PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzun yol için ne kadar deneyim gereklidir?

Gri Duygular
05 Aralık 2013, 21:59
2013 CBR 125R aldım geçenlerde. Motosikletimi alalı çok olmadı, 2-3 hafta olmuştur en fazla. Debriyaj, vites olaylarına falan gayet alıştım. Kask, eldiven, pantolon, mont ekipmanlarımı tamamladım. İşimi gören de bir çift postalım var onları kullanıyorum. Virajlarda kontra tekniğini geliştirdim deneyerek. Yaklaşık 271 km Balıkesir - Nazilli arası bir yolculuk yapmak istiyorum. Malum kış şartları ve deneyimim sayısal anlamda az. Sizce bir sorun yaşar mıyım? Gitmem doğru olur mu?

canerol
05 Aralık 2013, 22:01
motor yeni 271 km hiç bişe bas git bence uzun yolda motorunu daha çok seversin...

Osırıs
05 Aralık 2013, 22:03
Motoruna güveniyorsan (özellikle lastiklerin iyi durumda ise) iyi kötü öğrendiysen sıkıntı olmaz ama gece yolculuk yapma. gündüz düş yollara. yanında lastik tamir kiti,ayak pompası ve yedek benzin bulunsun

kuroscu
05 Aralık 2013, 22:12
kardeşim bence bu yolculugu ertele uzun yol ayrı bir tecrübe gerektirir sen bu seneyi gene yakın mesafe kendini şehir içinde yetiştir mesela gün içinde çık motorla öylene kadar dolaş 4 saat inmeden gez iyice alıştıktan sonra yaza gidersin

SonpoL
05 Aralık 2013, 22:16
Uzun yolda bir deneyimdir... Güzelce sakin bir şekilde gidip gelmenizde sakınca olmayacaktır. Motosiklet hakimiyetinize ve trafik okuma yeteneğinize birazda olsa güveniyorsanız gidin derim :).

Gri Duygular
05 Aralık 2013, 22:21
3000 küsur km'de aldım motosikleti fabrika çıkışı lastikler zaten sorunlu ani arka frenlerde kayma yapıyor. Onun dışında bir sorun görmedim.
motor yeni 271 km hiç bişe bas git bence uzun yolda motorunu daha çok seversin...

metinkilic
05 Aralık 2013, 22:22
Sevgili kardeşim. Öncelikle hayırlı uğurlu olsun motorun. Allah kaza bela vermesin. Malum havalar kış, bu günler tam ege için deli soğuk zamanı. Bu soğukta çıkmanı hiç tavsiye etmem. Ayrıca Balıkesir yolundan İzmir'e gelirken sürekli yandan esen şiddetli rüzgar vardır. Soğuk ile birleşince hem çok üşürsün hemde acemi olarak yandan rüzgar alman ve motorununda ufak olduğunu göz önüne alınca emniyetsiz olur. Bin otobüse paşa paşa git. yaza kadar tecrübe kazan ılık havada hem motorun hemde seyahatin zevkine varırsın. Bu gün servise motor ile gittim. 10 km. içimde termal içlik ve kıyafet olmasına rağmen resmen dondum. 20 km. daha git deseler motoru bırakıp yürüyerek giderdim o derece soğuk yani.

Gri Duygular
05 Aralık 2013, 22:23
Motoruna güveniyorsan (özellikle lastiklerin iyi durumda ise) iyi kötü öğrendiysen sıkıntı olmaz ama gece yolculuk yapma. gündüz düş yollara. yanında lastik tamir kiti,ayak pompası ve yedek benzin bulunsun

Lastiklerin durumu fena değil CBR 125R'ın fabrika çıkışı lastiklerinin namını duymuşsunuzdur tırt biraz. Ani arka frenlerde kayma dışında sorun yaşamadım.

Osırıs
05 Aralık 2013, 22:25
Lastiklerin durumu fena değil CBR 125R'ın fabrika çıkışı lastiklerinin namını duymuşsunuzdur tırt biraz. Ani arka frenlerde kayma dışında sorun yaşamadım.

