PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sola yatırdım!

Sayfa : [1] 2

hasanrs
19 Nisan 2014, 21:27
Selam,

Bugün Kadıköy'de otobüs yolundan yukarı doğru çıkarken kaygan zeminden dolayı 20-30 km hızla giderken scooter ımı sola yatırdım. Önemli bir kaza değil motorda çizik bile yok. Çizilen sadece karizma oldu. Fakat lastikler konusunda sürekli şüphelerim vardı ve motor bu kadar kolay bir şekilde altımdan kayınca büyük rahatsızlık duydum. Motor 2011 model ve büyük ihtimalle lastikleri hiç değişmedi.

Lastiğin markası Duro 110/90/12 bir de Nylon yazıyor. Sizce lastiği değiştirmeli miyim? Lastik pek ucuz bir şey değil. Lastiği değiştikten sonra benzer bir durum olacaksa hiç masrafa girmeyeyim. Daha dikkatli kullanayım sadece... Ne dersiniz?

http://i.hizliresim.com/7mk12N.jpg (http://hizliresim.com/7mk12N)

http://i.hizliresim.com/jJ5N29.jpg (http://hizliresim.com/jJ5N29)

umuttuna
19 Nisan 2014, 21:31
Lastikler cok asinmamis gorunuyor ama bence motorun en onemli parcasi lastikler.ben kendi motorumda alir almaz degistirdim michelin taktirdim ama sizinki irc den iyidir buyuk ihtimalle.karar sizin kazayi gozunuzde canlandirmaya calisin suc lastiktemiydi yoksa sizdemiydi?

kemboo
19 Nisan 2014, 21:31
nylonsa tereddüt etmeden değiştirebilirsin

deprogadias
19 Nisan 2014, 21:35
Değiştirmenizde fayda var gibi gözüküyo. İleride daha ciddi bişeye yol açabilir Allah korusun

ccc67
19 Nisan 2014, 21:37
En kotu kazaniz boyle olsun ve geçmiş olsun

mete_han
19 Nisan 2014, 21:38
Hocam lastiği değilde motoru değiştir dersem ukalalık olarak mı algılarsınız :P inan bu zamanda ASYA 150 T1 kalmadı...canını bu makinaya markaya emanet etme lütfen...paylaşımlarından ve avatarından bile ne kadar zeki ve mantıklı biri olduğunu biliyorum...şartları zorlasan biraz...ne dersin..:king:

hasanrs
19 Nisan 2014, 21:46
Satılık 2011 ASYA AS 150 T1

2.250 TL Motor başında ufak bi pazarlık olur :queen:

Benim hatam olmadığına eminim. Zaten öyle olsa hiç konu bile açmam. Kadıköydeki otobüs yolunu bilenler bilir. Son derece aşınmış ve cilalanmış.

kdiner
19 Nisan 2014, 21:48
Gecmis olsun bu lastikler boyledir.

hasanrs
19 Nisan 2014, 21:48
Peki marka önerileriniz nelerdir?

CEM.
19 Nisan 2014, 21:52
Burda dikkat edilmesi gereken 1 husus degil birçok husus var

kaliteli lastik ve yumuşak hamurlu yada çift hamurlu olması.

kaliteli ön ve arka amortisör.

Frenleme esnasındada..

burada amortisör önemi çok büyük eger işlevini yapamazsa lastik kitler ve anında düşersiniz.

ve bir diger konu fren teknigi.

Eger motoru satıcaksanız hiç masraf yapmadan satın derim. Fakat binmeyi düşünüyorsanız mutlaka degiştirin.

Önerim ise direk motoru degiştirmeniz.

Yıl olmuş 2014 hocam millet A.B.C MOD ABS fren kombine fren sistemi derken bu davaya teknolojinin yardımıyla meydan okuyor. :)

En azından bari bütçe dahilinde japon kaliperleri ve japon bir motorla daha güvende olursunuz arıza vs güçsüz durumlarını bile geçtim.

Sadece güvenlik için bile..

Son olarak lastiklerin tarihini ögrenebilirsiniz.

