PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Moto Kurye Nedir Kime Denir..

Sayfa : [1] 2

Barış Şuşut
30 Nisan 2006, 17:20
http://img206.imageshack.us/img206/841/kurye0um.jpg
Bu yazımızda Moto kurye kimdir, kime denir bunu anlayacağız
Dışarıdan bakıldığında, çok kişinin ne olduğunu bilmediği, geçimini motosiklet kullanıcılığı ile sağlayan her sürücünün, motorlu kurye olduğu gibi bir yanılma vardır ,bunu anlatırken ,sanırım kuryeliğin ilk başladığı güne bakmak aydınlatıcı olacaktır

Bundan yaklaşık 15 yıl kadar önce ilk defa İstanbul da başlamak sureti ile kurye tel isimli bir bir firma çalışma hayatına başladı ve şuan bilinen anlamda İstanbul dışında Türkiye de başka bir şehirde de açılmış bir kurye firması yoktur
Bu bakış beraberinde bize motorlu kuryelerin sadece İstanbul da faaliyet gösterdiği gerçeğini de, anlamamızı kolaylaştıracaktır

Bundan 15 yıl önce açılmış olan ilk firma halen İstanbul esentepede açılan firma, ilk açıldığı çalışma sistemi ile faaliyet göstermeye devam etmektedir

Ve bu çalışma sistemi kabaca şu şekildedir
Belirli bir maaş yoktur ve kuryenin kazancı yaptığı işin yarısı yani %50 sidir
Yani o gün kurye örnek vermek gerekirse 100 ytl lik iş yapmıştır ve bunun %50 si yani 50 ytl si ona aittir
Motorlu kuryeler kendi motosikleti, kendi benzini, kendi kaskı kendi botu ile çalışır ve çalıştığı şirketten alt üst elbisesini yeleğini ve kullanıyorsa telsizini, ya da şirketin verdiği telefon hattını kullanır
Ve motorlu kuryeler maaş almaz yaptığı işin %50 sini günlük benzin yemek ve motor masraflarını çıkardıktan sonra net kar olarak sayar
İstanbul içinde ağırlıklı olarak Beylik düzünden Gebze ye kadar yani İstanbul un bir ucundan diğer ucuna kadar geniş bir bölgede çalışır ve gerçekten iyi bir adres bilgisine sahip insanlardır

Bir motorlu kurye İstanbul un her yerini ve kuryeye verilebilecek her türlü evrak takibini yapmayı bilir
Özel şirketlerde çalışan sürücüler motorlu kuryelerin aksine sürekli aynı adreslere ve aynı bölgelere gider ve genelde şirket motorları ile tüm masrafları çalıştıkları şirketler tarafından karşılanan sürücülerdir ve (çok istisnaları hariç ) motorlu kuryeler ile şirketlerde sürücülük yapan kişiler arasında ciddi anlamda bir kazanç farkı vardır

Bir motorlu kurye bu gün gidip sektörde her yerde sürücü olarak çalışabilir
Aynı şey bir şirket sürücüsü için geçerli değildir
Motorlu kurye firmalarından iş yapabilmek için, birinci ön koşul adres bilmektir

Önümüzdeki günlerde yeni taşıma yasasının yürürlüğe girmesi ile eğer uygulanabilirse şayet şirketlerin de sürücü çalıştıracak firmalar için hayli zor bir süreç başlayacak ve yasanın uygulanabilirliğine bağlı olmak kaydı ile değişken bir süreç yaşanacak ve bu sürecin sonun da bu gün belki de bu iş artık bitti diye düşünülürken, yeniden bir yapılanma süreci yaşanacak

Çok mesleki detaylara girmeden bir yazı yazmaya çalıştım umarım anlaşılır olmuştur
İlk fırsatta motorlu kuryelerin Türkiye de motosiklet kültürüne ve yaşantısına neler getirdiğini yazmaya çalışacağım… 15.02.06 Yusuf Mengi

Çok sorulan bir soruya ilk ağızdan ve çok tatmin edici bir yazı yazmış sevgili dostum Yusuf MENGİ (Delimengi) kendisinin izni ile yayınlıyorum.
Bu yazı www.gezginmotorcu.com dan Yusuf MENGİ"nin izni ile alınmıştır ..Kendisine çok teşekkür ederiz.