Zaten o lastiklerde sorun sadece kayma :) Kayan lastikle motorun ve senin başına her iş gelir (allah korusun) :mrgreen:

Gri Duygular
05 Aralık 2013, 22:36
kardeşim bence bu yolculugu ertele uzun yol ayrı bir tecrübe gerektirir sen bu seneyi gene yakın mesafe kendini şehir içinde yetiştir mesela gün içinde çık motorla öylene kadar dolaş 4 saat inmeden gez iyice alıştıktan sonra yaza gidersin

Bunu da aklımda bulunduracağım. Korktuğum şey de bu zaten biraz geç aldık kışa kaldık maddi durum sebebiyle. Açıkçası uzun zamandır aklımda olan bir şeydi. Hep hayalini kurdum motosikletle gittiğimin macera tadı da ayrı oluyor tabi ki onu da düşünmedim değil. Otobüsle de gidebilirim aslında sorun değil.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:26 ----------

Uzun yolda bir deneyimdir... Güzelce sakin bir şekilde gidip gelmenizde sakınca olmayacaktır. Motosiklet hakimiyetinize ve trafik okuma yeteneğinize birazda olsa güveniyorsanız gidin derim :).

Güveniyorum hakimiyetime ama trafik okumanın çok bir önemi yok gibi en kötü sağ şeritten 80 - 90 ile giderim diyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:28 ----------

Sevgili kardeşim. Öncelikle hayırlı uğurlu olsun motorun. Allah kaza bela vermesin. Malum havalar kış, bu günler tam ege için deli soğuk zamanı. Bu soğukta çıkmanı hiç tavsiye etmem. Ayrıca Balıkesir yolundan İzmir'e gelirken sürekli yandan esen şiddetli rüzgar vardır. Soğuk ile birleşince hem çok üşürsün hemde acemi olarak yandan rüzgar alman ve motorununda ufak olduğunu göz önüne alınca emniyetsiz olur. Bin otobüse paşa paşa git. yaza kadar tecrübe kazan ılık havada hem motorun hemde seyahatin zevkine varırsın. Bu gün servise motor ile gittim. 10 km. içimde termal içlik ve kıyafet olmasına rağmen resmen dondum. 20 km. daha git deseler motoru bırakıp yürüyerek giderdim o derece soğuk yani.

Yandan rüzgar olayını çok yaşadım geçenlerde İzmir yoluna çıkayım dedim. Çok fazla şekilde rüzgar vardı 102-103 km'den sonra arkamda artçı ile gitmedi zaten motosiklet. Yönümü değiştirmeye çalıştığını hissettim ona göre manevralar yaptım ama sizin dışınızda bir kontrol olduğunu hissedebiliyorsunuz. Yeni olduğum için biraz da korktum açıkçası ilk defa yaşayınca böyle bir durumu. Biraz zayıfım bir de öyle olunca hakimiyette zorlanmasam da motosiklete etki eden kuvvet artıyor. Rüzgar sıkıntı olabilir hele ki kamyonlar falan varken yüksek süratlerde sollamada falan tehlike oluşturabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:33 ----------

Zaten o lastiklerde sorun sadece kayma Kayan lastikle motorun ve senin başına her iş gelir (allah korusun)

Haklısınız hocam bunu hissediyorum kaydığı zaman zaten :) umarım gidersem ölmem. Uzun yolda ani arka frenlemelere pek gerek kalmaz diye düşünüyorum aslında. Motor freni falan yaparım genelde yavaşlamalarda diyorum.

shooter1
05 Aralık 2013, 22:39
motosiklet ufak tefek tamirlerini bilmiyorsan kalkışma en basiti teker patlarsa tamir kitiyle halledersin ama biraz da sürüş tecrübesinden çok tamirden de anlaman gerekiyor

Gri Duygular
05 Aralık 2013, 22:46
motosiklet ufak tefek tamirlerini bilmiyorsan kalkışma en basiti teker patlarsa tamir kitiyle halledersin ama biraz da sürüş tecrübesinden çok tamirden de anlaman gerekiyor

