PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ilk motor için birikim

çaylak-ilhan
26 Aralık 2013, 01:05
Herkese merhaba abilerim ablalarım konuya girmeden öncebir iki bişeyden bahsetmek istiyorum bildiğiniz gibi ülkemizde geçinmek kolay değil hele askeri ücret ile geçinenler için ben son 2 senedir motora karşı bir ilgi duyuyorum fakat ehliyet için yaşım daha gençondanda önemlisi askeri ücret ile geçiniyoruz ben ve annem. Babamı ilk okul çağında kaybettik gerçekten de herşeyi dahada zorlaştırdı bu gerek yaşam gerek piskolojik olaylar ... son zamanlarda deli gibi motor sürmek istiyorum fakat bi yandanda şunu düşünüyorum şimdi askeri ücretle geçiniyosun , belli bi birikimin yok
nasıl motor alacaksın da öğreneceksin vs...
Henüz lise 1 öğrencisiyim drüst olmak gerekirse aileden birinin hele ki babanın yokluğu gerçektende çok zor bişey yani anlatmakla olmaz...
size sormak istediğim şey ben kendi başıma da olsa hani ehliyet zamanına kadar bi birikimi nasıl yapabilirim ?

shooter1
26 Aralık 2013, 01:10
yaz mevsiminde çalışarak

enesbingl
26 Aralık 2013, 01:16
mesela haftalığının 50tl diyelim yarısını harca yarısını kenara koy. zaten sen ehliyet alana kadar o para katlanır. yazında çalışırısın. sonra ehliyetini alırsın. ehliyet aldığın gibi altına motor çekersin. hadi kolay gelsin. :)

babaAkar
26 Aralık 2013, 01:45
kardeşim benim ağlamamak için kendimi zor tuttum..
çok etkilendim yazdıklarından..
herşey gönlüne göre olsun..
motor dediğin nedir ki ?
daha yaşın küçük herşey olur gider..
şimdi çok düşünme sen bunları derslerini etkilemesin motor hayalleri..
hele bi 18 19 ol sonra bi bakmışsın motosiklet kendiliğinden gelivermiş :)

CEM.
26 Aralık 2013, 02:04
Yazları çalışarak.

Fakat bu yaşlarda motosiklet tehlikeli olabilir genelde ergenlik çagında çılgın damarlardaki kan bazen gazı tapagaz açmalara sebeb olabiliyor.

Eger motosiklet alırsan birgün sevdiklerini ve en önemliside anneni düşünerek gaz koluna öyle tepki vermelisin.

Her yaz çalışarak 2-3 yıl içinde ehliyet yapıp motosiklet alabilirsin.

Ahmet Abi
26 Aralık 2013, 02:10
Gold-Teknosa-Elektroworld-Vatanbilgisayar gibi yerlerde asgariücret+prim ile 1000 lira civarı almak mümkün. Sigorta avantajıda var.
Sigorta önemli değil ancak bu miktar yetersiz derseniz nakliyat şirketleriyle konuşun. Ücretler günlük 50-120 arası değişiyor.

yiqit
26 Aralık 2013, 11:42
Gold-Teknosa-Elektroworld-Vatanbilgisayar gibi yerlerde asgariücret+prim ile 1000 lira civarı almak mümkün. Sigorta avantajıda var.
Sigorta önemli değil ancak bu miktar yetersiz derseniz nakliyat şirketleriyle konuşun. Ücretler günlük 50-120 arası değişiyor.

Kardeşimiz daha 15 yaşında nakliye diyorsun insaf. Kardeş yaz tatillerinde kafelerde falan garsonluk yap günlük olarak 25-35 arası değişir bizim burda. Sigara'da kullanmıyorsan bu para sana yeterde artar. Daha yaşın genç sabredemem dersen ufak bi cup alırsın.

Murat 48/30
26 Aralık 2013, 12:11
Güzel kardeşim, Allah rahmet eylesin, insanın en isyankar çağlarında babasını kaybetmesi gerçekten çok acı bir durum.şuan için eline para bile geçse dediğin gibi geçim yüzünden önceliklerin farklı olacaktır muhtemelen.Ben seni çok iyi anlıyorum, benzer hayatların içine girip çıktım.Sonuçta hayat artık daha pahalı bir hal aldı.Demişsin ki lise okuyorum.Ben de sana diyorum ki hem kendini, hem aileni geçim sıkıntısından kurtarmak senin asli görevin ve için çok geç değil.Güzel bir işin olduktan, mecburi ihtiyaçlarını karşılamaya başladıktan sonra gerisi lüks olarak yavaş yavaş gelecektir.

Ben de senin gibi lisede çok ilgi ile başladım, ancak ehliyetimi ve motorumu ancak 23 yaşında alabildim, ama alın terimle aldığım için o benim göz bebeğim her daim.

shooter1
26 Aralık 2013, 14:46
bu yaşlarda diyorsun ama aklı başında biri her türlü o gaz kolunu ayarlar 18 yaşındayım motorumun ne kadar gideceğini az çok tahmin ediyorum bir şey kanıtlamaya da gerek yok herkes lafta gidiyor bu yaşlarda

Yazları çalışarak.

Fakat bu yaşlarda motosiklet tehlikeli olabilir genelde ergenlik çagında çılgın damarlardaki kan bazen gazı tapagaz açmalara sebeb olabiliyor.

Eger motosiklet alırsan birgün sevdiklerini ve en önemliside anneni düşünerek gaz koluna öyle tepki vermelisin.

Her yaz çalışarak 2-3 yıl içinde ehliyet yapıp motosiklet alabilirsin.

inci1903
26 Aralık 2013, 15:14
yazları çalışmak + bi kumbara yapıcaksın her gün içine 1 lira atıcaksın aksatmadan.

mustang256
26 Aralık 2013, 17:09
2005 yılında abimin motor alıcam bi bakalım demesiyle internette araştırmalara başladım ve sonrasında hayatımın en büyük tutkusu motor oldu. Her ne kadar abim motor almasada ben o yıl başladım para biriktirmeye ehliyetimi vs herşeyimi o biriktirdigimle aldım her ne kadar benim ailem zor durumda olmasada onların bu işe vericek parası yoktu. Haftalık 20 tl koysan bile büyük birikim olur yıllar sonrasına henüz çok gençsin.