numanvemotoraşkı
30 Nisan 2006, 17:40
paylaşımın için saol barış abi,yusuf abi güzel bi yazı yazmış.tebrik ederim.bu konuyu ilk gördüğümde çok uzundu okumaya üşendim ama kendimi yendim ve okudum.güzel bi yazı.:wiinkk:

deltasahin
01 Mayıs 2006, 01:10
Arkadaşımız Yusuf Mengi çok iyi analizlerde bulunmuş. Bende bir motokurye olarak bu yazıyı görünce sevindim. Çünkü hala kuryeliğin biraz daha, bir adım daha önemsendiğini gördüm. Daha başka yazılarında yazılmasını dört gözle bekleyeceğim. Kuryeleri içinde görmek istemeyen bazı arkadaşlarda bu yazıları okuyup ne şekilde iş yaptığımızı görmelerini isterim. Ayrıca bunca yıl kimse motorsiklete binmeye cesaret edemezken bizler bunun kitabını yazmaya başladık. Sözüm onlara ki kimse kuryelere kem gözlerle bakmasın. Çünkü bizler motorsikletin saygınlığını artıran asıl faktörüz. Saygılar...

watercolours
02 Mayıs 2006, 00:04
güzel bilgiler, sağol paylaşımın için. deltasahin, herkes anlamalı ki kuryeler kötü diye birşey yoktur. supersportla gezinti yapsa da, ekmek parası için kurye olsa da trafik kurallarına uyduğu sürece herkes motorcudur. insanların tepkisi trafiğin katledilmesine (aslında trafiği takmayan bir motosiklet sürücüsünün olası bir kaza anında zararı en fazla kendisine olacaktır). tabii ki trafiği katleden otomobil sürücülerine bu kadar tepki gösterilmiyor, çünkü onların insandışı bir valık olduğu kabul görmüş durumda.

slayer
08 Mayıs 2006, 02:48
arkadaşlar geçen bir motosiklet bayiisine gittim sohbete daldık adam diyor ki otomobil kullananların motosiklet kullanıcılarına saygısız davranmasının sebebi kuryelermiş onlar sürekli trafiği karıştıyormuş sizce bu ne kadar doğru ben katılmıyorum adama açıkçası...

cgl125
08 Mayıs 2006, 04:24
biz motrorcular taksiciler veya minibüsçüler tüzünden tüm otomobilleri genellemiyoruz saçmalık
çocuk koşmayı öğrenince heryere koşar soru sormayı öğrenince herşeyi sorar bu da buna benziyo insanlar biraz fikir üretmeye başlatınca yerli yersiz herşeye yorum yapmaya başlıyolar bizde yapıyoruzdur mutlaka tabii fakat bunun sağlıklı olup olumadığını uzun bi dönem sorgulamıyacaklar sanırım

estore
12 Mayıs 2006, 01:10
bir motokurye diğer araçlar gibi sıra beklese işini yapamaz bizler kaza yaptığımızda adam işte derler ama arabalar kaza yaptığında vah vah kader denir.

cantillman
25 Mayıs 2006, 03:35
bu önemsemediğiniz moto kuryeler varya 2 gün iş bıraksa hayat nasıl felç olur .......şirketlerin acil evrakları bizim sayemizde yerlerine ulaşıyor....bir arabanın 4/1 i kadar yakıt bir o kadar vakit ve maalesef haketmediğimiz oranda naktimiz var...ülke ekonomisine sağladığımız katkı ortada iken hala moto
kuryeleri aşşağılamak niye....hiç bir motorcu bir motokurye kadar motoru ile bütünleşemez... çoğunuz görmüşsünüzdür motorunun üstünde kestiren kuryeleri....kısacası ....SAHİPSİZ MESLEK ZEVKLİ REZALET....bizimkisi
saygılarımla......yolunuz ve farınız hep açık olsun...

Gokhan2433
29 Ağustos 2006, 12:54
aslında kuryecı arkadaslar madem benzını kendılerı verıyorlar vall ben para kazanmak ıcın atlarım bı dolmus ole gıderım

Kemal
30 Ağustos 2006, 21:08
Kurye arkadaşlara büyük saygım var. Ben sırf zevkine binerken adamlar hem zevkle hem iş için 2 teker üstündeler. Ayrıca ne zaman karşılaşsam yol filan veririm. Geçen gün biri sola çekmişti hemen yanaştım bir sorun mu var diye. Yok dedi sigara yakmak içindi dedi kolay gelsin dedim devam ettim.

Çoğumuz biliyordur yolda bir şey olsa ilk size yardım edecek olanlar kuryelerdir.
Hepsininde rüzgarı bol olsun

alp_tunay
11 Kasım 2006, 03:17
aslında kuryecı arkadaslar madem benzını kendılerı verıyorlar vall ben para kazanmak ıcın atlarım bı dolmus ole gıderım

Daha ekonomik olmaz....Ve 1 saatte gidicek eşya 3 saate zor gider....Nerde kaldı kuryelik??

