PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kavsaklara yavas ve dikkatli girin az daha hastanelik oluyordum

iguven
18 Nisan 2014, 23:45
Selam herkese,

Bugun motorla gebzeden eve donerken kocaman bir kavsaga geldim. Gayet genis ve her acidan gelen herkes birbirini gorur vaziyette. Resmi asagida.

http://i1319.photobucket.com/albums/t668/iguven/Picture3_zpsf7683587.png

Ben 2406. sokaktan kavsaga geliyorum, arabada 2405. sokaktan kavsaga geliyor ve karsiya gececek direk. Arabayi gordum ve ona gore gaz kestim. Arabadaki adamda durdu kavsagin girisinde. Daha sonra ben biraz gaz actim kavsagi gecmek icin ve eleman direk 2405. sokaktan cikip tam karsiya gecmeye calisti ben 2406. sokak boyunca devam edecekken.

Hizim 40-50 civari falandi sanirim bir frenlere abandim can havliyle 15-20 metrede falan durdum sanirim ve arabaya 1 metre kaldi. Elemanda yolun ortasinda durdu zaten ben arka kapi hizasinda durdum. Kafasini cevirdi ne oluyor diye sonra gecti karsiya hic umrunda degildi serefsizin.

Bir elim ayagim bosaldi zaten 20-30 metre gittim saga cekip motoru durdurdum ve indim motordan. Geri yurudum asfalta baktim tekerlek izi yoktu hic yolda. Demekki motordaki abs kurtardi beni.

Ama var ya hic beklemiyordum adamin yolun ortasina cikip duracagini en basta yol verdi gibi geldi bana ya da beni hic gormedi ya da beni hic takmadi bilemiyorum ama kavsaktan cikmaya az kalmisti benim ve o yuzden adam onume firlayinca manevra falan dusunecek zaman bile kalmadi. Son gucumle asildim frenlere motor cok stabil durdu ve beni uzerinde hic sarsmadi, yana devrilme hissi falan olmadi, stopta etmedi. Debryaji da sikmisim demekki.

Biraz daha dikkat etmek lazim ozellikle kavsaklarda, sehirici de 50yi falan gecmemek lazim aslinda. Allah korudu.

Belki bunda da bir hayir vardir simdi ben bu olayin etkisi ile 1-2 hafta cok daha dikkatli kullanirim motoru olasi buyuk kazaya bulasmami engellemis olur. Ya da sizler bu yaziyi okudugunuz icin sizde kavsaklarda dikkat edersiniz ve sizinde kaza gecirmenizi engeller insallah.

memer
18 Nisan 2014, 23:59
geçmiş olsun, haklısınız sehir içinde çok dikkat etmek lazım.her olasılığı düşünsek te illa düşünemediğimiz biri oluşuyor aman hızımıza dikkat.

ogzcngdk
19 Nisan 2014, 00:09
bide gözünün içine baka baka çıkmıyolarmı adamı deli ediyolar ya

mete_han
19 Nisan 2014, 00:10
geçmiş olsun...bazen işler istediğimiz gibi gitmiyor...

iguven
19 Nisan 2014, 00:14
Sagolun.
Kavsaga girecek araba varsa bu adam benim onume cikar diye dusunup yavaslayip gecmek lazim, bana yol verdi diye guvenmemek lazim demekki.

ukiran35
19 Nisan 2014, 00:25
Arkadaşlar sizlere nasıl desem bilmiyorum. Bildiğim ve emin olduğum bir tek şey var ki bizde yani bu içinde yaşadığım toplumda trafik kültürü yok. Yok derken hemen herkes sürdüğü aracın hacmine orantılı olarak yollarda yer işgal ediyor. Senin çakıştığın o araç eğer ki sen daha cüsseli bir araç kullansaydın dururmuydu durmazmıydı acaba. Kesin dururdu çünkü çarpışma anında kendi canıda yanacaktı. Şunu iyi bilelim motosiklet hacmi küçük olduğundan kesinlikle tehdit olarak görmüyorlar ve bu nedenle seni tehdit olarak algılamadı ve yoluna devam etti.
Ama sen motosikletli olduğun için görmüş olsa bile önemsemiyor ve yokmuşun gibi devam ediyor ve bu hreketi araba sürücülerinin hemen hepsi yapıyor.Burda bizlere düşen görev bunun farkında olmak.
Bizi araç sürücüsü yerine koymayıp yolumuza heran bir inek (büyükbaş hayvan) çıkacakmış gibi temkinli olmak.

nothingelse
19 Nisan 2014, 00:36
geçmiş olsun kardeşim ...

barodi
19 Nisan 2014, 01:06
kavşaklar yavşaklar dolu o yüzden tedirgin oluyorum en çok kaza kavşaklarda oluyor yavşaklar yüzünden

JafJaf
19 Nisan 2014, 01:10
40-50km hız, 15-20 metre frenleme :sunny:

gerçi ben acemiyim de fazla değil mi o hıza o mesafe :silent:
motosikletinde frenleri iyidir heralde KL650 görüyorum profilde.

COQ
19 Nisan 2014, 01:22
Bu resim gerçekmi?
Umarim degildir.

JafJaf
19 Nisan 2014, 02:01
geçmiş olsun dileklerimi atlamışım

geçmiş olsun :cat: keyifli sürüşler

agrasiwe
19 Nisan 2014, 02:06
geçmmiş olsun bunu en az 5 defa yaşıyorum hergün, istanbulda kim kime dum duma yaşıyoruz anasını satim.

