PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geri Zekalılık kamyoncular için meslek hastalığı mı?

azizsele
25 Nisan 2014, 01:58
Merak ediyorum acaba kamyoncuları geri zekalılardan mı seçiyorlar yoksa kamyon sürücüleri bir süre sonra mesleki bir hastalık olarak geri zekalılığa mı yakalanıyorlar...?
Bu gün her zamanki gibi Esenyurt-Pendik seferini yaptım... zaman zaman çiseleyen yağmur nedeniyle dikkatli/temkinli bir sürüş sonunda Pendik'e kazasız belasız geldim şükrederek... Pendik oto sanayi sitesinin önünde kırmızı ışıkta durdum... en öndeyim yeşil yanması ile çıktım normalde hızlı kalkıyorum arkadakilerle arayı açmak için ama bu sefer uslu bir kalkış oldu... kalkmamla kıçımdan darbeyi yemem bir oldu daha yeni kalktığım için hızım düşüktü ve azıcık bir yalpalama ile yoldan çıkıp tekrar rotama girdim sağa çektim ve durdum baktım kocaman bir tır..:) bastım küfrü... ilerledim 150-200 metre ble gitmeden durmuş tır şoförü ağabey.... camdan çıkarmış kelleyi " ağabey bir şey var mı? " diyor...dedim "bende bir şey yok da sende göz var mı?" adam "ağabey kusura bakma sıkıştırdılar kaçayım derken vurdum" diyor... yolu bir kolaçan ettim ... ulan koca tır...seni kim sıkıştıracak... tren yok tank yok :)

Ceocem
25 Nisan 2014, 02:04
Sag seritte ilerlerken sikistiranlara ne demeli

hayat2teker
25 Nisan 2014, 02:07
"bende bir şey yok da sende göz var mı?" :cherry:

Onu da ticari sıkıştırmıştır belki :santa:

Geçmiş olsun

COQ
25 Nisan 2014, 02:09
Benim amcaoglu Tir soförü.
Ayni senin bahsettigin gibi dangalak kullaniyor gözümle gördüm.
Dur bi arayayim omuymus!

azizsele
25 Nisan 2014, 02:09
Sag seritte ilerlerken sikistiranlara ne demeli

adam bildiğin hayvan yahu :) ben düşünüyorum hala acaba daha saçma bir yalan bulabilir miydi diye?

flame
25 Nisan 2014, 02:10
Çok ayıp bu başlık...Saygı göstermezseniz saygı bulamazsınız...Genelleme ile hakaret hiç hoş değil...

azizsele
25 Nisan 2014, 02:11
Benim amcaoglu Tir soförü.
Ayni senin bahsettigin gibi dangalak kullaniyor gözümle gördüm.
Dur bi arayayim omuymus!

81 DZ ile başlıyor plakası :)

rumelian
25 Nisan 2014, 02:18
Guzel kardesim,
guzergahinin yarisini yapan bir sahis olarak, ben hep pendik koprusune motosikletliler icin, "dikkat bu noktadan sonra kaza tehlikesi vardir" diye yazi asilmasi taraftariyim.
Pendik koprusunden sonra, suruculerin iq'su terbiyesi ahlaki falan sifirlaniyor. Okumusi cahili, kamyoncusu genel muduru fark etmez! Guzelyali ve tuzladan sonra iyice b.ka sariyor. Sanki insan degil maymun suruyor otomobilleri... Kimse istisna falan demesin istisna gormedim! Kaynarca e5 minibus duraklari bolgesi (tuzla yonu) ise ayri bir lezzettir. Sehirler arasi otobusler, o otobuslere yolcu getiren servisler, otobuse yolcu getiren ozel araclar. Minibus/ otobusten canhiras atlayip valiziyle yazihaneye kosanlar. Personel servisleri ve orada minibusu dakikalarca yatirmis ama hala paraya doymamis gebze minibusleri.... Bolge konusunda deneyimli degilseniz, bu saydiklarimdan birine garanti carparsiniz sabah saatinde...

Gecmis olsun.