DARKDIAMOND
11 Kasım 2006, 08:55
Zor zenaat.Allah kolaylık versin.Adamlar kar kış demeden yol yapıyor.Bizden çok daha fazla yıpranıyorlar.Bazen üzülüyorum ama o işide yapacak adam lazım.

rayjay
11 Kasım 2006, 19:58
yorumsuz olarak yazayim;

birbucuk ay kadar once kırmızıda taksicinin birine isiga gelmeden once yaptigi bir hareketten dolayi hafiften cikistim "neden sinyal vermiyorsun" gibisinden, adamin cevabi "siz sinyali nerden bilirsiniz bazen trafikte aralardan oyle bir geciyorsunuz ki aynayi alacaksiniz diye korkuyoruz"

not:
cevabim; her sakalliyi deden sanma :)

rEnE
05 Aralık 2006, 04:55
bu önemsemediğiniz moto kuryeler varya 2 gün iş bıraksa hayat nasıl felç olur .......şirketlerin acil evrakları bizim sayemizde yerlerine ulaşıyor....bir arabanın 4/1 i kadar yakıt bir o kadar vakit ve maalesef haketmediğimiz oranda naktimiz var...ülke ekonomisine sağladığımız katkı ortada iken hala moto
kuryeleri aşşağılamak niye....hiç bir motorcu bir motokurye kadar motoru ile bütünleşemez... çoğunuz görmüşsünüzdür motorunun üstünde kestiren kuryeleri....kısacası ....SAHİPSİZ MESLEK ZEVKLİ REZALET....bizimkisi
saygılarımla......yolunuz ve farınız hep açık olsun...

::plus1::

::pizza:: pizzalar sogumasın..

SmirnouF
12 Aralık 2006, 00:05
Turkiyede en zor mesleklerden biri.yagmur camur bayir dinlemek yok.Isiniz cok zor.Allah yardimciniz olsun...

KARAKARTALIZMA
17 Nisan 2007, 14:54
kuryeler bizim medai iftiharımızdır.canları sağolsun trafikte görünce seviniyorum,araçlara gelince az bile yapıyorlar,yollar sadece arabalarınmış gibi davranıyorlar

abal
17 Nisan 2007, 15:25
KURYELERE LAF YOK ONLAR EKMEK İÇİN UĞRAŞIYORLAR:cat: BENİM TANIDIĞIM Bİ ABİ VAR BENİM ÇALIŞTIĞIM YERE İLAÇ GÖTÜRÜR GETİRİR BİRAZ SOHBET ETTİK GERÇEKTEN ZOR MESLEK HELE BİDE ÇOLUK ÇOCUK SAHİBİ İSEN.. ALLAH YOLLARINI AÇIK ETSİN..

mard22
21 Haziran 2007, 20:46
yaa bu kuryeleri hor gören araç sürücüleri bu işi daha iyi yapabileceğini düşünüyorlarsa buyursun yapsınlar... bu kurye işini yapan insanların %90 yetişkin insanlardır ne yaptığını bilirler hepsi ekmek parası pesinden koşarlar...anlatmak istediğim aynanızın kırılacağından korkmayın siz normal yolunuzu gidin kuryeler zaten geçilemeyecek yerden geçmez...teşkr edrm....:queen::jocolor:::ranntign

keremusta
21 Haziran 2007, 21:24
Ewet illaki her işin zorluğu vardır buna kurye arkadaşlarda dahildir.Kurye deyince benim aklıma kesinlikle profesyonel olmuş motor kullanıcıları gelir.Üstüne Tr de az kişi vardır.Adamlar uzman olmuşlar AMA kesinlikle kural tanımazlar.Saygı denen şey arasan bulamazsın.
Şimdi bir kaç itiraz gelir ama;
1-Gittikleri şerit KESİNLİKLE yanlıştır kendilerini ve başkalrını tehlikeye atarlar.
2-Kaldırım ,ters yön, girilmez yollar aklınıza ne gelirse hep vardırlar.
v.s v.s gibi birçok benzer ihlaller.

E.Gülbeyaz
10 Haziran 2008, 17:24
paylasım için saol barış abi.. :)

ZEKİ BAYRAKT
13 Mayıs 2009, 12:48
motorkuryeliği çok gözel tanımlamış ve anlatmışsınız,teşekkürler beyefefendi,güzel bir yazı olmuş koluna elina sağlık demeden geçrmeyeceğim.

korkut 250
13 Mayıs 2009, 12:49
Güzel bir yazaı olmuş Tebrikler.:rendeer:

xgreecex
28 Haziran 2009, 13:23
Dostlar moto kurye arkadaşlar aylık yaklaşık ne kadar kazanmaktalar.

