PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni değişen fren balatası ses yapar mı

Phoenixs
29 Kasım 2013, 00:10
Fren balatalarımı ön arka komple yeni değiştirdim hidrolik dahil şimdi olduğu yerde geri geri motoru çıkarırken felan motoru çalıştırmadan SSSS diye ses yapıyor azıcık sürtüyor bu normal mi ? değil mi? azıcık da koku geliyor pistonlar hiç dokunadan basar m ?

sedici
29 Kasım 2013, 00:14
sadece fren yapınca ses yapıyorsa normal alışana kadar bir miktar ses yapabilir... ama temas etmemesi lazım fren yapmadığın sürece...

Phoenixs
29 Kasım 2013, 00:18
Temas ediyor ağa fren yapmasam bile

sedici
29 Kasım 2013, 00:24
hani yeni takılmış olmasa toz toplamıştır o yapar dicem ama yeni değiştirmişsin ufak bi ayarla falan düzelir muhtemelen, belli bir süre sonra zaten kesilir hiç ellemesen bile ama sonuç olarak balata eriyene kadar motoru tutan birşey olacak sürekli, rüzgardan bile etkileniyoruz zaten.. balatamız neden temas etsin, bence ona bir ayar çektir

canerol
29 Kasım 2013, 00:33
rahat oturduysa teker rahat dönüyorsa boştayken bişe olmaz ama sıkı sıkıya diske oturtuysan biraz aşınması lazımki değmesin.
benim arka balata girmiyordu diske biraz zımparaladım rahat otoruncaya kadar hiç ses falan olmadı.
biraz aşınması lazım düzelir.

cool113
29 Kasım 2013, 00:35
yeni taktıysan gelmesi normal. gittikçe ses azalacak ve belli süre sonra ses kesilecektir. ses kesilmezse parçaları yeniden gözden geçirip temizleyin.

forewer
29 Kasım 2013, 00:36
Bi süre sonra hem sen sese alışacaksın hem de balatalar disklere ama tamamen gitmeyebilir.(Sıkıntı yok devam et) Özellikle ebc HH serisi gibi sinter metal balatalar sesli çalışır(frene basmıyorken bile ses yapabilir).

cool113
29 Kasım 2013, 00:43
Bi süre sonra hem sen sese alışacaksın hem de balatalar disklere ama tamamen gitmeyebilir.(Sıkıntı yok devam et) Özellikle ebc HH serisi gibi sinter metal balatalar sesli çalışır(frene basmıyorken bile ses yapabilir).

aynen katılıyorum. en son motosikletime ebc sinter hh serisi taktım baştan bayağı ses yapmıştı, belli süre sonra ses kesildi şu anda problem yok.

Arda_Karaca
29 Kasım 2013, 00:49
Çok hafif sürtmesi ve bu sesi motosiklet çalışmazken hareket ettirdiğinizde duymanız normal.

OGUZHANKY
29 Kasım 2013, 00:54
benim o ssss tarzı sürtünme sesi balata değişiminden sonra 3000 km dir gitmedi (ön). Frenin işlevinde hiçbir sıkıntı yok. Ancak bahsettiğim ses geliyor. Bende normal birşey heralde diye ellemedim. Yanlış mı yaptım acaba? (teknik konularda acemiyim)

Phoenixs
29 Kasım 2013, 01:07
Önler EBC DOuble HH mı ne ondan taktırdım arka ise normal EBC balata taktırdım ses önden geliyor giderken fren yapınca HH ların ses yapması normalde yeni değişince böyle azıcık sürtmesi motoru geri felan çekerken 100 de 1 engellemesi normal mi

motorcu48
29 Kasım 2013, 01:40
normalllll

cool113
29 Kasım 2013, 02:02
benim o ssss tarzı sürtünme sesi balata değişiminden sonra 3000 km dir gitmedi (ön). Frenin işlevinde hiçbir sıkıntı yok. Ancak bahsettiğim ses geliyor. Bende normal birşey heralde diye ellemedim. Yanlış mı yaptım acaba? (teknik konularda acemiyim)
yeni fren balatalarını takmadan önce fren kaliperinin içinde toz ve yağ tortularını iyice temizleyin, balataların kulaklarından geçen ve balataları sabitleyen pimin üzerindede toz ve yağ kalıntısı varsa onuda iyice temizleyin. temizlemek için balata temizleyiciyi kullanmanızı tavsiye ederim. kaliperin içindeki yataklarda toz ve yağ tortusu bulunduğunda balatalar yeteri kadar geri gelemiyor ve daha fazla sürtmesine sebep olabiliyor. balataların yatağa tam oturduğundan emin olun. büyük ihtimalle sorun düzelecektir.

flame
29 Kasım 2013, 02:19
yeni fren balatalarını takmadan önce fren kaliperinin içinde toz ve yağ tortularını iyice temizleyin, balataların kulaklarından geçen ve balataları sabitleyen pimin üzerindede toz ve yağ kalıntısı varsa onuda iyice temizleyin. temizlemek için balata temizleyiciyi kullanmanızı tavsiye ederim. kaliperin içindeki yataklarda toz ve yağ tortusu bulunduğunda balatalar yeteri kadar geri gelemiyor ve daha fazla sürtmesine sebep olabiliyor. balataların yatağa tam oturduğundan emin olun. büyük ihtimalle sorun düzelecektir.

Aynen bu şekilde.Arkadaş doğruyu söylemiş.

Eğer o ses artmaya devam ederse disklerde fazla yıpranmaya yol açar.Ama en tehlikelisi diskte aşırı ısınma yaratır ve suyla temasında diski yamultur...Aman dikkat...

Phoenixs
30 Kasım 2013, 01:21
teşekkürler yorumlar için

mete_han
30 Kasım 2013, 01:54

aynen...kaliperinde sökülüp bu sert bir fırça ile tozlardan arındırılması lazım...