PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sürücüleri ilgilendirir

mzhastası
07 Nisan 2014, 12:55
arkadaşlar benim konuşmak paylaşmak istediğim konu trafikte motosikletliler yani biz. Trafikte motosiklet hariç tüm araçlara dikkat edilirken motosiklet neden göz ardı ediliyor? ben şahsen kurallara uyan insanlara saygılı bi kullanıcıym ama bazen öyle anlar oluyorki sabrım taşıyor tehlikeli agresif harektler yapyrm çok sinrlnyorum beni taşıt yerine koymayışı, donerken sinyal vermeyişleri, lap die önüme atlamaları, 50 cm e kadar yanımdan geçmeleri, korna çalmayışları, yol vermeyişleri.. vs. vs. beni deli ediyor trafikte neden dışlanıyoruz yok sayılıyoruz? istediğin kadar kurallara uy serseri gözüyle bakılıyorsun canını bile umursamayan vurup kaçanlar var. motosiklet sürmek isyana dönüşüyor bnde artık.. kurallara uyunca ezilen ben oluyorum trafikte. uymasam serseri oluyorum insanlarımız bize karşı neden bu kadar saygısız ve kaba yani? beni psikopat gbi motor kullanmya zorlayan birçok sürücü var bu durumda suçlu ben miyim onlar mı? ben tehlikeli kullanıyosam evet bu suçtur ama sen bni tehlikeye zorluyorsan bu senin suçundur. yeşilde geçtiğim halde kornaya küfür edercesine basanlar bile var trafikte. hep iki seçenek arasında kalıyorum ya serseri kullan yada efendi kullan fakat blyrmki her iki durumdada zarar gören benim. sebebi ise hiçbir şekilde taşıt yerine konulmamam. Mesela önündeki aracı sagdan geçmek veya iki aracın arasından geçmk yasaktır ve tehlikelidir, fakat siz hiç gördünüzmü sol şeritte giderken sağ şeride geçip motosiklete yol vereni?

LAFIN SONU ; NE YAPMALIYIM? TRAFİKTE SERSERİ Mİ OLAYIM EFENDİ Mİ? VEYA SİZ NASIL KULLANIYORSUNUZ?

yürekçe
07 Nisan 2014, 13:29
uzun süredir buralardasın ve biliyorsun ki buna benzer şikayetler her gün dile getiriliyor.
ben kimsenin bana yol vermesini talep etmiyorum.
bu şimdi spekülqasyona açık bir cümle oldu ama gerçekten aklıbaşındalar ne söylemek istediğimi anlamıştır.
ayrıca hiç kimse sağa çekip sol şeridi vermemeli de, çünkü motosikletin şeridi SAĞ'dır.

"LAFIN SONU ; NE YAPMALIYIM? TRAFİKTE SERSERİ Mİ OLAYIM EFENDİ Mİ? VEYA SİZ NASIL KULLANIYORSUNUZ? " soruna ise her koyun kendi bacağından asılır demek geliyor içimden. şahsen yaptığımı söyleyeyim, ömrüme ve şeridime bir kaç saniye için girmiş bir adam için bir kaç saniye bile ayırmam.

motosiklete binmek zevkli bir sanattır, tadını çıkartmaya bak ;)

sSameT
07 Nisan 2014, 13:32
Valla dediklerin doğru
Bi adım geriden gidecen yaklasmican arabalara felan yada basıp geçecen büyük motorlara biraz daha temkinli yaklasiyolarmis büyük motor alacaz en iyisi

shooter1
07 Nisan 2014, 14:05
en iyisi chopper/crusier tarzı motorlarda aldın bunlardan millet yaklaşmaya korkuyor bir de şimşek gibi gürlerse :)

mzhastası
07 Nisan 2014, 14:37
yürekçe ; ''motosikletin şeridi SAĞ'dır.'' buna asla katılmıyorum. Sanat özgürdür, sanat özgürse motosiklet te özgürdür. Sen sanat yaparken, mesela resim çizerken kağıdın sadece sağ tarafınımı kullanıyosun hayır.
ayrıca ''ben kimsenin bana yol vermesini talep etmiyorum'' demişsin edildiği durumlarda var. Gerektiren durumlar da var bunları göz ardı edemezsin. Yani seni anlamakta zorluk çekiyorum hiç mi talep etmedin hiç mi sinirlenmiyosun trafikte. Benim anlatmaya çalştgm konu trafikte serseri olmak bi suçmu diyelim ki suç.. peki efendi motor kullanpta trafikte itilip kalkılmak taciz edilmek ne kadar adaletli?