koralayilker
28 Haziran 2009, 18:19
dostum ben bursadan örnek vereyim eğer sağlam iş çıkarsa yada bir yere tek paket yerine 3 4 paketle çıakrsan iyi kazanırsın şans ve senin tırmalamanla alakalı bir istikamete tek paketle gidiyorsan ve gittiğin yerde 2saatte yemek yiyorsan çay sigara oyalanıyorsan 600 700 kazanırsın ama şansın ve azmin varsa 3000bile kazanabilirsin ama ortalama 1200 1300kazanıyoruz

xgreecex
28 Haziran 2009, 20:25
anladım dostum bende de 99 model titan var Babam daha 12 yaşımdayken almıştı ama pek kullanmadı daha 5400 km filan.Ehliyetimi aldıktan sonra düzenli kullanmaya başladım. hani bir baltaya sap olamazsam moto kurye işimi yapsam diye düşündüm.Ama bu meslek hakkında kazanç ve zorlukları pek bilgim yok.Motorum,ehliyetim,(8 yaşından beri kullanmışlığım) ve yol bilgilerine sahibim İstanbuldan bahsediyorum .Üniversiteden mezun olamazsam yada düzgün bi işe sahip olamazsam aklımda alternatif bi iş olarak moto kurye olmaya düşünmelimiyim zira şu anki koşullarım moto kurye yapmamı engeleyecek gibi görünmedi bana sizinde mesleğiniz hakkında tavsiyelerinizi ve uyarılarınızı dinlemek isterim.

piranha dört
24 Temmuz 2009, 00:46
mard22 demişki;
yaa bu kuryeleri hor gören araç sürücüleri bu işi daha iyi yapabileceğini düşünüyorlarsa buyursun yapsınlar... bu kurye işini yapan insanların %90 yetişkin insanlardır ne yaptığını bilirler hepsi ekmek parası pesinden koşarlar...anlatmak istediğim aynanızın kırılacağından korkmayın siz normal yolunuzu gidin kuryeler zaten geçilemeyecek yerden geçmez...teşkr edrm.... Bu işin trafik kurallarına uyularak yapılabilecegini düşünenlere benimde eklemek istediklerim var.Türkiye turizmde dünyanın en geç rezarvasyon yaptıran ülkeleri arasında ilk sıralarda(minnimum 1 sene önceden rezervasyon yaptıran ruslar bizim yarı fiyatımıza tatil yapıyorlar uçak ve yol masrafları dahil.).Tuvalete takatımız kesildigi an gideriz koşarak(Yarı yolda bırakanlarımız çoktur),suyu kuruduğumuzda içeriz,sabah evden otobüs tam geçerken çıkar koşarak şöföre durması için el ederiz,benzin fiyatlarına isyanı 1 lt benzin araba parası olunca edecegiz orası kesin,sekreter evragı masasında unutur karşı taraf kapatacakken dank eder kurye firması aranır acilin acili expresin expresi kayıt alınır kurye yetiştremezse hargün rutin ugrayan başkabir kurye firmasının pazarlamacısının teklifi kabul edilir.Sürücü araç sürerken gazete okur,makyaj yapar,hem telefonla görüşür hem şerit degiştirir,müşteri taksiye tam dibinde iken el eder,kavşaga 10 metre kala 160 ile seyrederken üçüncü sol şeritten yumuşak bir hareketle kavşaga girilir,tabela tam yol çalışmasının başladığı yerdedir aynı şekilde arızalı aracında tam poposundadır uyarı levhası,belediye otobüsünün eksozundan çıkan duman demir çelik işletmeleri bacasında yoktur(bayılan arkadaşımız oldu eksozdan).............evet kuryeler çok kötü motor kullanıyorlar dogru.Hata kuryelerin:pr::pr:Ğzgünüm bende kuryeyim ve herkesten özür diliyorum.Bundan sonra motorumu hep sagşeritte sürecegim sollamalar hariç.Otobanda 80 i geçmiyecegim şehir içi 40-50 galiba.Şeritte yalnız seyredecegim takip mesafesi ve şerit degiştirme kurallarına uyacagım.Bile bile ışık ihlalali yapmıyacak kaldırım kullanmayacağım.Bana yeşil yansada ışıklarda geçen yaya için durup geçmesini bekleyecegim(eh arkadan çarpacak olan umarım sizden biri olamaz)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:46 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:40 PM ----------

Bu arada xgreecex
kardeşimizinde merakına soru ile cevap vereyim.Kışın 8-10 saat yağmur çamur altında ıslansan titresende,yazın pişsende motora binmeye devam edecegine kanaat getirebiliyorsan doga şartlarına direçliyim diyosan bir dene demekle birlikte tavsiye etmem.Başka alternatifin varsa degerlendir.Motora nasıl olsa binersin.12 senedir bu işin içindeyim artık motora zevk için binemiyorum.Gezmek eziyet geliyor.Var gerisini sen düşün.

