PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tecrübeli Abi ve kardeşlerim! Ev Batman'i yardımınızı bekliyor!

Being
06 Nisan 2014, 21:37
Merhaba arkadaşlar, foruma yeni üye oldum ve bu da ilk başlığım olacak. Yıllarca hep içimde bir motosiklet hevesi vardı ama hiç fırsat olmamıştı, yaşım tutunca B Ehliyetimi alıp her yere 4 tekerle gittim ama hiçbir zaman içimdeki o motor sevgisini bastıramadım. Yaşımda erişip üniversiteye başlayınca (şuan 22 yaşındayım) yol mesafesini de düşününce artık dedim bende şu içimdeki hevesi bir yaşayayım.

Öncelikle gittim bir kursa yazıldım, ardından daha önce hiç motosiklet tecrübem olmamasına rağmen (30 dakikalık eğitim sonrasında) tek seferde ehliyetimi aldım. Yetti mi? Yetmedi, profesyonel birkaç arkadaşın da tavsiyesi üzerine ekipmanlarımı tamamlamaya başladım, 250 TL'ye ceket 170 TL'ye kask, Diresek ve bilekliklerimi aldım. (Markalarını ezberleyemedim henüz, evde bıraktım zaten onları) Tabii bunların hepsini alırken motoru unuttum ve almadım :cherry: Öyle hepsini giyinip Batman gibi geziyorum evin içinde :P Şaka bir yana artık mevzu motoru almaya geldi.

Öğrenciyim ve ailemden ısrarla herhangi maddi yardım kabul etmeden üniversite okuyorum, kendim çalışıp kendi paramı kazanıyorum bir öğrenci için çok olmasa da ideal bir para kazanıyorum fakat tüm birikimim bu ekipmanlarıma gitti. Malum, üniversitede masraflı bir iş neticede. Şimdi sıra geldi motora, motoru kredi kartım ile satın alacağım nakitim yok, taksitle ödemek beni yormayacaktır. Ben 0 hastası bir insanımdır ve genelde her şeyim sıfırdır, motorumun da sıfır olması şart.

Şimdi 2500 - 2750 TL arası motor için 350 TL nakitte ruhsat, sigorta vs işlemler için bütçem var. Aslında Racing çok hoşuma gidiyor ve istediğim tarz, fakat tek seferde para biriktirip 0 tecrübe ile o küheylanın üstüne çıkmak istemiyorum, yani alacağım motorum beni 1,5 ile 2 sene max. idare etse kafidir, bu arada çok iyi bir motor param da birikir, acemiliğimi de atmış olurum.

Bu bütçeye maalesef ülkemiz şartlarında pek bir şey gelmiyor farkındayım bana bütçe yetersiz demeyin lütfen, bunu bende biliyorum vesselam :pale: Şuanda karşıma iki farklı seçenek çıkıyor;

1- KUBA XCG-150 (Manuel 5 vites)
2- YUKİ 100-16 veya 100-30 YILDIZ (Yarı Otamatik 4 vites)

Siz tecrübeli abi ve kardeşlerimden ricam bana siz benim yerimde olsanız hangisini tercih edersiniz onu söylemenizdir, ayrıca aşağıdaki nacizane istek listemden hangilerini yerine getirebilirim, tecrübenize dayanarak bana bilgi verirseniz çok sevinirim. Hız tutkunu bir insan değilimdir, teker kaldırma filan olayım olmaz sürekli sol şeritten gitme gibi egom da yoktur. Ben zevkle istediğim yere gidebilme peşindeyim daha ziyade lütfen buna göre yorum yapın.

1- Üniversite ile aramda git gel mesafe toplamda 75 KM'dir. Uzak mesafede kiralar çok çok daha ucuz malum.(Minibüs bu yolu 2 buçuk saatte git - gel yapıyor.) Bu yolu bu motorlarla gidip gelebilir miyim? En azından her gün bile olmasa ne kadar zamanda bir gitsem motor kaldırır?