kngsze
07 Nisan 2014, 14:43
Ben daha taze sürücüyüm , daha önce trafik tecrübemde yoktu.Yavaş yavaş öğreniyorum.
10 dakikalık sürüşte en az 50 defa korna kullanıyorum , serseriliğin anasını ağlatıyorum,bas bas bağırtıyorum mortoru(mümkün olduğunca kimseyi tehlikeye atmadan) elimden geldiğince nerede boşluk varsa oraya kaçıyorum yoksa ilk gün kullandığımda dört yolda 4-5 dakika beklediğim gibi her yerde beklersem çıldırırım bir Allah'ın kulu takmıyor.

mzhastası
07 Nisan 2014, 15:10
teşekkrler kingsze demekki tek böyle olan ben değilmilşim.

kemboo
07 Nisan 2014, 15:13
önceden tahmin edip kendinizi güvene alarak hareket etmek tek seçenek onlardan bir şey bekleyerek bir yere varılmıyor

halilom
07 Nisan 2014, 15:45
Ben şahsen kendimi ezdirmiyorum trafikte. Eğer o motorun vergisini veriyorsam o yolları sonuna kadar kullanmak benimde hakkım düşüncesinde ilerliyorum. Tabi ki taciz ediliyoruz araçlar tarafından, bu tür sürücülere uzunca bi korna çaldıktan sonra eldivenlerimin tadının nasıl olacağını gösteriyorum :jocolor: büyük bir çoğunluğu hatasını anlayıp özür diliyor. Tabi bu dediklerim metropollerde ne denli işe yarar bilemem. Kendinizi ezdirmeyin kızdıgınızı insanlara belli edin. Kimin patron olduğunu gösterin :bounce:

http://cdn.komikler.com/k/res/2008/05/20080522_2_1211484332_ejy7.jpg

mzhastası
07 Nisan 2014, 15:50
Ben şahsen kendimi ezdirmiyorum trafikte. Eğer o motorun vergisini veriyorsam o yolları sonuna kadar kullanmak benimde hakkım düşüncesinde ilerliyorum. Tabi ki taciz ediliyoruz araçlar tarafından, bu tür sürücülere uzunca bi korna çaldıktan sonra eldivenlerimin tadının nasıl olacağını gösteriyorum :jocolor: büyük bir çoğunluğu hatasını anlayıp özür diliyor. Tabi bu dediklerim metropollerde ne denli işe yarar bilemem. Kendinizi ezdirmeyin kızdıgınızı insanlara belli edin. Kimin patron olduğunu gösterin :bounce:

aynen katılıyorum :cat:

ERTOBİ
07 Nisan 2014, 16:08
Arkadaşım canyoldaşım trafikle yani trafiği oluşturan unsurlarla kavga ederek bir yere varamazsın. Tabi ki yollarda düzgün insanlar da var (mesela ben arabada iken de acayip motorcu dostu kullanırım :bestmt:.) Ama fakat tabiki yolda problem olan tipler dikkatimizi çeker .Sanki herkes öyleymiş gibi. Amerakanya yı yeniden keşfetmeye gerek yok. neticede 2 teker üzerindeyiz hem önlemimizi iyi alacağız hem de bunun avantajlarını kullanacağız.Ben acemi motorcuykene (halen de öyle bilirim kendimi)herkeş üstüme üstüme gelirdi.:cyclopsan. sonra sonra bi baktım kimse üstüme gelmiyor çünkiii ben o yayanın oradan çıkacağını , o arabanın boz eşek misali önüme kırabileceğini , telefonla konuşan şoferin her an bi dallamalık yapabileceğini hesaba katarak yolda KONUŞLANIYORUM. bütün mesele bu. Hele ki sinirli bir şekilde trafiğe çıkıp sözüm TBMM den dışarı 'serseri gibi motosiklet kullanmak ' el-kol-bacak kırıkları ,dalak yırtılmaları , kaburga çatlamaları hatta ölüme o soğuk ama kaçınılmaz gerçeğe yaklaştırır bizleri.

