PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sakaryada arıza yapan aracı istanbula çekerek getirmek?

Osırıs
07 Aralık 2013, 14:31
Arkadaşlar bizim işyerinin aracını çalışanlardan biri gece alıp sakaryaya gitmiş (servis aracı) araç karaçam a yakın biyerde motoru dağıtmış (kendi söylediğine göre motordan kütür kütür ses geliyormuş) bizim tamirci istanbul tuzlada,oraya aracı çekerek getirmek istiyorum ama yapabilir miyim? daha önce motorsikletimle yine motorsiklet çekmiştim sadece,nelere dikkat etmek gerekir

yunusus
07 Aralık 2013, 14:37
o kadar mesafe aracı çekerek getirmek büyük sıkıntılar yaratabilir Allah göstermesin. Sakaryadan İstanbula gelen bi kamyona yükleseniz en azından (çekiciye bir dünya para vermektense) daha iyi olabilir tabi bi fikir benimkisi

Osırıs
07 Aralık 2013, 15:05
o kadar mesafe aracı çekerek getirmek büyük sıkıntılar yaratabilir Allah göstermesin. Sakaryadan İstanbula gelen bi kamyona yükleseniz en azından (çekiciye bir dünya para vermektense) daha iyi olabilir tabi bi fikir benimkisi

araba zaten küçük,600 kg.. albea var bizde onunla usul usul çeksek sıkıntı olacağını sanmıyorum :silent: fren şişmesi meselesine gelince,araç rolantide çalışıyormuş ama yüke bindiğinde stop ediyormuş. rolantide çalışır vaziyette istanbula kadar getiririm fren şişmesininde önüne geçerim böylelikle. öteki türlü 300 500 tl masraf çıkıyor... az uz değil yani

yunusus
07 Aralık 2013, 15:14
Ben arabayı hiç çalışmıyor olarak değerlendirdim birazda yinede sıkıntılı ama en azından fren şişmesi sıkıntısı çekmeyecekseniz daha avantajlı. Ben şahsen 300 500 den kaçayım diyerek böyle birşeye girişmezdim ki ne zaman yapmaya çalışsam daha büyük maliyete sebep oluyor:) Allah kolaylık versin

moto_yunus
07 Aralık 2013, 15:46
Fren şişmesi rölantide de gerçekleşir şiştiği zaman vitese almanız gerekir araç boşta olduğu sürece frene basılırsa fren şişer dediğim gibi vitese alıp indirmeniz gerekir ayrıca otobanlarda araç çekmek yasaktır ücretsiz karayolundan çekmeniz gerekir.Otobandan çekseniz ve yakalanmasanız dahi hgs de araçları ayırmanız gerekebilir.

blt_59
07 Aralık 2013, 15:47
halatla çekmek sıkıntılı olur,bulabiliyosanız çeki demiri bulun,mesafe baya var ama gelinmeyecek yol deil,geçmiş olsun..

agrasiwe
07 Aralık 2013, 15:49
çekilir hocam kanımca, ama yasak felan varsa dikkat edin.

Osırıs
07 Aralık 2013, 15:51
Fren şişmesi rölantide de gerçekleşir şiştiği zaman vitese almanız gerekir araç boşta olduğu sürece frene basılırsa fren şişer dediğim gibi vitese alıp indirmeniz gerekir ayrıca otobanlarda araç çekmek yasaktır ücretsiz karayolundan çekmeniz gerekir.Otobandan çekseniz ve yakalanmasanız dahi hgs de araçları ayırmanız gerekebilir.

Eğer çekici işi olmaz ise rotamız bu şekilde olacak.
http://imgim.com/9946incir6734725.jpg

moto_yunus
07 Aralık 2013, 15:55
Çekilmez diye bir şey yok çekilir yasaklara ve dediğim gibi vites olayına dikkat ederseniz sıkıntı çıkmaz araç kapalı dahi olsa frene basarken araç viteste ve ayağını debriyajdan çekerse fren iner zaten 3-4 kere basınca şişme yapar ara ara bu işlemi yaparsınız.Bir de sağlam bir halat gerekir kalkarken de vurdurmadan yavaş kalkarsanız bir sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum.Çekiciler çok ciddi rakamlar istiyorlar.Onun için çekme işi zor da olsa mantıklı.

