PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kararsızlığıma Bir Çare Olun Lütfen

Giga Korkmaz
28 Nisan 2014, 21:53
Arkadaşlar Selamlar.

Kıbrıs'tan yazıyorum. Yaşım 34, İzmirliyim ve 11 senedir Kıbrıs'ta yaşıyorum.

Benim problemime biraz da acil bir çözüm gerekmektedir, bu durum için sizden özür diliyorum

Konu şu;

4 sene önce Suzuki Adress 50 cc motor aldım. Bir sene kullandım. Onu satarak aynı motorun 100 cc olanını aldım ve hala kullanıyorum.

Bugünlerde maddi olarak rahatlayınca motorumu büyütmek ve benim için bir hayal olan Kıbrıs'tan İzmir'e sahil şeridinden gitme hayalimi gerçekleştirmek istiyorum.

Bunun için önümde 2 tercih bulunmaktadır.

Gilera Nexus 500
2004 model. 15 bin km de. Tek şahıs kullandığı söyleniyor. Givi marka 54 litre çantası mevcut

Peugeot Geopolis 250
2008 model. 6 bin km de. Tek şahıs

Şimdi iki motor da güzel. Nexus beni zorlayabilir mi onu merak ediyorum. Yani motor gücü çok fazla. Altımdan kaçıp gidecekmiş gibi bir hissiyat var. Bir de vibrasyonu fazla kalkışlarda. Tek silindir olması sanırım bunun nedeni.

Konfor olarak da sanırım Geopolis daha konforlu gibi. Fakat uzun yol yaparken bu motor bana sıkıntı yaratır mı bunu bilemiyorum

Sonuçta çok hız yapan birisi de değilim. Bana en fazla 120 km yeter ki onu da sürekli yapmam

Yani çok kararsızım. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim

Saygılar sunuyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:23 ----------

Arkadaşlar bi el atsanız diyorum

Vallahi acil durum. Yarın sabaha kadar karar vermem lazım

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:31 ----------

Vay arkadaş gram ilgi yok.

Admin arkadaşlar yanlış yere mi açtık konuyu naaptık bi yardımcı olsanız fena olmaz hani

Acil durum yoksa bana ne geopolis mi nexus mu

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:39 ----------

Yaw arkadaş

Sosyete59
28 Nisan 2014, 22:09
gilera almanı tavsiye ederim

dental_land
28 Nisan 2014, 22:19
Daha önce kullanmadım , ama ikisi arasında tercih yapmak zorunda kalsam gilera .
Gilera tam bir maxi scooter , satışı daha kolay ve 54lt givi çanta büyük bir avantaj .
Titreşim sorununu çözmek için j.kosta varyatör taktırabilirsin .

J.Costa, merkezi İspanya'da bulunan ve scooter'lar için performans parçaları üreten bir firmadır.

J.Costa, özellikle varyatörler konusunda sınıfında kalite ve performans yönünden dünya lideridir.

Scooter'ların şanzımanı olarak bilinen varyatör sistemleri üzerinde uzmanlaşmıştır. Standardı çıkartılarak, yerine monte edilen J.Costa transversal varyatör sayesinde motorda sürekli bir güç artışı ve daha iyi gaz tepkileri sağlar. J.Costa ürünleri yüksek kalite CNC alüminyumdan imal edilmiş Avrupa Standartları belgeli garantili ürünlerdir. Montaj esnasında motosiklette hiçbir deformasyon ya da modifikasyona ihtiyaç duyulmaz. İstenildiği takdirde kolaylıkla geri çıkartılabilir.

Avantajları:

- Akselerasyonda artış
- Tekerlek beygir gücünde artış
- Gaz tepkisinde artış
- Son hızda artış
- Orijinaline göre daha az ses
- Daha az vibrasyon
- Daha uzun kayış ömrü
(alıntıdır)

Ezio41
28 Nisan 2014, 22:21
Gilera parasına sıfır Yamaha x max 250 alın Türkiyenin her yerini gezersiniz :)

CEM.
28 Nisan 2014, 22:57
uzun yolda motorun hacmide önemli.

ufak cc bir motorla ara sollamalarda hatta rüzgardan bile etkilenebilirsiniz.

benim tercihim gilera nexus 500 'den yana olurdu.

Ayrıca arkadaşların yazdıgı gibide tam bir maxi scooter gibi.

Scooter'dan açıkcası çok anlamam sadece scooterla toplasanız 20bin km tecrübem vardır ben her daim uzun yolda vitesli motor öneririm fakat kişiden kişiye tercihler degişebilir o yüzden gilere 500 daha mantıklı geliyor.

Gerek ara hızlanmalar gerek konforu sürmedim test etmedim fakat googla'dan kısa bir yaptıgım araştırmaya göre bu fikirlere kapıldım.