iptaluyelik02
24 Temmuz 2009, 09:00
.12 senedir bu işin içindeyim artık motora zevk için binemiyorum.Gezmek eziyet geliyor.Var gerisini sen düşün.

seni anlıyorum dostum,ben işim gereği otomobil kullanıyorum,1.500.000 km den sonrasını hesaplamaz oldum,artık gerçekten mecbur değilsem direksiyonda bile olmak istemiyorum

kurubuz
24 Temmuz 2009, 10:18
[QUOTE=deltasahin;Çünkü bizler motorsikletin saygınlığını artıran asıl faktörüz .[/QUOTE]

Birçok kişinin bunun tam tersini düşündüğünü biliyorum. Ben o şekilde düşünmüyorum onu da belirteyim.

BALIKCI-66
15 Ağustos 2009, 17:19
zor iş,
allah kolaylık versin yolunuz açık kasisiniz az olsun...!

emrahselim
14 Eylül 2009, 07:43
Ewet illaki her işin zorluğu vardır buna kurye arkadaşlarda dahildir.Kurye deyince benim aklıma kesinlikle profesyonel olmuş motor kullanıcıları gelir.Üstüne Tr de az kişi vardır.Adamlar uzman olmuşlar AMA kesinlikle kural tanımazlar.Saygı denen şey arasan bulamazsın.
1-Gittikleri şerit KESİNLİKLE yanlıştır kendilerini ve başkalrını tehlikeye atarlar.

slm kardeş ilk önce sen 10 yıl kuryelik yap ondan sonra cevap
1-gittiğim şeritten hep kovulan insanlar biziz sol şerit korna sellektör orta şerit korna sellektör sağ şerit korna sellektör emniyet şeridi korna sellektör cevapla bakalım şimdi evet gittimiz şerit yanlış pardon
2-kaldırım ters yön girilmez yol aklına ne gelirse 5 parmağın beşi birmi hepsimi aynı cevabını sen ver ama bizler genede saygısız olalım sen üzülme yeter

ama artık bu işi yapmıyorum neden çünkü bıktım artık sizce 10 senede kaç milyon km yol yapmışımdır evet kuryeliği bıraktım çünkü artık ist oturmuyorum taşındım samsuna hemde o beğenmediğiniz kuryecilikten kazandığım parayala kendime ev alarak artık yazacak hiç bir şey bulamıyorum lütfen bu kızmayın bu sözlerim genel anlamda değil onlar kendini çok iyi biliyor

mete_han
14 Eylül 2009, 11:01
kuryecilikten kazandığım parayala kendime ev alarak

:cat: helal olsun...

emrahselim
22 Eylül 2009, 22:26
:cat: helal olsun...

sağol metehan kardeşim teşekkürler keşke motor kullanan hekes bir ayda olsa kuryelik yapsa o zaman kuryeleri daha iyi anlayacaklar veya motor kullananlar yerine otomobil kullananlar yapsa o zaman diyecekler ne zor iş ama önce bu işi yapmalrı lazım

atakan_93
25 Kasım 2009, 20:28
çok güzel bi konu olmus teşekkürler:rendeer:

dj_embow
29 Eylül 2010, 01:04

bunları ecburiyetten yapıyoruz zevk için değil sırf evraklar zamanında yetişsin diye kuryelikte kızan müşteri kızan operasyon var geç kalındıgında artık gerisini sen düşün sitres zaman kısıtı

buggin
10 Ekim 2010, 21:17
'ekmek aslanin agzinda'

exali0101
10 Ekim 2010, 21:44
5 senedir bu işin içindeyim adanada yapıyorum bu işi özelbir firmanın kuryesiyim gerçektende dışardan gözüktüğü gibi değil kimisi ne varki geziyorsun....akşama kadar der ama bir gün o diyeni arkaya attım benle gezdi saat 2 de bıraktı gitti:P tabi kolay değil 130 evakla işe çıkacan en az 110 evrak a uğramak..gerçektende zor iş özelliklede araçların hiç bir saygısı yok biz kuryelere demicem motorsiklet kullanıcılarına:farao:

rmznkymco
23 Ekim 2010, 17:32
Allah yardımcıları olsun,peki maaşları n kadar bu moto kuryelerın o kadar dışlanıolar ama paralarını sevıolarda seslerını cıkarmıolar demekkı..