Mechanix
07 Aralık 2013, 15:56
Çekme ile o iş olmaz , şehirler arası çalışan 6-8 araçlık tırlar 200-300 tl ye getirirler. Çekerek çok daha sıkıntılı ve maliyetli olur. Ayrıca risk de var.

Tsubasa
07 Aralık 2013, 15:58
trene atın diyicem ama ? yük treni denk gelmez mi hiç adapazarında

Osırıs
07 Aralık 2013, 16:03
Aracın pazartesi kapıda olması lazım arkadaşlar.. yoksa çocuk ciddi rakamlar ödemek zorunda kalacak (1 maaşı içerde bırakır nerdeyse) 3 4 saat gibi bir sürede ordan getirebilirim 30 40 km hız ile..

yunusus
07 Aralık 2013, 16:06
Çekmeye niyetliysen en azından geceyi bekle birde trafikle uğraşma pazartesiye daha çok var

Osırıs
07 Aralık 2013, 16:22
Şimdi bikaç yere fiyat sordum en hesaplısı 700 tl istiyor... ben albeaya 50 tl yakıt alsam gidip gelirim yahu insaff

Ramazan Can
07 Aralık 2013, 16:33
çeki demiri olmadan o iş olmaz.. zaten otoban poliside buna izin vermez... eğer eski yoldan gelirsende devamlı ısıklar devamlı dur kalk yine çeki demiri lazım.. albea nın çekeceği aracın yani arızalı aracın marka modeli nedir.... eğer çekmeyi kafana koyduysan git bir demirciye 2 metre uzunluğunda etli bir çeki demiri yaptır.... bu arada albea da şanzuman ve baskı balataya dikkat etmelisin..

hisvarlar
07 Aralık 2013, 16:37
Motordan ses geliyorsa sorunu çözmeden çalıştırmak hiç mantıklı değil. Çekici parasından yırtayım diye motora daha büyük zarar verebilirsiniz. Ayrıca o kadar mesafeyi 2 araç çalıştırarak üstüne çekere getirme masrafı ile ortaboy bir kamyonet kiralama masrafı farklı olmasa gerek. Bence bu çekme işinden vazgeçin.

Osırıs
07 Aralık 2013, 16:42
çeki demiri olmadan o iş olmaz.. zaten otoban poliside buna izin vermez... eğer eski yoldan gelirsende devamlı ısıklar devamlı dur kalk yine çeki demiri lazım.. albea nın çekeceği aracın yani arızalı aracın marka modeli nedir.... eğer çekmeyi kafana koyduysan git bir demirciye 2 metre uzunluğunda etli bir çeki demiri yaptır.... bu arada albea da şanzuman ve baskı balataya dikkat etmelisin..

Subaru vivio
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/55/Subaru_Vivio_003.JPG

Serkang
07 Aralık 2013, 16:50
Arkadaşım,

Aynı şey bursada geldi başıma. Geçmiş zaman yalan olmasın ama, cüzi bi rakama komyon arkasında getirdik. Bildiğin kamyona wosvosu attık, kartala getirdik. bence bir kamyonları araştır.

Mechanix
07 Aralık 2013, 16:50
Motor dan ses geliyorsa orada bir servise gösterseniz önce ? Yatak sardıysa bir daha çalıştırmayın zaten , krank ucuz bir şey değildir.
Ayrıca belki önemlisiz ufak bir arızadır , kayış kopmuştur ses yapıyordur ?

yunusus
07 Aralık 2013, 16:52
Hocam sakaryada bulunan arkadaşınıza söyleyin gitsin kamyon nakliyecilerinin oraya istanbula giden araç varmı diye sorsun gel etme eyleme 200 e 300 e götürecek adam bulursunuz

Osırıs
07 Aralık 2013, 16:57
Hocam sakaryada bulunan arkadaşınıza söyleyin gitsin kamyon nakliyecilerinin oraya istanbula giden araç varmı diye sorsun gel etme eyleme 200 e 300 e götürecek adam bulursunuz

adam gece aracı benzinliğe bırakıp gelmiş kardeş.şuan arabanın başında kimse yok yani... orda kamyon bulurmuyuz bulamaz mıyız o da meçhul... her durumda sıkıntı var,aracın ufak tefek olması lehimize en azından

