PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kontra viraj tekniği

UgurCanSoylu
05 Nisan 2014, 00:19
mrb arkadaşlar. ben motorumu alalı 2 hafta oldu öğrenmeye gayret ediyorum. motorumu almadan önce internetten araştırmalarda bulundum kontra viraj tekniğini ilk bu yolla öğrendim ilk duyduğumda "...... lan böle bir şey mümkün olamaz" didim. sonra motoruma bindim viteslere elim alışınca karşıma bir viraj cıktı. viraja usulca yaklaştım ve lanet olsun oda ne gidonu sola ittim ve motor sağa doğru kaymak gibi viraj aldı şok oldum ufkum açıldı dünyam aydınlandı resmen dalgalandım titredim gögüs kafesimin içinde bir anda bir lunapark kuruldu ve orda onlarca cocuk kıkırdamaları bağırışları ağlamaları biri düşüp kafasını yardı filan. neyse beyler kontra viraj tekniğini mutlaka öğrenmenizi tavsiye ediyorum.

çümleten hayırlı akşamlar :cat:

gelebek
05 Nisan 2014, 00:25
aynen motor kullanmaya başlayan bir kişinin öğrenmesi gereken bir teknik ,hayat kurtarır o kadar yani!!!

canerol
05 Nisan 2014, 00:26
afferin sana :)
ilk okuyunca öyle diyorsun öyle şeymi olurlan diye ama deneyince senin kadar olmasada şaşırıyor insan :)

acayüp
05 Nisan 2014, 00:40
mrb arkadaşlar. ben motorumu alalı 2 hafta oldu öğrenmeye gayret ediyorum. motorumu almadan önce internetten araştırmalarda bulundum kontra viraj tekniğini ilk bu yolla öğrendim ilk duyduğumda "...... lan böle bir şey mümkün olamaz" didim. sonra motoruma bindim viteslere elim alışınca karşıma bir viraj cıktı. viraja usulca yaklaştım ve lanet olsun oda ne gidonu sola ittim ve motor sağa doğru kaymak gibi viraj aldı şok oldum ufkum açıldı dünyam aydınlandı resmen dalgalandım titredim gögüs kafesimin içinde bir anda bir lunapark kuruldu ve orda onlarca cocuk kıkırdamaları bağırışları ağlamaları biri düşüp kafasını yardı filan. neyse beyler kontra viraj tekniğini mutlaka öğrenmenizi tavsiye ediyorum.

çümleten hayırlı akşamlar :cat:

Öncesinde nasıl dönüyordun ki.

Motorcu Abi
05 Nisan 2014, 00:46
İçinde ayrı bir dünya varmış:mrgreen:

Kontra tekniği hayat kurtarır.

Sosyete59
05 Nisan 2014, 00:46
aslında hepimizin istemeyerekte olsa yaptığı güç harcayarak yapınca motoru daha çok yatırıyoruz
istemeyerek derken :D yani istem dışı reflex gibi

lickup
05 Nisan 2014, 02:05
Küçüklüğümde bisiklet kullanırken bilmeden öğrendiğim birşey olduğu için motora geçince sıkıntı olmadı :) Çevremde motorcuyum ayaklarına yatıp bu olayı söyleyince ilk başta hadi be deyip yapınca ağzı açık kalan çok kişiye rastladım ama.

berketan
05 Nisan 2014, 02:45
Gidonu sola ittin ama motor sağa yattı ? Kontrayı bilmiyor olmayasın?

zerzura
05 Nisan 2014, 02:51
Gidonu sola ittin ama motor sağa yattı ? Kontrayı bilmiyor olmayasın?

Yanlış yazmış sanırım. Sola itince, sola yatması gerekir tabii ki.

