PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sifir motorda moral bozuklugu 150mcx

EsesLifan
14 Aralık 2013, 11:32
Sifir mcx aldim jikleyi aciyorum hic bi hareket yok bu modellerin jikleleri nazil bosunami telaş yapiyorum yoksa bozukmu .s 3kadrme bunun jiklesi orta yuksek farketmiyor acsamda kapatsamda devirde gram kipirdama olmuyor calismasinida sanirim hafif yarari oluyor nazil jikle anlamadim bilgi vericek varmi özellikle bu modelin jiklesini bilen kullanmis olanlar acil yardim

Blackeagletr
14 Aralık 2013, 11:42
Sifir mcx aldim jikleyi aciyorum hic bi hareket yok bu modellerin jikleleri nazil bosunami telaş yapiyorum yoksa bozukmu .s 3kadrme bunun jiklesi orta yuksek farketmiyor acsamda kapatsamda devirde gram kipirdama olmuyor calismasinida sanirim hafif yarari oluyor nazil jikle anlamadim bilgi vericek varmi özellikle bu modelin jiklesini bilen kullanmis olanlar acil yardim
Öncelikle motorunda bir problem yok üzülme. Bazı motorlarda jikle deviri yükseltirken, bazı motorlarda yakıt hava karışımını zengin olarak vererek iş görür senin motorunda olduğu gibi. Soğuk havalarda jikleyi açarsan çalışması epey bir kolaylaşır, ısınıp motor kendiliğinden stop etmeyene kadar jikle açık hafif gaz vermen gerekiyor, ısındıktan sonra jikleyi kapatıp yoluna devam edebilirsin.

EsesLifan
14 Aralık 2013, 11:50
Yalniz soylede bi durum var jikle aksama kadar acikta gezsem stop etmiyor

Blackeagletr
14 Aralık 2013, 11:58
Yalniz soylede bi durum var jikle aksama kadar acikta gezsem stop etmiyor
Stop etmiyorsa jikleyi açmana gerek yok zaten ? Ediyor demek istedin heralde. Hava ayarını biraz yükseltmeyi dene 2bin devir civarı.

EsesLifan
14 Aralık 2013, 12:01
Yok ya stop hic etmiyor etkisiz eleman gibi jikle

Osırıs
14 Aralık 2013, 12:12
ben jikleyi açınca 3 bin devirde başlıyor 4 binin üstüne çıkıyor yavaş yavaş,20 sn sonra bırakıyorum 1000 devirin altında stop etmeden çalışıyor

EsesLifan
14 Aralık 2013, 12:15
Senin motorda mi mcx

ferhatkars
14 Aralık 2013, 12:18
benim racer200 deki jiklede bir b..ka yaramıyordu...
2 tane racer200 kullandım...direksiyona kadar gelen telli sistem idi...
2 sinin de jikle sistemini söküp attım... boşuna kalabalık etmesin... :cherry::cherry:

Osırıs
14 Aralık 2013, 12:19
hayır tvs apache. ama normalde de böyle olması gerek değilmi? scooter da var o da ilk çalıştırma da yüksek devir çeviriyor

Ramazan Can
14 Aralık 2013, 12:20
benim racer200 deki jiklede bir b..ka yaramıyordu...
2 tane racer200 kullandım...direksiyona kadar gelen telli sistem idi...
2 sinin de jikle sistemini söküp attım... boşuna kalabalık etmesin... :cherry::cherry:

tam yozgatlıca........

EsesLifan
14 Aralık 2013, 12:21
Yaa mcxin normali bumudur yoksa anormallik varmi.s

UKYO
14 Aralık 2013, 12:23
aynı sorun bende de var.motozeus ms-100 modeli ama ben dert etmiyorum.motor jiklesizde kolay çalışıyor :) bir ara'yav motor jiklesiz çalıştığına göre, karbüratör benzini fazlamı gönderiyor' diye yakıttan şüphelenmiştim ama ölçümlerim hep aynı çıktığından dert etmiyorum.ayrıca 2 defa hava ayarı yaptırdım nafile .km saatim doğru gösteriyorsa :) 1 Lt benzin ile 40-43 km gidiyor.ayrıca motor 100 cc ama cup değil.bildiğin 125 cc şase, 5 vites sadece silindir 100cc.

