PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tecrübeli abilerimi bekliyorum

apple08
23 Nisan 2014, 22:03
Öncelikle iyi akşamlar ben 3-4 senedir scooter kullanıyorum ara ara arkadaşların,fakat gerek işe giderken gerek balığa giderken gezerken artık sıkıldım herkesin altında bi ara ve motor , okumuyorum çalışıyorum elektrikçiyim 1200 tl yaklasık gelirim var , cumartesi 17 yasına giricem hemen ehliyete yazılmak istiyorum

Ehliyete yazılırken neler istenir ?
Hergün iş dolayısıyla sürücü kursuna gidemem kitap alıp evde çalışsam olurmu ?
Scoter kullanmayı biliyorum vitesliyi teorik olarak biliyorum fakat sürücü kursu vitesli motosikleti öğreticekmi ?

Vitesli motoru teorik olarak tamamını biliyorum zorluk cekiceğimi zannetmiyorum , kusura bakmayın zamanınızdan calıyorum fakat bende artık bi motor alıp kendimi bi varlığa bi kul yapısına adamak istiyorum cunkı insanlar o kadar çıkarcıki bi motora vereceğim sevgi beni çıkarcı insanların kahpeliklerinden daha mutlu eder :)

Motor almaya geldiğimde aklımda mondial modelleri var bizim semtte 2 tane evime yakın mondial servisi var arkadaslar 3 tane oldugunu söyledi yani yakınlarımda var aklımda olan modeller cg modelleri , 125 classic , 125 mg sport , uag vb fakat bu motorların çin malı olduğunu kısa mesafelerde kullanıldığını 2 senede dağıldığını ve parçalarının plastik oldugunu söylüyolar fakat ben rahat gittiğimde gaz kesmeden 100 kilometrelık bıyere giderim yani bu yönden nasıl olur bu mg modelleri bütçem 2000 liraya kadar var malum ehliyet falan alıcam bütcem bu bende isterim 150'lik cbf'e binmek fakat benim param mondial'e yetiyor kader :) Mondial'e nasıl parçalar ekletip modifiye benzeri yapıp güçlendirip bi honda gibi olmasada yakın bişey yapabilirim ?

Mondial'in yanında asya , kuba gibi motorlarda var fakat mondial servis bakımından 1 adım daha önde gibi geliyo sizin vaktinizi caldım kusura bakmayın sorularım bunlar tecrübeli abilerimden yanıt bekliyorum :)

http://i.hizliresim.com/XWJl96.jpg (http://hizliresim.com/XWJl96)

jedilight
23 Nisan 2014, 22:27
Guzel kardesim ikinci el Mondial 150 Mcx roadracer, ben kullandim gayet memnun kaldim. 170cc ve gayet yeterli gucu var. Ben o motorla tek seferde 180km civari yol yaptigimi bilirim. (Sonunda motoru yaktim alev aldi, ama sen benim kadar zorlamazsin) Ama mondial alirken temizini ve kilometresi 3000km altinda olanini alirsan kafan rahat olur. Sadece periyodik bakimini yapar benzinini koyarsin.

apple08
23 Nisan 2014, 22:38
Motoru nasıl yaktın abi bak içime bi kurt düştü :)

jedilight
23 Nisan 2014, 22:51
1 saat 40 dakika boyunca elimi dip-gazdan hic cekmedim, yaz vakti sicak bide, sonra birden egzozdan alev puskurtmeye basladi, deponun altindaki contalardan falan kizgin yag ve alev sacti heryere :D Arka teker kitlendi bide.

Piston erimis. Fotografi var atayim.

http://s4.postimg.org/qnsfd3mcd/IMG_3312.jpg

shooter1
23 Nisan 2014, 22:54
bu resimdeki motor senin mi

jedilight
23 Nisan 2014, 23:05
Evet bak piston erimis, normalde onun duz olmasi gerek

http://e1301.hizliresim.com/15/u/jd9kj.jpg

apple08
23 Nisan 2014, 23:06
Geçmiş olsun mondial'ler uzun yola gelmiyomuş ya korkuyorum yolda kalırım falan diye :D

