PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arkadaşların yanında SHARP amatör kalır

Sosyete59
27 Nisan 2014, 12:14
türkiyede yeni kask aldıysanız ve motorcu olmayan arkadaşlarınızın yanına giderseniz kaska vurarak test ederler sonrada oo sağlammış bişey olmadı derler yani sharptan 5 yıldız almış almamış önemi yok o kaskın elinle vurunca kırılmassa arkadaşlar tarafından onay veriliyor :)

santo78
27 Nisan 2014, 12:46
Arai , Shoei ,Sharp marp bos en iyi koruyan kask bir Turk markasi.

Ismi: DYBKR-21 Karpuz Replica

http://i.hizliresim.com/W219JL.jpg (http://hizliresim.com/W219JL)

fatek95
27 Nisan 2014, 14:31
Özellikle küçük yerlerdeki ve motor kültürü olmayan yerlerdeki motorcuların sorunu :) ilçemizde ekipman takan nadir kişilerdenim. Yemeyip içmeyip kaska bütçe ayırırsın ve alırsın. Toz bile konsa silersin o derece iyi bakarsın, titiz olursun kask konusunda. Ve yolda giderken arkadaşını görürsün durarsın. Sohbet edersin ve sohbetin sonunda kaska bakar o an anlarsın neler olacağını. Kapı çalar gibi kaska vurur ve "sağlammış la" der ve o an içinden kaynar sular boşalır. Yakının olduğu için bir şey de diyemezsin. Sakin bir şekilde kaska vurma o benim hayatımı koruyor özelliğini yitirir dersin. Ve o da: "oğlum madem bu kadar hassas , seni kazada nasıl koruyacak " diye sorar. Başlarım anlatmaya(her defasında üşenmeden) içindeki straforun bir darbeden sonra işe yaramayacağını... ve benimle daha fazla uğraşmamak için anlamış gibi yapar ve ayrılırız :D dışarıdan normal gibi gözüken olay aslında motorcu için mühim bir konudur. Aynı zamanda da kısır bir döngüdür.
Benim açımdan böyle yani :))

ronnytechno
27 Nisan 2014, 14:44
Fatek bu konuda haklısın lakin arkadaşının eliyle kaska tıklaması yada vurması kaskın straforunun özelliği yitirmesine sebep olmaz .ciddi anlamda darbe alması gerekir ki özelliğini yitirsin

fatek95
27 Nisan 2014, 15:04
Hocam şöyle ki elbette abarttığım kadar değildir :) lakin kaska vurma olayından haz etmediğim için biraz abartıp engellemeye çalışıyorum. Zaten kaska vuran, ben anlatırken sıkıldığı için bir daha o işe kalkışmıyor :) kısacası ben amacıma ulaşıyorum :)

APALA
27 Nisan 2014, 15:22
Aynı sorunu hemen hemen hergün yaşıyorum.
Son zamanlarda, kasksız bir kaç seferde okula gittim.
Nedenine gelince, bahsettiğimiz aynı konu.
küçük yer, bulunduğumuz ilçede, kask takan 3-4 adamdan biri olmak.
Ve daha vahimi, üniversiteye (profesyonel biçimde motosiklete binip) motosikletiyle giden, ve de kask takan "tek" insan olmak.
Ve üniversitedeki, boş belek, gereksiz adamlarla akşama kadar muhatap olmak.
Eldivenlerin her birini bir adamdan,
Montu başka birinden,
Kaskı bambaşka birinden kurtarmaya çalışmak.

Kaza bela bunları kaptırırsan, bahçeye çıktığında karşlacağın sahne şudur:
"S" beden eldivenini, XL eline takmış, yanındaki arkadaşına yumruk atan bir adamcık,
Eldivenin diğer eşini eline takmış, duvara ymruk atan bir .çocuğu,
"XS" beden montunu giymiş, kendini yumrklatan bir .iç,
ve yine "S" beden kaskını takıp, millete kafa atmaya çalışan karpuz kafalı biri, etrafındakilerin kaska tekme atmaya bile kalkmaları, ve daha niceleri...

