PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karlıyollar
04 Nisan 2014, 21:12
Arkadaşlar daha önce böyle konu açılmıştır ama yeni üye olan ve ya unutan arkadaşlara hatırlatmak için böyle bir konu açmaktayım.Yakın zamanda bazı dikkatsizlikler sonucu bir tanıdığım motor kazası yaptı fiziksel olarak hasar aldı maddi olarakta.

-Kesinlikle ve kesinlikle karnınız açken motosiklet sürmeyin.Kan şekeriniz düşüp geçici olarak bilinç kaybı yaşayabilirsiniz bu durumdada dünya ile bağlantıyı kesmiş oluyorsunuz.(bizzat yaşanmıştır.)

-Dalgınken kafanızda bir sorun varken binmeyin.

-Uykusuz iken zor durumda kalmadıkça binmeyin binseniz dahi vizör açık gidin yoksa uykunuz gelir refleksleriniz azalır.

-Fiziksel olarak çok yorulduğunuzda veya kendinizi kötü hissetiğinizde motosiklet sürmemeniz yararlı olur.

Daha eklenicek bilgiler elbet vardır benim aklıma bunlar geldi.

Dikkatli olalım arkadaşlar Allah kimseye kaza bela göstermesin.

Özellikle ilk madde çok ama çok tehlikeli karnınız aç olduğunda kan şekeri düşüyor ve ani korkma gibi durumlarda bilinciniz kısa süre gidebiliyor.

enxdesign
04 Nisan 2014, 21:41
Güzel maddeler. Bir kaç eklemede ben yapayım.

- Motora binmek için acele edebilirsiniz ama motora bindikten sonra lütfen acele etmeyin.

- Evden çıkıp, motoru çalıştırmadan önce kaskınızı almadığınızı hatırlarsanız, kafanız dalgındır. Kafanızı toparlamadan motosiklete binmeyin.

- Genelde siz kolay kolay düşmezsiniz, çünkü usta bir şöförsünüzdür. Bu durumda mutlaka biri gelip size çarpar. O yüzden diğer araç sürücülerini iyi gözlemleyip dikkatli olun.

tr_select
04 Nisan 2014, 21:46
Uzun yola çıkan arkadaşlar;

-Yanınıza limon alın... Sıcaklar başlayacak, tasiyonunuz düşecek, gözleriniz kararacak... Odaklama manyağı olacaksınız, gözleriniz pörtleyecek dert değil. Oğuz ustanın mucizevi formülüyle daha tanışmadınız mı ? Limonu hart diye ısırıp biraz emiyorsunuz abi. Bir anda şimşekler çakıyor gözünüzün önünde. 10 saat uyumuş, yeni uyanmış sübyan gibi oluyorsunuz. Gözler, burun, dil herşey full çalışmaya başlıyor. Yeniden sıfır kilometre yaratılmış gibi oluyorsunuz... DENEYİN :)

PH değerini dengeler-C vitamini manyağı olursunuz-Antioksidandır-kalsiyum,demir vs full yapar-sindirimi kolaylaştırır-ufaklığa iyi gelir :queen:

ARçİL
04 Nisan 2014, 23:21
:cat:limonu deneriz teşekkür.

sarıdev
04 Nisan 2014, 23:48
Kontağı çevirmeden besmele çekip Ayet-el kürsi okuyun.Bilmiyorsanız herhangi bir duayı okuyun.

Sosyete59
05 Nisan 2014, 00:51
sabahları okula kahvaltıya gidiyom açken bişey olurmu aç karınla korktum şimdi

Karlıyollar
05 Nisan 2014, 01:02
sabahları okula kahvaltıya gidiyom açken bişey olurmu aç karınla korktum şimdi

Hocam belli olmaz bence aç karna binmeyin derim.
Çünkü karnınız aç olduğunda kan şekeriniz düşer bu arada bilinciniz kısa süreliğine gidebilir.
Mesafe ne kadar ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:56 ----------

Geçici Bilinç Kaybı Nedenleri ?

