PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yıkanmayan motorun zararı var mıdır ?

uur52
06 Şubat 2014, 16:33
Herkese selamlar. Kafama takılan bir soruyu sizlerle paylaşmak istedim. Ben sabah erkenden işe gelip geç saatte çıkıyorum. Ofisten de ayrılamıyorum. Biraz da ertelemelerle motosikletimi yıkamaya zaman ayıramadım. Yaklaşık 1 aydır su değmedi. İyice kirlendi. Peki bu tozun çamurun motosikletin iç-dış aksamına bir zararı olur mu ? Scooter kullanıyorum haliyle zincir yağlama sorunu yok peki ya diğerleri ?

motorcu48
06 Şubat 2014, 16:42
ben azcık çamurlansın hemen yıkarım yıkıyamazsam suyla kabasını aldırırım .nedeni o toz orda plastiğe nufus ediyor tam işlemeden o kiri tutturmamalı.örneğin size lastiklerden örnek vereyim her motorsiklete bakın lastik yanakları artık kahferengidir ama benim motorumda lastik yanakları ilk günkü parlaklığına yakındır çünkü lastik tozu çeker bekletmeden yıkarsanız parlaklığını korur

EsesLifan
06 Şubat 2014, 16:43
Cup vardı eskiden bende 1sene bindim 1sene boyunca abartmıyorum en fazla 5kere yıkamışımdır yağmurda falanda yıkanmadı garajdaydı hep hiçbişey olmadı :) bakımdan bakıma zincir yağlanıyodu okadar çamur içindeydi :D

Osırıs
06 Şubat 2014, 16:49
Ben haftada 1 defa yıkarım yağmur çamurlu havada. yaz aylarında zaten kirlenmiyor,hafif toz oluyor ona da uzaktan su tutup siliyorum. iyice kuruladıktan sonra sprey parlatıcı sıkıp bırakıyorum cillop gibi oluyor.. onun dışında yıkanmasa çamur dışta değil ama iç kısımlarda kabuk bağlıyor yıkasanda el girmediği sürece orada kalıp korozyon yapıyor.belli aralıklarla yıkanıp yağlanması gerek

Thomas
06 Şubat 2014, 16:57
Haftada 1 yikansa iyi olur en azindan.

Paslanmayi geciktirir.

oknglr
06 Şubat 2014, 21:54
üzerinde biriken toz çamur rüzgarında etkisiyle motoru çiziyo özellikle nikelaj kısımlar. Bence düzenli bir şekilde temizlenmeli motor

ünaltürkyazıcı
06 Şubat 2014, 21:59
yıkanması her zaman iyidir...

oyunageldim
06 Şubat 2014, 22:03
Çamurun altında kalan metal kurumadığından sürekli oksitlenmeye maruz kalıcaktır
Yollarda don ve kar tutmaması için yapılan tuzlama çalışmalarından dolayı bu süreç dahada hızlanacaktır

Tİme_shİft42
06 Şubat 2014, 22:08
Su sadece temizler boya koruyucu cila carnabau felan bakım sütü araç bakım seti lastik parlatıcı alın hem güneş ışığına karşı etkili hemde parlaklığı baya bi süre korur :)

Ayakkabı parlatıcı sünger ilede yüzünden tozunu alırsanız sonuç daha iyi olur

SULH
07 Şubat 2014, 03:58
Su sadece temizler boya koruyucu cila carnabau felan bakım sütü araç bakım seti lastik parlatıcı alın hem güneş ışığına karşı etkili hemde parlaklığı baya bi süre korur :)

ayakkabı parlatıcı sünger hiç aklıma gelmemişti, parlatıcı ve yumuşak yapısı itibariyle zarar yerine faydalı ve maliyeti çok ucuz bi çözüm. acaba gerçektende deri malzemede kullanılan bi ürünü grenajda kullanmak doğru mudur?

DKN
07 Şubat 2014, 05:05
her yıkamamızı fotoğraflayıp arşivleyerek satacağımız zaman göstersek prim yaparmıyız :mrgreen: hergün yıkıyorum çünkü

crxforever
07 Şubat 2014, 08:08

bu iyi fikirmiş. :cat:

Tİme_shİft42
07 Şubat 2014, 09:03
Arac bakım seti alın
Pasta cila
Lastik parlatıcı jantıda cok güzel parlatır
Plastik yerler icin bakım sütü kullanıyorum yüzeyinin kayganlasmasını istemediginiz yerlere kullanmayın

Mikrofiber bezde bulunsun yanınızda koctastan aldım gecenlerde 4 tanesi 7 lira gibi birseydi

ogzcngdk
07 Şubat 2014, 15:30
ben öncelikle motorun durumuna göre nemli bir bezle silerim yada hortumla su tutarım tozlar gitsin diye..
sonra motoru üstübüyle (http://koksalltd.com/FileUpload/bs2863/UrunResim/330474.jpg) kurularım üstübüyü yeni keşfettim çok yumuşak hem kurulama hemde cilalame için uygun..
kurulandıktan sonra üstübüye cilayı sürerim motoru cilalarım ardından cilanın üstünden bir kere daha üstübüyle geçerim..

bunu 3-4 haftada bir tekrarlarım boyanın korunması için idealdir