PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilmeyenler için rodaj nasıl yapılırın cevabı

atomhamdi
18 Nisan 2014, 16:42
Bu aralar sıfır motor alanlar var dikkatleini çekmek istedim.Belki hala okumamışlardır.
http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm
http://forum.donanimhaber.com/m_37624088/tm.htm

DEISIS
18 Nisan 2014, 17:00
linkin biri ingilizce, diğeri ise başka bir forum

ve bilgilerin geneli OTOMOBİL RODAJI üzerine.

Bu ,linkleri vereceğine;

gölge etmeseydin başka ihsan istemezdi..

cece89
18 Nisan 2014, 17:04
Nasıl yapılır değil neyle yapılırın cevabı motosiklet ile olacak :)

Ehe vurmayın :queen:

atomhamdi
18 Nisan 2014, 17:21
yaa ne kadar düşünceli konuşmayı bilmeyen birisin sende türkçe ye çevir o zaman gölgen olsun çevirebilsem zaten çeviririm. Ayrıca otomobil motoru buharlı motor mu

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:04 ----------

ingilizce olan linki ing.si iyi olan biri çevirir diye koydum çevirisini zamanın da okumuştum çok güzel bir test olmuş

umurcan
18 Nisan 2014, 19:21
ben beğendim valla ingilizce olanı. diğerine bakmadım da, adam benim kısıtlı bilgimle ters düşecek birşey dememiş.

sonuç olarak demiş ki; ya pistte ya yolda ya da dynoda yapabilirsiniz rodajı

bu süreç içinde seri gaz açıp kapatın demiş 2-4. viteslerde.

pek çok şey demiş de özetin özetinin özeti bu :)

biri ingilizceye çevirir mi bilinmez ama birisi bunun güvenilirliğine dair bilgi sahibi yorum getirirse sevinirim

redlion999
18 Nisan 2014, 20:18
ben beğendim valla ingilizce olanı. diğerine bakmadım da, adam benim kısıtlı bilgimle ters düşecek birşey dememiş.

sonuç olarak demiş ki; ya pistte ya yolda ya da dynoda yapabilirsiniz rodajı

bu süreç içinde seri gaz açıp kapatın demiş 2-4. viteslerde.

pek çok şey demiş de özetin özetinin özeti bu :)

biri ingilizceye çevirir mi bilinmez ama birisi bunun güvenilirliğine dair bilgi sahibi yorum getirirse sevinirim

Türkiyede bu bilgiye sahip olan biri olduğunu sanmıyorum ne yazık ki.. f1-motogp tarzı yerlerde çalışan teknisyenler bilirler bunu yada aynı 2 motosikleti 2 farklı şekilde break in yapıp dynoya sokan birisi bilir..İkisini de türkiyede bulmak imkansız bence..