halilom
07 Nisan 2014, 16:41
Arkadaşım canyoldaşım trafikle yani trafiği oluşturan unsurlarla kavga ederek bir yere varamazsın. Tabi ki yollarda düzgün insanlar da var (mesela ben arabada iken de acayip motorcu dostu kullanırım :bestmt:.) Ama fakat tabiki yolda problem olan tipler dikkatimizi çeker .Sanki herkes öyleymiş gibi. Amerakanya yı yeniden keşfetmeye gerek yok. neticede 2 teker üzerindeyiz hem önlemimizi iyi alacağız hem de bunun avantajlarını kullanacağız.Ben acemi motorcuykene (halen de öyle bilirim kendimi)herkeş üstüme üstüme gelirdi.:cyclopsan. sonra sonra bi baktım kimse üstüme gelmiyor çünkiii ben o yayanın oradan çıkacağını , o arabanın boz eşek misali önüme kırabileceğini , telefonla konuşan şoferin her an bi dallamalık yapabileceğini hesaba katarak yolda KONUŞLANIYORUM. bütün mesele bu. Hele ki sinirli bir şekilde trafiğe çıkıp sözüm TBMM den dışarı 'serseri gibi motosiklet kullanmak ' el-kol-bacak kırıkları ,dalak yırtılmaları , kaburga çatlamaları hatta ölüme o soğuk ama kaçınılmaz gerçeğe yaklaştırır bizleri.

Söylediklerinizde sizde haklısınız benim bu tavrım yanlışını görmeyip tepki gösterdiğinizde arabayı üzerinize üzerinize kıranlara. Belirttiğiniz gibi dikkat çok çok önemli her an her şeye hazırlıklı olacak bir şekilde motosiklet kullanmak gerek. Kazasız günler...:thumleft:

aranel
07 Nisan 2014, 17:43
Bir de şurdan bakalım; otomobildesin yolda şeridinde gidiyorsun o da ne bir motosiklet sürücüsü en sağa yanaşmış adeta şeritte ki bir fazlalıkmış gibi trafikten kaçarken, o motosiklet sürücüsü daha kendisini trafikte saymazken diğer otomobil sürücülerinin onu taşıt yerine saymaması çok normal. Fiziğin en önemli kuralı boşluklar her zaman doldurulur. Motosiklet sürücüsünün şehiriçindeki kuralları bellidir. Her zaman şeridinde kal, trafikteki akışı engelleme, periferik bakışla öngörülü davran, asla kafan yerinde değilken binme,kendinle sürekli ne yapacağını konuş, seni sıkıştırana yol ver ki riski ortadan kaldır ve son olarak hiç bir zaman risk alma.

canerol
07 Nisan 2014, 18:51

aynen kendinizi ezdirmeyin..kızdığınızı belli edin ve korna kullanın...
birazda motosiklet sürücülerinin hatası var bu işte...sen şeridin en sağında gidersen adam boşluğu kullanıp geçmeye kalkar ve seni teğet geçip senin canını tehlikeye atmış olur...şeridi ortalayıp sürün ozman kimse sıfınızdan geçemez sizi sollamak isteyen geçsin sol şeride ordan geçsin.

numangokce
07 Nisan 2014, 22:07
önceden tahmin edip kendinizi güvene alarak hareket etmek tek seçenek onlardan bir şey bekleyerek bir yere varılmıyor

"trafiği/yolu okumak" denilen şeyin tanımı... bence sadece motosiklet kullanırken değil, araba kullanırken de uygulanmalı...

Motorcu Abi
07 Nisan 2014, 22:47
Trafikte serseri gibi olmak bana göre değil yerine göre gaz açarım.
Genelde hep normal araçların gittiği hızdan 10-20km/h daha hızlı giderim.

Bazen görüyorum trafik durma noktasında ama kanı kaynayan abilerim/kardeşlerim 70-80 ile emniyet şeridinden çiiuuv diye geçiyorlar.