2- Gezmeyi seven biriyim ve üniversite öğrencisi olduğum için vaktimde kısmen var. 200 veya max 350 KM uzun yol yapabilir miyim? (Yakın şehirlere gidip kalmak istiyorum.)

3- Hangisi beni daha az üzer, bana daha az masraf açar?

4- Bunlar haricinde bir öneriniz var mıdır?

Cevap veren herkese şimdiden saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum, ayrıca bu motorların kullanıcıları yorum yaparsa minnettar kalırım.

sarıderler
06 Nisan 2014, 22:51
kuba çıta 170f var onu önerebilirim sana üzmez seni heralde uzun yol bakımındanda sen ıstedıkten sonra ımkansız yoktur cc onemlı degıl onemlı olan ınancındır senın tabıkıde yakınyerlere gıdıp kalabalırsın hergun gıt gel 150 km uzun yol yanı hergun gıtsen motorun motor cabuk yıpranıcagını sanıyorum tabı senın tercıhın genede

JafJaf
06 Nisan 2014, 22:52
2 bin tl'ye, standart bir cub al, daha ideal olur. üstüne de benzin alıp gezersin bol bol :)
yuki alma önerdiğin cub, egzotik bir model parça sıkıntısı yaşaman mümkün.
ileride yükseltmek istersen de durur bir kenarda diye düşünüyorum.

hasanrs
06 Nisan 2014, 23:23
KUBA XCG-150 denedin mi? Üstüne bindin mi? Çok küçük ve 50 km hızda geziyor gibi geldi bana.

fatek95
06 Nisan 2014, 23:30
Cub ve debriyajlı motor kullanan biri olarak yorum yapayım ve tavsiyelerimi sizinle paylaşayım. Cub tabiri caizse bisiklet gibidir. Kullanımı kolaydır. Hiç motor kullanmamış olsanız bile zorluk çekeceğinizi hiç sanmıyorum. Lakin 2 yıl boyunca sizi idare etmesini istiyorsunuz. Ben olsam acemiliğimi debriyajlı bir motorda atardım. Niye mi ? İleride alacağınız güzel motorlar için çok daha sağlam bir tecrübe olur. En azından eliniz yadırgamaz ilerideki motorunuzda zorlanmazsınız hiç. Ayrıca cub ile hergün o kadar yol sadece böbrek taşlarınız varsa iyidir :P 4 vites uzun yolda biraz can sıkar. Ben çok uzun yol yaptım cub motorda dahi. Ama hepsi gezi amaçlıydı o yüzden çok dert etmedim. Sizin açınızdan bir işkenceye dönüşebilir cub motor :) ben debriyajlı bir motor öneriyorum size. Bakımlarını yaptığınız taktirde çoğu motor sizi yarı yolda bırakmaz. Taktir sizin.. :)

mtasdel60
06 Nisan 2014, 23:54
2890 TL Salcano wolf senin ilacın. Bu kadar da netim bu konuda. Xcg150 küçük gerçekten, yuki kuki dediğin o racing görünümlü cub titremekten seni üstünden atar o derece. :)

ogzcngdk
07 Nisan 2014, 01:15
1- Üniversite ile aramda git gel mesafe toplamda 75 KM'dir. Uzak mesafede kiralar çok çok daha ucuz malum.(Minibüs bu yolu 2 buçuk saatte git - gel yapıyor.) Bu yolu bu motorlarla gidip gelebilir miyim? En azından her gün bile olmasa ne kadar zamanda bir gitsem motor kaldırır?

2- Gezmeyi seven biriyim ve üniversite öğrencisi olduğum için vaktimde kısmen var. 200 veya max 350 KM uzun yol yapabilir miyim? (Yakın şehirlere gidip kalmak istiyorum.)

3- Hangisi beni daha az üzer, bana daha az masraf açar?

4- Bunlar haricinde bir öneriniz var mıdır?

Cevap veren herkese şimdiden saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum, ayrıca bu motorların kullanıcıları yorum yaparsa minnettar kalırım.