Thracian
18 Nisan 2014, 20:54
Yazı çok uzun ve kopuk kopuk vaktim olsa çevirirdim.Ben hala bu yönetme şüphe ile yaklaşıyorum.Bu işlerle profesyonel olarak ilgilenen birisinin fikirlerini dinlemek iyi olurdu.Yazıda özetle 2 ile 4 vitesleri kullanarak ani hızlanma ve arkasından gaz kesip motorun komprasyonu ile ani yavaşlama yapın demiş.Daha çok hata payı az olan yeni teknoloji ile üretilmiş motorlara tavsiye etmiş.Dyno üstüne yapılan mantıklı geldi çünkü dynoda rüzgar sürtünmesi yol eğimi yol sürtünmesi gibi faktörler olmadığından motor zaten fazla zorlanmıyor.Bu yöntem ile ilgili tartışarak sonuçları inceleyerek fikir sahibi olabiliriz.Ben bir yandan bu yöntemi pek güvenli bulmazken diğer yandan neden olmasın diyorum. :) Farklı devirlerde ve farklı vitesler kullanma açısından hem fikiriz.Hatta ben de rodaj da motosikleti çok kısa süreli olarak ara sıra yüksek devirlere çıkardım fazla zorlamadan ama bu yöntemde anlatıldığı kadar çok sık ve fazla zorlamadım.Bu yöntem neden bana mantıksız geliyor derseniz;
-Rodaj sadece silindir ve piston uyumu ile ilgili değildir.Vites kutusu,vites dişlileri,aktarma organları tekerlek milleri,rulmanları ve daha bir çok hareketli parçanın alışma sürecidir.Bu yöntem belki silindirlere iyi gelse bile diğer birbirine alışmamış parçalara zarar verme olasılığı var.
-İlk 1000 km de sakin ve temkinli kullanmadaki diğer bir amaç her hangi bir üretim hatası durumunda o hatanın oluşturacağı kazaları tolere etmektir.En iyi marka dahi olsa belki serviste hatalı montaj yapıldı belki ufak bir vida yeteri kadar sıkılmadı vb.
-Yine çok klasik olacak ama Çin firmalarını falan geçtik isim yapmış markalar motor ar-gesine milyarlarca dolar ve binlerce saat harcıyor denemelerini her koşulda her durumda ve farklı değişkenlerle yapıyor.Bu deneme ve araştırmalar sonucunda her marka kullanım klavuzlarına ürettikleri motorun,rodajı en iyi şekilde nasıl yapılır ayrıntılı olarak anlatıyor.Bir çok tanınmış markanın yaptığı binlerce saat araştırmaya karşı bir tane ne olduğu belirsiz dış kaynaklı site bir de Donanım Haber Forum'da yayınlanmış Modifiyem.com Ekim 2007 kaynaklı bir yazı var.Kusura bakmayın ama pek güven vermiyor.
-En son olarak belki böyle sert rodaj beygir gücünde artış sağlıyor peki motor ömrüne etkileri nelerdir.Mesela bu rodaj yönetimi kullanılan bir motorun 50.000 km 100.000 km vb.. dyno güç testleri var mı elimizde?

umurcan
18 Nisan 2014, 21:07
hocam orada bu sorularınızın hepsinin cevabı var aslında.
burada sekmanların uygun oturması için olan anlatmış ve bu işlemi 50 km yaptıktan sonra rodaj yağını yine rodaj yağı ile değiştirip rodaja devam edin denmiş. şanzımandaki parçaların uyumu için yorumu da var. motor ömrünü de uzatacağını söylüyor.

katıldığım nokta motor üreticileri neden bunu önermiyor o zaman demişsiniz siz de. aynısını adam da diyor, elimdeki veriler gerçek neden firmalar bu şekilde öneriyor diye.

bildiğim en ayrıntılı rodaj anlatımı (kullanım kitapçığına göre tabii) triumphta. o da 1500 km boyunca kademeli olarak arttırtıyor devri.
hiçbiri böylesine ayrıntılı değil.
hatta aslen AEA şehir içinde devir sürekli oynayacak şekilde yapın diyor, kitapçıklarda şu devri aşmayın dışında bir yazı göremiyoruz bile.
ki düşününce AEA'nın anlattığı da bu sitedekiyle aynı kapıya varıyor olabilir.

yazısı boyunca çelişen bir şey göremedim ben doğrusu.

sadece bahsettiği gibi ani gaz aç-kapa kullanımının oluşturacağı basınç gerçekten sekmanları silindire tamamen oturtuyor mu gerçekten.
hoş resimlerle kendi yöntemi ve kullanım kılavuzu ile rodajlanan iki motorun pistonlarını göstermiş de.

-Rodaj sadece silindir ve piston uyumu ile ilgili değildir.Vites kutusu,vites dişlileri,aktarma organları tekerlek milleri,rulmanları ve daha bir çok hareketli parçanın alışma sürecidir.Bu yöntem belki silindirlere iyi gelse bile diğer birbirine alışmamış parçalara zarar verme olasılığı var.
-İlk 1000 km de sakin ve temkinli kullanmadaki diğer bir amaç her hangi bir üretim hatası durumunda o hatanın oluşturacağı kazaları tolere etmektir.En iyi marka dahi olsa belki serviste hatalı montaj yapıldı belki ufak bir vida yeteri kadar sıkılmadı vb.
-Yine çok klasik olacak ama Çin firmalarını falan geçtik isim yapmış markalar motor ar-gesine milyarlarca dolar ve binlerce saat harcıyor denemelerini her koşulda her durumda ve farklı değişkenlerle yapıyor.Bu deneme ve araştırmalar sonucunda her marka kullanım klavuzlarına ürettikleri motorun,rodajı en iyi şekilde nasıl yapılır ayrıntılı olarak anlatıyor.Bir çok tanınmış markanın yaptığı binlerce saat araştırmaya karşı bir tane ne olduğu belirsiz dış kaynaklı site bir de Donanım Haber Forum'da yayınlanmış Modifiyem.com Ekim 2007 kaynaklı bir yazı var.Kusura bakmayın ama pek güven vermiyor.
-En son olarak belki böyle sert rodaj beygir gücünde artış sağlıyor peki motor ömrüne etkileri nelerdir.Mesela bu rodaj yönetimi kullanılan bir motorun 50.000 km 100.000 km vb.. dyno güç testleri var mı elimizde?