Farukxtm
28 Mayıs 2011, 12:55
biz motorculara ibnelik yapanların allah belasını versin beter etsin biz onlara ne yapıyoruzki bize saygı göstermiyorlar anlamıyorum bu milleti bu kadarmı cahil aptal olunur bunlar ayna nedir bilmez sag şeritten gidiyorum adam orta şeritten birden sağa geçti azdaha beni devirecekti zor topladım ilerde trafikte vardı bunun camıda açıktı sola geçtim dedim napıyorsun sen dedi görmedim dedim gözlük tak ibne görürsün dedim bastım gittim sonra böylelerine sinirlenmemek elde degil bide gülüyor terbiyesiz karaktersiz üste falan çıksaydı ben gösterirdim ona hem suçlu bide üste çıkmaya çalışanları gördümmü deliriyorum ben sakin olayım dedikçe karşımdaki insan olmadımı işte ozaman kavga başlamıştır :cat:

raif34
24 Haziran 2011, 23:20
91 senesinde motorsikletli kurye olarak başladım bi hevesle..
ŞU AN HALA KURYEYİM..
VAY BE NERDEYSE 20 SENE OLMUŞ:)))))

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:11 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:05 ----------

arkadaşlar eskiden motor almak bu kadar kolay diildi.. şirket motorları ragbet bi durumdaydı ve iyi paralar kazanılıyodu. taki bu pizzacılar . köfteciler piyasaya çıkana kadar. biz bu işi profesyonel olarak yaparken ve iyi paralara... bu pizzacılar abi para önemli diil motor akşam bizde kalıyomu diyene kadar.. işte bu laf bizim işimizin sonu oldu..biz para için kuryelik yaparken onlar motor için yaptılar.. sonada malum bu gün piyasa kuryelerle doldu taştı..
daha dogrusu motora binen kendini kurye olarak gördü.firmalarda fiyatı aşagıgılara çekti..durum malum vede vahim:pr:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:17 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:11 ----------

Allah yardımcıları olsun,peki maaşları n kadar bu moto kuryelerın o kadar dışlanıolar ama paralarını sevıolarda seslerını cıkarmıolar demekkı..

BUNDAN 8 SENE ÖNCE 1500 TL ALIYODUM :))) HERŞEY FİRMADAN YEMEK.MASRAF.BENZİN.MOTOR.GİYİM. AKLINA NE GELİYORSA...

BUGÜN 1000 TL HERŞEY BENDEN ( FARK İÇLER ACISI..)

ayıkla pirincin taşını bakalım:farao:

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:20 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:17 ----------

Bu işin trafik kurallarına uyularak yapılabilecegini düşünenlere benimde eklemek istediklerim var.Türkiye turizmde dünyanın en geç rezarvasyon yaptıran ülkeleri arasında ilk sıralarda(minnimum 1 sene önceden rezervasyon yaptıran ruslar bizim yarı fiyatımıza tatil yapıyorlar uçak ve yol masrafları dahil.).Tuvalete takatımız kesildigi an gideriz koşarak(Yarı yolda bırakanlarımız çoktur),suyu kuruduğumuzda içeriz,sabah evden otobüs tam geçerken çıkar koşarak şöföre durması için el ederiz,benzin fiyatlarına isyanı 1 lt benzin araba parası olunca edecegiz orası kesin,sekreter evragı masasında unutur karşı taraf kapatacakken dank eder kurye firması aranır acilin acili expresin expresi kayıt alınır kurye yetiştremezse hargün rutin ugrayan başkabir kurye firmasının pazarlamacısının teklifi kabul edilir.Sürücü araç sürerken gazete okur,makyaj yapar,hem telefonla görüşür hem şerit degiştirir,müşteri taksiye tam dibinde iken el eder,kavşaga 10 metre kala 160 ile seyrederken üçüncü sol şeritten yumuşak bir hareketle kavşaga girilir,tabela tam yol çalışmasının başladığı yerdedir aynı şekilde arızalı aracında tam poposundadır uyarı levhası,belediye otobüsünün eksozundan çıkan duman demir çelik işletmeleri bacasında yoktur(bayılan arkadaşımız oldu eksozdan).............evet kuryeler çok kötü motor kullanıyorlar dogru.Hata kuryelerin:pr::pr:Ğzgünüm bende kuryeyim ve herkesten özür diliyorum.Bundan sonra motorumu hep sagşeritte sürecegim sollamalar hariç.Otobanda 80 i geçmiyecegim şehir içi 40-50 galiba.Şeritte yalnız seyredecegim takip mesafesi ve şerit degiştirme kurallarına uyacagım.Bile bile ışık ihlalali yapmıyacak kaldırım kullanmayacağım.Bana yeşil yansada ışıklarda geçen yaya için durup geçmesini bekleyecegim(eh arkadan çarpacak olan umarım sizden biri olamaz)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:46 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:40 PM ----------

Bu arada xgreecex
kardeşimizinde merakına soru ile cevap vereyim.Kışın 8-10 saat yağmur çamur altında ıslansan titresende,yazın pişsende motora binmeye devam edecegine kanaat getirebiliyorsan doga şartlarına direçliyim diyosan bir dene demekle birlikte tavsiye etmem.Başka alternatifin varsa degerlendir.Motora nasıl olsa binersin.12 senedir bu işin içindeyim artık motora zevk için binemiyorum.Gezmek eziyet geliyor.Var gerisini sen düşün.