1. Hergün gidip gelebilirsin hatta hiç durmadanda sürekli git gel yapabilirsin :) motora hiç birşey olmaz, senin alışman biraz zaman alıcaktır ama 30 kilometre başta biraz uzun gelicektir sonradan alışırsın :)

2. üstteki cevaptaki gibi evet yapabilirsin. bakımları tam bütün motorlar her türlü uzun yolu yapar..

3. 4 vitesli yarı otomatik olan motor sana her anlamda daha ucuza patlar. ama bence siz 1. motoru almalısınız hem güç olarak yeterli olur şekli şemalide iyi olur

4.üstteki arkadaşın dediği gibi salcano wolfa bakmalısın sağlam bir motordur forumda kullanan arkadaşlar var

Being
07 Nisan 2014, 01:26
kuba çıta 170f var onu önerebilirim sana üzmez seni heralde uzun yol bakımındanda sen ıstedıkten sonra ımkansız yoktur cc onemlı degıl onemlı olan ınancındır senın tabıkıde yakınyerlere gıdıp kalabalırsın hergun gıt gel 150 km uzun yol yanı hergun gıtsen motorun motor cabuk yıpranıcagını sanıyorum tabı senın tercıhın genede

Öncelikle yorumun için teşekkürler hocam, bahsettiğin model bana tarz olarak hiç uymuyor. Belki kızacaksın ama şimdi baktım montum bu (http://www.motosikletaksesuarlari.com/ROSS-Motosiklet-Montu-Speed-Horguclu-Beyaz-Siyah-Kirmizi_7797.html) bu tarzdan hoşlanan biri olarak o bana çok aşırı klasik kaçıyor.

2 bin tl'ye, standart bir cub al, daha ideal olur. üstüne de benzin alıp gezersin bol bol :)
yuki alma önerdiğin cub, egzotik bir model parça sıkıntısı yaşaman mümkün.
ileride yükseltmek istersen de durur bir kenarda diye düşünüyorum.

Yukarıdaki durum sizin içinde aynı hocam, o motor açıkçası gözüme motor gibi bile görünmüyor. (binicilerini kesinlikle yargılamıyorum) Fakat bana uymuyor.

KUBA XCG-150 denedin mi? Üstüne bindin mi? Çok küçük ve 50 km hızda geziyor gibi geldi bana.

Aynı motordan bahsediyoruz galiba :S Bu motor bence gayet ideal siz doğru motora baktığınızdan emin misiniz üstadım? Forumda baya araştırdım bu motorun çoğu kullanıcısı memnunmuş. Bu forumdan birinin motorunun görüntüsü (http://img37.imageshack.us/img37/3900/20130304131557.jpg) Video'su var Youtube'da araba 115 ile takip ediyor arkasından ondan dedim aynı motordan mı bahsediyoruz diye.

Cub ve debriyajlı motor kullanan biri olarak yorum yapayım ve tavsiyelerimi sizinle paylaşayım. Cub tabiri caizse bisiklet gibidir. Kullanımı kolaydır. Hiç motor kullanmamış olsanız bile zorluk çekeceğinizi hiç sanmıyorum. Lakin 2 yıl boyunca sizi idare etmesini istiyorsunuz. Ben olsam acemiliğimi debriyajlı bir motorda atardım. Niye mi ? İleride alacağınız güzel motorlar için çok daha sağlam bir tecrübe olur. En azından eliniz yadırgamaz ilerideki motorunuzda zorlanmazsınız hiç. Ayrıca cub ile hergün o kadar yol sadece böbrek taşlarınız varsa iyidir :P 4 vites uzun yolda biraz can sıkar. Ben çok uzun yol yaptım cub motorda dahi. Ama hepsi gezi amaçlıydı o yüzden çok dert etmedim. Sizin açınızdan bir işkenceye dönüşebilir cub motor :) ben debriyajlı bir motor öneriyorum size. Bakımlarını yaptığınız taktirde çoğu motor sizi yarı yolda bırakmaz. Taktir sizin.. :)

Benim için çok değerli bir yorum oldu hocam sonsuz teşekkürler.