COQ
25 Nisan 2014, 02:19

Neyse amcaoglu yirtti.:)

azizsele
25 Nisan 2014, 02:23
Guzel kardesim,
guzergahinin yarisini yapan bir sahis olarak, ben hep pendik koprusune motosikletliler icin, "dikkat bu noktadan sonra kaza tehlikesi vardir" diye yazi asilmasi taraftariyim.
Pendik koprusunden sonra, suruculerin iq'su terbiyesi ahlaki falan sifirlaniyor. Okumusi cahili, kamyoncusu genel muduru fark etmez! Guzelyali ve tuzladan sonra iyice b.ka sariyor. Sanki insan degil maymun suruyor otomobilleri... Kimse istisna falan demesin istisna gormedim! Kaynarca e5 minibus duraklari bolgesi (tuzla yonu) ise ayri bir lezzettir. Sehirler arasi otobusler, o otobuslere yolcu getiren servisler, otobuse yolcu getiren ozel araclar. Minibus/ otobusten canhiras atlayip valiziyle yazihaneye kosanlar. Personel servisleri ve orada minibusu dakikalarca yatirmis ama hala paraya doymamis gebze minibusleri.... Bolge konusunda deneyimli degilseniz, bu saydiklarimdan birine garanti carparsiniz sabah saatinde...

Gecmis olsun.
o güzergahta bir de ters yönde acı badem civarında terör var belediye ve halk otobüsleri 45 derece açıyla orta şeride kadar geliyor.. :)

hayat2teker
25 Nisan 2014, 02:25

Çekicinin plakası mı dorseninki mi ? :)

azizsele
25 Nisan 2014, 02:30
Çok ayıp bu başlık...Saygı göstermezseniz saygı bulamazsınız...Genelleme ile hakaret hiç hoş değil...
genellemiyorum ama çoğunluk bu şekilde

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:26 ----------

Çekicinin plakası mı dorseninki mi ? :)Tır dedim ama klasik çekici/dorse değil kırk ayak dedikleri tipten... hani şu arkada 3 dingil olanlardan :)

Permatiq59
25 Nisan 2014, 02:52
bu forumda çoğunlukta bile olsak genede öyle bir tabirle konu açmamalısın. daha geçen hafta hıncal beyin yazdığı yazıya tepkileri bir düşün. apaçinin birini görüp bütün motosiklet sürücüleri mi gerizekalı yoksa sonradan mı oluyor diye başlık acsalar bizde tepki gösteririz.

azizsele
25 Nisan 2014, 02:55
bu forumda çoğunlukta bile olsak genede öyle bir tabirle konu açmamalısın. daha geçen hafta hıncal beyin yazdığı yazıya tepkileri bir düşün. apaçinin birini görüp bütün motosiklet sürücüleri mi gerizekalı yoksa sonradan mı oluyor diye başlık acsalar bizde tepki gösteririz.
gördüm Hıncal'ın yazısını ve güzel de bir yazı yazdım ama 1-2 yerde kendisine "muhabbet tellalı" dediğim için site yönetimi haklı olarak kaldırdı yorumumu bana da uyarı mesajı geldi...

Permatiq59
25 Nisan 2014, 02:59
kendimize yapılmasını istemediğimiz bir şey başkalarınada yapmasak dünya cok daha güzel olacak değilmi..

bY_aLp
25 Nisan 2014, 03:07
genellemiyorum ama çoğunluk bu şekilde

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:26 ----------

Tır dedim ama klasik çekici/dorse değil kırk ayak dedikleri tipten... hani şu arkada 3 dingil olanlardan :)

3 dingil değil 4 dingil diğeri şöför koltuğunda...

doraemon
25 Nisan 2014, 03:10
Benim cok yol tecrubem yok ama bu zamana kadar e5, otoyola ciktigimda kamyon soforleriyle ilgili sikinti yasamadim. Daha cok en sol, en sag, en sol serit yapa yapa giden yamyam otomobil/hafif ticari arac/minibus suruculeri sikinti yasatti. Hatta dun 2. kopruden umraniye tarafi, sonrasinda polonezkoye artcili olarak cogunlukla en sag seritten, 60-80km arasi, seyrederken kamyon soforleri taciz etmeden hatta orta serite gectiler. Hatta bir tanesi bir yol baglantisinda yola ciktigimi gorup, hizlanirken problem olmasin diye en sag seritten orta seride gecti.