BRAVOOOOOO tam gedik valla.. tşk ler

dalbay444
24 Haziran 2011, 23:32
ALLAH c.c yardımcları olsun . Severim kurye arkadaşları..

jawa
24 Haziran 2011, 23:57
Bu işin trafik kurallarına uyularak yapılabilecegini düşünenlere benimde eklemek istediklerim var.Türkiye turizmde dünyanın en geç rezarvasyon yaptıran ülkeleri arasında ilk sıralarda(minnimum 1 sene önceden rezervasyon yaptıran ruslar bizim yarı fiyatımıza tatil yapıyorlar uçak ve yol masrafları dahil.).Tuvalete takatımız kesildigi an gideriz koşarak(Yarı yolda bırakanlarımız çoktur),suyu kuruduğumuzda içeriz,sabah evden otobüs tam geçerken çıkar koşarak şöföre durması için el ederiz,benzin fiyatlarına isyanı 1 lt benzin araba parası olunca edecegiz orası kesin,sekreter evragı masasında unutur karşı taraf kapatacakken dank eder kurye firması aranır acilin acili expresin expresi kayıt alınır kurye yetiştremezse hargün rutin ugrayan başkabir kurye firmasının pazarlamacısının teklifi kabul edilir.Sürücü araç sürerken gazete okur,makyaj yapar,hem telefonla görüşür hem şerit degiştirir,müşteri taksiye tam dibinde iken el eder,kavşaga 10 metre kala 160 ile seyrederken üçüncü sol şeritten yumuşak bir hareketle kavşaga girilir,tabela tam yol çalışmasının başladığı yerdedir aynı şekilde arızalı aracında tam poposundadır uyarı levhası,belediye otobüsünün eksozundan çıkan duman demir çelik işletmeleri bacasında yoktur(bayılan arkadaşımız oldu eksozdan).............evet kuryeler çok kötü motor kullanıyorlar dogru.Hata kuryelerin:pr::pr:Ğzgünüm bende kuryeyim ve herkesten özür diliyorum.Bundan sonra motorumu hep sagşeritte sürecegim sollamalar hariç.Otobanda 80 i geçmiyecegim şehir içi 40-50 galiba.Şeritte yalnız seyredecegim takip mesafesi ve şerit degiştirme kurallarına uyacagım.Bile bile ışık ihlalali yapmıyacak kaldırım kullanmayacağım.Bana yeşil yansada ışıklarda geçen yaya için durup geçmesini bekleyecegim(eh arkadan çarpacak olan umarım sizden biri olamaz)

Bu arada xgreecex

Bunu okumamıştım, çok doğru tespitler.Aynen katılıyorum.

Kuryelik bitti arkadaşlar. Başka bir seçeneği olan sakın bu işe bulaşmasın.Trafiğin amelesiyiz.Bir dolmuş şoförü, taksi şoförü kadar bile itibarımız yok.Düşünün bunların artık ne kadar itibarı varsa! Bizde o bile yok.Para da yok. Tüm gün dönüp durup zaman öldürüyoruz sadece. Akşam eve egzoz gazlarından zehirlenmiş olarak yarı baygın şekilde mal gibi geliyoruz.Beynimin yavaş çalışmaya başladığını, bazı şeyleri algılamada güçlük çektiğimi fark ediyorum.Muhtemelen kanda ve organlarda atılamayan ağır metaller birikti.Düz yolda bodoslama duvara yada yol kenarındaki bir yere çarpıp ölen kurye arkadaşların da kaza sebeplerinde bunun etkisi var diye düşünmeye başladım. Otobüs, dolmuş, taksi şoförleri de tüm gün trafikte ama camları kapatıp nispeten filtre edilmiş havayı soluma şansları var.Ayrıca artık araçlar daha konforlu.Pek çoğunun kliması var.Biz direkt önde kalkış yapan kamyonun otobüsün egzozundan çıkan simsiyah dumanı soluyoruz.Kapalı bir yere girip 5 dakika beklediğimiz zaman oda egzoz kokuyor millet şikayet etmeye başlıyor.Sürekli açıktayız.Yaz kış. Özenen varsa diye yazıyorum. Çünkü bende özendim de sonradan kurye oldum. Yanlış yapmışım. Böyle ayrıntıları ile yazan olsaydı belki hiç bulaşmazdım.