ben ustadan falan da değil direk bu yapıyı iyi bilen makine mühendislerinden güzel bir cevap bekliyorum şahsen.

shooter1
18 Nisan 2014, 22:25
1.aşama motor alınır 2. aşama aynalar sökülür 3. aşama anayola çıkılıp dip gaz gidilir ve sonunda bitmiştir

atomhamdi
20 Nisan 2014, 10:54
Ben bu yöntemle honda civic si 1994, renault 12 1992 bir tane haouje socoter şuan hala 500 km olan ve rodajı bu şekilde devam eden haojue 150-9 rodaj yapmaktayım. Özellikle renault 12 de çok güzel oldu çünkü ona 20w 50 yağ koymuştuk diğerlerine cesaret edip 20w 50 yağ koyamadım. Ben bir sorun yaşamadım başkası yaşar yada yaşamaz bir şey diyemem.
Ben hep en iyisini yapmayı sevdiğim için böyle bir arayışa girmiştim zamanında ve bu yöntem kafama çok yattı. renault olan araç şuan 150.000 km de motor torku çok hoşuma gidiyor kendi sınıflarına göre.
Hatta kadosan da honda S2000 leri rektefiye eden yada gömleklerini mi değiştiriyordu hatırlayamadım ama iyi ustalardan olduğu için S2000 leri ona götürüyorlar o da koskoca s2000 e 20w50 yağ koydurup aracı gazlayarak kullanmalarını istemiş. Kendi hondamı toplayan ustaya 20w 50 koyalım demiştim ama ikna edememiştim kadosan daki ustayla görüşünce bana geri dönüş yaptı senin dediğin doğruymuş demişti.

Motorcu Abi
20 Nisan 2014, 11:45
Kulaktan dolma bilgilerle rodaj yapılmaz.
Her motorun kendine özel rodajı vardır.
En temel olan ve değişmeyen şey, düşük devirde kullanma ve aynı hızda gitme.

cenkito
20 Nisan 2014, 12:00
Yazı çok uzun ve kopuk kopuk vaktim olsa çevirirdim.Ben hala bu yönetme şüphe ile yaklaşıyorum.Bu işlerle profesyonel olarak ilgilenen birisinin fikirlerini dinlemek iyi olurdu.Yazıda özetle 2 ile 4 vitesleri kullanarak ani hızlanma ve arkasından gaz kesip motorun komprasyonu ile ani yavaşlama yapın demiş.Daha çok hata payı az olan yeni teknoloji ile üretilmiş motorlara tavsiye etmiş.Dyno üstüne yapılan mantıklı geldi çünkü dynoda rüzgar sürtünmesi yol eğimi yol sürtünmesi gibi faktörler olmadığından motor zaten fazla zorlanmıyor.Bu yöntem ile ilgili tartışarak sonuçları inceleyerek fikir sahibi olabiliriz.Ben bir yandan bu yöntemi pek güvenli bulmazken diğer yandan neden olmasın diyorum. :) Farklı devirlerde ve farklı vitesler kullanma açısından hem fikiriz.Hatta ben de rodaj da motosikleti çok kısa süreli olarak ara sıra yüksek devirlere çıkardım fazla zorlamadan ama bu yöntemde anlatıldığı kadar çok sık ve fazla zorlamadım.Bu yöntem neden bana mantıksız geliyor derseniz;

sonuna kadar katılıyorum :cat:

babaAkar
20 Nisan 2014, 12:06
Rodaj aldığımız motosikletin yanında verilen kitapçıkta yazılan bilgilere göre yapılır...