Nomad_41
05 Nisan 2014, 02:52
http://www.youtube.com/watch?v=nlc1bGPTR3c .. İzlemende fayda var dostum geliştir kendını hiç bir kötü lafa aldırış etme.. Herkezi de çok dinleme .. El elden üstündür.. Fikir fikir den kör

OFG
05 Nisan 2014, 02:55
Bu konuda da çok güzel geyik malzemeleri var ama neyse :D cıvıtmayacağım bu sefer

Ciddi mesaj : Evet kontra önemlidir.Kontra sayesinde virajlarda yorulmazsın güç kollara bileklere binmez, arkadaşlarında dediği gibi sola itince sola yatar yanlış yazmışsın sanırım.

tinerci
05 Nisan 2014, 03:41
Aga kırıldım gülmekten anlatımın çok güzel :D

reverse
05 Nisan 2014, 11:12
Sola itince sola yatar, sağa itince sağa yata terimleri yanlış.
Kontra tekniğinde elcikleri itme eylemi vardır. Sağ elciği ittirince sağa, sol elciği ittirince de sola yatar motor.

shooter1
05 Nisan 2014, 15:55
bilmeden herkes kontra tekniğini kullanır

yürekçe
05 Nisan 2014, 16:12
kontra için yüz binlerce yorum yapılıyor ve yapılacak...
dalga geçenlere lafım şu; daha iyisini yapabiliyorsanız yapın.
yani benden onlarca sene önce söylenmiş söz geldi aklıma :

Biliyorsan konuş;ilham alsınlar
Bilmiyosan sus; adam sansınlar...

hata yapmaktan korkmayın, hata yanlışı düzeltebilmenin yoludur.
ama hata ile kabahati ayırt edelim :)

zerzura
05 Nisan 2014, 16:32
Sola itince sola yatar, sağa itince sağa yata terimleri yanlış.
Kontra tekniğinde elcikleri itme eylemi vardır. Sağ elciği ittirince sağa, sol elciği ittirince de sola yatar motor.
E yani aynalardan tutup itmiyoruz, elciği itiyoruz tabii ki :D

RAMİREZ
05 Nisan 2014, 16:38
Yanlış yazmış sanırım. Sola itince, sola yatması gerekir tabii ki.
Hayır. Gidonu sola itince sola yatmaz. Gidonun "SOLUNU" itince sola yatar. Bisiklet gibi düşünmeyin arkadaşlar. Bisiklette belli hızların altında kullandığın için kontrayı anlamak pek mümkün olmaz. Ve Bisiklette yüksek hızlarda (yarışlar gibi) kontradan çok vücut ağırlığı ile dönülür. Motosiklette bu kadar bariz anlaşılmasının sebebi; ağırlık sebebiyle devamlılık arz eden momentumdur. Herkes der ki; bisiklet kullanmayı öğrenirken mutlaka kontrayıda öğrenirsin. Ama bu büyük oranda yanlıştır. Kontranın, ancak bisikleti belli bir hızda (15-20 km civarı) kullanmaya başladıktan sonra kontra olduğu öğrenilebilir.

UgurCanSoylu
05 Nisan 2014, 18:40
Hayır. Gidonu sola itince sola yatmaz. Gidonun "SOLUNU" itince sola yatar. Bisiklet gibi düşünmeyin arkadaşlar. Bisiklette belli hızların altında kullandığın için kontrayı anlamak pek mümkün olmaz. Ve Bisiklette yüksek hızlarda (yarışlar gibi) kontradan çok vücut ağırlığı ile dönülür. Motosiklette bu kadar bariz anlaşılmasının sebebi; ağırlık sebebiyle devamlılık arz eden momentumdur. Herkes der ki; bisiklet kullanmayı öğrenirken mutlaka kontrayıda öğrenirsin. Ama bu büyük oranda yanlıştır. Kontranın, ancak bisikleti belli bir hızda (15-20 km civarı) kullanmaya başladıktan sonra kontra olduğu öğrenilebilir.

evet hocam bu tanım gayet acıklayıcı

ilkervirlan
05 Nisan 2014, 20:21
motoruma bindim viteslere elim alışınca karşıma bir viraj cıktı. viraja usulca yaklaştım ve lanet olsun oda ne gidonu sola ittim ve motor sağa doğru kaymak gibi viraj aldı şok oldum ufkum açıldı dünyam aydınlandı resmen dalgalandım titredim gögüs kafesimin içinde bir anda bir lunapark kuruldu ve orda onlarca cocuk kıkırdamaları bağırışları ağlamaları biri düşüp kafasını yardı filan. neyse beyler kontra viraj tekniğini mutlaka öğrenmenizi tavsiye ediyorum.