RunemagicK
07 Aralık 2013, 17:45
1- o kadar yol çekilerek getirilirmi. akıl var mantık var. insanların hayatıyla oynamayın.
2- çeki demirini ruhsata işlemek gerek. her araca izin verilmiyor. polis yakalarsa cezası keser, yola devam etmenize izin vermez.
3- en mantıklısı çekici ya da orada tamir ettirmek

Ramazan Can
07 Aralık 2013, 18:04
1- o kadar yol çekilerek getirilirmi. akıl var mantık var. insanların hayatıyla oynamayın.
2- çeki demirini ruhsata işlemek gerek. her araca izin verilmiyor. polis yakalarsa cezası keser, yola devam etmenize izin vermez.

çeki demiri dediğimiz şey halat yerine kullanılacak olan parça.. otobüs kamyon arkasında görünen çeki demiri değil..

ferhatkars
07 Aralık 2013, 18:11
çeki demirinin amacı:
çeken araç fren yaptıgında, çekilen araç fren yapmazsa, öndekine bodoslama girmesin diye kullanılır...:queen::P

Ramazan Can
07 Aralık 2013, 18:14
çeki demirinin amacı:
çeken araç fren yaptıgında, çekilen araç fren yapmazsa, öndekine bodoslama girmesin diye kullanılır...:queen::P

toprağım ne demek istediğimi anlamış...

acayüp
07 Aralık 2013, 18:17
Kesinlikle bu işten vazgeç.
O yolu vivio ile çalışır helde gelmek bile tehlikeli. Benim eski aracımdır vivio. Birkere arkasındaki araç tahrik olup gerekmesede sollamaya kalkıyor.

Kendinin ve diğer insanların can mal güvenliğini riske atmana gerek yok.

Bir usta baksın oradayken. Yüke binince stop ediyorsa 3 silindir çalışıyor olabilir eğer öyle ise sorunu hemen orada çözer.
Benim başıma gelmişti oradan biliyorum.

ferhatkars
07 Aralık 2013, 18:19
toprağım ne demek istediğimi anlamış...

aslında biz yanlış biliyoruz hacı...
çeki demiri RunemagicK abinin dediği şey...
sanayi dilinde çeki demiri deyince akla bizim dediğimiz şey gelir...
bunu öneren kişinin de bizden olduğu belli...:cherry:

Ramazan Can
07 Aralık 2013, 18:20
aslında biz yanlış biliyoruz hacı...
çeki demiri RunemagicK abinin dediği şey...
sanayi dilinde çeki demiri deyince akla bizim dediğimiz şey gelir...
bunu öneren kişinin de bizden olduğu belli...:cherry:

haklısın adamım.......

agrasiwe
07 Aralık 2013, 18:27
sakaryada bir tamiciye göstermeyide deneyebilirsiniz basit bişeyde olabili.

Osırıs
07 Aralık 2013, 19:16
Sakaryada yılmar oto varmış,aracın kaldığı yere 7 km uzaklıkta. subaru servisinide yapıyormuş aradık ama açan yok telefonu..

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:39 ----------

Arkadaşlar yakın bi arkadaşın oto tamirci tanıdığı varmış haber verdi adam evinden kalkıp gitmiş arabanın yanına sağolsun,anahtarı yakındaki tesise bırakmış eleman ordan alıp götürmüş tespiti yapmış. Piston kolu kırılmış malesef...parça yokmuş orda ben de pazar günü burdaki servisimden alıp oraya götürücem halledicek. çekmeye gerek kalmadı ama ben gözümü karartmıştım gidecektim valla :queen:

Osırıs
08 Aralık 2013, 23:41
Zaten bizde şans olsaydı :jocolor: Parçayı bugün burda bulamadım,serviste 1 hafta sonra ancak gelir dedi,bende 1 hafta araba orda nasıl kalacak! dedim. akşam sinirlendim kardeşimle onun arkadaşını arabayla gönderdim akşam 6 gibi çeki demiri ile, ordan bağlayıp yolu yarılamışlar bile.. şuan ist la 45 50 km varmış. sıkıntı yokmuş... 70 liralık yakıta bu işi de hallettik arkadaşlar...