hkn09
20 Nisan 2014, 12:52
0-800km : max 4000 rpm
800-1600: max 6000rpm
1600-2400: max 8000rpm
2400- '' : free

lickup
20 Nisan 2014, 13:20
Şu motosikleti bayiden alıp rodaj bitsin diye uzun yola çıkıp sabit 30-40 km hızda 1000 km yol gidenler çok büyük hata yapıyorlar söyleyeyim onu.

babaAkar
20 Nisan 2014, 13:28

Her marka ve model için bu dedikleriniz farklıdır.

braveguy
20 Nisan 2014, 14:02
ben bu rodaj konusunda gerçekten birşeyi anlamıyorum.
bir makina alıyorsunuz, yanında kullanım kılavuzu veriyorlar.
kendi ürettikleri makinanın en verimli nasıl çalışacağını yıllarca üzerinde çalışıp belirlemişler zaten.
ilk 1000km boyunca (ki bu rodaj süresi oluyor) neye dikkat etmeniz gerektiği, neler yapmamanız gerektiğini o kılavuzda açıkça belirtmiş adamlar. neden alternatif yöntemler arayışına giriyorsunuz?

umurcan
20 Nisan 2014, 14:19
ben bu rodaj konusunda gerçekten birşeyi anlamıyorum.
bir makina alıyorsunuz, yanında kullanım kılavuzu veriyorlar.
kendi ürettikleri makinanın en verimli nasıl çalışacağını yıllarca üzerinde çalışıp belirlemişler zaten.
ilk 1000km boyunca (ki bu rodaj süresi oluyor) neye dikkat etmeniz gerektiği, neler yapmamanız gerektiğini o kılavuzda açıkça belirtmiş adamlar. neden alternatif yöntemler arayışına giriyorsunuz?

yorumlar genel olarak sağduyu sahibi. tamam çok mantıklı da. orada adam kanıtları ile sunmuş ve onun anlattıklarında da mantıksal olarak büyük bir tutarsızlık yok

yalan olması olasılığı gibi gerçek olma olasılığı da mevcut. zaten burada ve pek çok yerde sorulup da adamın cevapsız bıraktığı tek soru üreticilerin neden bunu önermediği

hkn09
20 Nisan 2014, 20:20
motorun yanında verilen kitapçık da en doğru rakamlar vardır, kitapçığı olmayan arkadaşlar için verilen ortalama bir sıralı 4 silindir motosikletin rodaj bilgisidir marka ve cc ye göre değişiklik gösterir verilen örnek 750-800 cc sıralı 4 silindir içindir.

54RR
20 Nisan 2014, 20:42
Devir sabit kalmamak şartıyla max güç devrinin 4/3 ten fazla yüklenmeyin. Çoğu kullanım kılavuzunda böyle yazar

adameus
10 Ağustos 2016, 17:58
hocam orada bu sorularınızın hepsinin cevabı var aslında.
burada sekmanların uygun oturması için olan anlatmış ve bu işlemi 50 km yaptıktan sonra rodaj yağını yine rodaj yağı ile değiştirip rodaja devam edin denmiş. şanzımandaki parçaların uyumu için yorumu da var. motor ömrünü de uzatacağını söylüyor.

katıldığım nokta motor üreticileri neden bunu önermiyor o zaman demişsiniz siz de. aynısını adam da diyor, elimdeki veriler gerçek neden firmalar bu şekilde öneriyor diye.

bildiğim en ayrıntılı rodaj anlatımı (kullanım kitapçığına göre tabii) triumphta. o da 1500 km boyunca kademeli olarak arttırtıyor devri.
hiçbiri böylesine ayrıntılı değil.
hatta aslen AEA şehir içinde devir sürekli oynayacak şekilde yapın diyor, kitapçıklarda şu devri aşmayın dışında bir yazı göremiyoruz bile.
ki düşününce AEA'nın anlattığı da bu sitedekiyle aynı kapıya varıyor olabilir.

yazısı boyunca çelişen bir şey göremedim ben doğrusu.

sadece bahsettiği gibi ani gaz aç-kapa kullanımının oluşturacağı basınç gerçekten sekmanları silindire tamamen oturtuyor mu gerçekten.
hoş resimlerle kendi yöntemi ve kullanım kılavuzu ile rodajlanan iki motorun pistonlarını göstermiş de.

ben ustadan falan da değil direk bu yapıyı iyi bilen makine mühendislerinden güzel bir cevap bekliyorum şahsen.

dostum makina muhendisiyim fakat bu konu muhendislikten ziyade expert olma bilinciyle alakali. usta demiyorum kesinlikle yanlis anlasilmasin. isin --experti-feristahi-- ingilizce de olsa fransizca da olsa dili yoksa bili sozlukten bakar okur. yani biraz kafa yormak gerekir.