Bunun disinda sehir icinde sinyal vermeden donus yapan, insaata malzeme tasiyan kamyonlarla da karsilastim.

Ayrica arkanda tir varsa, ona gore kalkman gerekmez miydi. Ben en on seride geldigimde, arabanin modeline de dikkat ediyorum, hizli kalkis yapabilecegi ihtimaline gore kalkiyorum. Ayrica tir soforu oturus pozisyonu nedeniyle sana ne kadar yaklastigini, gormuyordur. Bunu soylemek yerine baska palavra uydurmus. Hatanin yuzde yuz tir soforunde olmadigini dusunuyorum.

bY_aLp
25 Nisan 2014, 03:13
aslında tır ve kamyon şöförleri motosikletlere karşı taksilere oranla biraz daha anlayışlılar

crxforever
25 Nisan 2014, 04:57
Guzel kardesim,

Gecmis olsun.

yolun o bölümü ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.otomobilinden minibüsüne panelvanına tuhaf bir trafiği var. çok farklı kafalar. yol bağlantıları da bir garip tasarlanınca cehenneme dönmüş.

aziz sele ; geçmiş olsun. ne yazık ki kamyonlar şehiriçinde olmaları gerekenden çok daha fazla dolanıyorlar ve bir yerden sonra da hatalı hareketler yapabiliyorlar hatta bu olaydaki gibi iyice saçmalayabiliyorlar.

Sosyete59
25 Nisan 2014, 11:35
benim abim tır şöförü bende çok tır kullandım tırın 3 metre kadar önünde olman gerek seni görebilmesi için görmemişte olabilir
yeşil yandığında tır senden hızlı kalkıp sana çarpabiliyosa yuh o kadar hantal bir araç.
bu arada yolda kayıp düşsen ambulanstan önce yanına tır şöförü gelir bunu unutma

by_001
25 Nisan 2014, 13:05
kırmızıda geç kalkmışın..:mrgreen: tır arkana dayanmış sen halen oralardamısın__?? :queen:

tır kalkana kadar senin çoktaaaan gitmiş olman lazımdı..

ben tırcıda bi hata göremedim..senin kendi uyuzlugun.. :jocolor: :rendeer:

dionysos06
25 Nisan 2014, 13:18
Kamyon, tır, otobüs, taksi farketmiyor... Genel olarak çok dikkatsiz şoförlerimiz var. Ve sayıları azımsanmıyacak kadar çok. Bence hepimiz biran önce bir kamera temin etmeliyiz. Bu şekilde yakaldığımız görüntüleri vs direk emniyete bildirmeliyiz. Başka türlüsü de zaten elimizden gelmiyor malesef.

azizsele
25 Nisan 2014, 13:50
benim abim tır şöförü bende çok tır kullandım tırın 3 metre kadar önünde olman gerek seni görebilmesi için görmemişte olabilir
yeşil yandığında tır senden hızlı kalkıp sana çarpabiliyosa yuh o kadar hantal bir araç.
bu arada yolda kayıp düşsen ambulanstan önce yanına tır şöförü gelir bunu unutma

kırmızı ışıkta en öndeydim daha gidecek yerim de yoktu beni görecek kadar yanaşması gerekirdi... kalkarken bilen bilir sanayiden çıkanlar falan kırmızı falan dinlemiyor bazen o yüzden orada temkinli çıkmak gerekiyor... ben onu bekler ve ağır bir şekilde kalkarken arkadan geldi vurdu:)

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:47 ----------

kırmızıda geç kalkmışın..:mrgreen: tır arkana dayanmış sen halen oralardamısın__?? :queen:

tır kalkana kadar senin çoktaaaan gitmiş olman lazımdı..

ben tırcıda bi hata göremedim..senin kendi uyuzlugun.. :jocolor: :rendeer:
uyuz sensin:) yahu normalde hızlı kalkarım ama ışıklar tam pendik oto sanayi önünde orda bazen daha öküzler olabiliyor mesela kırmızının ilk saniyelerinde hiç takmadan yola dalabiliyorlar 1-2 saniyelik bir mesele... o yüzden temkinli çıkayım dedim bu sefer arkadaki camışı hesap edemedim