4 rakam şeklinde yazar.klasik bildigimiz tarih yazımından farkılıdır örnek vermek gerekirse . 1811 gibi. Buda demek oluyorki 2011'in 18nci haftası.

yada 1610.. 2010'un 16ncı haftası gibi.

mete_han
19 Nisan 2014, 21:54
aşınmış cilalanmış ve otobüslerin bıraktıkları farklı yağlar klima suları motor suları vs o yolu kayganlaştırır...

birde şu var...motoru devirirken ayağını yere koyduğunda denge sağlamaya çalışıyorsun...bu bir refleks zaten...işte o an ayak kırılabilir bileği incitebilirsin...vs herşey olabilir...

hasanrs
19 Nisan 2014, 22:01
Amortisörlerin frenleme esnasında çok yumuşak kaldığının farkındayım ama giderken falan fren ve amörtisör konusunda pek sıkıntı yaşamıyorum.

Olay aynen şöyle;
Otobüs yolunda 3 kısım var ve ortadan tramvay geçiyor. Bu yoldan sürekli dolmuşlarda geçiyor. Dolayısıyla sağdaki ve soldaki kısım çukurlaşmış ve resmen zımparalanıp cilalanmış gibi... Ben sağdan orta kısıma tramvay rayının üstünden geçmek istedim. Frene bastığımı hiç hatırlamıyorum belki biraz gaz vermişimdir... Motorun yatması 1/4 saniye :)

Lastikler konusunda zaten sürekli rahatsızlık hissdiyordum. Nylon yazan bir lastik kafamı kurcalıyor!

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:59 ----------

mete_han motor o kadar hızlı yan dönüp yattı ki toplamak aklıma bile gelmedi :)

Espaniole
19 Nisan 2014, 22:07
Ben motorunuzu satmayın derim. Sanırım yeni sayılır motorunuz. İlk göz ağrıları hiçbir zaman unutulmaz. İlerde geriye döndüğünüzde 'aah o takayla ne maceralar atlattım' deyip kapıdaki harika motorunuzdan haz alırsınız(İnşallah).

Kıyın paraya, en iyi yol tutanından yumuşak hamurlu lastik alın. Boşverin uzun süre dayanmamasını, masrafınız güvenininizle doğru orantıda artar.Canınızın daha güvende olması maddiyatın çok üzerinde önem taşır.

Sürekli lastik basınçlarınızı, motorun vidalarını teknik aksamını gözden geçirin. Bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum :)

ronnytechno
19 Nisan 2014, 22:08
Geçmiş olsun hocam

acayüp
19 Nisan 2014, 22:10
Motoskletten beklentilerini ve bütçeni yazabilirsen uygun olabilicek birşeyler önerebiliriz.
Elbirliği ile seni asyadan , yada asya yı senden kurtaralım :)

Geçmiş olsun en kötüsü bu olsun.

Apices
19 Nisan 2014, 22:12
Geçmiş olsun. Bu lastik konusu maalesef hepimizin kafasını yoran bir durum.

hasanrs
19 Nisan 2014, 22:13
Acayüp Max. 5000 tl scooter Ev-iş,iş-ev belki de yazın biraz şehir dışı

Lastik ne öneriyorsunuz?

tgi
19 Nisan 2014, 22:13
IRC Road Winner RX-01 lastik kotu mu? Cbr 125 var

hasanrs
19 Nisan 2014, 22:16
tgi ben lastik konusunda bu olaydan önce de kuşkuluydum. Zaten üstündeki orijinal lastiği olduğu için eski olduğunu düşünüyorum. İRC de naylon ve ıslak zeminde kaygan diye duydum.

Nerede yaşıyorsun? Yaşadığın yerin yolları için belki iyi olabilir! İstanbulda yollar çok yıpranmış...

acayüp
19 Nisan 2014, 22:24
Scooter için en ideal lastik michelin city grip.
Marka model olarakta o paraya sym joyride 200 olabilir. Geçen ay sattım çok kullanışlı ve rahattır .
250 cc ve biraz daha iri gösterişli olsun derseniz onuda ayrıca araştırırım.
Model çok ta bütçe sınırlamasına takılıyor.
Bu arada bir fırsat olursa görüşmek isterim . İyi insanlarla tanışmayı seviyorum.

hasanrs
19 Nisan 2014, 22:36
acayüp Bu şekilde durumlarla karşı karşıya kalacağımı düşündüğüm için çin malı ile başlamıştım zaten. Bu sezonu çin+michelin ile geçireyim. Gelecek sezon pcx, xciting, downtown, xmax, x city bebeklerinden bir tanesi ile devam edeyim diyorum. İstanbulda neredesin?