""kitapciga gore rodaji herkes biliyor zaten . otorrite olusturan sitelerdee gereken aciklamalar yapilmis ve otoriteler buna gore islem yapiyor. turkiyede kac kisi demiyorum kac performane tuner vardir ve biliyodur tartisilir.

kitapcik ilk 50 km de yag ve filtresi degistirilmelidir demez.
ilk 10 kilometre 1/3 aciklik ani cikis gaz ile devir gostergesi max %30 a cikin ve inin demez. ciktiktan sonra gaz ani birakilir motor kompresyonu ile devir dusurulur
10-20km ler 1/3 gaz devir gostergesi %40 a cikin demez
20-30km ler 1/2 ani gaz %60 rpm demez.
.....
50 km yag ve yag filtre degisimi.
.......
.......
.......
seklinde gider.

derseniz ki ben kullanma klavuzuna uyarim yetkili servise 1000 1500 kmde parami verir mukemmel hizmet alirim garantimi devam ettiririm sizin bileceginiz istir.

sonucta kompresyonunuz motor gucunuz vs fabrika toleranslari degerlerinde olur. diyelimki katalog degeri 50 olsun +-5 tolerans denir.
45 olur normal denir sonra 1-2 beygir icin neler yapilir kac para harcanir. ama 55 e direk rodaj ile ulasmak ve yag yakmamak kompresyon kayipsiz bir motor olusturmak mumkundur.

ayrica dyno bosta donen bi mekanizma degil, cekis direnci yuk altinda olur , yuk altinda olmadan rodaj olmaz, sanki standard duz bir yolda gibi. yani rodajda romork takilmaz. yada yokus asagi/ yukari yapilmaz.

mineral yag kullanilir. 2000-2500 km den sonra istediginz kalitede full sentetik konur.( kaynaklarda 1500 mil sonrasi sentetik deniyor.)

eger bu sekilde rodaj tamamlanmissa motorunuz az yakar toleransdaki max gucu verir ve daha uzun omurlu olur.

isi bilmeyen sert rodajdan sunu anlar araci alir almaz dip gaz acip surmek anlar ona da bise diyemeyiz . ""

SenC_an
10 Ağustos 2016, 18:12
Ben babamın yöntemi ile yaptım 4 motorumun rodajınıda ,
motor orta sehpaya alınır 10 dk kadar rölantide çalışır ,ön fren sıkılır , 1. vitese atılır 3.500 devire kadar gaz verilir bırakılır 2. vitese atılır ,3-4-5-6 4000 devri geçmeyecek şekilde bi 20 dk yüksüz orta sehpada çalıştırılır.

Sehpadan indirilir yine 4.000 devri geçmeyecek şekilde tüm viteslerde 10 dk tur atılır , eve dönülür yağ boşaltılır , yağ filtresi yenilenir, tekrar mineral yağ konur ve kitapçıkta yazan rutin rodaj işlemine başlanır. Çok bi para tutmaz ama ilk başta kopacak sallantıda parçaların bilmemkaç kilometre bloğun içinde gezmesine yada yağ filtresini filtremesine izin vermeden erken temizlik yapmak mantıklı gelmişti ,halada geliyor valla.

redmap
10 Ağustos 2016, 18:36
yaa ne kadar düşünceli konuşmayı bilmeyen birisin sende türkçe ye çevir o zaman gölgen olsun çevirebilsem zaten çeviririm. Ayrıca otomobil motoru buharlı motor mu

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:04 ----------

ingilizce olan linki ing.si iyi olan biri çevirir diye koydum çevirisini zamanın da okumuştum çok güzel bir test olmuş

Türkçe kaynakların suyumu çıktı?

adameus
10 Ağustos 2016, 20:28
Türkçe kaynakların suyumu çıktı?

burdan bu sonucu mu cikardin?

Sevgili admin uzun zamandir giremedigim motosiklet.net forumuna saygilarimi sunuyorum.