Ose
25 Nisan 2014, 15:33
BU'da bişemi :) başımdan geçen kamyon ve tır hikayeleri özeti :)
1.Sağ şeritte giderken üstüme kırması (lastiklerle aramda mesafe yok)
2.Sol şeritte giden tırın aniden sinyal vermeden sağa dönmesi (sağa şeride geçmesi değil) (Ölecegimi hissetmiştim lakin dorse boşlugundan kurtuldum)
3.yolda 80-90la giderken arkandan cayır cayır basıp seni kovalayan kamyonlara ne demeli ? Onlar tambi ***
4.sol şeritte giderken birden sağda ki tırın sola geçip başka bi tır kamyonla yarışması....

Ama arada iyi olanlarda çıkıyor bi sefer mercedes tır kullanan dayıya ıkışta en öndeydi yavaş kalk dayı arayı açim tırlar beni savuruyor dedim tmm yegenim dedi adam tintin kalktı uzadım gittim ben :)

agrasiwe
25 Nisan 2014, 15:59
dün 2. köprü yolundan gopa gittim, ataşehirden gopa kadar ne kadar 3. şeridi kullanan kamyon varsa anasına avradına bastım kornayı bastım küfürü, bu kadar densizlik, öküzlük, hayvanlık olamaz, adam 3. şeritten benimle 110 la gidiyor.. burdan yine söylüyorum babam olsa küfürmü eder kornamı derinlerine kadar basarım..

ectuna
25 Nisan 2014, 16:11
Aman diyene kılıç kalkmazmış.
Adam demiş...

kemboo
25 Nisan 2014, 16:41
seni görmemiş olması çok muhtemel tırların belli görüş açıları var mümkün mertebe o seviyelerde durun.

Osırıs
25 Nisan 2014, 16:48
Orası da az yokuş olduğu için (itfaiyenin önü) tır senden erken davranmış demekki :)

arslan26
25 Nisan 2014, 16:52
Şahsen uzun yolda tırlardan gördüğüm saygıyı taksiden minibüsten otobüsten kısaca hiç birinden görmedim

18891938
25 Nisan 2014, 17:05
lojistik işiyle uğraşan biri olarak şunu söyleyebilirim; hafriyat kamyonları en tehlikelileri. Sefer başı çalıştıkları için sürekli tam gaz gitmeleri, yarışmaları, yola toz-çamur-kum dökmeleri vs..

a.payza
25 Nisan 2014, 17:42
Merak ediyorum acaba kamyoncuları geri zekalılardan mı seçiyorlar yoksa kamyon sürücüleri bir süre sonra mesleki bir hastalık olarak geri zekalılığa mı yakalanıyorlar...?
Bu gün her zamanki gibi Esenyurt-Pendik seferini yaptım... zaman zaman çiseleyen yağmur nedeniyle dikkatli/temkinli bir sürüş sonunda Pendik'e kazasız belasız geldim şükrederek... Pendik oto sanayi sitesinin önünde kırmızı ışıkta durdum... en öndeyim yeşil yanması ile çıktım normalde hızlı kalkıyorum arkadakilerle arayı açmak için ama bu sefer uslu bir kalkış oldu... kalkmamla kıçımdan darbeyi yemem bir oldu daha yeni kalktığım için hızım düşüktü ve azıcık bir yalpalama ile yoldan çıkıp tekrar rotama girdim sağa çektim ve durdum baktım kocaman bir tır..:) bastım küfrü... ilerledim 150-200 metre ble gitmeden durmuş tır şoförü ağabey.... camdan çıkarmış kelleyi " ağabey bir şey var mı? " diyor...dedim "bende bir şey yok da sende göz var mı?" adam "ağabey kusura bakma sıkıştırdılar kaçayım derken vurdum" diyor... yolu bir kolaçan ettim ... ulan koca tır...seni kim sıkıştıracak... tren yok tank yok :)