Bu ekipmanlarını, istanbuldan bile sipariş ettikten bir gün sonra elinde olmasına rağmen, bu 3-5 çapulcudan yarım saatte kurtaramaman.
nitekim tpladıktan sonra, kaskı kafana takarsan, karşıdan vizöre gelecek bir yumruğa hazırlıklı olmalsın.
Yada, yandan yiyeceğin şamara.(henüz iki hafta önceydi, sırf bu yüzden, sınıfımdan ve çevremdeki bir arkadaşımla kavga etme noktasına geldim, ayırdılar, küstük. Haksızmışm gibi birde trip yemem cabası. Çokta tın.
VE en sık kurulan cümleler;
1. yere atayım mı, bakalım kırılıyormu?
2. bu mont mu koruyacak şimdi seni kazadan, peehh, korumaya bak.
3. Bi yumruk atayım mı? bakalım koruyr mu?
4. Şu kaskı verde, bi kafa atayım dvara bakalım ne olacak;?
5. Ben bu kaskı kırabilirmiyim, kıramazmıyım? ver bakalım nasıl kırıyorum.
6. (ve en çok duyduğum)MOTORU VERSENE ya da PALA BENİ ÇARŞIYA ATSANA. (atmadığın zaman, bu küçük ilçede sürekli karşılaştğın bu adamların taş atmalarına maruz kalıyorsunuz. Bu yüzden aniden durup, biriyle daha kapışmışlığım vardır.)

Efkarlandım yine. Neyseki şu sıralar hayat buldğum tek şey, okuln 2 ay sonra bitiyor, ve bu adamcıları bir daha asla görmeyecek olmam.

Being
27 Nisan 2014, 15:35
Kısmen ben de buna benzer sorunlardan muzdaribim :P benim üniversitede hiç arkadaşım yok denecek kadar az arkadaşım var bu nedenle çok şükür senin yaşadığın diyaloglara maruz kalmıyorum. (Kısmen) Fakat Tekirdağ küçük bir yer, Adamlar kask bile takmıyorken ben kask eldiven mont ve hatta 30 KM üstü bir yere gideceksem dizlik takınca bana uzaydan gelmişim de onlar dünya da yaratılmışlar gibi bakıyorlar. Sanki aslında yapılması gereken onlarınkisi de ben abartıyorum olayı. Tabii bu arkadaşlara bir şey diyemiyorum, bunca sene motosikleti hep buralarda kullanmışlar ve ufak tefek kazalara tanıklık etmişler şayet İstanbul trafiğinde apışıp kalsalar ve o ölüm korkusunu bir kaç kere yaşasalar o zaman görürüm onları :queen:

Sosyete59
27 Nisan 2014, 16:39
ya konuyuda o yüzden açtım kaskı aldım oo yenimi aldın bi bakıyım elinin içiyle kaska vuruyo sinir bozucu şeyler :)

crxforever
27 Nisan 2014, 16:49
Aynı sorunu hemen hemen hergün yaşıyorum.
Son zamanlarda, kasksız bir kaç seferde okula gittim.
Nedenine gelince, bahsettiğimiz aynı konu.
küçük yer, bulunduğumuz ilçede, kask takan 3-4 adamdan biri olmak.
Ve daha vahimi, üniversiteye (profesyonel biçimde motosiklete binip) motosikletiyle giden, ve de kask takan "tek" insan olmak.
Ve üniversitedeki, boş belek, gereksiz adamlarla akşama kadar muhatap olmak.
Eldivenlerin her birini bir adamdan,
Montu başka birinden,
Kaskı bambaşka birinden kurtarmaya çalışmak.