2890 TL Salcano wolf senin ilacın. Bu kadar da netim bu konuda. Xcg150 küçük gerçekten, yuki kuki dediğin o racing görünümlü cub titremekten seni üstünden atar o derece. :)

CUB konusunda söylediklerinizde kesinlikle haklısınız, bilen birkaç arkadaşım da üstüne basa basa söyledi aynılarına benzer cümleleri. Ben anca fırsat bulup yarın gideceğim bayii tarafına doğru fakat bu motor neden gözünüze bu kadar küçük geldi anlayamadım gerçekten :pale:

1. Hergün gidip gelebilirsin hatta hiç durmadanda sürekli git gel yapabilirsin :) motora hiç birşey olmaz, senin alışman biraz zaman alıcaktır ama 30 kilometre başta biraz uzun gelicektir sonradan alışırsın :)

2. üstteki cevaptaki gibi evet yapabilirsin. bakımları tam bütün motorlar her türlü uzun yolu yapar..

3. 4 vitesli yarı otomatik olan motor sana her anlamda daha ucuza patlar. ama bence siz 1. motoru almalısınız hem güç olarak yeterli olur şekli şemalide iyi olur

4.üstteki arkadaşın dediği gibi salcano wolfa bakmalısın sağlam bir motordur forumda kullanan arkadaşlar var

Cevaplarınız için sonsuz teşekkürler hocam, elleriniz dert görmesin. :)

halilom
07 Nisan 2014, 02:59
kuba iyidir kolay kolay adam yormaz. gideceğiniz yol tek seferde 37,5 km çerez gibi gelecektir size. Bir günde 415 km yaptım artçı lı sıkıntı yapmadı yormadı. Marka olarak tavsiye ederim zira dediğiniz modelini kullanmadım. Motoru almadan ekipmanları almanız iyi bir sürücü olacağınızın işaretidir :cat: kazasız günler şimdiden :thumleft:

Salih_T
07 Nisan 2014, 12:04
cub lar yakıt ve bakım konusunda daha az masraflı ve maliyeti ucuz motosikletlerdir.. Birde 100 cc altı olunca yıllık vergiside olmuyor.. Bende başlangıçta bu modellere bakınıyordum ama.. Bulunduğum yerdeki yokuşlarda bir süre sonra sıkıntı çekeceğim için.. biraz daha kuvvetli ve debriyajlı bir modele yöneldim..

Sonuç olarak uzun araştırmalar sonucu Salcano Wolf aldım... Tavsiye de ederim. 3.000 TL 9 taksit.. Commuter sınıfında tavsiye edilen modellerden biridir.. İncelemeni tavsiye ederim..

http://www.motosiklet.net/forum/tebrik-ve-kutlamalar/129025-sonunda-aldim-yeni-motosikletim-salcano-wolf.html

Sosyete59
07 Nisan 2014, 12:17
mondial 125 mh dirft
150 mr vulture
kanuni windy s 125
salcano wolf 125
kanuni breton s
mondial 125 mg
125 ccden aşağı motor alma bence bu yazdıklarım benim beğendiklerim kuba sevmiyorum o yüzden yazmadım

Potenza
07 Nisan 2014, 12:21
Ybr-Cbf tavsiye ederim,ktm duke 125 te olabilir indirim var :)

Being
07 Nisan 2014, 14:44
kuba iyidir kolay kolay adam yormaz. gideceğiniz yol tek seferde 37,5 km çerez gibi gelecektir size. Bir günde 415 km yaptım artçı lı sıkıntı yapmadı yormadı. Marka olarak tavsiye ederim zira dediğiniz modelini kullanmadım. Motoru almadan ekipmanları almanız iyi bir sürücü olacağınızın işaretidir :cat: kazasız günler şimdiden :thumleft:

Teşekkür ederim, birkaç arkadaşım ile görüştüm onlar bahsettiğim Küba'nın en iyi seçim olduğunu söylediler.

cub lar yakıt ve bakım konusunda daha az masraflı ve maliyeti ucuz motosikletlerdir.. Birde 100 cc altı olunca yıllık vergiside olmuyor.. Bende başlangıçta bu modellere bakınıyordum ama.. Bulunduğum yerdeki yokuşlarda bir süre sonra sıkıntı çekeceğim için.. biraz daha kuvvetli ve debriyajlı bir modele yöneldim..

