PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cub Motor Yağ Değişimi

Ose
01 Aralık 2013, 12:16
Slm arkadaşlar herkese hayırlı hafta sonları dilerim benim Mondial 100mfh 2000kmye geldi servise götürmek yerine kendim bakımlarını yapacam servis 500km bakımında 20w50 scoot marka yağ koydu (50 lira geçirdiydi) (internette bile bulamadım kattıgı yağı :jocolor: ) Şimdi ben shell advance ax5 marka yağ alıp kullanıcam fakat havalar soğudu ben genede 20w50 mi katmam gerekir yoksa 15w-50 10w-40 mersinde yaşıyorum burda havalar soğuk olur kar yağmaz :)

egem1194
01 Aralık 2013, 12:24
bunların hepsinde 10-40 kullanılıyor diye biliyorum.
her iklim ve her yerleşim
motorsiklet şanzımanları. vites dişlileri vs.
küçük parcalar olduğu için yağlama en ücra noktalarına kadar ulaşmalı.
bu sebeble yağında ince olması lazım
20-50 kalın gelir.
hele kışın daha koyulaşır ve ilk calıştırmada motorun her yerini yağlama yapamayabilir ve donma dereceside eksiden sıfıra daha yakındır.
10-40 daha ince ve daha gec donar.
kullanım kitapcıklarında teferruatlı yazar tabi.

canerol
01 Aralık 2013, 12:49
kitapçığında başka bişe yamıyorsa her motora 10-40...

rambomert
01 Aralık 2013, 13:02
Slm arkadaşlar herkese hayırlı hafta sonları dilerim benim Mondial 100mfh 2000kmye geldi servise götürmek yerine kendim bakımlarını yapacam servis 500km bakımında 20w50 scoot marka yağ koydu (50 lira geçirdiydi) (internette bile bulamadım kattıgı yağı :jocolor: ) Şimdi ben shell advance ax5 marka yağ alıp kullanıcam fakat havalar soğudu ben genede 20w50 mi katmam gerekir yoksa 15w-50 10w-40 mersinde yaşıyorum burda havalar soğuk olur kar yağmaz :)

bende yeni değiştim 10-40 koydum bence castrol 10-40 yağ koy daha iyi olur :)

flame
01 Aralık 2013, 13:06
1-Kış aylarında 10-40 iyidir
2-50tlye ipone bile satılmıyor
3-Scoot toplama yağdır,yanlış biliyor olabilirim ama Kocaeli civarlarında dolduruluyordu sanırım
4-En kötü ihtimalle Castrol işinizi görür
5-Sadece yağ değişimiyse ilş basit.Yağ tıpasının altına bir kap,tıpayı açın,ardından dolum tıpasını açın,yağ iyice süzülsün sonra motosikleti hafif sağa sola yatırıp kalanları akıtının.Kontak kapalıyken kick start ile inceden hareket ettirin kalanıda aksın.Ardından alt tıpayı aşırı derecede güç uygulamadan sıkın.Sonra üstten 1lt yağı bocalayın.Aynı şekilde üst tıpayıda sıkın.

Sadece motosiklet soğuk iken yapın bunu...Hafif tatlı ısı yağın akışkan olmasını sağlar.Buz gibi yaparsanız çok hoş olmaz...

Artık yağı sağa sola dökmeyin.Doldurun şişeye bir tamirciye verin.Geri dönüşüme satıyorlar.Doğa kirlenmez hiç olmazsa...

Ose
01 Aralık 2013, 13:16
Kitapçığında sae 20/50w -SF yazıyor motorumu sabah çalıştırdıgımda bazen marşa bastıgımda cuv diye ses geliyor motor çalışmıyor 1-2 denememde çalıştı çalışmadı sonra kopçakla çalıştırıyorum yağlamı alakalı akü ilemi anlamadım onuda.... shellide castrol gibi bayağı önerenler var bide bugün pazar oldugu için shellden kolaylıkla temin edebilirim...