Lastik köpükleri falan da işe yarayabilir aslında. Bilmiyorum lastik tamir kiti ile tamir etmeyi öğrenirim belki yola çıkmadan önce.

merr
05 Aralık 2013, 22:57
Zaten o lastiklerde sorun sadece kayma :) Kayan lastikle motorun ve senin başına her iş gelir (allah korusun) :mrgreen:

Sağlam frene bastığında her lastik kayar.Gereğinden fazla bi açıyla viraja girersen yine kayar.İyi lastik biraz daha az kayar ama kayar ve seni düşürmeye yeter.Önemli olan lastik kaydırmadan fren yapabilme yeteneğini kazanmak.Korkma derim.Elbiselerin uygunsa bas git.Ama yavaş git.Yavaş hızlarda kaymazsın hem..
Motorun yeni.Hiç bi tarafıda bozulmaz korkma.Lastiğini patlatmamaya çalış :)
Hayırlı olsun motorun,kazasız belasız sürüşler dilerim...

ogzcngdk
05 Aralık 2013, 23:02
soğuk bana koymaz dersen git yani motordan yana bir sıkıntı yaşamazsın.. 271 km uzak bir yol değil...

blackarca
05 Aralık 2013, 23:21
Aslinda kış mevsimine denk gelmesini avantaja cevirebilirsin
Havalar isinana kadar gececek olan surede yeterince tecrube kazanirsin ve baharda yapacagin yolculuk amacina ulasir yani sana keyif verir ve motoru daha cok sevdirir

kurubuz
05 Aralık 2013, 23:32
Birşey olmaz. Ama buzlanma ve kar olmasın o önemli. Bir de sabah erken saatte çıkmanı tavsiye ederim, yol tenha olur, trafik olmaz.

canerol
06 Aralık 2013, 00:54
Birşey olmaz. Ama buzlanma ve kar olmasın o önemli. Bir de sabah erken saatte çıkmanı tavsiye ederim, yol tenha olur, trafik olmaz.
adamın gtü donar sabah soğuğuyla motordan soğur :)

Tİme_shİft42
06 Aralık 2013, 02:39
İşin özü paketle motosikletini bi yere otobüsle git macerada arama yaz olsa Türkiye turu yap derdik şehir dışı şehir içine benzemez rüzgar daha kuvvetli eser soğuk soğuk :bounce:

brds
06 Aralık 2013, 02:41
vitesleri atacak kadar deneyim yeter...sadece cesaret ve sabır lazım...

Tİme_shİft42
06 Aralık 2013, 02:48
Sabahın ayazında biz arabanın içinde donuyoruz :) Bizde yaptık uzun yol bu kadar heves edilecek bişeyi yok hele şu soğuk havada

beko12345
06 Aralık 2013, 02:49
Habire sert arka frende lastiğin kaydığını söylemişsiniz.

Umarım sadece arka frenle durmaya çalışmıyorsunuzdur.
Motoru durduran ön frendir, arka fren motoru dengeler, sadece arka bir işe yaramaz özellikle belli bir süratten sonra. Tam tersine riske sokar. 2 frenide sıktığınız zaman kayma olmayacaktır.

Ama virajlarda iş değişir.

Sadece önü sıkında demiyorum.

En iyisi eğitim diyorum .

felix_bjk1903
06 Aralık 2013, 02:53
ooo bizim topraklara geliyor arkadas.. :)

Tİme_shİft42
06 Aralık 2013, 03:13
3000 küsur km'de aldım motosikleti fabrika çıkışı lastikler zaten sorunlu ani arka frenlerde kayma yapıyor. Onun dışında bir sorun görmedim.