Uzun yola çıkmadan mutlaka yagmurluk sigorta yedek ampül lastik tamir kiti vs vs vs gibi birçok şeyi mutlaka yanınıza alınız.

Kazasız belasız sürüşler dilerim.

Giga Korkmaz
29 Nisan 2014, 19:13
uzun yolda motorun hacmide önemli.

ufak cc bir motorla ara sollamalarda hatta rüzgardan bile etkilenebilirsiniz.

benim tercihim gilera nexus 500 'den yana olurdu.

Ayrıca arkadaşların yazdıgı gibide tam bir maxi scooter gibi.

Scooter'dan açıkcası çok anlamam sadece scooterla toplasanız 20bin km tecrübem vardır ben her daim uzun yolda vitesli motor öneririm fakat kişiden kişiye tercihler degişebilir o yüzden gilere 500 daha mantıklı geliyor.

Gerek ara hızlanmalar gerek konforu sürmedim test etmedim fakat googla'dan kısa bir yaptıgım araştırmaya göre bu fikirlere kapıldım.

Uzun yola çıkmadan mutlaka yagmurluk sigorta yedek ampül lastik tamir kiti vs vs vs gibi birçok şeyi mutlaka yanınıza alınız.

Kazasız belasız sürüşler dilerim.

Cem kardeş ben Nexus'tan vazgeçtim çünkü ustaya gösterdim kazası var dedi kaynaklı bir sürü yeri çıktı. Ben sana biraz uzun bir mesaj yazayım ahmet olacak ama bir okursan sevinirim

Ben sana etrafımda oluşan şartları yazayım sen de bana yardımcı olmaya çalış, işin içinden en güzel bu şekilde çıkarız

Kıbrıs'ta günde yaptığım kilometre normal şartlarda en fazla 5 km yol. İş ve ev arası ciddi anlamda çok kısa. Onun dışında motorum 100 cc olduğu için zaten uzun yol yapmıyordum ki Kıbrıs'ın başı sonu zaten 250 km nereye gideceksin ki.

Yani motoru kullanma oranım çok düşük diyebiliriz. Ama tabi 250 veya 400 cc alırsam durum biraz değişebilir ki o da ilk zamanlardaki hevesten ibaret kalır. Sonra yine az kullanmaya başlarım

Bunların dışında bu yaz İzmir'e yeni alacağım motorla gitme gibi bir düşüncem var ki bu gerçekleşecektir. Git gel toplam 2.500 km yol yapıyorum tüm gezmelerim dahil.

Bu şekilde uzun yola sanıyorum ki 2 senede bir falan çıkarım o da 15 gün olur en fazla. Onun dışında dediğim gibi Kıbrıs Girne içinde kısa mesafelere gideceğim

Dediğim gibi 2008 model, 6 bin km de, Peugeot Geopolis 250 buldum. Kullandım da, gayet güzel bir motor gibi, insana güven de veriyor.

Bugün itibari ile de 2005 model, yine az kullanılmış ama Geopolis kadar değil, sanırım 15 bin kilometrede falandır Burgman 400 buldum. Motoru görmedim ama güvendiğim bir kaç kişi motorun temiz olduğunu ve alınabilir bir motor olduğunu söyledi.

Açıkçası Burgman hem sadece Suzuki kullanmış benim gibi biri için hem de hayallerimden biri olduğu için tercihim olacak gibi duruyor fakat dediğim gibi günde 5-10 km arası yol yapan birisi için Burgman fazla mı gelir. Geopolis ile işimi çözebilir miyim.

Tam bu şekilde düşünüyorum, diyorum ki sanki uzun yol yapıyorsun al Geopolis işini görsün diyorum, sonra 40 yılda bir uzun yol yapacaksın onun zevkini çıkar, al Burgman bak rahatına diyorum. Sonra yine ulan diyorum 2 yıl içinde sadece 15 gün zevk için Burgman almana gerek yok sonra şehir içinde zorlanacaksın diyorum.

Yani yukarısı bıyık aşağısı sakal.

Geopolis 250 ile 90-100 km arası bir hızla ve 2-3 saatte bir durup dinlenerek 2500 km yol yapabilir miyim? Bu beni ne kadar zorlar.

Fiyatlarını da yazayım sana ama Kıbrıs fiyatları yüksektir, sen ona takılma. Eğer bu motorlara binmek istiyorsam bu paraları gözden çıkarmalıyım. Herkes gözden çıkarıyor çünkü?

Geopolis 250 - 11 bin TL - 2008 model
Burgman 400 - 13 bin 500 TL - 2005 model

EmrE_09
29 Nisan 2014, 19:40
o paralara abs li 250 cc yamaha xmax alırım yerinde olsam.hem şehir içi kullanımında rahat edersin hem uzun yolda sıkıntı çıkarmayan bir motosiklet. j costa da taktın mı bak keyfinee :)

YBRMANİA
29 Nisan 2014, 20:04
Selamlar,

Eğer haliniz vaktiniz yerindeyse hiç vay karenajı kırıktı yok kaynaklıydı uğraşmayın.Kawasakinin bi scooterı çıkmıştı ona bir bakın olmadı mı?

