PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yalama olan somun nasıl açılır?? acil yardım

emo132
21 Nisan 2014, 00:22
Beyler acil bir yardım edin bugün motorumun ön tekerinin balataları değiştircektim (kampana) ama somun yalama olmuştu ve aşırı derecede sıkılmıştı. Vidayı çevirince vida ile beraber göbekde dönüyodu diğer taraftan diğer somunu tuttuk ama yine anahtar boşa dönüyo ve somonu iyice yalama ediyordu bizde diğer taraftakinide zar zor söktük oda çok sıkılmıştı ve mecbur diğer tarafa 11 anahtarı çekiç ile çaktık normalde 12 idi somun ve zar zor tek taraftan tekeri söktük balatayı değiştirdik sonra geri taktık ama bilyeleri takmayı unutmuşum o yüzden bidaha sökmeye kalktık ama somun kesinlikle çıkmıyor ne yaptıysak çıkmıyor o kadar çok sıkmadık ama çıkması artık imkansız gibi gelmeye başladı ve aşırı derecede yalama oldu sizce bu nasıl çıkar çıkınca başka somun takcam zaten hazır. Fotolar linkde:

http://www.hizliresimyukle.com/image/B0v
http://www.hizliresimyukle.com/image/B0N

sakinseytan
21 Nisan 2014, 00:28
http://www.akhirdavat.com.tr/resimler/SDS-keski-ve-murc.jpg
http://www.soma.com.tr/UserFiles/ProFiles/fiber-sapli-catal-cekic-250gr74250.jpg

serkanADH13
21 Nisan 2014, 00:29
Sen makaslamı tutmaya çalıştın o civatayı :)
bir ingiliz anahtarı,,,bir papağan pense veya sıkı bir mengeneye tuttur,
sonrasında dier tarafı boru anahtarı ile tut ve sök,,,

veya kes yenisini al :)

shooter1
21 Nisan 2014, 00:29
bir tane kaynak makinesi bir demir parçasını somuna kaynatıcaksın gerisi açarsın artık

cenkito
21 Nisan 2014, 00:33
bir tane kaynak makinesi bir demir parçasını somuna kaynatıcaksın gerisi açarsın artık

kaynak ve polis pensesi de iş yapabilir

baktın olmuyorsa serkan ustanın dediği gibi spralle kes yeni mil ve somun al en temizi

emo132
21 Nisan 2014, 00:37
Sen makaslamı tutmaya çalıştın o civatayı :)
bir ingiliz anahtarı,,,bir papağan pense veya sıkı bir mengeneye tuttur,
sonrasında dier tarafı boru anahtarı ile tut ve sök,,,

veya kes yenisini al :)

Dostum denemediğim şey kalmadı iki tarafıda ayarlı pense ile tuttum çeviriyom kayıyo yine çok fena sıkışmış ikiside benim merak ettiğim acaba somunu kenarlardan delip çevirere çıkarabilecek bir alet yokmu?

cenkito
21 Nisan 2014, 00:39
Dostum denemediğim şey kalmadı iki tarafıda ayarlı pense ile tuttum çeviriyom kayıyo yine çok fena sıkışmış ikiside benim merak ettiğim acaba somunu kenarlardan delip çevirere çıkarabilecek bir alet yokmu?

delecegine üstüne somun kaynattır öle sök, zaten orjınal mili feda edeceksin

ferhatkars
21 Nisan 2014, 00:41
kaynak makinesi - spiral yoksa vidanın etrafını eye ile düzelt... boru anahtarı ile sök... veya da 9-10 anahtara göre de yer yapabilirsin...
yada gene vidanın bir tarafını eye ile iyice inceltirsen, biraz zorlama ile bırakır kendini...

acayüp
21 Nisan 2014, 00:42
Kötü takım yada yanlış takım kullanmanın sonucudur bu.

Düz bir eğe ile kibarca eğeleyerek bir alt numarasına oturucak şekilde ufaltıcaksın.
Mesela somun 17 ise sen eğeleyerek 16 ya düşürüceksin.
Yalnız kesinlikle lokma kullanarak açıcaksın. Açık agız , ayarlı , ingiliz vs kullanma.
Onu ufaltmak sandığından daha kolay ve çabuk sürücek.
Hiçbirşeyede zarar vermemiş olucağın gibi iyi iş çıkarırsan yeni somun alana kadar yine onu takıp işini görebilirsin.

shooter1
21 Nisan 2014, 00:42
ne yazık ki ya mili komple kesip çıkaracaksın ya da cenkitonun dediği yöntemle yapacaksın 2 sene evvel bisiklet pedal göbeğini açmak için uğraşmıştım hiçbir şey fayda etmiyor, 1 tane elektrot gitmeden kaynak makinesiyle çıkarırsın

emo132
21 Nisan 2014, 01:14

Düz bir eğe ile kibarca eğeleyerek bir alt numarasına oturucak şekilde ufaltıcaksın.
Yalnız kesinlikle lokma kullanarak açıcaksın. Açık agız , ayarlı , ingiliz vs kullanma.
Hiçbirşeyede zarar vermemiş olucağın gibi iyi iş çıkarırsan yeni somun alana kadar yine onu takıp işini görebilirsin.

Eğe işi aklıma yattı teşekkürler dostum :cat: bide bu ferhatkars ın dediği eye nedir ya şimd aklıma gelmedi fotoğrafını atabilirmisin :cherry:

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:49 ----------

Dostum en az 10 dk eyeledim biraz düzelme oldu gibi lokumu soktum diğer taraftanda ayarlı pense ile babam tuttu çevirdim baya zorladım mil dönmedi ama somunda dönmedi yine yalama oldu

acayüp
21 Nisan 2014, 01:25
Lokma ile mi yaptın. Bu şekilde defalarca denedim her seferinde sorunsuz çıkardım.

amaninmb
21 Nisan 2014, 01:33
Dremal ile bir çentik yapıp düz tornavida ile denerim geneldede olur. ama laptop vidalarında vs işe yaradı hep motorda şükür bu kadar olmadı hiç. denemelisiniz. yada kaynak - demir - çevir...

emo132
21 Nisan 2014, 01:39
Lokma ile mi yaptın. Bu şekilde defalarca denedim her seferinde sorunsuz çıkardım.

Evet ama 1-2 dişi çok arkada kaldığı için onları eyeliyemedim ve ne kadar zorlasamda 1 cm bile gelmedi lokma yine kaydı. Bide bizim burda bi abi tornacı açar dedi nasıl açıcak milimi kescek?

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:34 ----------

Dremal ile bir çentik yapıp düz tornavida ile denerim geneldede olur. ama laptop vidalarında vs işe yaradı hep motorda şükür bu kadar olmadı hiç. denemelisiniz. yada kaynak - demir - çevir...

Kaynak işi olur gibi ama demiri nasıl takıcamki?

cool113
21 Nisan 2014, 01:44
boru anahtarıyla açılması lazım

emo132
21 Nisan 2014, 01:49
boru anahtarıyla açılması lazım

Denedik dostum o hiç olmadı

hasanfuat
21 Nisan 2014, 02:01
bana göre en kolayı oksijenle ısıtıp sökmek ama sende ekipman yok. hocam ustaya götür :D

emo132
21 Nisan 2014, 13:39
bana göre en kolayı oksijenle ısıtıp sökmek ama sende ekipman yok. hocam ustaya götür :D

Burda bizim tanıdık oksijenle kaynak yapan biri var ona götürsem mile zarar vermeden halledermi?