PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fosforlu kask radyasyon yayar mı ?

uur52
19 Nisan 2014, 23:55
Herkese selamlar. Bugün sharkın fosforlu bi kaskını aldım. Karanlıkta topladığı ışığı yayıyor. Az önce bir arkadaşım fosforun radyasyon yaydığını söyledi. Araştırdım, saatlerin içindeki karanlıkta ışığı yayan kısmında az da olsa radyasyon olduğu yazıyor birkaç yerde. Bilgisi olan var mı acaba?

herdem09
19 Nisan 2014, 23:59
Kaskinizin CE (veya diger guvenlik) sertifikasi varsa (ki vardir mutlaka) hic dert etmenize gerek yok. Bu sertifikalari veren ulkeler bu konulari yeterince dusunuyor. Iciniz rahat olsun.

solmyr
20 Nisan 2014, 00:03
evet radyasyon yayar. ancak ışık da bir radyasyondur. :) ya da radyasyon bir ışıktır. :) zararsız merak etme.

santo78
20 Nisan 2014, 00:10
biz ne radyasyonlu caylar ictik merak etme bisey olmuyo...

umurcan
20 Nisan 2014, 00:12
eskiden fosforlu etki için direk radyoaktif malzemeler kullanılmış. bu dediğim tabi 2. dünya savaşı dönemi eskisi :mrgreen:

bahsettiğin arkadaş biraz güncellesin kendini :mrgreen:

uur52
20 Nisan 2014, 00:17
Başucumda modemle uyuyan adamım fosforlu kaska niye bu kadar takıldım bilmiyorum. Bi an gaza geldim :D

ogzcngdk
20 Nisan 2014, 00:44
dünya zaten radyasyonlu aletlerden geçilmiyor. şuanda bu yazıyı buraya koyarken bile kaç ton yedin haberin yok :) boşverrr birazda erken ölelim olmaz bişey :queen:

myagdi
20 Nisan 2014, 00:59
cep telefonu kadar değildir, kafaya takmayın.

wolrath
20 Nisan 2014, 01:06
kafaya takmasın da ne yapsın kaskı?

:D

* k.bakma , arkadasım hosgeldın ı cok ızlıyorum bu aralar :cherry:

cousinecruis
20 Nisan 2014, 01:08
Okadarcık radyasyon kaskın yüzeyinden geçmez :) gama ışını olmadıkça bişey olmaz :)

solmyr
20 Nisan 2014, 01:09
eskiden fosforlu etki için direk radyoaktif malzemeler kullanılmış. bu dediğim tabi 2. dünya savaşı dönemi eskisi :mrgreen:

bahsettiğin arkadaş biraz güncellesin kendini :mrgreen:

heinrich himmler aramızda :P

redlion999
20 Nisan 2014, 01:14
Betonarme binalarda oturarak zaten yılda 20 röntgen çektirmiş kadar radyasyon alıyoruz.. Takılmayın siz..
(biyomedikal müh. pet(radyoaktif ajan ile görüntüleme) sunumunda philips yetkilisinin söylediği bilgi valla ne kadar doğru bilmiyorum)

cousinecruis
20 Nisan 2014, 12:22
Betonarme binalarda oturarak zaten yılda 20 röntgen çektirmiş kadar radyasyon alıyoruz.. Takılmayın siz..
(biyomedikal müh. pet(radyoaktif ajan ile görüntüleme) sunumunda philips yetkilisinin söylediği bilgi valla ne kadar doğru bilmiyorum)

Granit taşlardan doğal olarak sızan radyoaktif radon gazı yüzünden. Amerikada evlerin bodrumunda radon alarmı vardır. Alarm çalınca evi boşaltırlar bir süre :) çoğu bilim adamıda radon gazı zarar virmez der.

dental_land
20 Nisan 2014, 14:36
fosforesans ve floresans bu tanımları araştırınız sorularınızın cevaplarını bulabilrisiniz

umurcan
20 Nisan 2014, 16:01
heinrich himmler aramızda :P

iyi biliriz o dönemleri :bounce: nerede o eski sabunlar, düğmeler mirim

:mrgreen:

Deli Çerkes
20 Nisan 2014, 18:45
Cep telefonu , bilgisayar ekranı , tasarruf ampülleri hatta yediğiniz muzdaki potasyum bile radyoaktiftir. Fazla kafaya takmamak lazım.

hasanrs
20 Nisan 2014, 20:35
Sen o kasktan 1 yılda alacağın rasyasyonu bir cep teli görüşmesi ile alıyorsun zaten. O kadar ince düşünmeyin :)

ulkerhan
20 Nisan 2014, 21:43
Cep telefonun yaydığı radyasyon ile, fosforlu kaskın veya nükleer rasyasyonu lütfen karıştırmayalım.

Cep telefonu, telsiz telefon, mikrodalga fırın elektromanyetik radyasyon yayar ve hiç bir canlı üzerinde fiziksel bir zararı yoktur bu kanıtlanmıştır. Dikkatinizi çekerim bunun adı elektromanyetik radyasyondur.

SSCB zamanında üretilen fotoğraf makinesi lensleri, fosforlu elektrik düğmeleri, eski saatler, röntgen cihazları vb, ölçülebilir alfa, beta ve gamma ışımaları yaparlar ve bunlar insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan nükleer radyasyondur. Bu lenslerde toryum, saatlerde ve elektrik düğmelerinde radyum kullanılmıştır. Radyum kullanılan saatler ve elektrik düğmelerinin parlaması için ışıkla şarj olması gerekmez. Her koşulda fosforlu ışık yayarlar. Ayrıca Geiger sayacı ile ölçülebilir radyoaktif ışıma yaparlar.

Şimdi size en önemli bilgiyi veriyorum! Günümüzde ışıkla şarj olan fosforlu saatler, kasklar vb, gibi ürünlerde hiç bir şekilde radyoaktif madde kullanılmamıştır ve kullanılamaz.

RunemagicK
20 Nisan 2014, 22:07
Herkese selamlar. Bugün sharkın fosforlu bi kaskını aldım. Karanlıkta topladığı ışığı yayıyor. Az önce bir arkadaşım fosforun radyasyon yaydığını söyledi. Araştırdım, saatlerin içindeki karanlıkta ışığı yayan kısmında az da olsa radyasyon olduğu yazıyor birkaç yerde. Bilgisi olan var mı acaba?

arkadaşın sanırım 2 gün önce discoveryde gösterilen belgeseli izledi:) o radyasyonlu olan ışık yayan madde radyumdur ve bunun artık kullanımı yasaktır.

fastturkish
20 Nisan 2014, 23:37
Bence arkadaşının gözü kaskta kalmış :D

phradrel
21 Nisan 2014, 12:03
Ne guzel de bilgiler gelmis.

uur52
21 Nisan 2014, 12:23
Bence arkadaşının gözü kaskta kalmış :D

Çok iyiydi ya :D