Osırıs
14 Aralık 2013, 12:24
mondialcı biri çıkar şimdi o zaman kopar dananın kuyruğu :queen:

EsesLifan
14 Aralık 2013, 12:25
O zaman normali bu yaa

cenkito
14 Aralık 2013, 12:29
mondiallerde jıkle motor devrini arttırmaz.
en altta hava girişi acık
ortada yarım
en üstte ise kapalıya yakındır.

saglıklı karburatör ayarı olan motorda en üstte iken stop eder ama orta seviyede

zengin karısım olarak devam eder.

en üstte calıstırp ortaya al,orta seviyede stop ediyorsa az rolantini yukselt

ferhatkars
14 Aralık 2013, 12:30
tam yozgatlıca........

ayak starterini de sökmüştüm hacı... motoruma ve ustalığıma güvendiğim için:bounce:

EsesLifan
14 Aralık 2013, 12:33
Motorun çeviri 1500 falan ama hic stop etmiyor calismasinada acikcasi pek faydasi olmuyor hafif bi fayda oluyor gibi

merak ederim
14 Aralık 2013, 12:36
Anormallik yok. Bende 100 mg prince var ama mondial yeni modellerinde aynı tip karbüratör kullanıyor

Jikle 3 kademeli

1. kademe kapalı
2. kademe orta seviye(serin)
3. kademe yüksek seviye(soğuk)

Yazın jikleyi çekmene gerek yok jiklesiz çalışır ama jikleyi 2. kademeye çekebilirsin 3. kademede stop eder mümkün değil çalışmaz

havalar 0 ın üstündeyken 5 derece falan jikleyi 2. kademeye al çok rahat çalışır 3. kademeye alırsan pop pupupopop yapar çalışır ama gaz yemez devir artmaz gaz verdiğin an stop eder

Dün gece hava -9 dereceydi 2. kademede çalıştırmak için uğraşırsın 3. kademeye alırsın ayak marşıyle bile yarım basmada çalışır.

Bu arada biraz gaz ver 30 saniye 3.000 devirde kalsın çünkü motor çok fazla benzinle çalışıyor çabuk ısınıyor ondan sonra 2. kademeye indir 2 dk sonra 1. kademeye indir stop eder gibi olursa hemen kaldır. rolanti kışın 1.500 ün biraz üstünde olsun 1750 gibi yoksa zor ısır stop eder yazın 1.000 devirle bile stop etmeden çalışıyor karbüratör üstündeki gri renkli yaylı vida rolanti vidası sağ alttaki sarı başlı vida hava/yakıt vidası

Yani bizim motorlarda jikle gaz teline bağlı değil gaz vermiyor yaptığı iş havayı kısmak yoğun benzin vererek kolay çalışmayı sağlamak.

İpucu: yokuşta motor bayılırsa 2. kişi jikleyi 2. kademeye al turbo etkisi gösterip şahlanıyor :) 3. kademeye alma motor benzini yakamıyor.

ferhatkars
14 Aralık 2013, 12:47
tam yozgatlıca........

haa unuttum... şimdiki motorunkini de çıkarttım...:queen:
1 ay önce sağ sol yeni kumanda kolları aldım... ama jikle şeyisini almadım... :queen:

canerol
14 Aralık 2013, 13:14
haa unuttum... şimdiki motorunkini de çıkarttım...:queen:
1 ay önce sağ sol yeni kumanda kolları aldım... ama jikle şeyisini almadım... :queen:

yakında 2 tekeri sökp gidecen dimi :)

Salih_T
14 Aralık 2013, 14:32
Anormallik yok. Bende 100 mg prince var ama mondial yeni modellerinde aynı tip karbüratör kullanıyor