Gilera runner st200 bakın derim 0 fiyatı 12500 civarı olması lazım yamaha scooter araştırabılırsınız.0 alın kaynaktı boyaydı uğraşmayın derim

Giga Korkmaz
29 Nisan 2014, 21:09
o paralara abs li 250 cc yamaha xmax alırım yerinde olsam.hem şehir içi kullanımında rahat edersin hem uzun yolda sıkıntı çıkarmayan bir motosiklet. j costa da taktın mı bak keyfinee :)
Hocam kibrista xmax yok. Varsa da sifir bulabilirsin o da bugun sordum 250 cc 19500 tl

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:02 ----------

Selamlar,

Eğer haliniz vaktiniz yerindeyse hiç vay karenajı kırıktı yok kaynaklıydı uğraşmayın.Kawasakinin bi scooterı çıkmıştı ona bir bakın olmadı mı?

Gilera runner st200 bakın derim 0 fiyatı 12500 civarı olması lazım yamaha scooter araştırabılırsınız.0 alın kaynaktı boyaydı uğraşmayın derim

Hocam ben uzun yolda da kullanabilecegim bir motor ariyorum. Kawasakinin scooteri kibrista yoktur. Gilera 200 ufak gelir

ferhatkars
29 Nisan 2014, 21:35
kıbrısta seçenek az oldugu için
türkiyeden 0-5 yaş arası bir motor alıp, gümrüğünü vergisini ödeyip
buraya kayıt ettirme durumunuz nedir... öyle bir hakkınız var mı acaba?

Giga Korkmaz
29 Nisan 2014, 21:41
kıbrısta seçenek az oldugu için
türkiyeden 0-5 yaş arası bir motor alıp, gümrüğünü vergisini ödeyip
buraya kayıt ettirme durumunuz nedir... öyle bir hakkınız var mı acaba?
Var sanirim 3 yasa kadar getirebiliyorsun motor fakat astari yuzunden pahaliya geliyor hocam. Getiren arkadaslarim oldu onlar da memnun kalmadilar

maxiscooter
29 Nisan 2014, 22:09
özelden mesaj attım ama burayada yazıyım. kıbrısta peugeot ile bikers club servis ve satışını yapıyor sanırım...satelis 250 kullanan bir arkadaşım var ve gayet memnun...aynı motorlu sanırım...ayrıca çangarda falan bazen uygun takasdan gelen modeller olabiliyor...

rogget
29 Nisan 2014, 22:16
burgman ya da piaggio evo400 ile ist.bodrum yapanlar var ve memnunlar demekki sıkıntı olmuyor bir defa yazın izmir den istanbula arabayla giderken burgman 400 e takıldım gayette gidiyordu artçılıydı.

ferhatkars
29 Nisan 2014, 22:22
Var sanirim 3 yasa kadar getirebiliyorsun motor fakat astari yuzunden pahaliya geliyor hocam. Getiren arkadaslarim oldu onlar da memnun kalmadilar
benim arkadaş ingiltereden kawasaki er6 getirtmeyi düşünüyor...
maksimum 5000 tl civarı... gümrüğü taşıması vs 12000 civarı bir fiyat çıktı...
sizin de daha zamanınız varsa ingiltereden getirtmeyi düşünün derim...

ben kıbrısta devamlı kalacağımı bileyim... burdakilere hiç ağız eğmem...

Mesh
29 Nisan 2014, 22:31
Gilera parasına sıfır Yamaha x max 250 al DAHA IYI CANAVAR CANAVAR

CEM.
30 Nisan 2014, 02:45
Benim görüşüm suzuki burgman 400den yana.

1 sene motor surmeyeyim ama tek seferde adam akilli bir motorla turkiye turuna cikayim raziyim.

O 15 gun benim yolculuğu mu en iyi sekilde saglasin.

Tahminen suzuki burgmanin frenlerinin amortisorunun guvenliginin konforunun ve her açıdan daha iyi olduğunu düsünüyorum

Ben sehir icinde 4 silindir kullaniyorum yakitinami yanayim yoksa zirt pirt fan acmasinami.

Sehir icinde suzuki burgman 400un zorliyacagini düşünmüyorum 1 kere alin tam olsun derim 2 motoru surmedim test etmedim fakat kendime mantikli gelen suzuki burgman 400dur.

1 yil sehir icinde motor surersiniz ama 15 günlük yapacağınız turkiye turunun hergun hayalini kurarsiniz.

Suzuki burgman dogru secim.