lawyer_16
23 Nisan 2014, 23:16
kardeşim bursadan yazıyorum sürücü kursu sahibiyim. öncelikle hemen şunu tavsiye edeyim ki kesinlikle sürücü kursundan alacağın eğitimin pazarlığını yap. çünkü ehliyet sınavına vitesli motor ile gireceksin ve sana püf noktalarını söylemeden sınava sokarlarsa kalma ihtimalin yükselir. gideceğin kursun adam gibi bir motoru ve hocası olsun. bunun yanında motor almak için sakın acele etme. çünkü ilk defa ehliyet aldığın için önce test sınavına gireceksin trafik-ilkyardım-motor derslerinden. test sınavını geçersen temmuz başı gibi direksiyon sınavına gireceksin. kursa devam mecburiyeti resmiyette var ancak gitmesen de sınava girememe durumu olmaz. geç saate kadar çalıştığını söylersin olur biter. bu arada test sınavının tarihi 14 haziran. sen bu sınava girip, geçersen temmuzda direksiyona gircek ve ehliyeti alacaksın en erken. tavsiyem gis akademi gibi iyi bir sürücü kursuna paraya kıyıp git, güzel bir eğitim al, temmuz ağustosa kadar da biriktirebildiğin kadar para biriktirip ekipman ve motor al. kazasız sürüşler dilerim..

apple08
24 Nisan 2014, 19:35
kardeşim bursadan yazıyorum sürücü kursu sahibiyim. öncelikle hemen şunu tavsiye edeyim ki kesinlikle sürücü kursundan alacağın eğitimin pazarlığını yap. çünkü ehliyet sınavına vitesli motor ile gireceksin ve sana püf noktalarını söylemeden sınava sokarlarsa kalma ihtimalin yükselir. gideceğin kursun adam gibi bir motoru ve hocası olsun. bunun yanında motor almak için sakın acele etme. çünkü ilk defa ehliyet aldığın için önce test sınavına gireceksin trafik-ilkyardım-motor derslerinden. test sınavını geçersen temmuz başı gibi direksiyon sınavına gireceksin. kursa devam mecburiyeti resmiyette var ancak gitmesen de sınava girememe durumu olmaz. geç saate kadar çalıştığını söylersin olur biter. bu arada test sınavının tarihi 14 haziran. sen bu sınava girip, geçersen temmuzda direksiyona gircek ve ehliyeti alacaksın en erken. tavsiyem gis akademi gibi iyi bir sürücü kursuna paraya kıyıp git, güzel bir eğitim al, temmuz ağustosa kadar da biriktirebildiğin kadar para biriktirip ekipman ve motor al. kazasız sürüşler dilerim..

Abi sağol söylediklerin icin bizim evin burda ufak tefek fakir bi sürücü kursu vardı 350 kurs ücreti sınav parası falan 730 a ehliyet geliyo istanbul'dayım pazartesi sabah parmak izi , fotoğraflar , sağlık raporu , diplomaları alıp kurs ücretinin 150 tl sini verip kaydolucam 20 mayısta dersler başlıyomuş ben kitap alıcam ama her pazar gidicem zorlandıgım derslere giricem , motor kullanmayıda öğreticekler daha yeni konustum iyi bi abi var orda hoca galiba onuda kapıda modifiyeli bi 125 classic'i var :)

Efsane58
24 Nisan 2014, 19:52
abi bende yeni ehliyet alcam ama masrafları varmış . sen ne kadar oldugunu bilirsin . bunun hakkında bilgi verirmisin

apple08
24 Nisan 2014, 19:55
Kurs parası sınavlar emniyet falan istanbulda 600 - 700 - 800 arası
ama 1.seferde en fazla 450 gidiyo ehliyeti alırken geri kalanı veriyosun

lawyer_16
24 Nisan 2014, 20:46
kurs ücreti olarak istanbulda 200 ila 900 lira arası ücretler. dış masraflar olarak da şunlar var: yazılı sınav ücreti 50 tl, direksiyon sınav ücreti 50 tl, vergi dairesine ehliyet harcı 115 tl, ehliyet kart ücreti 108 tl. daha önceden herhangi bir ehliyetiniz var ise yazılı sınava girmiyorsunuz, sadece direksiyona giriyorsunuz ve yazılı sınav ücretini de doğal olarak ödemiyorsunuz :) arkadaşlar kimse bir malı değerinin altında satarken kalitesini aynı tutmaz. fiyatta çok indiren kurstan korkun. işin içindeyim, kimin ne mal olduğunu bilgi alırken anlarım :)