PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İnsanların bu spora ön yargısı

motorcandır
23 Nisan 2014, 17:05
Meraba abilerim
daha bu spora bu yaz başlamak istiyorum ailem başlamamın taraftarı değil ama ben çok seviorum motoru azcık tecrübem var size hangi motoru alıyım diye bişi sormucam zaten yeterli başlık var forumda bu konu hakkında ailemide ikna ettim zaten ama yaza kadar önüme gelen her insan sakat kalısın ölürsün vs falan dio ben de korkuom ama ben ekipman konusunda masraftan kaçınmam zaten önce tedbir sizede sormak istiyorum tecrübelerinizden faydalanmak istiom bu o kadar tehlikelimi?

kngsze
23 Nisan 2014, 17:07
Meraba abilerim
daha bu spora bu yaz başlamak istiyorum ailem başlamamın taraftarı değil ama ben çok seviorum motoru azcık tecrübem var size hangi motoru alıyım diye bişi sormucam zaten yeterli başlık var forumda bu konu hakkında ailemide ikna ettim zaten ama yaza kadar önüme gelen her insan sakat kalısın ölürsün vs falan dio ben de korkuom ama ben ekipman konusunda masraftan kaçınmam zaten önce tedbir sizede sormak istiyorum tecrübelerinizden faydalanmak istiom bu o kadar tehlikelimi?

ehehe bu konu patlar gider :P

Motosiklet tehlikeli değil , bayan sürücüler,taksiler,minibüsler,çekiciler,belediyele r,kendinin drictci sana şahinli mahalle hanzoları tehlikeli...

aytacaksel
23 Nisan 2014, 17:09
bU sPoR bÖyLe

BUSPORBUSPORBUSPOR

MhmtcnKoral
23 Nisan 2014, 17:09
Spor derken yarışlara mı katılacaksın? Yarış tulumu, eldiven ve kask alarak başlayabilirsin ��

kngsze
23 Nisan 2014, 17:10
Spor derken yarışlara mı katılacaksın? Yarış tulumu, eldiven ve kask alarak başlayabilirsin ��

Benim motosiklet 3.000 liralık bahsettiğiniz ekipmanlar ortalama olarak ne kadar tutuyor :santa:

motorcandır
23 Nisan 2014, 17:19
daha tam kesin karar vermedim ama racing tarzında motorlarla ilgilendiğim için düşünüyorum bu yaz duruma göre karar vercem bilginiz için teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:13 ----------

ehehe bu konu patlar gider :P

Motosiklet tehlikeli değil , bayan sürücüler,taksiler,minibüsler,çekiciler,belediyele r,kendinin drictci sana şahinli mahalle hanzoları tehlikeli...
kardeşim konunun patlaması falan ne alaka anlamadım ben zamanımın bir çoğunu burayı okuyarak geçiriom bu durum hakkında kimse konu açmamış

dental_land
23 Nisan 2014, 17:37
Öncelikle bu bir spor değildir , sen bakma motorsporları dendiğine.

Blackeagletr
23 Nisan 2014, 17:50
Spordan öte bir tutkudur. Spor istiyorsan daha uygun birşeyler önerebilirim :)
Koruma ekipmanların tam olursa ve bilinçli bir kullanıcı olursan tehlikeyi en aza indirgemiş olursun.
Arabayla kıyaslarsan arabanın kaportası vardır, motorda ise kaporta sensindir. Tehlikesi böyle açıklanabilir sanırım.

ectuna
23 Nisan 2014, 18:00
1.seviye Egitim al.

Trafikte spor diye bir şey olmaz. Ulaşım aracı olarak gör.

Spor trafige kapalı apanda olur

Korunmalarinda cimrilik yapma,

Limitlerini uygun koşullarda geliştirdikce eğitimlerine devam et.

Sitede çok iyi arkadaşlıklar kurabilirsin. Onların tecrübelerinden faydalan.

Benim yol haritam bu. Uygun geliyorsa sen de kullan.

Hayırlı olsun.

kngsze
23 Nisan 2014, 18:02
daha tam kesin karar vermedim ama racing tarzında motorlarla ilgilendiğim için düşünüyorum bu yaz duruma göre karar vercem bilginiz için teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:13 ----------

kardeşim konunun patlaması falan ne alaka anlamadım ben zamanımın bir çoğunu burayı okuyarak geçiriom bu durum hakkında kimse konu açmamış

10 saniye içerisinde aklıma gelen kelimeyle gene 10 saniyelik bir arama sonucu..

