PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Zinciri değişimi!

MotojeN
26 Aralık 2013, 16:32
Arkadaşlar Motosikletimde (125 Duke aldım 2.el) Zincirin dış tarafı paslandı az ve az gevşedi 8 binde motor ve dağ bayır girmedik hiç sadece asfaltta kullandık sizce değşim gerekir mi yoksa temizlemek yeterli olurmu?

fz6_fazer
26 Aralık 2013, 16:38
Arkadaşlar Motosikletimde (125 Duke aldım 2.el) Zincirin dış tarafı paslandı az ve az gevşedi 8 binde motor ve dağ bayır girmedik hiç sadece asfaltta kullandık sizce değşim gerekir mi yoksa temizlemek yeterli olurmu?
Ne kadar gevşedi, gerdirdiğinde fazla salık duruyorsa, ve zincirin durumu çok önemli, baklalarda gözle görünen bir aşınma varsa, takım halinde değişmesi tavsi edilir,seyir halinde zincirn kopması çok kötü sonuçalara meydan verebilir, bir kaç fotoğraf atsan daha sağlık cevaplar verilebilir

ogzcngdk
26 Aralık 2013, 18:08
bence 8 binde öyle dağ bayır yapmadıysanız gerek yoktur.. benim zincirdede çok az bazı yerlerde paslanma var ama daha yeni 8 bin km de

kefeeee
26 Aralık 2013, 18:42
Zinciri gerdirsene? Yeni motorcu olduğunu düşünüyorum. Orada zincir boşluk yaptığında germek için mekanizma var arka lastiğin bağlı olduğu yerde.

Arka lastiğin bağlı olduğu sağ ve soldaki vidayı gevşet. (baya büyük somunlardır) biraz çekiçle diklemesine vur, iki tarafta gevşeyecektir. Çekiç ile motosikletin zincirini gerecek şekilde yine hafifçe vurarak hizzaya getir. Sağ ve sol tarafı eşitle(sağ ve sola ölçü için çentik falan olması gerekli). Bunların hepsini boş viteste iken yapmalısın.

Zinciride nalburdan tel fırça alıp WD40 ile temizle ve yağla.

Zinciri sakın ama SAKIN motoru vitese alıp yapma. Bir kişiden yardım iste, motosikleti ayaklığı üzerindeyken arka lastiği havaya kalkacak şekilde yana doğru yatır. Boş viteste iken elin ile lastiği çevirerek aynı anda fırça ile sil ve aynı şekilde yağla.

phradrel
26 Aralık 2013, 18:45
birincisi naked motorla dağ bayır yaparsanız fotoğrafları bizimel de paylaşmanızı rica edeceğim.
ikincisi zincirler normal olarak uzar ve gerginlik ayarının yapılması gerekir, eğer hiç yapmadıysanız serviste yaptırıp görmeniz daha sağlıklı olacaktır. Daha sonra kendiniz çok basit bir şekilde yapabilirsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:43 ----------

Zinciri gerdirsene? Yeni motorcu olduğunu düşünüyorum. Orada zincir boşluk yaptığında germek için mekanizma var arka lastiğin bağlı olduğu yerde.

Arka lastiğin bağlı olduğu sağ ve soldaki vidayı gevşet. (baya büyük somunlardır) biraz çekiçle diklemesine vur, iki tarafta gevşeyecektir. Çekiç ile motosikletin zincirini gerecek şekilde yine hafifçe vurarak hizzaya getir. Sağ ve sol tarafı eşitle(sağ ve sola ölçü için çentik falan olması gerekli). Bunların hepsini boş viteste iken yapmalısın.

Zinciri sakın ama SAKIN motoru vitese alıp yapma. Bir kişiden yardım iste, motosikleti ayaklığı üzerindeyken arka lastiği havaya kalkacak şekilde yana doğru yatır. Boş viteste iken elin ile lastiği çevirerek aynı anda fırça ile sil ve aynı şekilde yağla.

bence ilkini kendi yapmasın. bilen birisini izlemesi daha iyi olur. parmakları yitirmekten iyidir :(

MotojeN
26 Aralık 2013, 18:55

Bende diyorum bu neyin nesi demekki adamlar onu bile düşünmüş :D yarın uygulayayım zinciri temizledikden sonra.