Her lastik ani frenlemede kayar ani fren yapma ne ön ne arka

Hafiften yavaşlayacağın zaman arka freni hafiften yokla arabadaki gibi , Yavaşlama mesafesine göre arka ön birlikte kullanırsan fazla sıkıntı olmaz

Ani fren yapacağın zaman önce arka freni hafiften sık ( ön frene cart diye asılırsan tüm yük ön fren diskine ve lastiğe biner amortisörlerde yetişemez o duruma ) önce arka frenden başlarsan yükü bir miktar dengelemiş olursun sonra ön arka limon sıkar gibi ama fazla oyalanırsanda fren mesafen uzar ayarı iyi vermen lazım :bounce:

felix_bjk1903
06 Aralık 2013, 03:26
%70 ön %30 arka fren oranı olacak derlerdi eskiden :)

Gri Duygular
06 Aralık 2013, 18:03
Arka ve ön freni birlikte kullanıyorum kayma yapmıyor. Sadece arkayı çok az denemiştim o da öyle ne olacak diye test etmek için. Aniden durmam gerektiği zaman ikisini dengeleyerek kaymaması için ne yapmam gerektiğini hissederek yapıyorum.

Habire sert arka frende lastiğin kaydığını söylemişsiniz.

Umarım sadece arka frenle durmaya çalışmıyorsunuzdur.
Motoru durduran ön frendir, arka fren motoru dengeler, sadece arka bir işe yaramaz özellikle belli bir süratten sonra. Tam tersine riske sokar. 2 frenide sıktığınız zaman kayma olmayacaktır.

Ama virajlarda iş değişir.

Sadece önü sıkında demiyorum.

En iyisi eğitim diyorum .

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:53 ----------

Gelebilirim umarım sağ salim bakalım. Yol bilgim de pek yok açıkçası ne nereden gideceğimi ne gideceğim yolların durumunu biliyorum. Öncesinde iyi bir brifing faydalı olacaktır. Yanıma alacaklarımı falan ayarlarım. Eksiklerimi tamamlarım.

ooo bizim topraklara geliyor arkadas.. :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:55 ----------

Benim de düşündüğüm bir şeyi söylemişsiniz. Ege rüzgarı üstüne yanımdan geçen tır ve kamyonların beni diğer şeride atma ihtimalini göz önünde bulundurursak sabah çıkmam daha mantıklı olacaktır diye düşündüm.

KaPTaNHaSaN
06 Aralık 2013, 18:23
Trafik tecrübesi yaşadıklarını doğru yorumlayıp ders alabilme yetine bağlıdır. Kişiden kişiye değişir..
Yıllarca araba ile seyehat eden biri sürücü koltuğunda oturmadığında yan tarafta sepet modeli durabilir.
Yan koltukta olup da trafiği takip eden anlamaya çalışan insanlar da vardır. Bu bir öğrenim süreci. kimi erken bağlar kimi geç....

aranel
06 Aralık 2013, 18:40
Uzun yol deneyim değil bilgi ister. Konumlanmaları frenlemeyi bakışı genişletmeyi öğren ya da öğrenmeye çalış.

phradrel
06 Aralık 2013, 19:14
tavsiye isteyen arkadaş henüz 271 km de ve yorumlardan anlamanız gerektiğini düşündüğüm kadarıyla acemi. hangi akılla bu kış şartlarında uzun yola çık diyebiliyorsunuz? şanslı olmanız kendisinin de sağ salim yolculuk yapabileceği anlamına gelmez.

kardeşim 271 km hiç bir şeydir. 271 km de ne motor sana ne de sen motora alışmışsındır. henüz öğreneceğin çok şey var. seni geçtim araçların motosiklete davranışlarını görmen için bile daha çok km yapman lazım. yağmura yakalanırsan seni zaten görmezden gelen araçlar yağmur, çamur ve görüş mesafesinin düşmesiyle sen yokmuşsun gibi davranacaklardır. Buna alışık değilsin henüz.

mubeb
07 Aralık 2013, 19:46
motorsiklet ile uzun yol harika oluyor fakat hava ve yol şartları uygun olursa bu mevsimde özellikle uzun yol tecrübesi olmayanlar için oldukça riskli en çok zorlanacağın konu soğuk olacaktır bende motorsiklet ile gitmeni tavsiye etmem fakat anladığım kadarı ile sen karar vermişsin gitmeye hayırlı yolculuklar dilerim keyifli sürüşler.

