PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motoru yeni aldim ruhsati cikartmak icin surem ?

seazer
25 Nisan 2014, 09:51
Arkadaslar motorumu yeni aldim, ruhsat ve sigorta icin ayin 15 ini beklemem lazim param kalmadi. Sigortasiz ve ruhsatsiz yaklasik 1 ay kadar sure taniniyor diye duydum yeni motorlarda dogrumudur ? Sigorta icinde gecerli mi bu kural veya boyle bi kural var mi. Bu sekilde kaza falan olsa yapsam ne olur?? Bilen arkadaslar yardimci olursa sevinirimm.

Garip
25 Nisan 2014, 09:56
öyle bir kural varmı bilmiyorum, hem öyle birşey olsa bile sigortasızsın. sigortasız gezmek olmaz.

önce sigortanı yaptır, ne olur ne olmaz. ufak çaplı kaza bile yapsan başın derde girer. plaka takınca insan daha başka zevk alarak geziyor, içi rahatlıyor insanın

motora binmemende yarar var

ilkervirlan
25 Nisan 2014, 09:59
Hayırlı olsun, motorunu güle güle kullan kardeş. Bahsettiğin 1 aylık süre sadece ruhsat ve plaka için geçerlidir. Zorunlu Trafik Sigortası olmadan trafiğe çıkamazsın.

yavuzk2004
25 Nisan 2014, 10:01
Öncelikle hayırlı olsun. Ruhsatsız trafiğe sadece aldığın ilk gün çıkabiliyorsun. Eğer polis çevirirse bayinin ruhsat için hazırlayıp verdiği belgeleri ve faturaları gösteriyorsun. Fakat ondan sonraki günler ruhsatsız trafiğe çıkmak yasak. Ben de aynı şekilde motoru aldığımda plakası çıkmamıştı. 1 hafta sonra polis çevirdi belgeleri gösterdim fakat belgelerin sadece ilk gün için geçerli olduğunu söyledi ve motorumu bağladı ( Hem de ruhsat için trafikten bir gün sonra randevu almama ve bunu belgesiyle göstermeme rağmen) Dolayısıyla bence ruhsatsız trafiğe çıkma sorun olabilir. Bu biraz da o bölgedeki polisin insafına da kalmış gibi.

seazer
25 Nisan 2014, 10:41
Anladim arkadaslar ruhsatsiz ve plakasiz yine bir ihtimalde sigorta hemen lazim yani. Pazartesi gunu yaptirayim bari sigortasini . Tesekkurler yardiminiz icin

rogget
25 Nisan 2014, 14:53
Arkadaslar motorumu yeni aldim, ruhsat ve sigorta icin ayin 15 ini beklemem lazim param kalmadi. Sigortasiz ve ruhsatsiz yaklasik 1 ay kadar sure taniniyor diye duydum yeni motorlarda dogrumudur ? Sigorta icinde gecerli mi bu kural veya boyle bi kural var mi. Bu sekilde kaza falan olsa yapsam ne olur?? Bilen arkadaslar yardimci olursa sevinirimm.

doğru 1 ay.ama sigortasızlıktan ceza yemezsin sadece kazaya karışma bence :D sigortan yokki hangi sigortacıya gidiceksin.anca katakulli yapıp hemen kaza anında sigorta yapıp tutanak saatini kaza yaptıktan sonraki bir saate alman gerekir gerek yok kaza yaparım dersen hiç çıkma trafiğe sigorta yapılana kadar.

hazarozan
25 Nisan 2014, 15:06
Ruhsat olmadan, sigorta yaptıramıyorsun diye biliyorum. Yamuluyorda olabilirim.

zaferkarizma
25 Nisan 2014, 15:11
aynen yamulmuşsun ilk önce sigorta yaptırıyosun :)

rogget
25 Nisan 2014, 15:36
Ruhsat olmadan, sigorta yaptıramıyorsun diye biliyorum. Yamuluyorda olabilirim.

hocam tam tersi sigorta olmadan ruhsatı alamıyorsun.yoksa zaten noter satışı ile sigorta yapıyorsun.

fabialife
25 Nisan 2014, 16:10
plakasız, ruhsatsız, sigortasız trafiğe çıkamazsın, yakalanırsan ceza yersin motor bağlanır.
1 aylık süre sadece mtv vergisi içindir.

kyagmur
25 Nisan 2014, 16:31
şimdi arkadaşlar bende 150mg king aldım bayide bekliyor motor işte plaka felan çıkıcak ondan sonra teslimat, konu dışı olacak ama ben bu motoru zeytinburnundan büyükçekmeceye rodaj kuralları gereği 50 km felan hızlarda nasıl getiricem :D kara kara düşünüyom ezerler adamı E5 de o hızlarda bi akıl verseniz

schumacher__
25 Nisan 2014, 17:06
şimdi arkadaşlar bende 150mg king aldım bayide bekliyor motor işte plaka felan çıkıcak ondan sonra teslimat, konu dışı olacak ama ben bu motoru zeytinburnundan büyükçekmeceye rodaj kuralları gereği 50 km felan hızlarda nasıl getiricem :D kara kara düşünüyom ezerler adamı E5 de o hızlarda bi akıl verseniz

işte sana o konuda tecrübe dostum, ona göre tedbirli git:
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/46992-ilk-uzun-yol-maceram-hem-de-istanbul-trafigine-e-yazdik-okuyun-bari.html

kyagmur
25 Nisan 2014, 19:01
:) Teşekkürler

seazer
26 Nisan 2014, 00:05
Arkadaslar bugun detayli ogrendim. Ruhsat plaka sigorta icin 1 ay sure tanimiyorlarmis biz yanlis anlamisiz sanirim :) motoru aldim yerle konustum, adam diyor ki motoru alir almaz yani motor satis evraklarini aldigin gunden hemen sonra plaka ruhsati falan cikartman lazimmis eger cikartmazsaniz 1 ay sonra daha cok para aliyorlarmis bu islemlere. Bu1 aylik sure muhabbetini herkesin yanlis anladigini soyledi adam. Yani bize taninan 1 aylik sure sadece plakayi falan normal fiyata cikartmamiz icinmis, 1 aydan sonra fazla islem parasi oduyoruz ceza gibi bir sey sanirim :) aklinda bulunsun herkesin motorunuzu aldiktan sonra 1 ay icinde cikartin, cikartmazsaniz trafigede cikmayib aman diyim :)