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/65661-motosiklet-tehlikesi.html

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/92271-kaza-tehlikesi.html

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/128047-bogaz-koprulerinde-ruzgar-tehlikesi-bugun-ve-2-gun.html

Ayrıca motosiklet spordan öte bir tutkudur.::gazla::::gazla::

motorcandır
23 Nisan 2014, 18:13
1.seviye Egitim al.

Trafikte spor diye bir şey olmaz. Ulaşım aracı olarak gör.

Spor trafige kapalı apanda olur

Korunmalarinda cimrilik yapma,

Limitlerini uygun koşullarda geliştirdikce eğitimlerine devam et.

Sitede çok iyi arkadaşlıklar kurabilirsin. Onların tecrübelerinden faydalan.

Benim yol haritam bu. Uygun geliyorsa sen de kullan.

Hayırlı olsun.
tşkler bilgileriniz için

seigen
23 Nisan 2014, 18:15
Nasıl spor değil? Ben g.t göbek yapmış yarışçı görmedim daha :mrgreen:... En azından başarılı olanını...

ccc67
23 Nisan 2014, 22:53
Benimde su an içeride komşu var.yeni motor aldim bana kazadan bahsedip duruyor ve okuldaki hocalar ve herkes herkes vs vs. Sikildim artik yetti.binen herkes ölecek mi ya? Yeter ya yeter.Adam gibi araba kullanan siz yeter.Biz kendi yerimizde düşsek bi şeyimiz olmaz ama siz HAYVAN OGLU HAYVAN sürücüler ustumuze surer yol vermez taciz ederseniz her şey olur.Hayvanlar.

dental_land
23 Nisan 2014, 23:37
Nasıl spor değil? Ben g.t göbek yapmış yarışçı görmedim daha :mrgreen:... En azından başarılı olanını...

Pist yarışçıları , yarışarak göbeği eritmiyor tabi ki . Kilolarını korumak için salon sporu ve diyet yapıyorlar . Motor üstünde istediğin kadar hareket et , motosiklet beden sporu değildir .

rogget
24 Nisan 2014, 01:56
Pist yarışçıları , yarışarak göbeği eritmiyor tabi ki . Kilolarını korumak için salon sporu ve diyet yapıyorlar . Motor üstünde istediğin kadar hareket et , motosiklet beden sporu değildir .

sonuçta bir spordur .briç,satranç,langırt,f1,f2''otomobil sporları''gibi bir spordur.eğer spor olmasa bukadar insan toplanıp motorsporları diye bir tabir kullanıp federasyonunu kurup musabakalarını yapıp buna spor demezlerdi heralde.spor salonuda kendilerini bu spora hazırlamak için bir antrenman yöntemidir.siz sanıyormusunuzki lebron james o omuz kaslarını basketbol topuyla yaptı ya da c.ronaldo o vücudu futbol oynayarak mı yaptı tabiki spor salonuna gidecek.

spor; 1 . kişisel veya toplu oyunlar biçiminde yapılan, genellikle yarışmaya yol açan, bazı kurallara göre uygulanan beden hareketlerinin tümü.
2 . sıfatkullanışı rahat, kolay olan:

ayrıca:

Türkiye Otomobil ve Motorsporları Federasyonu veya TOMSFED, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olarak 1991 yılında kurulmuştur. 8 Ağustos 2003 tarihinde Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ve Türkiye Motosiklet Federasyonu adları altında ikiye ayrılmıştır.

profosyonel ya da amatör, bireysel ya da takım olarak, spor ya da hobi olarak yapabilirsiniz, seyahat ya da ulaşım aracı olarak kullanabilirsiniz.

reverse
24 Nisan 2014, 12:57

Hay yaşa emi...
Motorun sporu mu olur arkadaş? Motorsporu, beyin sporu vs. gibi şeyler uydurmaca düzmecedir.
Şimdi spor felsefesi dersi vermek istemem ama spor biyo-psiko-sosyal bir olgudur. O yüzden motosiklet yarışı, at yarışı, satranç gibi oyunlar-yarışlar spor değildir. Motosiklet yarışçısı da sporcu değildir. Yarışçı derler ona.
G.t-göbekli motosiklet yarışçısı görmemiş olmanızın sebebi o kişilerin spor yapıyor ve formuna dikkat ediyor oluşudur. Formda kalmalarına sebep olan şey motosiklet sürmek değildir.:)

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:54 ----------

Federasyonu olması bir şeyi değiştirmez.
Motosiklet yarışı bir sporsa neden olimpiyatlarda yok?:cherry:

KUVVETMİRA
24 Nisan 2014, 13:02
motorsporlarını spordan saymayan arkadaşlara bir yarış boyunca ne kadar efor ve sıvı kaybedildiğini araştırmalarını tavsiye ediyorum.
miras değil alınteri!

motorcrus
24 Nisan 2014, 13:09
Motor spor değil yarış,
yanlış anlamayın bazılarının otobanda kapışmalarıni demiyorum,
Pistte yapılanlar motor sporu değil motor yarışıdır.

cem_bloodz
24 Nisan 2014, 13:11
sene 97 bizimde hızlı zamanlarımız mahallede oturuyoruz çocuklarla benimde altımda 200cc cgl var bi eleman geldi adı valentinoymuş dediki abi bana motor sürmeyi öğret a2 ehliyet alcam falan nerelisin dedim 46yız kahraman maraşlıyız abi dedi iyi dedim öğrettim dedim ki efendi gibi kullan bak trafikte zibidilik yapma içindeki hız tutkusunu pistlerde at falan abi pist bizde atasporu dedi sonra gitti şimdi kim bilir nerdedir:queen:

reverse
24 Nisan 2014, 13:15
Bir şeyi yaparken sarfettiğiniz efor ve kaybettiğiniz sıvı o şeyin spor olarak değerlendirilmesinde etkili olmaz.
Halde hamallık yapan vatandaş da sporcu o zaman?
Arkadaşlar, motor sporu, beyin sporu, yatak sporu filan gibi şeyler yoktur.

Beden Eğitimi bölümü mezunuyum. Spor felsefesi dersinde ilk öğretilen şeylerden birisi de sporun ne olduğudur. Ve o saydığımız şeyler sporu spor yapan öğeleri barındırmıyor.

COQ
24 Nisan 2014, 15:12
Bir şeyi yaparken sarfettiğiniz efor ve kaybettiğiniz sıvı o şeyin spor olarak değerlendirilmesinde etkili olmaz.
Halde hamallık yapan vatandaş da sporcu o zaman?
Arkadaşlar, motor sporu, beyin sporu, yatak sporu filan gibi şeyler yoktur.

Beden Eğitimi bölümü mezunuyum. Spor felsefesi dersinde ilk öğretilen şeylerden birisi de sporun ne olduğudur. Ve o saydığımız şeyler sporu spor yapan öğeleri barındırmıyor.

Hocam spor mevzusunu bi tanimlarsaniz sevinecegiz.
Ben de merak ettim simdi yaptigimiz seyin ne oldugunu:silent:

reverse
24 Nisan 2014, 16:33
Daha önceki bir mesajımda yazmıştım. Biyo-psiko-sosyal bir olay diye tanımlanıyor spor. Daha doğrusu bu 3 olguyu da barındırıyor olması şartı var.
Ama motosiklet sürerken efor sarfettik, ee ortada bir yarışma da var o zaman bu bir spordur dersek yanılırız.
O zaman akla hayale gelmeyecek şeyler spor olarak sayılabilir.

''Yaptığımız şey'' derken kastettiğiniz şey motosiklet sürmek veya yarıştırmak ise size sürücü veya yarışçı deniliyor. Yaptığınız şeye ise sürüş veya yarış deniliyor.

ectuna
24 Nisan 2014, 16:39
bilmediğim pek çok şey öğrendim.
Teşekkür ederim.

fearlesboyy
24 Nisan 2014, 16:53
Benim motosiklet 3.000 liralık bahsettiğiniz ekipmanlar ortalama olarak ne kadar tutuyor :santa:
hocam sadece sayılanları orta kalıtelı alsanız kı kalıtelı almazsanız anlamı ne emın olun motor parasına yakın belkıde geçerde sırf tulum 1000-2000 tl arası başlar (2, el demıyorum sıfır )

TAYFUNBORA
24 Nisan 2014, 17:10
Bence kitap oku önce.Yazdıkların daha anlaşılır olur.Mesela "nokta,virgül ve büyük harf" kullanabilirsin başlangıç olarak.

emrb
24 Nisan 2014, 17:12
Azraille dans etmek sporsa evet insanlar bu spora çok ön yargılılar.

KUVVETMİRA
24 Nisan 2014, 17:51
Daha önceki bir mesajımda yazmıştım. Biyo-psiko-sosyal bir olay diye tanımlanıyor spor. Daha doğrusu bu 3 olguyu da barındırıyor olması şartı var.
Ama motosiklet sürerken efor sarfettik, ee ortada bir yarışma da var o zaman bu bir spordur dersek yanılırız.
O zaman akla hayale gelmeyecek şeyler spor olarak sayılabilir.