badici46
20 Mart 2012, 14:54
ALLAH insanlara akıl vermiş tutup düşünsün diye 5 parmağın 5 i 1 mi dicem o ne diceksin :))))

Skrillex
31 Ekim 2012, 21:43
Arkadaşlar bende kısa bir süreliğine kuryelik yapıyorum bir lokantada 1500 lira maaşım sigortam sınırsız yemek ve içecek ayrıyetten bence en önemlisi samimi bi ortam var işim zor değil açıkçası sabah 11 akşam 9 30 çalışıyorum hep belirli fabrikalara yemek götürülüyor haftada 1 gün izin yani aslında şartlarım iyi yoğunda değil yeri geliyo diğer kurye arkadaşla 1 saat oturup sigaramızı içebiliyoruz. Ama canımın tehlikede olduğunu ve araç şöförlerinin saygısızlıklarını geçersen en çok ne koyuyo biliyomusunuz. Ben çılgınlar gibi motor hastasıydım hani önümden racing motor geçince ağlayan insandım geçen sene cbr 600rr aldım babamlarında desteğiyle zor bela yemin ediyorum bayramda tatillerimde falan 1 gr motor kullanmak gelmiyo içimden yani evet belki para kazandım ama en büyük tutkumu kaybettim ben bu işte çalışırken neyse fazla meşgul etmiyim sizi ben :) Herkeze iyi kazançlar

Kaplanboğa
01 Kasım 2012, 00:46
sevdiğin şarkıyı cep telefonu melodisi yapmıcan aga ben bunu bilirim bunu söylerim. Kuryeci arkadaşlara saygılar, dikkat edin.

vakvak
13 Kasım 2012, 22:20
kurye değilim ama hergün 120 km yol yapıyorum.Motosikletleri seviyorum senelerdir böyle sevgim azalmadı.Aslında yanlış söyledim ben iki tekerlekli araçları seviyorum çünkü akşamlarıda bisiklete biniyorum 50 km.İnsanın içinde aşk varsa o azalmaz artar.ama kar yagdımı eziyet :)

tırıvırı25
03 Şubat 2015, 16:29
işlerini düzgün yapanlarda var ama insanların hayatttalrını tehlikeye atanlar da. herkes bir değil nihayetinde. işini dzügün yapana her yerde saygı büyük.

fatihkesan
30 Temmuz 2015, 00:42
arkadaşlar bu işi yapanlar aile geçindirecek bir maaş kazanamazlar mı? ben esasında öğretmenim ancak iş bulamıyorum. moto kuryelik yapayım dedim ama dominos falan 1200 tl civarı para kazanırsın diyor. moto kuryelik işini yapıp 1800 tl ve üzeri para kazanılamaz mı? nerelere başvurmalı ne yapmalı? 5 yılın üstünde 4 mevsim motosiklet tecrübem var. ancak tecrübem genel olarak öğretmenlik üzerine. bu sektöre girmeyi kafaya koydum zira öğretmenlik ümidim kalmadı.

ne yapabilirim?

uğurcan26
01 Ağustos 2015, 03:32
Kendi motorunla yaparsan o paranında fazlasını alırsın bizim eskişehirde kendi motorunla yaparsan 1250 sana 600 motoruna yahı benzin onlara ait topllam 1850 tl yapar bide bahşiş bide attıhın paket sayısına göre komisyom toplam 2000 vinş gecio

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:24 ----------

Ben 3 sene kuryelik yaptım vede taksicilerin cok yardımı oşuyo pakedi bulamadıhında felan sen düzgün kimseye bulaşmadan gidersen pakede sana kimse salca olmaz vede oturdun yerden para kazanıyosun daha ne isteyesinki bi yerden sonra zaten herkezi tanıyon bahşişin baya sahlam oluyo günlük 100 lira bahşişle cıktıhım oldu yapacak kişilerin kafası rahat olsun

Gassal
08 Şubat 2017, 17:14
Arkadaslar konuyu hortlatıcam ama bilgisi olan arkadaşların yardımı gerekiyor.Part time moto kuryelik yapacağım. Evimin yakınlarında pizza pizza ,Domino's ve pizza lazza var.Biraz daha uzak mesafede mc Donald's var.bu firmalardan şartları ve çalışma koşulları hangisinin daha iyidir?Çok sağolun şimdiden.

motokurye
14 Mayıs 2019, 09:16
kurye nedir ile ilgili iyi bir makale

https://motokurye.com.tr/tr/fark-nedir-kurye-mi-paketci-mi/