Sonuç olarak uzun araştırmalar sonucu Salcano Wolf aldım... Tavsiye de ederim. 3.000 TL 9 taksit.. Commuter sınıfında tavsiye edilen modellerden biridir.. İncelemeni tavsiye ederim..

http://www.motosiklet.net/forum/tebrik-ve-kutlamalar/129025-sonunda-aldim-yeni-motosikletim-salcano-wolf.html

Bu motor için bütçemin MAX'değerini 300 TL Kadar aşmam gerekiyor maalesef, o yüzden elemek zorunda kalıyorum.

mondial 125 mh dirft
150 mr vulture
kanuni windy s 125
salcano wolf 125
kanuni breton s
mondial 125 mg
125 ccden aşağı motor alma bence bu yazdıklarım benim beğendiklerim kuba sevmiyorum o yüzden yazmadım

Önerileriniz ve yorumunuz için çok teşekkürler hocam.

Ybr-Cbf tavsiye ederim,ktm duke 125 te olabilir indirim var :)

Yorumunuz için teşekkürler ama keşke konuyu baştan sona okusaydınız hocam, bunların benim için 2. planda olduğundan bahsetmiştim.

sarıderler
07 Nisan 2014, 21:43
Motor aldığında resimlerini paylaş takipteyiz

Being
11 Nisan 2014, 20:24
Tekirdağ'da KUBA XCG 150 için bayii ye gittim, pazartesi alacağım dedim, pazartesi gittiğimde motor yerinde yoktu satmışlar :D Şimdi tekrardan YUKİ YILDIZ'ı düşünmeye başladım.

nurol
11 Nisan 2014, 20:35
abicim o fiyatları kuba ya yukiye verene kadar honda cbf 150 yamaha ybr 125 alman daha mantıklı bence ikiside genellikle kurye motoru ama fazla üzülmemişleri vardır kubanın parçası zor bulunuyo unu söyliyim ben kubanın 250 cc super sportunu alıyom paröa konusunu araştırdım girmedim açıkçası cbf 150 ybr 12 heryerde rahatlıkla parçasını bulabilirsin ilk başladıysanda bence idael

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:33 ----------

demeyi unuttum ikinci el olarak tabiki sıfır aldığın kuba ve yuki cbfden ybr den daha çok arıza yapıcak emin ol

mezit
11 Nisan 2014, 20:45
Hevesini kirmak gibi olmasin ama ybr 125 2ci el temiz bul gercekten motor surmenin keyfini anlarsin tabi son karar senin

Being
11 Nisan 2014, 20:46
Mevzu o değil abicim 2750 TL'ye kadar çıkabiliyorum ama sorun nakit olarak değil kredi kartı ile alış yapmamdan kaynaklanıyor :) Yoksa 0 sevdasından zaten vazgeçtim gibi birşey bu KUBA olayından sonra.

arican
11 Nisan 2014, 20:47
Yuki 125-28H kullanıcısıyım ve bir yılda 15000km yaptım bir yamuğunu görmedim. Bir tek iki kez ekzos bağlantısını kırdı onuda tüm cuplarda olduğu söyleniyor. Motorum 2007 model 31000 de saat gibi çalışıyor. Yukiyi rahatlıkla herkese tavsiye edebilirim.

esc
12 Nisan 2014, 17:39
İkisi hakkında da pek bir bilgim yok ama ilerde büyüteceğim diyorsan manuel her zaman tercih sebebidir. Uzun yol meselesine gelince: Ben 100'lük Crypton'la bile uzun yola çıktım. Uzun yol, motordan ziyade senin efendi sürüşüne bakar.