Kardeşim öncelikle geçmiş olsun
Bende bu konuda çok sıkıntı yaşadım örnek verecek olursam;
ilk aklıma gelenlerden biri İstanbul'dan Edirne'ye eşimle beraber giderken
2 şeritli otoyolda önümdeki tırı sollamak için sol şeride geçtiğimde
yavaş giden adam resmen benimle yarışa başladı bu defa yan yana gitmeye başladık
hafif te yokuş vardı 150cc motosiklet 100-110 arası max. yapıyor yokuşta (Düzde 120-130)
Bu yanımdaki öküz gazlayınca haliyle sol şeritte arkama takılan 2 araç ve önde benim motosiklet mini bir trencilik oyununa başladık
her nekadar kornayla defalarca tır şöförünü yavaşlaması için ikaz etsemde adam 130'un altına inmedi dolayısıyla sadece onu solladıktan sonra sağ şeride tekrar geçecektim ama sola girdiğime de gireceğime de pişman oldum ve bir süre böyle arkamda iki otomobil ile sol şeritte mahsur kaldık...:pr:

Hafriyat kamyonları konusunda haklısınız bu adamlar şehir içinde de dışında da trafik kurallarına riayet etmiyorlar yalnız motosiklet sürücülerini değil bütün trafiği tehlikeye atıyorlar:farao:

flagellum
25 Nisan 2014, 18:00
bununla geçmiş olsun...

solmyr
25 Nisan 2014, 18:08
benim eniştemde almanya-münihte kamyon şoförü. evelsi sene izine geldiğinde, yol kenarındaki bir kümese girdi :)

http://www.hizliresimyukle.com/images/2014/04/25/TOYATORAV4.jpg

TheAwesome
25 Nisan 2014, 18:09
Çok geçmiş olsun dikkat etmek lazım trafik magandalarına

Blackeagletr
25 Nisan 2014, 18:16
"ağabey kusura bakma sıkıştırdılar kaçayım derken vurdum" diyor... yolu bir kolaçan ettim ... ulan koca tır...seni kim sıkıştıracak... tren yok tank yok
Bu kısma iyi güldüm :)
Adam en azından çıkıp halini sormuş, çoğunluk sövüyor yada gider yapıyor.
Geçmiş olsun.

doraemon
25 Nisan 2014, 19:05
lojistik işiyle uğraşan biri olarak şunu söyleyebilirim; hafriyat kamyonları en tehlikelileri. Sefer başı çalıştıkları için sürekli tam gaz gitmeleri, yarışmaları, yola toz-çamur-kum dökmeleri vs..

Evet olayın özeti bu, sefer başına para alanlar paket servisçi gibi tek fark kullandığı araç ölüm saçıyor. Bütün araçların trafikte yarışmağı, sürekli şerit değişmediği gibi, farklı tipte sürücüler var.

Thracian
25 Nisan 2014, 19:06
Düşünüyorum düşünüyorum koca tırı ne tarz bir araç sıkıştırabilir diye.Herhalde tırı şu resimdeki araç sıkıştırdı yanınızdan geçti gitti siz fark etmediniz.Koca tır şöförü yalan mı atacak. :)
http://gcube.milliyet.com.tr/Detail/2010/01/25/dunyanin-en-buyuk-araclari-en-buyuk-araclar-1150469.jpg

azizsele
26 Nisan 2014, 22:18
BU'da bişemi :) başımdan geçen kamyon ve tır hikayeleri özeti :)
1.Sağ şeritte giderken üstüme kırması (lastiklerle aramda mesafe yok)
2.Sol şeritte giden tırın aniden sinyal vermeden sağa dönmesi (sağa şeride geçmesi değil) (Ölecegimi hissetmiştim lakin dorse boşlugundan kurtuldum)
3.yolda 80-90la giderken arkandan cayır cayır basıp seni kovalayan kamyonlara ne demeli ? Onlar tambi ***
4.sol şeritte giderken birden sağda ki tırın sola geçip başka bi tır kamyonla yarışması....