''Yaptığımız şey'' derken kastettiğiniz şey motosiklet sürmek veya yarıştırmak ise size sürücü veya yarışçı deniliyor. Yaptığınız şeye ise sürüş veya yarış deniliyor.

konuyla ilgilisiniz madem azizim; sporun tanımını yapınız da motorsporları şu sebepten bu tanıma uymaz deyiniz de ikna olalım.

merak ederim
24 Nisan 2014, 18:48
bence motosiklet bizim açımızdan ulaşım aracı aramızda spor amaçlı kullanan kişi sayısı çok az ama yok üstünde hoplayıp zıplayıp sele üstünde takla atıyorsan o zaman spor olur.

Sıvı kaybetmek spor sayılmaz araba kullanırken hatta en çok yazın uyurken sıvı kaybederiz ama spor değildir.

mesela ben motosikletimi kullanırım ama asla spor olarak görmem binerim üstünde tın tın ferah ferah giderim ayaklarım ve özellikle sol elim debriyajdan yorulur.

spor aracım bisiklettir benim gerçekten spor aracıdır çünkü hafif bir yorulma değil 10 km sürerim evin önündeki yokuşu çıkana kadar dayak yemiş kadar olurum kollarım bacaklarım yanıyor gibi olur.

mesela komşu spor için balık tutmaya gider sabah 8 de gider ertesi gün akşam döner adam baya göbekli. abi bizi yiyor ne sporu zıpkınla gitse tamam zıpkınla balık avı harbiden spordur ama abi yapma şimdi gidiyor sahile açıyor tabureyi oturuyor başına radyosunu açıyor 2 taş bulup ateş yakıyor karnı acıkınca tuttuğu balıkları yer akşam balıkçı tekneleri gelir balıkçılar zaten arkadaşları bütün gece rakı içer tayfasıyla.

mustbe
24 Nisan 2014, 19:58
#seigen

Yarışçı diyorsun hocam. Kaç kişi burda şehir içinde yarışıyor ... senin mantık gidersek trafikteki herkes motor Sporları bünyesinde bildiğin Yarışçı o zaman. Lütfen yapmayın öğle gaza getirecek zemini sağlam olmayan açıklamalar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:51 ----------

#reverse

Helal olsun hocam. Akıllı insan belli ediyor kendini.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:54 ----------

#cem_bloodz

Birincilik kürsüsü mu ne o şeyin ya üstünde ya da etrafında . Bu arada okumuş da doktor mu ne olmuş öyle diyorlar. ;)))

reverse
24 Nisan 2014, 23:38
konuyla ilgilisiniz madem azizim; sporun tanımını yapınız da motorsporları şu sebepten bu tanıma uymaz deyiniz de ikna olalım.

Abi şimdi beklediğiniz şey bilimsel veya akademik bir açıklama ise bunu şu anda yapabilecek bir donanıma sahip değilim. Hatırladığım kadarıyla derin bir konu. Biz spor felsefesi dersinde mağara mağara dolaştık (tabi ki dolaşmadık) o felsefeci senin bu felsefeci benim derken. Bu arada belirteyim, dersten yaz okuluna kaldıydım direkt veremediydim yani. Sonra yazın binbir zahmet verdim bitti.
Yalnız dersten hatırladığım kadarıyla motor sporu, beyin sporu gibi şeylerin aslında spor olmadığıydı. F1, satranç vs. bunlara örnek.
Bize bu dersi okutan kişi Prof.Dr. Atilla Erdemli. Aşağıya linkini veriyorum, cv'sini bir inceleyin. Bu kadar donanımlı ve kendisi de aynı zamanda sporcu olan birisinin öğretilerine göre, motosiklet yarışı vb. şeyler spor değil.
Kendisine ulaşabilirsek belki benim unuttuğum açıklamaları yapar. Bilemiyorum.
Atilla Erdemli (http://felsefe.istanbul.edu.tr/ogretimuyeleri/attillaerdemli)

Bu arada Tatar Ramazan favori karakterim.:king:

@mustbe; estafullah (doğru yazamadığımı biliyorum), sadece aklımda kalan birkaç bilgi kırıntısını aktarmaya çalışıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:15 ----------

Atilla Hocama mail attım. Okur mu, okumaz mı, yanıt verir mi vermez mi bilmiyorum. Bekleyip görelim.

cem_bloodz
25 Nisan 2014, 09:45
#cem_bloodz

Birincilik kürsüsü mu ne o şeyin ya üstünde ya da etrafında . Bu arada okumuş da doktor mu ne olmuş öyle diyorlar. ;)))

vay be büyümüşde doktor mu olmuş kerata :D