PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Topcase cezaları yeniden hortladı !!!

kim
21 Nisan 2014, 22:35
Kısa zaman önce hatırlayacağınız üzere bir topcase ceza muamması yaşamış sorunu çözmüştük,fakat bir kaç gündür izmir'de bu yönde cezalar kesilmeye başlandığı haberleri geliyor nedir işin aslı bilen duyan varmı ?

shooter1
21 Nisan 2014, 23:06
pizzacıların geniş çantaları aralardan geçerken başka araçlara sürtmesinden dolayı diye ceza kestiklerini duydum(sadece duyum kesin bilgi bilmiyorum)

Tundzhay
21 Nisan 2014, 23:16
Bu gun alsancakta arkadasim skutir ile ayni cezayi yedi. 80 tl.
Kendisi kurye isi yapiyor ama skutirdaki canta bildigimiz ufak cantalardan oyle ilac pizza tasimak icin degil. O sadece evrak tasiyor bir iki sayfalik bisey. Sahsi ozel esyalari icin cantayi kullaniyor. Tepecik trafik subeye gitmis itiraz etmek icin ama kanunu okutmuslar. O yuzden itiraz edememis.
Alsancakta gelen gecen butun motorlara ayni cezayi kitlemisler...
Polis arkadas bu yaziyi okursa bi arastirip dogru cevap yazabilir mi?

Sepetçioğlu
21 Nisan 2014, 23:50
Verdiğimiz vergiler yetmiyor, devlete para lazım! :pr:
Haberlerde vardı sadece İstanbul'da 30 Milyon liralık ceza kesilmiş diye.

CEM.
22 Nisan 2014, 15:04
Izmir'de bu cezalar aldi başını gidiyor her yerden haber duyuyoruz topcase cezasi icin.

32 maddeden ceza yazıyorlar

Ve cantayi ruhsata isletmemizi istiyorlar.

Pttcilerin hangisinin isli ruhsatada biz isletelim.

Bu isin sonu ne olucak bilmyorumda suanda kuyruguna basilan tek izmir.

Yakin zamanda herkes ayaklanicak diye düşünüyorum.

kurubuz
22 Nisan 2014, 15:07
İzmir'i sevmez imamın askerleri . :bounce:

acayüp
22 Nisan 2014, 15:29
Yayinlanan genelgede , sokulebilir nitelikte ve sasi tadilati gerektirmeyen cantalar yasak kapsami disindaydi .
Bunu dikkate almak lazim .
Resmi gazetede yayinlanmis bir durum , cikti alip yaninizda tasiyin , yine olmadi makmuz ve genelge ile mahkemeye gidin .

CEM.
22 Nisan 2014, 21:48
Konu guncel..

Ceza mağduru olan arkadaş lar varsa yorumlarını bekliyoruz.

Dediginiz yazisinin sanirim geçerlilik tarihi bitmis.

2014un 1nci ayina kadarmis tabi kulaktan dolma bilgiler.

Fakat trafikte calisan tanidiklarimizda cezanin gecerli oldugunu soylediler.

Bu arada ruhsata isletmenin ucreti icin 500 ila 1000tl arasi oldugu soyleniyor ne kadar dogru bilmiyorum.

Yeniden vize ruhsat ve proje cizimi gerekliymis.

rumelian
22 Nisan 2014, 22:00
yahu topcase'ler hiç olmasa kaskı koymak için lazım. ayrıca şasede değişiklik gerektirmiyor ki.. soft çantaya dönsek, canı sıkılan çantayı çalar. bir Üstelik duyumlarıma göre çantayı ruhsata işletince motor 2 kişilikten tek kişiliğe düşüyor. yani çantayı işletirseniz artçıyı taşıyamıyorsunuz.

Daha önce Jeep'lerin önündeki bullbar denilen demirlere yaptılar bu uygulamayı. 1-2 sene rastgele ceza uyguladılar. sonra kendi kendine bitti.

cbfhastası
23 Nisan 2014, 02:21
ben dominosta çalışıyorum cuma günü saat 11.30 da yedim o cezayı motorun arkasında bulunan reklamlı çantalar ruhsata işlenmek zorunda oldugunu 80 tl para cezasından sonra 1 hafta içinde ruhsata işletmeyen araçların kapatılacağına dair 1 haftalık izin kağıdı verildi bana 80 tl cezası 10 puan ehliyet puanı karşılığında yiyosunuz cezayı..uygulama eskiden beri olup fazla ugraşılmıyordu ancak bu aralar artık başlandı bu konularda bende izmirde girne caddesinde yedim durum bu sormak isteyen olursa cevap atarım..

CEM.
23 Nisan 2014, 02:31
Girne caddesindeki dominostamı çalışıyorsun.

Bende bir zamanlar girne caddesindeki lıttle sezarsta çalışıyordum.