Gri Duygular
09 Aralık 2013, 20:52
motorsiklet ile uzun yol harika oluyor fakat hava ve yol şartları uygun olursa bu mevsimde özellikle uzun yol tecrübesi olmayanlar için oldukça riskli en çok zorlanacağın konu soğuk olacaktır bende motorsiklet ile gitmeni tavsiye etmem fakat anladığım kadarı ile sen karar vermişsin gitmeye hayırlı yolculuklar dilerim keyifli sürüşler.

Hocam Balıkesir'den Nazilli'ye yol durumu hakkında bilginiz var mıdır peki? Nereden giderim, nerelerde mola verilmeli, çukurların durumu, tehlikeli yerler falan.

felix_bjk1903
09 Aralık 2013, 21:20
Hacı İzmir'den burası kaymak gibi yol, bir sıkıntı çekmezsin, İzmir'den otobana girersen zaten Aydın'dan çıkarsın, buraya 45 km kalır. Otoban zaten düzgün, söylememe gerek yok, Aydın Nazilli arası da zaten dümdüz, yollar düzgün, yarım saat anca sürer

dionysos06
09 Aralık 2013, 21:29
Yanına yol arkadaşları bulmayı denesen. Tek başına olmaktansa yol arkadaşlarıyla hem eğlenceli geçer hem bir sorun yaşanırsa müdahale etme şansı yüksek olur...

mubeb
10 Aralık 2013, 12:27
kardeşim mayıs ayında balıkesir den izmir aydın üzerinden denizli ye gitmiştim.çok ama çok keyifli bir yolculuk olmuştu.yollar harika soğuk ve yağış dışında tedirgin olacağın bir şey olduğunu sanmıyorum.mola durumu tamamen sana kalmış nerede istersen her yer güzel,yollar zaten otoban çok tehlikeli yer pek bulunmuyor,sadece izmir e gelirken sabuncubeli rampalarının keskin bir kaç yeri var oralarda dikkatli olmanı tavsiye ederim,zaten sürat yapmazsan hiç bir sorun olmaz.keyifli sürüşler.

chngnr
10 Aralık 2013, 15:12
Çık git kardeşim düşünmen hata. Tek yapman gereken sıkı giyinmek.

Cbr 125 2012 var bende de. Acemi halimle istanbul antalya gidip geldim gidiş geliş 1500 km. 270 km nedir ki. ?

flame
10 Aralık 2013, 15:21
Deneyim net başında video izleyip bu tip forumlarda yazılanları okuyarak oluşmaz :)

Binmeyi gezmeyi seviyoruz değil mi ? Deneyim adı üstünde.Gidin deneyin.Yola çıkmadan öğrenemezsiniz...

En güzeli gezerek motosiklete binerek öğrenilir.Gerisi hikaye...İçinden çıkılmaz bir durum oluşursa aratın forumda veya google'da(ki genelde burası çıkıyor) cevap çıkar.Çıkmazsa sorun...

Çıkın gezin 270km güzel yoldur.Balıkesir Nazilli arası totalde 20 30 kmlik bozuk yol var...

Hatta siz ciddi anlamda karar verdiğiniz anda bana özel mesaj atın.Kendi gezimden 2 farklı rota vereyim size.Birisi uzun diğeri kısa :) İkisi de Balıkesir-Nazilli istikametine aittir.

dreamkiller
10 Aralık 2013, 15:23
fabrika çıkışı lastikler zaten sorunlu ani arka frenlerde kayma yapıyor

Opss!!! Sen dur daha çıkma yola.. Biraz daha sabret fren çalış.. Ani arka frende tüm motorlar (ABS'li değilse) kayma yapar.. Önemli olan onun dozajını ayarlayabilmektir. Hele şimdi kış illaki yağmur olacak.. Olmasa bile lastiklerin verimli bir şekilde ısınamayacak.. Bence dur Şampiyon acele etme..Fren çalış, viraj çalış sonra dünyayı keşfet!!