rambomert
01 Aralık 2013, 13:23
Kitapçığında sae 20/50w -SF yazıyor motorumu sabah çalıştırdıgımda bazen marşa bastıgımda cuv diye ses geliyor motor çalışmıyor 1-2 denememde çalıştı çalışmadı sonra kopçakla çalıştırıyorum yağlamı alakalı akü ilemi anlamadım onuda.... shellide castrol gibi bayağı önerenler var bide bugün pazar oldugu için shellden kolaylıkla temin edebilirim...

shell de iş görür ama o ses yağdan değil bence bağzen bende de öyle oluyor çat yapıyor ben rubleden olduğunu düşünüyorum ama tam emin değilim :silent:

Ose
01 Aralık 2013, 13:44
Aküden bencede kullanım ve bakım kitapçıgında sae 20/50w -SF yazıyor 10-40 umarım sorun olmaz arkadaşların dediği gibi ince olması motorun her tarafına yağın yayılmasını sağlıyor bide havalar soğudu... Bende motoru bayağı bi zorluyorum 100-110 ancak 100lük bi motora göre hiçde güvenli değil aşırı derecede savrulma-titreşim- özellikle yakıt aşırı zorlandıgındanmı olsa gerek bu hızda 2-3dk gittinizde hız göstergesi devre dışı kalıyor yakıt göstergesi devreye giriyor ..... Normalde belki sizi 1 gün idare edecek yakıt 5dklık heves yüzünden uçup gidiyor ondan dolayı yağ olayı benim için bayağı önemli.... (Not:Bu motorlarda 70den sonrasını kesinlikle önermiyorum)

rambomert
01 Aralık 2013, 14:00
Aküden bencede kullanım ve bakım kitapçıgında sae 20/50w -SF yazıyor 10-40 umarım sorun olmaz arkadaşların dediği gibi ince olması motorun her tarafına yağın yayılmasını sağlıyor bide havalar soğudu... Bende motoru bayağı bi zorluyorum 100-110 ancak 100lük bi motora göre hiçde güvenli değil aşırı derecede savrulma-titreşim- özellikle yakıt aşırı zorlandıgındanmı olsa gerek bu hızda 2-3dk gittinizde hız göstergesi devre dışı kalıyor yakıt göstergesi devreye giriyor ..... Normalde belki sizi 1 gün idare edecek yakıt 5dklık heves yüzünden uçup gidiyor ondan dolayı yağ olayı benim için bayağı önemli.... (Not:Bu motorlarda 70den sonrasını kesinlikle önermiyorum)
aküdende olabilir emin değilim ama sen motoru okadar zorlama bence iyi bak motoruna :queen:

Ose
01 Aralık 2013, 14:16
aküdende olabilir emin değilim ama sen motoru okadar zorlama bence iyi bak motoruna :queen:
Dostum arkadaşlarda 200cg var 160 yapıyorlar bende onlara takıla takıla kafayı yedim inan motorumu severken onlar yüzünden nefret etmeye bile başladım ondan sonuna kadar limitleri zorluyorum otobandan dönerken otoyolda arkadaşla ayrıldık arkamda ibresi yanlış 2 tane 100lük biri kanuni tigrina diğeri cg tipi100 lük kaç yapıyorsunuz dedim 100-120 dediler lan dedim ben zar zor 110 yapıyorum bunlar ne diyor otoyolda bastım onlarda çöktü ben otoyoldan ayrılırken bunlar yanıma geldi bu motor nasıl böyle gidiyor diyorlar sende kaç gösterdi dedim gençler 110-120 bende mevzuyu çaktırmadan bende ibreyi sonlamışım bilmiyorum dedim (Bende 90 fln gösteriyordu ibre adamlar bayağı şaşırdı (real hızı bilmiyorlar kendi ibrelerine göre 130-140 gitmişim :) Neyse konu dağılmasın Kitapçıkta sae 20/50w -SF yazıyor fakat havalar soğudu 10-40 yada 15-40 sorun olurmu ??? öneriniz nedir arkadaşlar

KeLLeci03
01 Aralık 2013, 14:32
10 40 kattır.