Motorcu Abi
19 Nisan 2014, 22:37
Büyük geçmiş olsun.
Son kazan olur inşallah :)

Uğur
19 Nisan 2014, 22:42
Öncelikle geçmiş olsun.

Çin malı scooterlardaki fabrika çıkışı lastikler kesinlikle çok dikkatli bir kullanım istiyor. Islak zeminde,kaygan zeminde en ufak hatayı affetmiyorlar. Kuru zeminde ise ıslak zemine oranla daha iyi denebilir ama yine de vasatın çok altında bir yol tutuşa sahipler.

Tek avantajı kolay kolay lastik aşınmaz. Çünkü hamur namına birşey yoktur.

Bende diğer arkadaşların dediği gibi imkanınız varsa daha sorunsuz motosikletlere geçmenizi öneriyorum.

Çin malı scooterlar ne kadar bakılırsa bakılsın,ne kadar dikkat edilirse edilsin can sıkıcı 1-2 sorun mutlaka çıkarıyorlar.

hasanrs
19 Nisan 2014, 22:43
Ruhsat bana ulaşmadan satacağım sanırım :)

acayüp
19 Nisan 2014, 22:44
Dediğin mantıklı , motoru bakımlı tutar ve mantıklı kullanırsan sürpriz çıkarmadan kullanabilirsin.
Bir sürpriz yaparsada mutlaka haber verirsin yardımcı oluruz.
Sadece uzun yolda dinlendirerek kullanman gerekir çok zorlamanı önermem.
Ben sarıyer tarafındayım , ara sıra moda ya geçiyorum ama.
Bir ara burgmanla gelim de değişelim , motorları . Biraz kullanınca seneye burgman ararsın kesin :)

hasanrs
19 Nisan 2014, 22:46
Yaa michelin alsam bu sezon idare etmez mi? :D

Osırıs
19 Nisan 2014, 23:01
Geçmiş olsun abi. Benimde lastik irc,motoru aldığımda eski sahibi sıfır takmıştı eskisin söker kalite bişey takarım dedim.
Kuru sıcak havalarda iyi,soğuk ve yağışlı havalarda tahta oluyor,yağış olmasa bile hava soğuksa bildiğin tahta.. arada gaza abanınca arka slolom yapıyor ama her seferinde kurtarıyorum

hasanrs
19 Nisan 2014, 23:06
Osırıs sende aynı sorunu yaşıyorsun. Acilen bu lastiklerden kurtulmamız lazım. Bu lastik daha çok toprak yol, stabilize yol, köy yolu gibi ortamlarda sorunsuz kullanılacak bir lastik. Cadde lastiği, şehir lastiği kesinlikle değil bence!

Osırıs
19 Nisan 2014, 23:12
Osırıs sende aynı sorunu yaşıyorsun. Acilen bu lastiklerden kurtulmamız lazım. Bu lastik daha çok toprak yol, stabilize yol, köy yolu gibi ortamlarda sorunsuz kullanılacak bir lastik. Cadde lastiği, şehir lastiği kesinlikle değil bence!

lastik var abi michelin siparişi verdim benim ustaya. ama bursadan sonra takarım daha sıfır ya üzerindeki :)

hasanrs
19 Nisan 2014, 23:20
Anladım en kısa sürede michelin city grip bakacağım ben... Bu sezon Asya'ya katlanabilirim ama Duro'ya asla!

acayüp
19 Nisan 2014, 23:26
Bu arada başlık tan değişik mana çıkaran bir bensem kendimi kötü hissedicem :)

Osırıs
19 Nisan 2014, 23:27
Anladım en kısa sürede michelin city grip bakacağım ben... Bu sezon Asya'ya katlanabilirim ama Duro'ya asla!