Ama arada iyi olanlarda çıkıyor bi sefer mercedes tır kullanan dayıya ıkışta en öndeydi yavaş kalk dayı arayı açim tırlar beni savuruyor dedim tmm yegenim dedi adam tintin kalktı uzadım gittim ben :)

Ben tam bunu yazacaktım da ( ulan sende ota moka serzenişte bulunuyorsun) demesinler diye yazmadım TVS normalde maks 120 yapıyor ortalama 90 civarı sağ şeritte 90 ile giderken hayvanın biri geliyor arkandan yanaşıyor saatte 90 ile aradaki mesafe 5 metre!!! 40-50 tonluk kamyon bu!!! ne yapacağını şaşırıyorsun... 4. şık dün geldi başıma temde... mecburen tapa gaz sol şeride geçtim makine dana gibi böğürdü:)

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:59 ----------

Düşünüyorum düşünüyorum koca tırı ne tarz bir araç sıkıştırabilir diye.Herhalde tırı şu resimdeki araç sıkıştırdı yanınızdan geçti gitti siz fark etmediniz.Koca tır şöförü yalan mı atacak. :)
http://gcube.milliyet.com.tr/Detail/2010/01/25/dunyanin-en-buyuk-araclari-en-buyuk-araclar-1150469.jpg
kafam biraz meşguldü:) kesin geçti ve ben farketmedim.... belki de hızlı tren sıkıştırmıştır o da yakın geçiyor bize:)

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:03 ----------

"ağabey kusura bakma sıkıştırdılar kaçayım derken vurdum" diyor... yolu bir kolaçan ettim ... ulan koca tır...seni kim sıkıştıracak... tren yok tank yok
Bu kısma iyi güldüm :)
Adam en azından çıkıp halini sormuş, çoğunluk sövüyor yada gider yapıyor.
Geçmiş olsun.
sağ ol ben de zaten o yüzden bir şey diyemedim... kötü niyetli değil ama mal işte:)

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:08 ----------

seni görmemiş olması çok muhtemel tırların belli görüş açıları var mümkün mertebe o seviyelerde durun.

iyi de ben en öndeydim... adam geriden gelip benim arkama yanaştı.... yapması gereken beni görecek kadar yanaşmaktı...

Benli
26 Nisan 2014, 22:29
Öncelikle geçmiş olsun . Keşke , genel ifadeler kullanmasaydınız !. diğer mesajlarınızda "hayvan , "camız gibi ifadeler kullanıyorsunuz , düşünün ki o kamyoncu , size bu kelimeleri kulladı ! , fakat kullanmamış değil mi ! "kötü yani !!!

ulan koca tır...seni kim sıkıştıracak... tren yok tank yok

Bu bölüm ! gerçekten iyiymiş ! .

yunusus
26 Nisan 2014, 23:11
Forumlarda tır ve kamyonlardan özellikle uzak durun mümkün oldugunca uzaktan ve hizlica sollayin gibi tabirler sık sık kullanilmakta ve bana gore bu soylem insanlarda cidden istemsiz bir ön yargı oluşturuyor bu araçların sürücülerine karşı.. normal durup düşündüğümüzde herhangi bir aracın yapabileceği bir hatayı kamyon soforleri yaptigi zaman nedense direk bu şekil yakışmayan yakistirmalar yapilmakta..
Halbuki forumlarda ve egitimlerde bu araclardan uzak durun derken anlatilmak istenen sey kesinlikle bu degildir.
Uzun yol tecrubelerime dayanarak degil kamyonculara ait bir dengesizlik aksine cok defa insanliklarini hatta kaza engelemek için karsidan gelen aracın yolunu kapattigina sahit olmuslugum vardir.
Karsidaki de insandir ve turlu turlusu vardir bu yuzden hali hazirda zaten herseye bir on yargiyla yaklasma cabasi icine girmis insanlara yeni ön yargilar eklemektense insani anlatimlarla bunun önüne gecmeye calismak en guzeli diye dusunmekteyim.
Geçmiş olsun

azizsele
27 Nisan 2014, 02:18
Öncelikle geçmiş olsun . Keşke , genel ifadeler kullanmasaydınız !. diğer mesajlarınızda "hayvan , "camız gibi ifadeler kullanıyorsunuz , düşünün ki o kamyoncu , size bu kelimeleri kulladı ! , fakat kullanmamış değil mi ! "kötü yani !!!

Bu bölüm ! gerçekten iyiymiş ! .
bazen aşırı sinirli bir anıma denk gelip koy veriyorum böyle... sonradan silmek de istemiyorum doğrusu yanlışı ile kalsın diyorum