Kaza bela bunları kaptırırsan, bahçeye çıktığında karşlacağın sahne şudur:
"S" beden eldivenini, XL eline takmış, yanındaki arkadaşına yumruk atan bir adamcık,
Eldivenin diğer eşini eline takmış, duvara ymruk atan bir .çocuğu,
"XS" beden montunu giymiş, kendini yumrklatan bir .iç,
ve yine "S" beden kaskını takıp, millete kafa atmaya çalışan karpuz kafalı biri, etrafındakilerin kaska tekme atmaya bile kalkmaları, ve daha niceleri...

Bu ekipmanlarını, istanbuldan bile sipariş ettikten bir gün sonra elinde olmasına rağmen, bu 3-5 çapulcudan yarım saatte kurtaramaman.
nitekim tpladıktan sonra, kaskı kafana takarsan, karşıdan vizöre gelecek bir yumruğa hazırlıklı olmalsın.
Yada, yandan yiyeceğin şamara.(henüz iki hafta önceydi, sırf bu yüzden, sınıfımdan ve çevremdeki bir arkadaşımla kavga etme noktasına geldim, ayırdılar, küstük. Haksızmışm gibi birde trip yemem cabası. Çokta tın.
VE en sık kurulan cümleler;
1. yere atayım mı, bakalım kırılıyormu?
2. bu mont mu koruyacak şimdi seni kazadan, peehh, korumaya bak.
3. Bi yumruk atayım mı? bakalım koruyr mu?
4. Şu kaskı verde, bi kafa atayım dvara bakalım ne olacak;?
5. Ben bu kaskı kırabilirmiyim, kıramazmıyım? ver bakalım nasıl kırıyorum.
6. (ve en çok duyduğum)MOTORU VERSENE ya da PALA BENİ ÇARŞIYA ATSANA. (atmadığın zaman, bu küçük ilçede sürekli karşılaştğın bu adamların taş atmalarına maruz kalıyorsunuz. Bu yüzden aniden durup, biriyle daha kapışmışlığım vardır.)

Efkarlandım yine. Neyseki şu sıralar hayat buldğum tek şey, okuln 2 ay sonra bitiyor, ve bu adamcıları bir daha asla görmeyecek olmam.

ne saçma bir diyarmış orası.

beko12345
27 Nisan 2014, 16:49
Allah tan her şeyi xl giyiyorum.
Genişletemiyorlar :pl:

fatek95
27 Nisan 2014, 17:14
APALA hocam Allah size kolaylık versin. Peygamber sabrı versin. Dediğiniz gibi bir ortamda motorcu olmak büyük bir imtihan bana kalırsa. Benim çevrem bilinçsiz olsa da laftan anlıyor ve hoşgörüyle karşılıyorlar genelde.
Bir de benim vücudum zayıftır biraz. Xs oluyor ekipmanlarım. Nasıl olsa uymayacak boşver giyme diyorum. Zaten giymeye çalışana da sığmıyor. Kask haricinde diğer ekipmanlara milletin ilgisi daha az oluyor :) Kaskı da asla ve asla elletmiyorum kimseye :)

Mertcan39
27 Nisan 2014, 17:26
bu sorunu sadece ben yaşıyorum sandım okula rapor vermeye gittim bi arkadaş dur dedi kaska baayım verdim tak sana bi kafana dedi taktım kafama yumruk çekti anlamadım dedim sen nabıyon sağlammı die baktım die la dedim bn bunu daha yere düşürmedim motor üstünde bırakmadım sen kimsin sonra tartıştık az ben kafama takıyorum ona emanet gidiyorum adamdaki lükse bak bu konuda en sonunda kavga çıkarıcam olcağı o

sSameT
27 Nisan 2014, 18:06
Allah cümlemize sabır versin, bilgilendirmek lazım böyle kişileri

lickup
27 Nisan 2014, 18:11
@APALA Yemin ederim anlattıklarını okulumda birebir bende yaşıyorum. Kaskım şuan çizik içinde adamlar almış duvardaki tellere sürtmüşler. Çantamdan eldivenlerimi çalıp kalecilik yapmış birisi daha neler neler... :pr:

APALA
27 Nisan 2014, 18:56
Hesabı şöyle açıklayayım hatta.
300 Tl civarı mtosiklet çizmem var.
yine 300 civarı pantolonum.
mont ta o civarlarda.
Ama kaskım LS2 nin, 130 Tl lik kaskı.
Eldiven zaten 35 TL.