Bu arada sen motorla max 85 yapıyorum dedin ya abi, şile gezisinde hazarozan da MONDİ 125 zn var kedi gibi,100 110 la peşindeyim banamısın demiyor :queen: yolda tavuk mavuk bırakmadı o hızla,duruyor önde ne oldu diyoz tavuğa çarptım diyo motorları bırakıyoz yatıyoz yerlere :queen:

hasanrs
19 Nisan 2014, 23:34
Acayüp biraz algıları tokatlamak istedim :)

Osiris benim makine ağır :( 95 kmh yi gördüm ve zorlamadım ama 70 den sora ivmelenme bayağı yavaşlıyor. Beni bırakın siz gidin :)

memer
19 Nisan 2014, 23:34
geçmiş olsun hocam, ben yaz kış sürekli kullanıcıyım, daha önceden sym nin symphony si vardı bende sr 125 buyuk teker,onuda yaz kış kullandım 12000 km şimdi ybr var,hocam benim tavsiyem vitesliye geç scooter ların denge problemi var gibi geliyor bana,viteslide oturuş pozisyonu ve bacakların her iki yanda oluşu sürüş avantajı veriyor. scooterdan vaz geçmem diyenlerden isen ve satacaksan motoru, biraz daha dikkatli ve yavaş sür nasılsa önümüz yaz, sapaklarda ve virajlarda ve teker izi yapmış yollarda.Yazın sonunda kararını verince değiştireceksen değiştir lastikleri. Tabii benim düşüncem. sana tekrar çok geçmiş olsun son olur inş.

hasanrs
19 Nisan 2014, 23:39
memer evet söylediklerin çok mantıklı. Scooter da arka taraf biraz daha ağır ve çekiç etkisi yapıyor sanırım. Ağır taraf öne geçmeye çalışıyor. Tek sezonluk olacağı kesin 150 T1 in... :/

babaAkar
19 Nisan 2014, 23:53
Geçmiş olsun Hasan abi ...Anladınız siz :queen:

Osırıs
20 Nisan 2014, 00:02
Yok abi öyle bırakma,gerekirse motordan iner yürüyerek gideriz :))

reverse
20 Nisan 2014, 00:03
Geçmiş olsun. Eğer raylardan geçerken bir aksilik olup da düşmediyseniz, lastikleri mutlaka değiştirin derim.
Motor 2011 model ve 3 senedir o lastiklerle yürüyor diyorsanız, hiç aşınmamış olmasından ne kadar odunsu bir lastik olduğu anlaşılıyor.
Tavsiyem michelin marka lastikler. Gerçi scooter tecrübem yok ama benim cb125'te kendalardan sonra michelin'e geçince birkaç panik frende ''ne oluyouz lan'' demişimdir kendi kendime. Hatta aha şimdi bu lastikleri taktırmamış olsaydım buraya yapışmıştım dediğim zamanlar oldu acemilik dönemlerimde. Michelinlerle fren yapınca motor sanki asfaltın içine gömülmek istiyormuşçasına duruyor.

ectuna
20 Nisan 2014, 00:23
Hasan Geçmis olsun.
Almayi planladığın lastik motor fiyati oranina bak.
Lastik alınca motorundan gene memnun olmayacaksin. O yüzden bosuna daha masraf etme o motora. Sat ve lastik parasini ekle, neler alabileceğine bak o paraya. Belki az daha eklesen gönlüne göre bir şeyler alırsın.
Bir de herkes söylüyor, vitesli düşünsen.
Dag Bayır seviyorsun, kucuk scooterlerle zor olur.

myagdi
20 Nisan 2014, 00:41
kaliteli lastikler ucuz değil...
lastiğe harcadığınız parayı, seneye motoru satarken büyük ihtimal çıkaramayacaksınız.
bütçe de müsaitse, japon veya kore malına geçin.

ikinci tavsiyem, daha ince ve hafif bir motor tercih edin. t1 ağır ve büyük bir makine. bende bu kasanın orijinali, honda foresight 250 vardı. cbf 150'ye geçince "şehir içinde motor kullanmak bu kadar rahat mıymış" dedim.

mete_han
20 Nisan 2014, 00:53
Bu arada bir fırsat olursa görüşmek isterim . İyi insanlarla tanışmayı seviyorum.

vay çakallll...:P börgmını argadaşamı itelemeyi hedefliyosun...ayıptır ya...seni tanıdığım güne lanet olsun...:queen:

mustang256
20 Nisan 2014, 01:01
Kaliteli bi lastik aldiginizda ki satacaginizi düşünürsek satista zarar edeceksiniz ki bu şekilde kullanmakta sikinti. Bence satıp en azından masraf yaptiginda uzun vadeli kullanılacak birşeyler almak lazim.

