı imzallar müfettişlere teslim eder saat 5 te. kontroller bitince kurs personeli sonuçları alır ve öğrencileri bilgilendirir. en azından biz böyle yapıyoduk. arayıp öğren sınav sonucun aynı gün belli oldu. senin kurs biraz sorumsuz davranmış.

YouSuffer
29 Nisan 2014, 16:46
Aradım kalmışım. Halbuki 2 eğitim aldım gisparktan rezalet motorla birtek platformun sonunda düştü motor, e5ten tutun caddeye ara sokaklara 3 ilçe gezdim sinyallere araçlara dikkat ettim kavşakta yol vermeyenleri bekledim. sonuç olarak beni ehliyetsiz kullandırtmaya mecbur bırakıcaklar. 17 mayısta tekrar varmış bende haftasonu ıcın kuşadasına gıdıcektım o tarihte olaya gel ya

Not: Kendi kaskım ceketim eldivenimle girmiştim birde.

deprogadias
29 Nisan 2014, 17:33
Aradım kalmışım. Halbuki 2 eğitim aldım gisparktan rezalet motorla birtek platformun sonunda düştü motor, e5ten tutun caddeye ara sokaklara 3 ilçe gezdim sinyallere araçlara dikkat ettim kavşakta yol vermeyenleri bekledim. sonuç olarak beni ehliyetsiz kullandırtmaya mecbur bırakıcaklar. 17 mayısta tekrar varmış bende haftasonu ıcın kuşadasına gıdıcektım o tarihte olaya gel ya

Not: Kendi kaskım ceketim eldivenimle girmiştim birde.

bizim sınavda adaylardan bitanesi yokuşta vitesi 2 den 1 e aldı motor tekere kalktı çocuk düştü ama ona rağmen geçirdiler. sonraki sınavda da çocuk mükemmeldi sınavı bitirince sağa yanaşırken sağ sinyali yakmadı diye kaldı. tamamen komisyonla alakalı. bazıları çok kafa adamlar oluyolar bazıları da kılın önde gideni.

YouSuffer
29 Nisan 2014, 17:37
direksıyon sınavında isimleri ve fotoraflarını alıcam ve konusucam böyle böyle diye, gene kalırsam 3. defa gırebılıyor muyum bilmiyorum ama tekrar kalırsam başlıycam tek tek komisyona böyle saçmalıkmı olur

lawyer_16
29 Nisan 2014, 17:54
1. direksiyon sınavı için 4 hakkınız vardır.
2. sizi sınav yapan komisyon üyelerine küfür veya hakaret ederseniz kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ettiğiniz için yargılanır ve ceza alırsınız.
3. direksiyon sınavları 30 dakika oluyor ve değerlendirmede takdir yetkisi komisyonda olduğundan iki komisyon arasında çok fark olabiliyor. bilirsiniz bizim millete yetki verdin mi kendini Allah zanneder!!
4. sınav sonuçları eskiden sınav yapıldığı gün sürücü kurslarına elden veriliyordu. ancak artık direksiyon sınavından sonraki iş günü (yani pazartesi) sürücü kurslarına bildirilir. sürücü kursu da 3-4 gün içinde öğrencilere ait sertifikaları çıkarıp, milli eğitime onaylatmaya gönderir. bursa'da 2 günde kontrol edilip imzalanıyor. ancak istanbul'da bu süre 1-2 haftayı bulabilir.
5. dosyanızı aldığınız gün ehliyete çevirtebilirsiniz ancak dosyanızı henüz almadan ziraat bankasına ehliyetinize ait harcı yatırın ve gerekiyorsa trafikten randevu alın ki işiniz tek seferde halledilsin. bu arada kan grubu kartı da gerekiyor eğer resmi bir evrakta yazmıyorsa.
6. kötü motorla sınava giriyorsanız o motorun püf noktalarını öğrenmeye çalışın ve limitleri zorlamayın. bunun dışında yardımcı olabileceğim konu olursa sorabilirsiniz. :)

enesbingl
29 Nisan 2014, 17:55
1 haftaya elinizde olur dosya ama kurs hızlı olursa

Mertcan39
29 Nisan 2014, 17:56
bende ehliyete yazıldım sınav 14 hazirandaymış sanırım direksiyon sınavı nasıl olcak sordum 10 metre platform üstünde gezcen kuuka mıydı neydi onların adı unuttum onların arasında slalom yapıcan bitçek dedi birde her kuka arasında sinyal vercezmi

YouSuffer
29 Nisan 2014, 18:02
platformu çalışamadım düşmemeye çalışırım diğer sınavda tarihi çok ters bana tekrar girmek sorun degıl. Ama trafıkte o kadar sürdüm dağılacak gibi olan motorda motor frenı kullandım hatta yağış oldugundan kaymasın diye pek frenlere aıslmadım sinyal verdim ama o komisyon birdaha aynı sekilde gelirse benım sınava gırmıyecegım bı sınav gunu gorusurum onlarla artık..

lawyer_16
29 Nisan 2014, 18:18
kardeşim platformun tekniği şudur: doğru oturuşa tüm unsurları ile dikkat et hatta biraz öne eğil ve ön teker platforma çıkmadan hemen önce hafifçe gazı aç, arka teker platforma çıkınca biraz daha gaz aç ve hep iniş noktasına bak. eğer platforma çıkış noktasını kaçırırsan sakın ola ki ortalardan çıkmaya çalışma yoksa düşebilirsin. bu arada sınav şöyle yapılır: trafiğe kapalı alanda koni ve platformda çalışılır, orada hata yapmayanlar trafiğe çıkarılır. bence seninle ilgili trafiğe kapalı alanda değil de trafikte bi hata farketmişlerdir aksi olsa trafiğe çıkarmazlardı.

YouSuffer
29 Nisan 2014, 18:31
ben tam girerken hızlandım 2. vitesdeydi motor zaten fakat yağmurdan demir kayganlaşmış ne oldugunu anlamadan sonuna dogru dışarı çıktı motor. 1 sanıyede oldu herşey hiçbişey anlamadım. Trafikte ilçeler arası yollarda kavşaklarda yavaşmaladım durmadım cunku araba yoktu sağa sola bakıp (bu arada gazı kapatıyorum kı iyice yavaşlıyoruz) sinya verıp donuyorum yada normal gıdıyorum düz işte. genelde caddede sağ şeridin sag kısmına yakın gıdıyorum soldan arabalar gecıyor( tumseklerde oldugu ıcın fazla etkılenmıyorum sagdan cunku motor maşallah altımda inliyor. motor frenı ıle yavaşlıyorum cogu zaman 2 den dusmedımde azaltmadımda debrıyaj ve gaz kontrolunu sagladıgımdan sarsılmadıda motor. Sağ şeritte bi araba 4.lerı yakıp durdu bende sola sınyalle gırdım solda gıttım bıraz ve gene saga sinyalle şerit değiştirdim. Sonlara doğru bi kavşakta sağdan gelen arabaları beklemek için durdum ve ayagımı yere koyup 20 sanıye arabaları bekledım. 1. viteste kalktım sağda arabalar park halındeydı bazen o yuzden sol şeridin solundan gıttım ( sureklı 2. vıteste ve normal devırde gıdıyorum dusukte degıl yuksekte degıl cunku trafıgı yavaslatıcak hızda gıtmek sorun olur dıye hız gostergesı yok motorda bılmıyorum hızı o yuzden) gene caddede yolun sag serıdınden cogunlukla motor frenı ıle bazen tumsek coksa tumsege yakın fren ile yavaşlıyorum ve parkura gerı gelecegımız yokus assagındada hafıf arka ve on frende saga sınyal verıp gırıyorum. Başka dikkate değer bişey ben hatırlamıyorum kursa sorarım 2. sınav zamanı neden kaldım diye.

lawyer_16
29 Nisan 2014, 19:38
kardeş aklıma yeni yeni geliyor her şey. sınav değerlendirme formları vardır yani hocalar neyden puan kırar, hangi hatalardan dolayı kalırsınız, o maddeler bellidir ve direksiyon sınavından sonra sürücü kursuna da bir nüsha verilir ki öğrenci hatasını bilsin diye. kursa sorar ve ısrar edersen sana hangi sebep/sebeplerden dolayı sınavda kaldığını söyleyeceklerdir. direksiyon sınav değerlendirme formunda hangi hatayı tespit etmişler diye kursa sor.
bunun yanında kulağıma bazı kötü duyumlar da geliyor. milli eğitimden talimat varmış da adaylar ne kadar iyi de olsa yarısını geçirin, yarısını bırakın demişler. sınavların ciddi yapıldığını böyle göstereceklermiş güya. yani senin bir kusurun da olmayabilir sistemin kurbanı da olabilirsin bu da şans işi ve devletin işgüzarlığı başka bişi değil..

ronnytechno
29 Nisan 2014, 19:45
Vaybe sınavlar artık böylemi yapılıyor :)

lawyer_16
29 Nisan 2014, 19:51
milli eğitimden alınacak direksiyon sınavları. kravatlı bıyıklı lise matematik öğretmeni komisyon üyeleri araba kullanmayı bilmiyor ki sınav yapsın. tüvtürk'e devredecekler direksiyon sınavı işini ve uzman şöförler sınav yapacak öğrencileri :) 1-2 yıl sonra inşallah

twona
29 Nisan 2014, 21:37
b sıbıfı araç aehliyetim var. 2 nisanda kursa yazıldım fakat bu 26-27 nisandaki sınav için beni haberdar etmediler. sadece direksiyon sınavına gireceğim söylenmişti. bu sınavdan neden beni, haberdat etmediler acaba? mecbur bir dahaki sınava kadar beklemek zorunda kalacağım şimdi:pr:

besyom2
29 Nisan 2014, 22:28
platformu çalışamadım düşmemeye çalışırım diğer sınavda tarihi çok ters bana tekrar girmek sorun degıl. Ama trafıkte o kadar sürdüm dağılacak gibi olan motorda motor frenı kullandım hatta yağış oldugundan kaymasın diye pek frenlere aıslmadım sinyal verdim ama o komisyon birdaha aynı sekilde gelirse benım sınava gırmıyecegım bı sınav gunu gorusurum onlarla artık..
platform için en iyi yöntem bence 2. vetesde hızlandıktan sonra (25-35km arası)depriyaşı sıkmak inanın çok daha rahat geçiyorsunuz. gaza felan basmayın ve başınızı yukarı kaldırın platforma bakmayın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:59 ----------

milli eğitimden alınacak direksiyon sınavları. kravatlı bıyıklı lise matematik öğretmeni komisyon üyeleri araba kullanmayı bilmiyor ki sınav yapsın. tüvtürk'e devredecekler direksiyon sınavı işini ve uzman şöförler sınav yapacak öğrencileri :) 1-2 yıl sonra inşallah
komisyonda görevli olanlar genelde öğretmen oluyor ama 4 yıllık üniv mezunu ve kursu almış kişilerde görev alabiliyor. genelde komisyondaki kişiler toleranslı oluyor bir sıkıntı yok ama onlarıda arkadan araçla müfettişler denetliyor hata yaptıkları zaman onlarda soruşturma yiyorlar. tuvtürk almanlara satılmıştı diye biliyorum. inşalah onlara geçmez, bir ara trafik polisleri girecekti ama noldu son durum bilmiyorum şuan için hocalar iyi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:04 ----------

komisyonun değerlendirme formu bu arkadaşlar;
http://hizliresim.com/O2ANOQ
http://hizliresim.com/O2ANOQ

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:14 ----------

http://i.hizliresim.com/O2ANOQ.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:17 ----------

http://i.hizliresim.com/8nZomd.jpg

YouSuffer
30 Nisan 2014, 00:42
daha fazlasını yapıp kalıyorsunuz tekrar kalırsam valla yakıcam öğretmen felan dinlemeden

deprogadias
30 Nisan 2014, 00:51
b sıbıfı araç aehliyetim var. 2 nisanda kursa yazıldım fakat bu 26-27 nisandaki sınav için beni haberdar etmediler. sadece direksiyon sınavına gireceğim söylenmişti. bu sınavdan neden beni, haberdat etmediler acaba? mecbur bir dahaki sınava kadar beklemek zorunda kalacağım şimdi:pr:

b ehliyetin olduğunu belirt abi. haziran sınavına gerek yok mayısın başında olması lazım direksiyon sınavı ona girersin. hatta senin nisanın ortasındaki sınava girmen lazımdı. üstüne git kursun yoksa çok sallarlar. kursta çalıştım ordan biliyorum

besyom2
30 Nisan 2014, 01:40
daha fazlasını yapıp kalıyorsunuz tekrar kalırsam valla yakıcam öğretmen felan dinlemeden
haklısınız bazen kıl tipler çıkıyor ama yinede iyi bir konsantre olursanız sınavı daha rahat verebilirsiniz. yinede siz komisyonla fazla polemiğe girmeyin derim;
Sınava alınmayacaklar

MADDE 9-

(1) Sınavlarda komisyonların veya diğer görevlilerin çalışmasını tehdit veya zor kullanarak engelleyen ya da engellettiren kursiyerler hakkında işlem yapılabilmesi için direksiyon eğitimi dersi sınavı yürütme komisyonu tarafından olay tutanakla tespit edilir. Bu durum il/ilçe milli eğitim müdürlüğünce sınav tarihinden sonraki ilk iş günü içerisinde Özel MTSK modülüne girilerek söz konusu kursiyerin sınav tarihi itibari ile dört ay sınav hakkı kullandırılmaz.
birde savcılık boyutu varmış.. görevli memura hakaret filandan işte..

YouSuffer
30 Nisan 2014, 11:48
b ehliyetin olduğunu belirt abi. haziran sınavına gerek yok mayısın başında olması lazım direksiyon sınavı ona girersin. hatta senin nisanın ortasındaki sınava girmen lazımdı. üstüne git kursun yoksa çok sallarlar. kursta çalıştım ordan biliyorum

17 mayısta sınav söyleyin ona girin

Osırıs
30 Nisan 2014, 12:30
Ehliyet işi tam muamma,ben emniyete dosyamı verdikten 4 5 gün sonra aldım,yoğunluğa göre değişiyor. bazı ilçelerde dosyayı verir vermez alıyorsun ehliyeti,bazıları da süründürüyor işte

yER52
30 Nisan 2014, 15:46
Gençler, A2 ehliyetini ocak 2014 de almış sınav komisyon görevi alan bir öğretmen olarak bu sınavın en sıkıntılı aşaması 8-10 metrelik platform geçişi ve en kolay yolu ;
"platform için en iyi yöntem bence 2. vetesde hızlandıktan sonra (25-35km arası)depriyaşı sıkmak inanın çok daha rahat geçiyorsunuz. gaza felan basmayın ve başınızı yukarı kaldırın platforma bakmayın."
Ve komisyonların iki önemli kriteri var. VİCDAN ve müfettişler. kolay gelsin ,iyi eğlenceler.

çağhan
30 Nisan 2014, 16:00
Arkadaşlar Merhaba b sınıfı ehliyetim var bende sürücü kursuna müracaat ettim a2 ehliyeti için inşallah sıkıntı yaşamadan hayırlısıyla ilk seferde alırız. Fakat benim sormaak istediğim şey şu herkes kendi motoruyla gidemiyor mu sınava ?

besyom2
01 Mayıs 2014, 00:52
Arkadaşlar Merhaba b sınıfı ehliyetim var bende sürücü kursuna müracaat ettim a2 ehliyeti için inşallah sıkıntı yaşamadan hayırlısıyla ilk seferde alırız. Fakat benim sormaak istediğim şey şu herkes kendi motoruyla gidemiyor mu sınava ?
maalesef kendi motorunuzla girmenize izin vermiyorlar. Sadece kendinizin koruma ekipmanlarına ve kaska müsaade ediyorlar. o yüzden sınava gireceğiniz motora alışın derim.

besyom2
10 Mayıs 2014, 16:38
zaman bulamadığım için yazamadım bilgi açısından yazmak istiyorum ehliyeti en sonunda cebime koydum süreç kısaca ;
27 nisanda girdiğim direksiyon sınavından 1 hafta sonra dosyamı sürücü kursumdan aldım. (50tl karşılığında) sonra bankaya gidip trafik harcını yatırdım A2 harcı: 115,10tl. trafik şubeye gittim orda ehliyet kart ücreti olarakda:107,50tl verdim. tam eski ehliyetimi verdim yeni ehliyet alırken sorun çıktı çünkü daha önce üniv. yıllarında ehliyetimi sakaryadan almıştım şuan başka bir ildeyim, o yüzden sakarya trafik şubeye mail atcaz yanıtın gelmesi 1 gün sürer yanıtını aldım. neyse sakaryadaki arkadaş vardı arayıp süreci hızlandırdım. ancak ehliyetimi mesai bitimine yakın alabildim. İnşallah herkes ehliyetine kavuşur, kazasız belasız sürüşler dilerim.
B ehliyeti olup A2 alacaklar için Masraflar:
Kurs Ücreti: 400tl (değişebilir)
Direksiyon Sınav Harcı: 50tl.
Dosya Ücreti: 50tl. (Kursa veriliyor)
A2 Trafik Harcı:115,10tl. (Vergi Dairesine yatırılıyor)
Ehliyet Kart Parası:107,50tl. (Trafik şubeden polisler alıyor)
Toplam= 722,6tl.