PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyetsiz

Ferhat H
29 Aralık 2013, 01:30
Şuanda ehliyet alamama yaş olarak 1 yıldan fazla süre var bundan dolayı ehliyetsiz motor almayı düşünüyorum. Ehliyetsiz hangi motorlar alınabilir? :silent:

amaninmb
29 Aralık 2013, 01:36
velesbit.... ehliyetsiz motor alınmaz. 50 cc altı vs söylentilerine inanma. kazadan sonra polise öterken
-vay ben bilmiyodum
-vay ben göremedim

olmaz. haklıyken haksız olursunuz.
ehliyetini al sonra 50-1800 cc arasını al.

KSKLİ_ÖMER
29 Aralık 2013, 01:43
motorsiklet alırken ehliyet soruyorlarmı ?

shooter1
29 Aralık 2013, 14:23
ufak ufak ikile ehliyetsiz motor alacakmış sizin yüzünüzden bizlerin adı çıkıyor

redlion999
29 Aralık 2013, 14:32
Bendeki dert daha feci.. Ehliyet için randevu alamadığımdan 2 sene sonra aklıma esince aldım ehliyeti ardından da motosiklet aldım.. 6 aydır kimse durdurmadı ya arkadaş, polissin gecenin 3 ünde geziyorum durdur dimi bir evrak sor..

Tİme_shİft42
29 Aralık 2013, 14:33
2 sefer çevirmeye girdim korumalı plakalı

Ehliyetim olmasaydı 2 sefer 1407tl + 1407 tl ehliyetsizlikten ceza yemiştim

kasta37
29 Aralık 2013, 16:56
Bisiklete bin

amaninmb
29 Aralık 2013, 18:48
kaç kere şehir içinde ve dışında çevirmeye girdim sayamadım...

ogzcngdk
29 Aralık 2013, 18:52
motoru aldım ilk 2 ay 2 kere çevirdiler, sonra ne olduysa polisler hiç yüz vermez oldu. kızıcam vallaha :P

dostum ehliyetsiz olarak elektrikli bisiklet sürebilirsin motor öncesi çok iyi antreman olur

rebel_punto
29 Aralık 2013, 18:58
Ehliyetin olmasa da istediğin aracı alabilirsin. Ama kullanamazsın. 1407 lira sana 1407 lira ruhsat sahibi farklı kişi ise ona ceza yersin.

Elektrikli motor al. plaka yok + ehliyet yok + vergi yok + yakıt yok + zevk yok....

Ferhat H
29 Aralık 2013, 22:13
motorsikleti almak kolayda yolda polis çevirirse (babamın üstünden)

metin_006
29 Aralık 2013, 22:19
valla ha arkadaşlar motosiklet almıştım ehliyet yokken tam 6 ay garajda yattı hiç binmedim çünki ceza ya verecek keyfi param yoktu ehliyetimi aldım daha sonra binmeye başladım scooter vardı ilk motorum bizim buralar jandarma bölgesi çevirme yapıyorlar kask ekipman tamam adam şöyle bi bakıyo ya sende ehliyet olmasa durmazsın sen devam et diyo :) şaka gibi bi sefer şöyle çıkartıpta aha bu ehliyet diyemedim :)

Mamba09
29 Aralık 2013, 22:26
Ehliyetin olmasa da istediğin aracı alabilirsin. Ama kullanamazsın. 1407 lira sana 1407 lira ruhsat sahibi farklı kişi ise ona ceza yersin.

Elektrikli motor al. plaka yok + ehliyet yok + vergi yok + yakıt yok + zevk yok....

A1 ehliyet isteniyor elektrikli motora. Ek olarak elektrikli motorların trafiğe çıkması yasak fakat işlem vs. yapılanı daha görmedim.

rebel_punto
29 Aralık 2013, 23:12
A1 ehliyet isteniyor elektrikli motora. Ek olarak elektrikli motorların trafiğe çıkması yasak fakat işlem vs. yapılanı daha görmedim.

Hangi elektrikli bisikletler için ehliyet ve ruhsat gerekmiyor?

EhliyetNormal bisikletler 15 kilometre hıza ulaşırken, elektrikli bisikletler 30 kilometre hız yapabilliyor. O yüzden bu aracın kullanımı için ehliyet ve plaka istenmiyor. Çünkü yasal olarak ancak 45 kilometrenin üzerinde hızda gidebilen araçların plaka alması ve ehliyetle kullanılması şart. Zaten şuanda Türkiye’de piyasada satılan elektrikli bisikletlerin hızları 25 ile 40 km arasında değişiyor ve 250Watt’ın altında motor güçleri var. Dolayısıyla kullanıcılar bu bisikletleri trafikte bir problem olmadan ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak kullanabiliyor.

Hangilerinde ehliyet ve ruhsat zorunlu?

Ancak 250Watt’dan çok daha yüksek motor gücüne sahip olan özel üretim bazı modeller 50-60 km hıza ulaşabilmektedir. Örneğin Biselect markalı elektrikli bisikletlerin D1, D2, D3 ve D4 modelleri yokuşlarda yüksek performans alabilmek için 600Watt’lık motorlarla üretilmekte olup, bu modellerin satışında ehliyete ve ruhsata tabi olduğu satış esnasında bildirilmektedir. Ama yüksek motor gücüne sahip bazı marka ve modeller, ülkeye yine bisiklet sınıfında getirildiğinden bu konuda alınmış bir önlem yok. Yine de kullanıcıların, elektrikli bisiklet alırken yüksek hız yapanları tercih etmemeleri gerekiyor. Ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak ancak 250Watt motor gücünün altında olan ve maksimum 45km/h hız yapan elektrikli bisikletleri tercih etmeleri gerekiyor

http://www.elektriklibisiklet.gen.tr/ehliyet-ruhsat-plaka/

Tİme_shİft42
30 Aralık 2013, 00:04
Ehliyetsiz cevirmeye girersen her seyden önce ehliyetsizlikten bi 1407 tl ceza yersin ruhsat sahibinede aynı oranda ceza

Bi keresinde cevirmeye girdim polis soruyor insallah eksik evragın yoktur diye :) plaka ruhsat ehliyet sigorta koruma hepsi var
Ehliyetsiz olursan tabi yalvarmalar yakarmalar baslıyor 1407 tl sürene 1407 tlde rihsat sahibine 2 el elektrikli velesbit al onla idare et ehliyetini cebine koyunca gecersin motosiklete

canerol
30 Aralık 2013, 00:48
bende ehliyetimi aldığımdan beri hiç çevirmeye falan girmedim şu 1 senedir 3 radar 1 muayene gecikmesiden ceza yedim bunun dışında 5 6 kerede kontrole girdim...gerisini sen düşün hiç olmadık yerde yolu kesmeye başlamışlar.

erdem0754
31 Aralık 2013, 02:13
Elektrikli tavsiye ederim , ehliyet derdin yok benzin derdin yok. Volta aldım ben gayet memnunum

uğurcan
02 Ocak 2014, 00:17
yasım 15 elektırikli biklet yetmiyor bna mecburen motor kullanıyorum 10 yasından beri kullanıyorum 5 6 kez çevirmeden kaçtım polıs devrıye yaparken önüme kırdı yakalanmıstım oda affetti

zaferkarizma
02 Ocak 2014, 00:21
ölüme saniyeler kala.....