Sadece firmalara yazıyorlarsa iyi bizim gibi arada topcase takanlarda kaynamasın :)

Bu arada ceza sana ait degil şirkete ödetirsin umarım maaşından kesinti olmaz. Fakat her şekilde ceza puanı işlendigi için yine zarardasın.

sefasahin
24 Nisan 2014, 00:05
Bildiğim kadarıyla ticari amaçlı motorlarda uygulanıyordu bu yöntem.Şahsi araçlarda ceza kesildiğini görmedim.

_pLay_06
24 Nisan 2014, 00:24
izmirden bir kaç arkadaş ceza yemiş

hasansonmez
24 Nisan 2014, 00:29
ceza kesmesinler de yahu bazı çantalar motordan büyük :) bi keresinde birisi benim arabanın dikizi aynasına vurup kaçmıştı makul seviyelerde olması gerekir bence ceza olayına gelince ben trafik polisine sordum sadece ticari ruhsatlı motorlarda zorunluluk var demişti.

Baraza
24 Nisan 2014, 00:32
İzmir seçimde ''irade''sini gösterdi,bunlarda cezaları gösteriyorlar..alıştık bu manzaralara artık

cbfhastası
24 Nisan 2014, 21:54
Girne caddesindeki dominostamı çalışıyorsun.

Bende bir zamanlar girne caddesindeki lıttle sezarsta çalışıyordum.

Sadece firmalara yazıyorlarsa iyi bizim gibi arada topcase takanlarda kaynamasın :)

Bu arada ceza sana ait degil şirkete ödetirsin umarım maaşından kesinti olmaz. Fakat her şekilde ceza puanı işlendigi için yine zarardasın.

firma odedi zaten dediğin gibi olan benim puana oldu sadece şirket topcaselerine sıkıntı yaratıyolar ama gene de polisin cinsliğine bağlı bişey diebilirim sonuçta sadece reklamlı topcaselere ceza yazılcak veya ruhsata işletilecek die bi kanun çıkmadı .. yolun düşerse beklerim dominosa bi pizza ısmarliim

acıkınca kafan dominos a gider :)

alone_chief
25 Nisan 2014, 12:54
bence herzamanki gibi abartılı dedikodulardan kışında yok herkese kışlık lastik şart diye dedikodu .çıkarıp bi sürü insana lastik aldırttılar her lafa inanmamak lzm tabi şahıs motosikletlileri için diyorum şirketi bilmem. bendede zaten kappa var seyyar 1 tuşla çıkarıyorum polis ceza dediği anda sökerim :)

Thracian
25 Nisan 2014, 13:12
bence herzamanki gibi abartılı dedikodulardan kışında yok herkese kışlık lastik şart diye dedikodu .çıkarıp bi sürü insana lastik aldırttılar her lafa inanmamak lzm tabi şahıs motosikletlileri için diyorum şirketi bilmem. bendede zaten kappa var seyyar 1 tuşla çıkarıyorum polis ceza dediği anda sökerim :)

Kışlık lastik kanunundan Karacabey/Bursa'da bir dünya kontrol yapıldı ve bir dünya insan ceza yedi.O yüzden dedikodu değil.Devletin vatandaşı soymak için başka bir oyunu.

Fatih
25 Nisan 2014, 13:48

Ankara otobanı çıkışında bir kere kontrole denk geldim. Lastiklerime bakıldı uydurma değil yani.

Kışlık lastik kanunundan Karacabey/Bursa'da bir dünya kontrol yapıldı ve bir dünya insan ceza yedi.O yüzden dedikodu değil.Devletin vatandaşı soymak için başka bir oyunu.

Kışlık lastik gereksiz mi diyorsun yani?
Şahsen benim 70 bin liralık aracım var. Kışın yazlık lastik kullandıgından dolayı kayıp benim aracıma vurursa biri, Şiddete karşıyım ama adamı dayak delisi ederim.

cenkito
25 Nisan 2014, 14:34
kar tipi lastik karda buzda cok etkili. yapılan düzenleme bu konuda yerinde idi

ancak su topcase olayı bana sacma geliyor, fabrikasyon cantalı scooterlar var.

buna bir kesinlik getirmeleri lazım.

tabi sacma derken beni motorun 3 katı cantaları savunuyor sanmayın

orada bir düzenleme yapılması iyi olacaktır

Ose
25 Nisan 2014, 14:38
Pizzacılar Yüzünden Oluyor Bunlar.....

Thracian
25 Nisan 2014, 19:15
Şahsen benim 70 bin liralık aracım var. Kışın yazlık lastik kullandıgından dolayı kayıp benim aracıma vurursa biri, Şiddete karşıyım ama adamı dayak delisi ederim.

Kışlık yumuşak hamur özel desen lastik.lastik 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda kendini gösteriyor ve kışın bol soğuk,kar ve don olaylarının meydana geldiği bölgelerde kullanıma uygun.20 derece sıcaklıkların üstünde ise çok çabuk aşınıyor parçalanıyor,tutuşu azalıyor ve oldukça tehlike yaratıyor.Bu özellikleri göz önünde bulundurulduğunda sadece aylarca karın kalklmadığı bir kaç doğu ilinde kullanıma uygun.Kışın sadece bir iki kez kar yağan yada hiç kar yağmayan bölgelerde kullanıma hiç uygun değil.Özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında hiç gereği yok.Ama yanlış hatırlamıyorsam 50 den fazla ilde mecbur kılında ve bu illerin bir çoğunda doğru düzgün kar yağmıyor hava 0 derecenin altına bile düşmüyor.Ben kimya mühendisiyim lastik teknolijilerine biraz ucundan bilirim bununla da yetinmeyip uzmanlık alanı tamamen lastik ve lastik hamuru üzerine olan ve bu işte çalışan bir başka kimya mühendisi arkadaş ile konuşmamızdan ve araştırmalarımızdan bu sonuçlar çıktı.Tavsiyem 20 derecenin hatta 15 derecenin üstünde kesinlikle bu lastikleri kullanmayın.Ayrıca devlet,vatandaşın ne lastik alacağına karışamaz.Bu mantığa göre madem bu kadar vatandaşın güvenliğini düşünüyor Euro-n-cap tan 5 yıldız altında alan ABS,ESP,TCS gibi sistemleri olmayan arabaları da yasaklasın.Ama adamların amacı milletin güvenliğinin düşünmek değil,cezalardan,lastik kdv lerinden para koparmak bunlara ek olarak lastik işinde olan yandaşları zengin etmek.Eğer bir dangalak yazın,kışlık lastik kullandığından dolayı kayıp benim motosikletime vurursa şiddete karşıyım ama o kışlık lastikleri arabadan söker o adamın bi yerine monte ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:41 ----------

Yine biraz konu dışı olacak ama devlet daha araçların kullandığı normal lastiklerin doğru düzgün kontrolünü yapmıyor kışlık lastiklere takmış durumda.Araba pazarına çıktığımda araçların lastiklerini özellikle inceliyorum hiç abartmadan söylüyorum 10 araçtan anca 3 yada 4 tanesinin lastikleri düzgün.10 senelik tarihi eser lastik mi istersin?Hepsi farklı desen farklı marka lastik mi istersin?Hamuru ömrünü doldurmuş çatlaya çatlaya bir hal olmuş lastik mi istersin?Ticari araçlarda kaplama lastik mi istersin?Peki kanunlar neye bakıyor diş kalınlığı.Baştan normal lastiklerin kontrolünü yapsınlar sonra kışlık lastikleri düşünürüz.

Topcase olayına gelince ben herhangi bir mantık göremiyorum bu işte.Ne zararı olabilirki topcase çantanın birisi bana mantıklı açıklamasını yapar mı?Genişliğinde şikayet ediyorlarsa o zaman dev jipleri,arabaları hiç trafiğe salmasınlar.Ama maksat güvenlik değil para. :)

Fatih
26 Nisan 2014, 18:55
Kışlık yumuşak hamur özel desen lastik.lastik 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda kendini gösteriyor ve kışın bol soğuk,kar ve don olaylarının meydana geldiği bölgelerde kullanıma uygun.20 derece sıcaklıkların üstünde ise çok çabuk aşınıyor parçalanıyor,tutuşu azalıyor ve oldukça tehlike yaratıyor.Bu özellikleri göz önünde bulundurulduğunda sadece aylarca karın kalklmadığı bir kaç doğu ilinde kullanıma uygun.Kışın sadece bir iki kez kar yağan yada hiç kar yağmayan bölgelerde kullanıma hiç uygun değil.Özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında hiç gereği yok.Ama yanlış hatırlamıyorsam 50 den fazla ilde mecbur kılında ve bu illerin bir çoğunda doğru düzgün kar yağmıyor hava 0 derecenin altına bile düşmüyor.Ben kimya mühendisiyim lastik teknolijilerine biraz ucundan bilirim bununla da yetinmeyip uzmanlık alanı tamamen lastik ve lastik hamuru üzerine olan ve bu işte çalışan bir başka kimya mühendisi arkadaş ile konuşmamızdan ve araştırmalarımızdan bu sonuçlar çıktı.Tavsiyem 20 derecenin hatta 15 derecenin üstünde kesinlikle bu lastikleri kullanmayın.Ayrıca devlet,vatandaşın ne lastik alacağına karışamaz.Bu mantığa göre madem bu kadar vatandaşın güvenliğini düşünüyor Euro-n-cap tan 5 yıldız altında alan ABS,ESP,TCS gibi sistemleri olmayan arabaları da yasaklasın.Ama adamların amacı milletin güvenliğinin düşünmek değil,cezalardan,lastik kdv lerinden para koparmak bunlara ek olarak lastik işinde olan yandaşları zengin etmek.Eğer bir dangalak yazın,kışlık lastik kullandığından dolayı kayıp benim motosikletime vurursa şiddete karşıyım ama o kışlık lastikleri arabadan söker o adamın bi yerine monte ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:41 ----------

Yine biraz konu dışı olacak ama devlet daha araçların kullandığı normal lastiklerin doğru düzgün kontrolünü yapmıyor kışlık lastiklere takmış durumda.Araba pazarına çıktığımda araçların lastiklerini özellikle inceliyorum hiç abartmadan söylüyorum 10 araçtan anca 3 yada 4 tanesinin lastikleri düzgün.10 senelik tarihi eser lastik mi istersin?Hepsi farklı desen farklı marka lastik mi istersin?Hamuru ömrünü doldurmuş çatlaya çatlaya bir hal olmuş lastik mi istersin?Ticari araçlarda kaplama lastik mi istersin?Peki kanunlar neye bakıyor diş kalınlığı.Baştan normal lastiklerin kontrolünü yapsınlar sonra kışlık lastikleri düşünürüz.

Topcase olayına gelince ben herhangi bir mantık göremiyorum bu işte.Ne zararı olabilirki topcase çantanın birisi bana mantıklı açıklamasını yapar mı?Genişliğinde şikayet ediyorlarsa o zaman dev jipleri,arabaları hiç trafiğe salmasınlar.Ama maksat güvenlik değil para. :)

Zaten kış lastiği zorunluluğu tüm illerde yok.
http://www.haberler.com/54-ilde-kis-lastigi-zorunlu-hale-getirildi-5472766-haberi/

Kış lastiği zorunluluğu sadece Türkiye de vardır.
Ancak aracın altında 10 senelik lastikle dolaşan vatandaşın yaşadığı tek ülke yine Türkiye dir.

rumelian
26 Nisan 2014, 20:08
Kislik lastik konrolu kisin FSM koprusu giseler cikisinda yapildi zaman zaman. Ayrica polis ne zaman ticari arac cevirse lastigine de bakiyordu.

azygos
26 Nisan 2014, 20:31
arkadaşlar topcase cezalarına odaklansak tekrar , şasi müdahalesi olsa da olmasa da çanda projelerinde ruhsata işletmek gerekiyor mu? ceza durumları gerçekte nedir ?

asuvara
03 Mayıs 2014, 13:14
http://i.hizliresim.com/djbaDL.jpg (http://hizliresim.com/djbaDL)Merhaba arkadaşlar.Bugün YBR'mi muayeneye İzmir Sarnıç'a götürdüm.2005 yılından beri sıfır aldığımYBM'mi motorsikletimi yan ve üst çantalı olarak kullanıyorum.Muayene sonucunda motorsikletimdeki üstçanta ve yançantalar için, ''ruhsata işlenmemiş tadilat'' olarak not düşüldü.İlk defa böyle birşeyle karşılaştım.Yine sırada bir abimiz büyük BMW1200 tur motoru yan ve üst çantalarınada aynı not düşüldü.O da orjinal olarak zaten bu şekilde ithal edildiğini ifade etti.Bende oradaki emekçi arkadaşlara bunların çıkarılabilir olduğunu hatırlattım.Tadilat olarak nitelenemiyeceğini söyledim.Fakat emniyetten böyle bir talimat verilmiş.Dolayısıyla muayeneye giden arkadaşlar üstçanta ve yançantalarını söksünler.Fakat bu uuygulamanın yanlışlığı emniyete bu yönetmeliği çıkaranlara anlatılmalı.Bunun dönüştürülebilir bir değişiklik olduğu,satış esnasında birçok motorcunun bu ekipmanlarını motorla beraber vermediğini daha çok bu ekipmanların kişinin günlük kullanımıyla alakalı olduğu anlatılmalı.Bunun için de bir imza kampanyası planlanmalı,ilgililere konunun halklılığı anlatılmalı ve bu yanlış uygulamadan dönülmesi talep edilmeli diye düşünüyorum.Yarın ben motorumu satarım ama çantalarımı satmam.Neden ruhsata işleteyim?Soru budur?Bu bir tadilat alarak nitelenemez.

imza
03 Mayıs 2014, 13:21
3.Dünya ülkesinden insan manzaraları. Cezası ayrı komik, kanunu ayrı. Burası dünyanın tanımlayamadığı bir Cumhuriyet olan Türkiye.

Bu arada Ankara'daki motosikletlerin %90'ı toplanmalı kanunen.

CEM.
03 Mayıs 2014, 13:29
Bende bmw yetkilisi servisinde calisan arkadasimla konuştum bircok bmw gs kullanıcısı bu durumdan muzdarip.

Cogu cezayi yemis sorun onlar için parada degil motoru 2nci seferde baglama yetkileri var bu işin sonu nereye varacak bilmiyorum.

gezginmotor
09 Temmuz 2014, 23:22
Arkadaşlar yeni düzenlemeden haberiniz varmı?
http://www.motoetkinlik.com/emniyetten-topcase-karari/

tanertc
09 Temmuz 2014, 23:53
Muasır medeniyetlerde olağan şeyler. Hele ki ortalık muasır seçmenden geçilmiyorsa az bile kalır.

biyeybaraküs
10 Temmuz 2014, 01:08
Muasır medeniyetlerde olağan şeyler. Hele ki ortalık muasır seçmenden geçilmiyorsa az bile kalır.

benim oyumla çobanın oyu bir olmasın diyorsun yani

sedat_57
10 Temmuz 2014, 01:32
Bu akşam çıkardım istanbul içinde çanta kullanmam artık uzun yola giderken yapacak bişey yok..

crxforever
10 Temmuz 2014, 03:33
motosikletimin en sevdiğim yeri çantası ve uzun yoldaki yan çantaları. zor ama dilerim bu saçma uygulama durdurulur.

CrosseR
10 Temmuz 2014, 05:11

70 bin liralıksa tamam ozaman haklısınız.

pizzacıların geniş çantaları aralardan geçerken başka araçlara sürtmesinden dolayı diye ceza kestiklerini duydum(sadece duyum kesin bilgi bilmiyorum)

Ruhsata işleyince sürtme yapmıyormuymuş. napsın adamlar 32lik topcase lerle pizzayı 2ye katlayıp mı götürsünler,sürtüyorsa dikkatsizliğinden sürter kurye,suçu çantaya kesilemez..

Hele benim hususi aracımdaki şase de oynama gerektirmeyen tak çıkar yaptığım çantama hiç ceza kesemezler,motosikletlerle ilgili olarak geliştirdikleri tek şey ceza çeşitliliği..

alpibox
10 Temmuz 2014, 05:23
Polis ceza dediği zaman geç olacaktır ve cezayı kesecektir amin ol.

Being
10 Temmuz 2014, 05:44
Tepki şart tepki şart.

Thracian
10 Temmuz 2014, 08:55
Şimdi yine biraz politik konuşacağım.Başbakanın bir sözü vardı;"Hem dindar hem laik olunmaz."Büyük ihtimalle Cumhuriyet tarihinde,biz motosikletlilerin güvenliğini tehlikeye atan,bizi maddi manevi sömüren,sürekli önümüze engeller koyan,bizi bu kadar sömürme peşinde olan,bizi engelleyen,kısacası bize bu kadar düşman bir hükumet başa gelmemişti.Bu şartlar altında kusura bakmayın ama ben de diyorum ki ; "Hem motorcu,hem AKPli olunmaz."

tanertc
10 Temmuz 2014, 10:44
benim oyumla çobanın oyu bir olmasın diyorsun yani

Ben öyle bir anlam içeren bir şey ne yazdım ne ima ettim. Yazdığımın söylediğinle alakası yok. Hem belki ben çobanım ne biliyorsun?

Thracian
10 Temmuz 2014, 11:15
Bu topcase konusunda bazı arkadaşlar gerekli yerlere dilekçeleri yazdı,imzalar toplandı ama nafile.Hadi ticari amaç ile kullanılan dev gibi motosikletin nerdeyse 3 katı genişliğindeki topcaselerin denetlenmesini anlıyorum.Ama kişisel olarak kullanılan hatta bazı motosikletlerin üstünde standart olarak gelen çantalardan ne istiyor?Ne zararı var bu çantaların?Cidden sinir bozmaya başladı bu saçma sapan kanunlar.

Seko
10 Temmuz 2014, 12:02
Arkadaşlar yeni düzenlemeden haberiniz varmı?
http://www.motoetkinlik.com/emniyetten-topcase-karari/

Site çalışmıyor.

cpt_caveman
10 Temmuz 2014, 17:16
Tam da canta almak için araştırıyordum. Yan çantalar anladığım kadarıyla bu durumun dışında kalıyor. Topcase yaptırmayıp yanları yaptıracam o zaman şimdilik. Ama tamamen saçmalık, soygunculuk ve baskı mantığı.

toomuchcc
10 Temmuz 2014, 17:43
Böyle birşey yok. Satılan çantalar gümrükten motosiklet ekipmanı olarak geçiyor. Rafta süs olarak dursun diye ithal edilmiyor. Üretim maksadının ne olduğu gayet net bilinmekte. Getirilen motosikletlerin hepsinin kitapçığında arkada ne kadar yük taşınabileceğine dair ibare var. Bunların hepsi onaylı ve bu şekilde bu ülkede satışları var. Siz nasıl aynanızı değiştirdiğinizde gidip ruhsata "ayna değiştirildi, motor 2cm genişlemiştir" diye yazmıyorsanız, yeni elcik aldığınızda önce emniyete gitmiyorsanız; topcase de aynı. Motorunuza uygun olan bir topcase alıp takabilirsiniz. Bir anlam kargaşası yaratılmış burda. Kim bunlara çanak tutuyor bilmiyorum ama enteresan sahiden.

Bu genelge şunlar için var:
http://s14.postimg.org/cpkhvyot9/image.jpg (http://postimg.org/image/cpkhvyot9/)

http://s14.postimg.org/jdh3ik8bh/image.jpg (http://postimg.org/image/jdh3ik8bh/)

Bunun için değil:
http://s14.postimg.org/nnvre5del/image.jpg (http://postimg.org/image/nnvre5del/)

Böyle saçma birşeyi size dayatmaya kalkışanlara pasif kalmayın. Böyle birşeyden ötürü korkup, izin almaya giden, proje çizdiren herkes motorculara ihanet etmektedir.

Apices
10 Temmuz 2014, 18:05
Konuyu internette araştırırken bana enteresan gelen 2012 tarihli bir yazı gördüm. Arkadaştan izin almadan paylaşmam biraz etik gelmese de sonuçta bilginin paylaştıkça güzelleşeceği ilkesi ile paylaşıyorum. Yorum sizin :

Ynt: Topcase yasağı
« Yanıtla #4 : Eylül 04, 2012, 06:42:39 ÖS »
Hassas bir konu olduğu için scitter başlığındaki bu konuyu ayırarak yeni başlık olarak açıyorum. Bende biraz önce facebookta bir arkadaşımızın şu yazısını okudum.

ANKARA DAKİ ARKADAŞIMIZIN KONU İLE İLGİLİ YAŞADIKLARI; Çanta ile ilgili bugün yapılanlar ve son gelişmeler:

Öğleden sonra Trafik müdürlüğü tescil dairesine gittim. Adını şimdi hatırlamadığım başkomiserle aşağıdaki konuşma (özet olarak)
- İyi günler, motosikletlerle ilgili çanta...
- Evet, proje çizdirip makina mühendisleri odasına gidip onaylatıp muayeneye, sonra buraya v.s.( uzun uzun yazmıyorum)
- Şu genelgeyi görebilirmiyim?
- Burada buyrun (okudum) Bunun bir kopyasını alabilir miyim?
- Olmaz! O iç genelge, dışarıya veremiyoruz.
- Peki tarih ve nosunu alayım. (Belgeyi verdi, yazdım) Emniyet Genel Müdürlüğünden 81 ildeki Trafik Müdürlüklerine : 17.08.2012 tarih, 4954-160093 sayılı genelge)
Özeti şöyle : EGM'ye motosiklet çantalarının ruhsata işletilmesi gerekiyor mu diye soru ve cevap talepleri gelmiş. Onlar da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sormuşlar. Bakanlık da cevap olarak evet bunlar teknik değişikliğe girer demiş. Bunun üzerine 4-5 paragraflık bir genelge gönderilmiş. Dikkatimi çeken, genelgenin ilk paragrafında "Servis ve paket taşımak amacıyla kullanılan motosikletlerde kullanılan..." diye başlaması oldu. Ve son paragrafta "yukarıda sözü edilen motosikletlerde...." diye devam edip trafik kanununun 32. maddesine göre işlem yapılması" diye bitiyor
- Başkomiserim, bu genelgede ticari amaçla kullanılan paket motosikletlerinden söz ediliyor. Siz ise tüm motosikletleri bu kapsama alıyorsunuz. Bakın (yanimda print edip götürdüğüm GIVI nin çanta demirleri montaj resimleri ve benim motorun çantalı olarak resimlerini göstererek) bunlar münhasıran bu motosiklet için özel olarak üretilip CE onayı olan parçalar. Ayrıca bu motosiklet kurye amacıyla kullanılmıyor...
-Biz onu bilemeyiz!
-Doğru, acaba Emniyet müdürlüğünde kullanılan ve başbakanın korumasına tahsis edilen motorların çantaları için de ruhsata işleme işlemi yapıldı mı?
(bu soru üzerine yüz biraz gerildi)
- Oooooo bir dakika! Başbakanın koruma motorunu karıştırmayın şimdi. Siz saptırıyorsunuz...
- Hayır efendim hiç de saptırmıyorum. Onların motorunda takılan da aksesuar olarak takılan çantalar, benimki de. Hepimiz T.C vatandaşı olarak eşit haklara ve yükümlülüklere sahibiz.
- Olur mu canım? Onların geçiş üstünlüğü var.
- Hiç de yok başkomiserim. Geçiş üstünlüğüne sahip araçlar kanunda tek tek belirtilmiştir. Geçiş üstünlükleri sadece koruma veya takip sırasında. Plaka taktıklarına göre ruhsatlarına işlenmesi gerekir.
- Valla beyfendi, genelge böyle... Yaptıracaksınız.
- (gayet sakin ve gülümseyerek) Tabi yaptırıcam, ancak elimde fotoğraf makinası ile gezip tüm Emniyete ait çantalı motorların fotoğrafını çekip plakaları ile Bilgi Edinme Hakkı yasasına uygun olarak, bunların ruhsatlarına işlenip işlenmediğini İç İşleri Bakanlığından yazı ile soracağım, ve bu işlemi emniyete kayıtlı 1200 motosikletin hepsine yapılması için arkadaşlarımdan işbirliği rica edeceğim.
- (Yüz hatları biraz endişelendi) Şimdi siz bunun motorun orjinal parçası olduğunu mu söylüyorsunuz?
- Evet
- Peki bana yetkili servisinizden bunun motosikletin orjinal parçası olduğuna dair yazı getirin. Ben burada hemen ruhsata işleyip yeni ruhsatı vereceğim.

Dönüşte Honda Bora'ya uğrayıp Çağlar'a durumu anlattım. Servis müdürü bugün yokmuş, pazartesi günü gidip yazıyı isteyeceğim (bakalım ne olacak) Onlardan olmazsa, motoru ve çantaları aldığım Pazarbaşı!dan bu yazıyı alırım. Fakat amaç bu değildi.

Pazartesi günü adliyede baroya gidip bir avukata akıl danışacağım. Bu genelge için "yürütmeyi durdurma kararı" nasıl alınırmış, sorup öğreneyim ve gerekli işleme başlayayım.

Bu arada, Mc.Donalds, Pizza Hut ve Burger King'in de hukuki işlemlere başladığını öğrendim. Gelişmelerden haberdar ederim.

Yapılması gereken :
Bu 2-3 gün içinde eğer Trafik durdurup ceza kesmeye kalkarsa (başka bir hata yoksa) sadece 32. maddeden ceza kesebilir. BU maddeye göre motosikleti çekme, alıkoyma yetkisi yok. 72 Tl ceza kesebilir. Makbuza kesinlikle imza atmayın ve parayı ödemeyin.
Gelişmeleri ayrıca yazacağım.

Not: Federasyon ve Motosiklet kulüplerinden "tık" yok henüz... Bunların işleri sadece yarış düzenlemek mi bilmiyorum

Yukarıdaki notta yazıyı yayınlayan arkadaşa ait. Kendisi aynı benim düşünüpte burada daha önce yazdığımı yazmış. Eee ne demişler. 'AKLIN YOLU BİRDİR'

gezginmotor
11 Temmuz 2014, 00:15
Site çalışmıyor.

Yazınızı gördükten sonra terar tıkladım ve girdim çalışıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:14 ----------

Motosiklet sürücüleri devlete Kaz gibi görünüyor herhalde...

ERTOBİ
17 Temmuz 2014, 00:25
Tmf dindar rol modelden dem caliyor ozu kosulsuz itaat...boyle bir yapilanma hukumete karsi bir hakarayisina destek olurmu. !! Bu mumkun degil...

matrix506xx
03 Nisan 2016, 17:52
Konuyu internette araştırırken bana enteresan gelen 2012 tarihli bir yazı gördüm. Arkadaştan izin almadan paylaşmam biraz etik gelmese de sonuçta bilginin paylaştıkça güzelleşeceği ilkesi ile paylaşıyorum. Yorum sizin :

Ynt: Topcase yasağı
« Yanıtla #4 : Eylül 04, 2012, 06:42:39 ÖS »
Hassas bir konu olduğu için scitter başlığındaki bu konuyu ayırarak yeni başlık olarak açıyorum. Bende biraz önce facebookta bir arkadaşımızın şu yazısını okudum.

ANKARA DAKİ ARKADAŞIMIZIN KONU İLE İLGİLİ YAŞADIKLARI; Çanta ile ilgili bugün yapılanlar ve son gelişmeler:

Öğleden sonra Trafik müdürlüğü tescil dairesine gittim. Adını şimdi hatırlamadığım başkomiserle aşağıdaki konuşma (özet olarak)
- İyi günler, motosikletlerle ilgili çanta...
- Evet, proje çizdirip makina mühendisleri odasına gidip onaylatıp muayeneye, sonra buraya v.s.( uzun uzun yazmıyorum)
- Şu genelgeyi görebilirmiyim?
- Burada buyrun (okudum) Bunun bir kopyasını alabilir miyim?
- Olmaz! O iç genelge, dışarıya veremiyoruz.
- Peki tarih ve nosunu alayım. (Belgeyi verdi, yazdım) Emniyet Genel Müdürlüğünden 81 ildeki Trafik Müdürlüklerine : 17.08.2012 tarih, 4954-160093 sayılı genelge)
Özeti şöyle : EGM'ye motosiklet çantalarının ruhsata işletilmesi gerekiyor mu diye soru ve cevap talepleri gelmiş. Onlar da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sormuşlar. Bakanlık da cevap olarak evet bunlar teknik değişikliğe girer demiş. Bunun üzerine 4-5 paragraflık bir genelge gönderilmiş. Dikkatimi çeken, genelgenin ilk paragrafında "Servis ve paket taşımak amacıyla kullanılan motosikletlerde kullanılan..." diye başlaması oldu. Ve son paragrafta "yukarıda sözü edilen motosikletlerde...." diye devam edip trafik kanununun 32. maddesine göre işlem yapılması" diye bitiyor
- Başkomiserim, bu genelgede ticari amaçla kullanılan paket motosikletlerinden söz ediliyor. Siz ise tüm motosikletleri bu kapsama alıyorsunuz. Bakın (yanimda print edip götürdüğüm GIVI nin çanta demirleri montaj resimleri ve benim motorun çantalı olarak resimlerini göstererek) bunlar münhasıran bu motosiklet için özel olarak üretilip CE onayı olan parçalar. Ayrıca bu motosiklet kurye amacıyla kullanılmıyor...
-Biz onu bilemeyiz!
-Doğru, acaba Emniyet müdürlüğünde kullanılan ve başbakanın korumasına tahsis edilen motorların çantaları için de ruhsata işleme işlemi yapıldı mı?
(bu soru üzerine yüz biraz gerildi)
- Oooooo bir dakika! Başbakanın koruma motorunu karıştırmayın şimdi. Siz saptırıyorsunuz...
- Hayır efendim hiç de saptırmıyorum. Onların motorunda takılan da aksesuar olarak takılan çantalar, benimki de. Hepimiz T.C vatandaşı olarak eşit haklara ve yükümlülüklere sahibiz.
- Olur mu canım? Onların geçiş üstünlüğü var.
- Hiç de yok başkomiserim. Geçiş üstünlüğüne sahip araçlar kanunda tek tek belirtilmiştir. Geçiş üstünlükleri sadece koruma veya takip sırasında. Plaka taktıklarına göre ruhsatlarına işlenmesi gerekir.
- Valla beyfendi, genelge böyle... Yaptıracaksınız.
- (gayet sakin ve gülümseyerek) Tabi yaptırıcam, ancak elimde fotoğraf makinası ile gezip tüm Emniyete ait çantalı motorların fotoğrafını çekip plakaları ile Bilgi Edinme Hakkı yasasına uygun olarak, bunların ruhsatlarına işlenip işlenmediğini İç İşleri Bakanlığından yazı ile soracağım, ve bu işlemi emniyete kayıtlı 1200 motosikletin hepsine yapılması için arkadaşlarımdan işbirliği rica edeceğim.
- (Yüz hatları biraz endişelendi) Şimdi siz bunun motorun orjinal parçası olduğunu mu söylüyorsunuz?
- Evet
- Peki bana yetkili servisinizden bunun motosikletin orjinal parçası olduğuna dair yazı getirin. Ben burada hemen ruhsata işleyip yeni ruhsatı vereceğim.

Dönüşte Honda Bora'ya uğrayıp Çağlar'a durumu anlattım. Servis müdürü bugün yokmuş, pazartesi günü gidip yazıyı isteyeceğim (bakalım ne olacak) Onlardan olmazsa, motoru ve çantaları aldığım Pazarbaşı!dan bu yazıyı alırım. Fakat amaç bu değildi.

Pazartesi günü adliyede baroya gidip bir avukata akıl danışacağım. Bu genelge için "yürütmeyi durdurma kararı" nasıl alınırmış, sorup öğreneyim ve gerekli işleme başlayayım.

Bu arada, Mc.Donalds, Pizza Hut ve Burger King'in de hukuki işlemlere başladığını öğrendim. Gelişmelerden haberdar ederim.

Yapılması gereken :
Bu 2-3 gün içinde eğer Trafik durdurup ceza kesmeye kalkarsa (başka bir hata yoksa) sadece 32. maddeden ceza kesebilir. BU maddeye göre motosikleti çekme, alıkoyma yetkisi yok. 72 Tl ceza kesebilir. Makbuza kesinlikle imza atmayın ve parayı ödemeyin.
Gelişmeleri ayrıca yazacağım.

Not: Federasyon ve Motosiklet kulüplerinden "tık" yok henüz... Bunların işleri sadece yarış düzenlemek mi bilmiyorum

Yukarıdaki notta yazıyı yayınlayan arkadaşa ait. Kendisi aynı benim düşünüpte burada daha önce yazdığımı yazmış. Eee ne demişler. 'AKLIN YOLU BİRDİR'

Son durum ne?

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:39 ----------

Enson motosiklet federasyonu mahkemeye vermişti son durum ne acaba?