Nomad_41
19 Nisan 2014, 02:15
Ne demişer .. Kavşakda yapılan tavşaklığın şakası olmaz :) geçmiş olsun

redlion999
19 Nisan 2014, 02:20
Soldakine yol vermek gerekmiyor muydu?

ccc67
19 Nisan 2014, 02:21
Geçmiş olsun Allah en kötü zamanının böyle olmasını nasip etsin

herdem09
19 Nisan 2014, 02:53
Her ne kadar "sehiricinde 50'yi gecmemek lazim" demenizden hizinizin yuksek oldugu anlami ciksa da, asil suc karsi tarafinmis. Yol ver levhasi var aracin geldigi baglanti yolunda, fakat once o levhayi gorunur yere koyacak belediyeye, sonra da o kurala uyulmasi gerektigini ogretecek egitim sistemine ihtiyac var.

http://imgim.com/3468incis1485555.jpg

Panther38
19 Nisan 2014, 11:37
her zaman farınızıda yakmayı unutmayın benim motorda devamlı yanar aynayı kontrol eden 4 teker sürücüleri yol paldır küldür şeride dalmıyor. tabi ayna ile alakası olmayan sigara keyfi yada telefon gıdıklayan tipler yada ayna sinyal kullanmam şeritlere dalarım diye davarlarda çıkabiliyor. hıza dikkat. bayan şöförlerinde ani frenlemeside ayrı bidurum önündeki boşluk rahat 1 tır mesafesi olsada zank diye frene basabiliyor yavaş gittiği halde. kavşak ve ışıklarda kırmızı ihlal eden sürücülerle kavşakta durup bizim yaklaştığımız an önümüze atlamayı sevenlere özellikle dikkat etmeliyiz.

solmyr
19 Nisan 2014, 11:48
Kavsaklara yavas ve dikkatli girin az daha hastanelik oluyordum

bonjour :P zaten tapa gaz geçmiyoruz kavşaklarda, dur tabelası yoksa bile durmak gerekir trafik varsa. ister kabul et ister kabul etme ama ben kendimi hayalet olarak görüp, öyle sürüyorum. araç sürücüleri de beni hayalet olarak gördükleri, ya da görmedikleri için karşılıklı idare ediyoruz :P

Bu resim gerçekmi?
Umarim degildir.

türkiye'de, nizam kural kullanışlılık işlevsellik gibi kavramlar bulunmadığından, yol yapılacak diyor bir cahil, öteki cahil yol yapıyor, sonra bu yolu kullanan bir akıllı, bu böyle olmaz, kaza olur diyor ve kaza olutor, sonra o iki salak yedikleri boku temizlemek için yolu yıkıp tekrar yapıyor. bu kavşağı bilmiyorum ama bir çok kavşak sonradan tekrar yıkılıp yapılır, ee google amca da bu hıza yetişemiyor.

iguven
19 Nisan 2014, 15:22
Bu resim gerçekmi?
Umarim degildir.

Evet olayin meydana geldigi kavsak orasi. Google earthden kestim koydum.

@JafJaf: Tam hizimdan ve durma mesafemden tam emin degilim, ABS devreye girdi zaten motorda sonucta vurmadan durabildim.
@Panther38: Kisa farlarim hep acik, beyaz ve kirmizi renk karisimi kaskim var. Motorun 2 adet LED sis farlari da acik ayrica motorun rengi sari renkte. Gormemis olma ihtimali yok bence ama algilamama olabilir.

Benim hatam aslinda hizli gitmek falan degil (gaz kesmistim zaten kavsaga yaklasinca), adamin bana yol verdigini dusunmem dolayisiyla beklemedigim sekilde onume cikmasi.

Panther38
19 Nisan 2014, 15:51
Evet olayin meydana geldigi kavsak orasi. Google earthden kestim koydum.

@JafJaf: Tam hizimdan ve durma mesafemden tam emin degilim, ABS devreye girdi zaten motorda sonucta vurmadan durabildim.
@Panther38: Kisa farlarim hep acik, beyaz ve kirmizi renk karisimi kaskim var. Motorun 2 adet LED sis farlari da acik ayrica motorun rengi sari renkte. Gormemis olma ihtimali yok bence ama algilamama olabilir.

Benim hatam aslinda hizli gitmek falan degil (gaz kesmistim zaten kavsaga yaklasinca), adamin bana yol verdigini dusunmem dolayisiyla beklemedigim sekilde onume cikmasi.

@Jafjaf Hız konusu 50 değilse 70 tir ki dikkat edilmesi gereken yerde gösterge ile uğraşılmaz zaten
@iguven sürücü telefonla oynamıştır büyük ihtimal gelişi güzel baktı yada bakmadan geçmeye kalktı davaroski. tır kornası lazım uzaktan bastınmı çivileyeceksin ;) bunun gibileri donuna etcek öyle korna lazım. Geçmiş olsun. senin motoru göremeyene sığır demek doğru olur.

santo78
19 Nisan 2014, 16:15
bence arabaya cok bakmisin o nedenle arabaya gitmisin. kacis noktasina baksaydin arabanin arkasindan slalom yapip gecerdin bence aslinda abs nin amaci seni durdurmak degilki tekerin kitlenmemesini saglayip sana manevra yapman icin zaman vermesi yani araba cikti karsina cart freni sik abs devreye girince arabanin sagindan solundan nerden kaciliyorsa (senin durumunda arabanin arkasi) oraya manevra yap birak freni gazla.