lickup
12 Nisan 2014, 18:02
Mh Drift düşün derim, Kuba cidden çok ufak yoksa şekli şemali güzel. Drift 3000 civarıydı galiba. Yok eğer çıkamam 3000'e diyorsan kendi motorumu da önerebilirim. Şekil olarak tatmin eder zaten seni, güç olarakta 9 beygir, 80-85 civarı stabil gidebiliyor, zorlarsan biraz 100-105 görürsün. 2.300 sıfırı. http://o1311.hizliresim.com/1h/j/ulwzx.jpg

Being
14 Nisan 2014, 01:29
Bugün ani bir karar değişimi ile Honda'ya yöneldim, tabii evden biraz nakit desteği almam gerekti ikinci el bir Honda CBF 150 (2008) için anlaştım. Motorun ufak tefek sıkıntıları var anlayan abiler kardeşler fikir beyan ederlerse eğer sevinirim;

1- Gösterge panelinde sadece ışıklandırmada sorun var fakat vites ışıklandırması sorunsuz.
2- Motora ilk marşta gaz yedirmezseniz stop ediyor (Biraz araştırdım motor soğukken normal bir durummuş)
3- Ön ampülü patlak
4- Debriyaj balatası ve fren balatası idare eder durumda ama değişmesi şart.

Araç şuanda 42.000 KM'de 2015'e kadar muayenesi var, lastikler yeni değişmiş, grenajlarda eksik vuruk veya çizik yok. Pazarlıkla ancak 2200 TL'ye ikna edebildim. nedir yorumlarınız?

redlion999
14 Nisan 2014, 01:54
Bugün ani bir karar değişimi ile Honda'ya yöneldim, tabii evden biraz nakit desteği almam gerekti ikinci el bir Honda CBF 150 (2008) için anlaştım. Motorun ufak tefek sıkıntıları var anlayan abiler kardeşler fikir beyan ederlerse eğer sevinirim;

1- Gösterge panelinde sadece ışıklandırmada sorun var fakat vites ışıklandırması sorunsuz.
2- Motora ilk marşta gaz yedirmezseniz stop ediyor (Biraz araştırdım motor soğukken normal bir durummuş)
3- Ön ampülü patlak
4- Debriyaj balatası ve fren balatası idare eder durumda ama değişmesi şart.

Araç şuanda 42.000 KM'de 2015'e kadar muayenesi var, lastikler yeni değişmiş, grenajlarda eksik vuruk veya çizik yok. Pazarlıkla ancak 2200 TL'ye ikna edebildim. nedir yorumlarınız?

Bunlar sorun değil hocam.. Göstergeyi salla hiçbir işine yaramayacak km dışında.. İlk çalıştırırken jikle çekilir zaten cbfte nerede bilmiyorum.. Ön ampül 5 lira bile değildi sanırsam.. Debriyaj balatası en maliyetlisi burada o da 60-70 tl ye değiştirirsin.. Fren balataları da 20tl ye değişir sanırsam.. Km ye takılma orjinal km olmayabilir.. Sen motosiklete bakınca ne görüyorsun diri mi yoksa artık ömrünü doldurmuş mu? Birde motor bloğu çevresinde fazla yağ varmı?

Eğer dediğin gibiyse daha almadıysan söyle ben motoru satıp alayım:)

Being
14 Nisan 2014, 09:52
Gram yağ göremedim hocam, motor da gayet diri tanıdığım bi arkadaştan alıyorum zaten. Birazdan ben her ihtimale karşı bi motorcuya götüreceğim nesi eksik ne durumda tekrar bakılsın. Fakat sokakta gördüğüm CBFler ile karşılaştırdığımda çok çok genç ve diri duruyor. Fiyatın düşük olduğunun bende farkındayım emsalleri şuanda 3.500den aşağı bulmak imkansız.