Ose
01 Aralık 2013, 22:43
Motora shelin ax5 15-50 kattım şuan bi sıkıntı yok katarken arkadaş hava filtresini sökelim dedi tamm iyi güzel motordan hoş bi ses çıktı fakat hem motorun gidişi düştü 80 anca bide geceleyin çok rahatsız ediyor + gaz açınca bi süre gazı yemiyor sonra birden yiyor kısa zamanda hava filtresinide geri takacam sakın hava filtresi şu yakamadıgı benzini geri karbüratöre yolluyor o kısımları kurcalamayın ben kurcaladım hemen yarın geri düzeltmmeye başlıyacam...

shooter1
01 Aralık 2013, 23:08
10w40 koy kitapçığın internette mevcut
http://www.ekilavuz.com/kilavuz/647fdd77ad02ed40/17/mondial/100-mfh/motorsiklet

Ose
02 Aralık 2013, 21:57
10w40 koy kitapçığın internette mevcut
http://www.ekilavuz.com/kilavuz/647fdd77ad02ed40/17/mondial/100-mfh/motorsiklet

Dostum benim kullanım klavuzumda 20w50 yazıyordu gittim shellden ax5 15-50 yağ koydum şuan bi sıkıntı yok tek sıkıntı hava filtresi kirlidir diye söktüm tertem,z iş yoğunlugundan geri takamıyorum karbüratör öyle açık bide o şekil bi 50km kullandım aşırı derecede gürültü yapıyor rüzgarlıklarımın alt vidası yıldız olanda sıkışmış hiç bi şekilde açamıyorum ne yapacam bilmiyorum bu hafta sonu onu takmaya çalışacam

rambomert
02 Aralık 2013, 22:16
Dostum benim kullanım klavuzumda 20w50 yazıyordu gittim shellden ax5 15-50 yağ koydum şuan bi sıkıntı yok tek sıkıntı hava filtresi kirlidir diye söktüm tertem,z iş yoğunlugundan geri takamıyorum karbüratör öyle açık bide o şekil bi 50km kullandım aşırı derecede gürültü yapıyor rüzgarlıklarımın alt vidası yıldız olanda sıkışmış hiç bi şekilde açamıyorum ne yapacam bilmiyorum bu hafta sonu onu takmaya çalışacam

performans hava filtresi tak onu yapamazsan :thumleft:

Ose
04 Aralık 2013, 21:41
performans hava filtresi tak onu yapamazsan :thumleft:
Randıman verecegini sanmıyorum şuan hava filtresiz geziyorum gazı açtıgımda sanki altımda çok güçlü motor varmış gibi ses çıkarıyor ama gaza tepkisi çok çok azaldı gaz yemiyor motor ondan dolayı orjinal filtreyi takmaya çalışacam hafta sonunu bekliyorum nerden söktüm **
Bu arada kattıgım yağ 14 lira idi 16 olmuş öneririm sizede Cub motor kullananlara Cub motora en uygun yağ bu üstünde resmide var aynı marka shelin kırmızı kutusu var o 4 lira fiyatına aldanıp almayın mobiletler için :) Bu 15-40 ben 15-50sini buldum onu kattım

http://u1312.hizliresim.com/1j/4/v5mxd.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

rambomert
04 Aralık 2013, 21:47
Randıman verecegini sanmıyorum şuan hava filtresiz geziyorum gazı açtıgımda sanki altımda çok güçlü motor varmış gibi ses çıkarıyor ama gaza tepkisi çok çok azaldı gaz yemiyor motor ondan dolayı orjinal filtreyi takmaya çalışacam hafta sonunu bekliyorum nerden söktüm **
Bu arada kattıgım yağ 14 lira idi 16 olmuş öneririm sizede Cub motor kullananlara Cub motora en uygun yağ bu üstünde resmide var aynı marka shelin kırmızı kutusu var o 4 lira fiyatına aldanıp almayın mobiletler için :) Bu 15-40 ben 15-50sini buldum onu kattım

http://u1312.hizliresim.com/1j/4/v5mxd.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

biran önce tak filitreyi sen benden söylemesi karbüratör öyle açık kalmasın içine toz,kir vs girer hem karbüratör kirlenir hemde pistona zarar gelebilir

İmportant
09 Aralık 2013, 12:39
Castrol Power1 10-50 tavsiye ederim.