Jikle 3 kademeli

1. kademe kapalı
2. kademe orta seviye(serin)
3. kademe yüksek seviye(soğuk)

Yazın jikleyi çekmene gerek yok jiklesiz çalışır ama jikleyi 2. kademeye çekebilirsin 3. kademede stop eder mümkün değil çalışmaz

havalar 0 ın üstündeyken 5 derece falan jikleyi 2. kademeye al çok rahat çalışır 3. kademeye alırsan pop pupupopop yapar çalışır ama gaz yemez devir artmaz gaz verdiğin an stop eder

Dün gece hava -9 dereceydi 2. kademede çalıştırmak için uğraşırsın 3. kademeye alırsın ayak marşıyle bile yarım basmada çalışır.

Bu arada biraz gaz ver 30 saniye 3.000 devirde kalsın çünkü motor çok fazla benzinle çalışıyor çabuk ısınıyor ondan sonra 2. kademeye indir 2 dk sonra 1. kademeye indir stop eder gibi olursa hemen kaldır. rolanti kışın 1.500 ün biraz üstünde olsun 1750 gibi yoksa zor ısır stop eder yazın 1.000 devirle bile stop etmeden çalışıyor karbüratör üstündeki gri renkli yaylı vida rolanti vidası sağ alttaki sarı başlı vida hava/yakıt vidası

Yani bizim motorlarda jikle gaz teline bağlı değil gaz vermiyor yaptığı iş havayı kısmak yoğun benzin vererek kolay çalışmayı sağlamak.

İpucu: yokuşta motor bayılırsa 2. kişi jikleyi 2. kademeye al turbo etkisi gösterip şahlanıyor :) 3. kademeye alma motor benzini yakamıyor.

detaylı anlatım hoşuma gitti..

oldukça açıklayıcı olmuş..

shooter1
14 Aralık 2013, 16:28
yaklaşık 30 sn 2. kademe de hafif gaz vererek çalışsın sonra 1 e indir 10 sn kadar onda sonra jikleyi kapat rolantide kendi çalışsın sen dizliğini kaskını eldivenini takana kadar o ısınır :)

Alisilin
14 Aralık 2013, 17:33
benim motor da her türlü hava koşulunda jiklesiz çalışıyo, jigleyi hiç kullanmadım daha, bu da mı anormal bi durum acaba? (ybr 125)

EsesLifan
14 Aralık 2013, 17:42
Ya motor calismasinda sorun yok ta mesela son kademeye alinca stop etmesi lazim değil mi iste stop etmiyor aksama kadar son kademe acik geziyimkapali gibi gezerim etkisiz eleman gibi jikle

Alisilin
14 Aralık 2013, 17:47
Senin jiglede bi sorun var.

ferhatkars
14 Aralık 2013, 18:58
yakında 2 tekeri sökp gidecen dimi :)

motor kısmını söküp, pedal felan takayım diye düşünmüyor değilim :queen:

merak ederim
14 Aralık 2013, 19:12
Ya motor calismasinda sorun yok ta mesela son kademeye alinca stop etmesi lazim değil mi iste stop etmiyor aksama kadar son kademe acik geziyimkapali gibi gezerim etkisiz eleman gibi jikle

Yazın çektiğin an stop ediyordu kışın etmiyor motor ısınsa bile çalışıyor ama çiğ benzin atıyor jikle açık gezme kurum oluşur buji üstünde.

EsesLifan
14 Aralık 2013, 20:36
götürdüm motorcuya götürürken hız ibreside bozuldu :) telini ters takmışlar kopartmış motorda onu bedavaya değiştirdi tabi :) jiklede sorunluymuş karbüratörü sökcek pazartesi büyük ihtimal bağlı değil jikle dedi çalışmıyor dedi

Tİme_shİft42
14 Aralık 2013, 20:39
Karbüratörü söküp bak mandalı kaldırınca ne alemde oralar