Harika anlatmışsın. Ben de aynen öyle hissetmiştim ama böyle tarif edemezdim. :thumleft:

reverse
06 Nisan 2014, 00:02
E yani aynalardan tutup itmiyoruz, elciği itiyoruz tabii ki :D

Öyle diyorsunuz da, ''sola itince'' deyince, gidonun solunu itmek eylemi anlaşılmıyor. Gidonu sola itmek gibi bir anlam çıkıyor ki bu da yapmak istediğimiz şeyin tam tersi.
Neyse aslında çoğu kişi biliyor da, ifade etmekte sıkıntı yaşanabiliyor bazen.
Bu da bilmekle öğretmek arasındaki farkı ortaya koyuyor.

ilkervirlan
06 Nisan 2014, 00:33
Öyle diyorsunuz da, ''sola itince'' deyince, gidonun solunu itmek eylemi anlaşılmıyor. Gidonu sola itmek gibi bir anlam çıkıyor ki bu da yapmak istediğimiz şeyin tam tersi.
Neyse aslında çoğu kişi biliyor da, ifade etmekte sıkıntı yaşanabiliyor bazen.
Bu da bilmekle öğretmek arasındaki farkı ortaya koyuyor.

Evet arkadaş tarif ederken küçük bir hata yapmış. Doğrusu "sağ elciği ileri itersen motor sağa yatar ve sağa dönersin, sol elciği ileri itersen motor sola yatar ve sola dönersin" şeklinde olacak galiba. Ama bu hareket 30 km/h.nin üzerinde olmalı.

Nomad_41
06 Nisan 2014, 01:10
Bir yorum daha atayım kontra ile ilgili çok yorum var. youtube'a " Bileğin Dansı " yazıp 1 saat 32 dakıkalık bir video var bunu hem tamamen izle. Hemde burda ki kavgayada son verilir :) Kontra da video'da da gösterdiği gibi gidonu sola ittiğimiz de önce sağa sonra sola döndüğünü görürüz.

UgurCanSoylu
06 Nisan 2014, 23:26
beyler biraz eksik söylmişim gidonu sola ittim dedim sol elciği sola itemiyecegime göre tabiki sağ elcik sola itilir bence söylediğimde bi yanlışlık yok anlasılır bi şekilde yazdığımı düşünüyorum

shooter1
06 Nisan 2014, 23:46
iyice karıştırmayın

reverse
07 Nisan 2014, 01:19
beyler biraz eksik söylmişim gidonu sola ittim dedim sol elciği sola itemiyecegime göre tabiki sağ elcik sola itilir bence söylediğimde bi yanlışlık yok anlasılır bi şekilde yazdığımı düşünüyorum

Hakkaten yazdıkça daha da karmaşıklaştırıyorsunuz olayı.
Sağ elcik sola itilmez. İleri doğru itilir. Uygularken doğru yaptığınıza eminim. Yalnız ifade ederken kafa karışıklığına mahal verecek açıklamalardan uzak duralım. Sonuçta bu gibi hayati bilgileri insanlar buralardan okuyup denemek isteyebilir.

TIGERSHARK
07 Nisan 2014, 03:30
bilmeyen arkadaşlar denemekten korkuyorsanız bir bisiklete binin deneyin gidonun sağ elcik yani kolu kendinize yarım cm çekerseniz motor lastiğin sol dış kısmına yatıp sola dönmeye başlar bunu en düşük hızda bile yapabilirsiniz illa en düşük 30 km hızla gitmenize gerek yok

mzhastası
07 Nisan 2014, 09:36
harika anlatmışsın :) bnde ilk sürdğmde öyle olydum motor sürdüğümü görenler nie gülüyon diolardı :D

reverse
07 Nisan 2014, 09:46
bilmeyen arkadaşlar denemekten korkuyorsanız bir bisiklete binin deneyin gidonun sağ elcik yani kolu kendinize yarım cm çekerseniz motor lastiğin sol dış kısmına yatıp sola dönmeye başlar bunu en düşük hızda bile yapabilirsiniz illa en düşük 30 km hızla gitmenize gerek yok

Daha da bir şey yazmıyorum. Pes doğrusu...

İmkanı olanlara ''Motosiklet Teorisi'' kitabını edinip baştan sona pür dikkat okumalarını tavsiye ederim.