Korku, aşırı heyecan.
Sıcak, yorgunluk.
Kapalı ortam, kirli hava.
Aniden ayağa kalkma.
Kan şekerinin düşmesi.
Şiddetli enfeksiyonlar.
Alıntıdır.
Forumda sağlıkçı arkadaşlar daha iyi bilir nedenlerinide belkide böyle olay 50 kişiden 1 kişiye denk gelir ama kendimize gelemeyeceğini bilmiyoruz o yüzden aç karna binmeyelim.

Sosyete59
05 Nisan 2014, 01:04
Hocam belli olmaz bence aç karna binmeyin derim.
Çünkü karnınız aç olduğunda kan şekeriniz düşer bu arada bilinciniz kısa süreliğine gidebilir.
Mesafe ne kadar ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:56 ----------

Geçici Bilinç Kaybı Nedenleri ?

Korku, aşırı heyecan.
Sıcak, yorgunluk.
Kapalı ortam, kirli hava.
Aniden ayağa kalkma.
Kan şekerinin düşmesi.
Şiddetli enfeksiyonlar.
Alıntıdır.
Forumda sağlıkçı arkadaşlar daha iyi bilir nedenlerinide belkide böyle olay 50 kişiden 1 kişiye denk gelir ama kendimize gelemeyeceğini bilmiyoruz o yüzden aç karna binmeyelim.

1100 metre arabayla ölçtüm :)

Karlıyollar
05 Nisan 2014, 01:08
1100 metre arabayla ölçtüm :)

1 km çok uzun değil gibi ama yinede dikkatli olun.

Sosyete59
05 Nisan 2014, 01:13
1 km çok uzun değil gibi ama yinede dikkatli olun.

aynen hep dikkat yayalar bile bizi iplemiyo yola atlıyo arabalar sollarken üstümüze çıkıcak nerdeyse

JafJaf
05 Nisan 2014, 01:28
bu kan şekeri mevzusu, hafife alınacak türden değil. olmaz demeyin olur, mutlaka bir kaç lokma yiyin.

bir sabah kahvemi içtim çıktım evden, yolda yürürken bir hüzün çöktü diyeyim, olduğum yerde gözlerim kararmaya başladı, dünya sallandı beynimde, vücut fonksiyonlarım reset attı. kendime geldim, 5 10 saniye sürdü bunlar. tahmini olarak
aklınızdan kısa süreli bir şeyler yapmak geçiyor fakat olaya müdahil olamıyorsunuz.:pale:

Karlıyollar
05 Nisan 2014, 01:48
bu kan şekeri mevzusu, hafife alınacak türden değil. olmaz demeyin olur, mutlaka bir kaç lokma yiyin.

bir sabah kahvemi içtim çıktım evden, yolda yürürken bir hüzün çöktü diyeyim, olduğum yerde gözlerim kararmaya başladı, dünya sallandı beynimde, vücut fonksiyonlarım reset attı. kendime geldim, 5 10 saniye sürdü bunlar. tahmini olarak
aklınızdan kısa süreli bir şeyler yapmak geçiyor fakat olaya müdahil olamıyorsunuz.:pale:

Evet hocam çok önemli bir mevzu aynı olayın motor sürerken başınıza gelmesi kötü sonuçlar doğurabiliyor heleki sıkışık bir trafikte kaza kaçınılmaz olur.

Sosyete59
05 Nisan 2014, 02:12
bi kaç lokma yiyin deyince canm çekti kalktım ekmek arası yaptım :D

motorcu48
05 Nisan 2014, 04:32
önünüzde araç varken tamda siz yanından geçicekseniz bir kez daha düşünün sapak olan biyerde otomobili sollamaya kalkmayın.genelde aynaya bakmadan birden kırıp sapağı kaçırmamayı kendilerine amac ediniyorlarda

Karlıyollar
05 Nisan 2014, 11:54
Sollama yapmadan önce 1-2 defa kornaya basmak iyi oluyor en azından aynaya bakıyorlar.