Ose
24 Nisan 2014, 23:38
Bugün Gene Motosikletimin yağını değiştirdim arkadaşlar Gene Shell Advance Ax5 15-50 kattım genel olarak yağdan memnunum lakin shellden hiç memnun değilim yağ ilk zamanlarda 12 liraydı sonra 14 yaptılar bugünde 17 liraya aldım 1 hafta önce zam yaptık dediler biz alıncamı kıymete biniyor anlamadım... yağ değişiminden sonra bi 5-10 dk yerinde çalıştırdım sonra otoyolda bir 2 deneme yaptım motosiklet rahatladı ;)

crxforever
25 Nisan 2014, 00:23
Bugün Gene Motosikletimin yağını değiştirdim arkadaşlar Gene Shell Advance Ax5 15-50 kattım genel olarak yağdan memnunum lakin shellden hiç memnun değilim yağ ilk zamanlarda 12 liraydı sonra 14 yaptılar bugünde 17 liraya aldım 1 hafta önce zam yaptık dediler biz alıncamı kıymete biniyor anlamadım... yağ değişiminden sonra bi 5-10 dk yerinde çalıştırdım sonra otoyolda bir 2 deneme yaptım motosiklet rahatladı ;)

shellin fiyat politikasını ben de hiç sevmiyorum. 17 tl iyi ben 20 tl ye aldım burada.

Ose
25 Nisan 2014, 14:35
Googlede biraz gezindim sanayide 1lt motor yağları 10tl fln /drom/art oil/scoot/ lakin beş kuruş etmez

CASTROL actevo bile 15 lira iken shellin yağları 20 liraya çıktı bu gidişlede dahada zamlanır... ama şunuda belirtmek isterim ufakta olsa motorun performansında değişiklik yaratıyor süreklide yağ değiştirmek istemiyorum aynı yağa alışsın motor normalde 20w-50 öneriyor kullanım klavuzunda ben 15w-50 kullanıyorum hiç bi sorunda yaşamadım şuana kadar... hatta daha iyi oldu :)

Shell Advance Ax5 Detaylı Bilgi....

http://i.hizliresim.com/P36PZQ.png (http://hizliresim.com/P36PZQ)

cenkito
25 Nisan 2014, 15:29
actevo bence cok adi bir yag, 200-300 km sonra vitesler kazık gibi oluyor, motorun sesi değişiyor.

ben petrol ofisi maximoto 10w-40 sentetik kullanıyorum

memnunum. fiyatıda 20 lira civarı :cat:

http://www.poas.com.tr/default.aspx?pg=8889040

Ose
25 Nisan 2014, 15:37
actevo bence cok adi bir yag, 200-300 km sonra vitesler kazık gibi oluyor, motorun sesi değişiyor.

ben petrol ofisi maximoto 10w-40 sentetik kullanıyorum

memnunum. fiyatıda 20 lira civarı :cat:

http://www.poas.com.tr/default.aspx?pg=8889040

cenk hocam yaz geldi 10w-40 yazın sorun yaratabilir ben otoyolda 100lük motoru son gaza kadar zorlarım ondan dolayı 15-50-20-50 kullanırımki yağ değşimi yaptıgım sırada su gibi dökülüyor :) bide 10-40 yağ çabuk ölüyor ben kullanım klavuzundaki yağ değişim kmlerine göre değiştiriyorum yağı ve 2000ne yaklaştıktan sonra dedğiniz olaylar anca başlıyor bence yazın 10w-40 Adana için uygun değil sonuçta 2mizde çukurovada yaşıyoruz :)

Bu arada kullanımda farklılık gösterebilir..

cenkito
25 Nisan 2014, 15:51
anyı sey actevoda da daha sık basıma geliyor

ben zaten motorum cross oldugundan 1000 olmadan değişim yapıyorum

benim yagda aynen inceliyor ama sentetik oldugundan (actevo mineral) bir nebze daha iyidir diye düşünüyorum

Ose
25 Nisan 2014, 15:57
Doğrudur hocam otoyolda tek bi yönde zorlanırken crossda motosikletin her tarafı fazlasıyla zorlanıyor herkes SS hayal eder lakin benim maddi durum iyi olsa birazda cesaret :) Cross'un zevki hiç bişede yok...