phradrel
10 Aralık 2013, 16:36
tipik türk zihniyeti. git, yap, et bir şey olmaz. kimse demiyorki daha kısa mesafelerde tecrübe kazan eğitim al vs. çıkıp gitsin tabi. adam ön freni ne zaman ne kadar sıkacağını bile tam bilmiyor ama düz yol ya gider. kimse dört tekerli eşekleri hesaba katmıyor. uzun yolda hiç kimse sizi adam yerine koymaz. yağmurda karda kimse sizi görmez. dikkatli olun.

dreamkiller
10 Aralık 2013, 16:53
tipik türk zihniyeti. git, yap, et bir şey olmaz. kimse demiyorki daha kısa mesafelerde tecrübe kazan eğitim al vs. çıkıp gitsin tabi. adam ön freni ne zaman ne kadar sıkacağını bile tam bilmiyor ama düz yol ya gider. kimse dört tekerli eşekleri hesaba katmıyor. uzun yolda hiç kimse sizi adam yerine koymaz. yağmurda karda kimse sizi görmez. dikkatli olun.

Ee dedik ya :)

oguzcelik
10 Aralık 2013, 17:13
Motorun hayırlı olsun..
Sorun yaşarmıyım diye sormuşsun.100.000KM tecrübende olsa sorun yaşamazsın diyemem.Tabi tecrüben az olduğu için soruyosun bu soruyu anlıyorum.
Kendine güveniyosan gidebilirim diyosan git.Gidemem diyosan hiç girişme.
4-5 saatlik bi yolculuğun olucak sık sık mola verirsin.Yaptığın küçük hatalardan ders çıkarıp tekrarlamamaya gayret edersin.Büyük hata yapma zaten.
İyi yolculuklar.Sağdan sağdan.

Gri Duygular
12 Aralık 2013, 03:13
Direkt olarak Balıkesir-Akhisar-Gölmarmara-Salihli üzerinden gidersem 50 km gibi daha kısa ama İzmir'e dönüp otobandan gideyim de kafam daha mı rahat olsun acaba diye düşünüyorum.

Hacı İzmir'den burası kaymak gibi yol, bir sıkıntı çekmezsin, İzmir'den otobana girersen zaten Aydın'dan çıkarsın, buraya 45 km kalır. Otoban zaten düzgün, söylememe gerek yok, Aydın Nazilli arası da zaten dümdüz, yollar düzgün, yarım saat anca sürer

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:06 ----------

Akhisar-Salihli-Gölmarmara düşünüyordum ama İzmir üzerinden gitmek daha iyi sanırım. Şu karların eriyip yolların temizlenmesini bekliyorum. Hava durumuna da baktım tahmin ettiğim gibi olursa giderim bir haftaya

kardeşim mayıs ayında balıkesir den izmir aydın üzerinden denizli ye gitmiştim.çok ama çok keyifli bir yolculuk olmuştu.yollar harika soğuk ve yağış dışında tedirgin olacağın bir şey olduğunu sanmıyorum.mola durumu tamamen sana kalmış nerede istersen her yer güzel,yollar zaten otoban çok tehlikeli yer pek bulunmuyor,sadece izmir e gelirken sabuncubeli rampalarının keskin bir kaç yeri var oralarda dikkatli olmanı tavsiye ederim,zaten sürat yapmazsan hiç bir sorun olmaz.keyifli sürüşler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:09 ----------

Kaygınızı anlıyorum hocam. Ancak düşündüğünüz kadar kötü değilim fren konusunda geçen gün yağışta sürdüm bol bol. Yollar ıslaktı yani arka ve ön fren olayını iyice çalıştım. Çalışmaya da devam edeceğim. Hiç kaydırmadım henüz o yazıyı yazdığımdan beri.

felix_bjk1903
12 Aralık 2013, 10:43
dediğin yollar belki bu zamanlarda sıkıntılı olabilir. İzmir üzeri en garanti seçenek olur bence

Gri Duygular
12 Aralık 2013, 14:21
Eyvallah İzmir ayrı bir zevk katabilir zaten

dediğin yollar belki bu zamanlarda sıkıntılı olabilir. İzmir üzeri en garanti seçenek olur bence