acayüp
20 Nisan 2014, 01:06
vay çakallll...:P börgmını argadaşamı itelemeyi hedefliyosun...ayıptır ya...seni tanıdığım güne lanet olsun...:queen:

Herkes senmi pis yedili.
Burgman sahibini buldu , yakın bir arkadaşa rezerve edildi.
Senin gibi bi motora 10 yıl binemiyorum. Senede 4-5 motor geçmezse altımdan rahat edemiyorum.
Kıskançlıktan napcanı şaşırdın. Face i kapattım senin yüzünden be git pis musallat. :)
Muska yazdırcam , büyü yaptırcam kurtulcam senden.

mete_han
20 Nisan 2014, 01:11
Herkes senmi pis yedili.
Burgman sahibini buldu , yakın bir arkadaşa rezerve edildi.
Senin gibi bi motora 10 yıl binemiyorum. Senede 4-5 motor geçmezse altımdan rahat edemiyorum.
Kıskançlıktan napcanı şaşırdın. Face i kapattım senin yüzünden be git pis musallat. :)
Muska yazdırcam , büyü yaptırcam kurtulcam senden.

hadi lan...yenge kapattırdı sana feysi dingil...ben biliyom mevzuları :) harbi şimdi sana kitleyecekken feysde üzgünüm görünce beyin mancıklaması yaşadım...yarın gelsene kızderbenet gidiyoz...08.30 da bp leventde ol...

emrecenk
20 Nisan 2014, 01:35
duro bence dar butcenın en iyi lastigi

Tİme_shİft42
20 Nisan 2014, 01:53
Nylonsa zaten orayı bir geçecen sorun kayması değil lastik ısınmıyor ısınsa bile nylon olduğundan gene kayıyor yol tutuşu yok kayış gibi lastik :)

Kaliteli lastiğin zevkini almayanda duroyu ircyi över :)

kngsze
20 Nisan 2014, 02:23
Adaş abim geçmiş olsun,herhalde bu günde birşey var :)

Arkadaşlarla gezmeye giderken bende sağa yattım :pale:

Göztepe köprüsüne gelmeden migrosun orada en sağ şeritten uzulce gidiyorum önümde zırtopozun teki artistlik yapıcam diye el freni çekip yanlayarak park etti.Haliyle tırstım azcık gaz açtım 3 vites 40 la gidiyorum.Önümde bi hanım ablamız otobüs durağına gelmeden önceki girişte ani fren yaptı.Dedim bari yandan geçeyimde vurmayayım hoooop sağa bir güzel kırmış ama profesyonel driftciler böyle kıramaz ne sinyal ne bir şey var :farao:
Fren yapayım derken baktım durmuyor motor panikle garc diye hem arka hem ön sıkınca boh çuvalı gibi yerdeyim :pr: Sağolsun hanım ablacım geldi özür felan diledi de ne fayda neyse lafı çok uzattım geçmiş olsun abi :) Cana gelecene mala gelsin :salut:

hasanrs
20 Nisan 2014, 02:42
kngsze geçmiş olsun. Umarım daha büyük kazalar yaşamayız ve hep tatlı bir anı olarak kalır bunlar... Arkadaşlar bana motoru sattıracaklar yaa :)) Ben vitesli ile kaza yaparım valla. Bu sene scooter ile devam etmek istiyorum. Scooter + Michelin

RAMİREZ
20 Nisan 2014, 18:50
Bisikletlerimde dahi nylon lastik kullanmam. Aslında Nylon lastikler, sadece düz, kuru, ve genelde kapalı alanlar (fabrika yerleşkeleri, kampüsler..)gibi hız limitlerinin katı ve düşük olduğu yerlerde tercih edilir. Ömürleri çok uzun olduğundan ticari olarak etkili bir tercihtir. Fakat spor, hobi veya gezi amaçlı KESİNLİKLE kullanılmamalıdır. Özellikle aktif trafik içeren şehirlerde.
Geçmiş olsun. Bence kesinlikle lastikler değişsin hocam. Aman...

furkanesen
20 Nisan 2014, 19:01
benim merak ettiğim motoru kaça aldınız