Sizcede bu hesapta bir garipik var değil mi. Şöyle anlataym.
Çizmeyi ve pantolonu sürekli giyip okula, sağa sola gitmediğim içinkimsenin kurcalama ihtimali olmadığı için, kaliteli aldım. bir tek ben kullanıyorum.
Ama kaskmın ve eldivenlerimin "folloş" olacağnı bidiğim için, ucuzundan aldım. Çünkü birtek ben kullanmıyorum.
Sizce çizmesine 300 Tl veren birinin, kaskına 130 tl vermesi mantıklı mı?
Değil.
Ama Tokatın küçük bir beldesinde, 4 yıldır üniversite öğrencisi adı altında eziyet çekiyorsanız?
İşte o zaman mantıklı.

rumelian
27 Nisan 2014, 21:20
Bende tersine bir durum var. :)
İlk zamanlar full koruma giyindigim icin insaatta robocop diye cagiriliyordum. Bayilacaksin sicaktan falan diyolardi. Sonra tektek korumalari,niye neden giydigimi anlattim.
Simdi kisa mesafe veya sicak diye usenip giymezsem, bekci bile santiyeden salmiyor :) Pantolonunu da giy, boynunu sar. Spor ayakkabi ile mi sureceksin, giy botununu... Hepsi basima kontrol kesildi.. Hatta cok yagisli veya sisli havalarda motoruma zincir asma kilit vurduklari bile oldu. Sen beni eve at, arabami al, arabayla eve git diye. :)
Tabi hepsi yasca minimum 45-50 lerde bunu yapanlar.

xismailaydin
27 Nisan 2014, 22:12
Bende tersine bir durum var. :)
İlk zamanlar full koruma giyindigim icin insaatta robocop diye cagiriliyordum. Bayilacaksin sicaktan falan diyolardi. Sonra tektek korumalari,niye neden giydigimi anlattim.
Simdi kisa mesafe veya sicak diye usenip giymezsem, bekci bile santiyeden salmiyor :) Pantolonunu da giy, boynunu sar. Spor ayakkabi ile mi sureceksin, giy botununu... Hepsi basima kontrol kesildi.. Hatta cok yagisli veya sisli havalarda motoruma zincir asma kilit vurduklari bile oldu. Sen beni eve at, arabami al, arabayla eve git diye. :)
Tabi hepsi yasca minimum 45-50 lerde bunu yapanlar.

Dostum, APALA ve onun anlattıklarını yaşayanlara ne kadar üzüldüysem, senin yaşadıklarına da o kadar sevindim açıkçası :)

Ne güzel insanlarla çalışıyorsun, farkındasın değil mi? :)

rumelian
27 Nisan 2014, 22:39
Dostum, APALA ve onun anlattıklarını yaşayanlara ne kadar üzüldüysem, senin yaşadıklarına da o kadar sevindim açıkçası :)

Ne güzel insanlarla çalışıyorsun, farkındasın değil mi? :)

Farkindayim :) motorlar ve arkamda bagli olacak valizle, Yalova santiyesine gidecegim. bu gunden basladilar. Motoru sirkette birak, birlikte gidelim demelere :) tuzlaya giden eskihisara da gider diyorum.

cem_bloodz
28 Nisan 2014, 17:12
bizim arkadaşlarla her gece toplandığımız bi evimiz var orda 7 8 kask var genellikle amacı boks eldivenlerini takıp kafamıza yüzümüze darbe gelmesini engellemek kafamızda odun kırmak çekiç olmadığı zaman çivi çakmak bazen oturak olarak kullanıyoruz falan yani :farao: