PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Öğrenimi ve Ehliyet

Nikuraya
27 Kasım 2013, 17:32
Merhaba arkadaşlar vitesli motor öğrenmek istiyorum haliyle ehliyetim de yok. İstanbul anadolu yakasında düzgünce motosiklet öğretecek ve ehliyet verebilecek bir yer arıyorum yardım ederseniz çok sevinirim.

Osırıs
27 Kasım 2013, 17:40
Daha önce scooter mobilet kullandın mı yoksa direk vitesli motordan mı başlayacaksın? Eğer böyle ise öğrenmen sıkıntılı olur

uur52
27 Kasım 2013, 17:41
Gelişim Sürücü Kursu'nu öneririm ben gittim memnun kaldım. Kadıköyde.

celikat
27 Kasım 2013, 18:06
sürücü kurslarından hiç bir şey öğrenemezsiniz, bak tekrar ediyorum hiç bir şey öğrenemezsiniz. bu işi teorik ve pratik olarak öğreten ve sertifikası olan yerlere gidin eğer bütçeniz müsait ise. çok faydasını göreceğinizi garanti ediyorum.

merr
27 Kasım 2013, 18:40
Ben ankaradayım.8-10 tane kursu aradım.Konuşma aynen şu şekilde geçti hepsiyle ;

-İyi günler, kolay gelsin.A2 sınıfı ehliyet almak istiyorum.Şartlar nedir?
-Motosiklet kullanmayı biliyormusunuz?
-Hayır ( o zaman bilmiyordum şimdi motorumu aldım bi usta eşliğinde öğreniyorum)
-Beyfendi biz motor sürmeyi öğretmiyoruz.
-Siz ne yapıyosunuz?
-Ehliyet veriyoruz.
-Ben motor kullanmayı bilmiyorum bana nasıl ehliyet verceksiniz?
-Yakınınız motor kullanmayı bilen bi arkadaşınız varsa o size öğretebilir.Sadece bu işi yapan okullar var sanırım onlardan ders alabilirsiniz.
-Anladım.Ne kadar ücret istiyorsunuz ehliyet vermek için?
-B ehliyetiniz varmı?
-Evet var
-O zaman siz yeni kurallara göre sadece direksiyon sınavına girceksiniz.Bu durumda 450 tl kurs ücreti, 70 tl de direksiyon sınavı için veriyorsunuz.
-Çok değilmi?yani bana motor sürmeyi öğretmiceksiniz.Benden istenilen belgeleri alıp bi dosyaya koyup, nereye bildiriliyorsa oraya bildirip direksiyon sınav listesine alınmamı sağlıyacaksınız.İstediğiniz para çok.
-Olurmu beyfendi biz olmasak ehliyet alamazsınız.Biz aracı kurumuz.
-Hay olmayın siz.Aracı değil haraçcı olmuşsunuz siz.
-Pardon.
-Kapat, kapat...

Nikuraya
27 Kasım 2013, 18:47
Scooter kullanmışlığım var ama büyük bir trafik tecrübem yok. Gelişim Sürücü Kursu kafama yattı fiyatları ne durumda acaba ?

murad13
27 Kasım 2013, 18:52
merr kardeşim aynı şey benim de başıma geldi sürücü kursunun sahibinin ifadesi şu :
x:eğitim vermiyor msunuz yani ?
kurs sahibi: nasıl verelim arabada alıp yanımıza trafiğe çıkarıyoruz motosiklette arkama alıp nasıl öğretelim
zihniyet ortada nasıl bu kurumlara güveniliyor anlamıyorum. Herşeyi geçtim aldıkları har(a)ç da cabası sanki öğretiyorlarmış gibi.

RODWIN250R
27 Kasım 2013, 18:59
Ben ankaradayım.8-10 tane kursu aradım.Konuşma aynen şu şekilde geçti hepsiyle ;

-İyi günler, kolay gelsin.A2 sınıfı ehliyet almak istiyorum.Şartlar nedir?
-Motosiklet kullanmayı biliyormusunuz?
-Hayır ( o zaman bilmiyordum şimdi motorumu aldım bi usta eşliğinde öğreniyorum)
-Beyfendi biz motor sürmeyi öğretmiyoruz.
-Siz ne yapıyosunuz?
-Ehliyet veriyoruz.
-Ben motor kullanmayı bilmiyorum bana nasıl ehliyet verceksiniz?
-Yakınınız motor kullanmayı bilen bi arkadaşınız varsa o size öğretebilir.Sadece bu işi yapan okullar var sanırım onlardan ders alabilirsiniz.
-Anladım.Ne kadar ücret istiyorsunuz ehliyet vermek için?
-B ehliyetiniz varmı?
-Evet var
-O zaman siz yeni kurallara göre sadece direksiyon sınavına girceksiniz.Bu durumda 450 tl kurs ücreti, 70 tl de direksiyon sınavı için veriyorsunuz.
-Çok değilmi?yani bana motor sürmeyi öğretmiceksiniz.Benden istenilen belgeleri alıp bi dosyaya koyup, nereye bildiriliyorsa oraya bildirip direksiyon sınav listesine alınmamı sağlıyacaksınız.İstediğiniz para çok.
-Olurmu beyfendi biz olmasak ehliyet alamazsınız.Biz aracı kurumuz.
-Hay olmayın siz.Aracı değil haraçcı olmuşsunuz siz.
-Pardon.
-Kapat, kapat...

Bana öğretecekti güya kursum bekle dediler sana ehliyet için 2 ay var daha biz seni arayacağız hocalarımız ders verecek dediler. . bende beklemeye başladım 1 ay sonra beni aradılar yarın cumartesi günü direksiyon sınavına giriyorsun sabah 8 de kursta ol dediler... Bende kullanılacak aklınıza gelen o malum kelimeyi sarf ettim. Hani dedim siz beni çağıracaktınız da vitesleri kullanmayı öğretecektiniz ne oldu? SES YOK... TIK YOK.. Müdürümüze aktaralım ..... müdür diyor ki olmaz mutlaka ders almışsındır arkadaşlar yoksa sınava göndermez falan diyor bana... bende tekrar aklınıza gelen o mükemmel rahatlama terapi kelimesini yine söyledim. Sınava müfettişler gelmeden bana YBR verdiler 30 dakika pratikten yaptım birde baktık müfettişler geldi sür bakalım dediler trafiğe çıktık 2 km gittik geldik dediler in tamam hayırlı olsun... Kurslara asla güvenmeyin arkadaşlar.

Slayerrr
27 Kasım 2013, 18:59
Ehliyet veren bir eğitim merkezi olan Gis Akademi'yi tavsiye ederim http://www.gisakademi.com/

celikat
27 Kasım 2013, 19:02
Ehliyet veren bir eğitim merkezi olan Gis Akademi'yi tavsiye ederim http://www.gisakademi.com/

aynen bende tavsiye ederim.

cousinecruis
27 Kasım 2013, 19:05
Oradan eğitim aldınız mı? Ben müsait olduğum zamanlar gitmeye çalışıyorum genellikle muhabbet için :)

Slayerrr
27 Kasım 2013, 19:11
Oradan eğitim aldınız mı? Ben müsait olduğum zamanlar gitmeye çalışıyorum genellikle muhabbet için :)

Ben değil ama eğitim alan ve eğitim+ehliyet alan arkadaşlarım var.

Ayrıca eklemeyi unutmuşum, verdikleri eğitim sürücü kurslarının eğitimi gibi (zaten çoğunda o da yok) yalandan bir eğitim değil ama fiyat olarak sıradan bir sürücü kursundan çok az daha pahalı.

cousinecruis
27 Kasım 2013, 19:20
Ben değil ama eğitim alan ve eğitim+ehliyet alan arkadaşlarım var.

Ayrıca eklemeyi unutmuşum, verdikleri eğitim sürücü kurslarının eğitimi gibi (zaten çoğunda o da yok) yalandan bir eğitim değil ama fiyat olarak sıradan bir sürücü kursundan çok az daha pahalı.

Orada hocalara en fazla 3 öğrenci düşüyor eğitim başına. Zaman zaman yol için ücretsiz teori eğitimi veriyorlar. Motor pahalı bir hobi gerçekten. Ama aldığınız eğitimin her anı size keyif olarak geri dönüyor :)

uur52
27 Kasım 2013, 19:36
Scooter kullanmışlığım var ama büyük bir trafik tecrübem yok. Gelişim Sürücü Kursu kafama yattı fiyatları ne durumda acaba ?

Hocam ben orda hocalardan 2 saat ders aldım 100 TL karşılığında şuan ücreti bilmiyorum. İlk defa vitesli kullanmıstım sınavı geçtim. Sadece öneri benimki.

Serkang
27 Kasım 2013, 21:50
vallahi ben ehliyeti almadan önce sadece iki kere vitesli motora binmişliğim vardı. Vardı dediğin on metre, el debriyajda, yürüme hızında. Kadıköyden aldım ehliyeti, gelişimdi yanlış hatırlamıyorsam. 2 haftada toplam 4 kez, yaklaşık birer saatten cbf e bindirmişlerdi salı pazarının orada. Ve motor sürmeyi orada öğrendim. Ekstra bir ödeme yapmadım, benim gibi 4,5 kişi daha gelip gidiyordu.

clabber
28 Kasım 2013, 03:05
Yok bari 100 tl olsun.Herseyin bir bedeli var.İstiyorsan katlanacaksin.2009 da 700 tl verdim sadece A2 icin.Sanki B sınıfı alirken kullanmayı ögretiyorlarmı ? Tak 1 e git ileri dön geri tamam gectin...Sistem buyani..

ectuna
28 Kasım 2013, 11:23
Anadolu yakası şartsa, Gelişim Sürücü Kursunu ben de tavsiye ederim. Ben de ehliyetimi onlardan aldım. "Direksiyon için ihtiyacım yok sadece ehliyet için size ihtiyacım var" demiş olmama rağmen, defalarca ardılar ilgilendiler. Dosyamı son derece düzenli ve dikkatli hazırladılar. Bir kere evime çok yakın olduğu için eğitim verdikleri yere gittim. Son derece ilgileniyorlar. Bildiğim kadarı ile sen öğrenene kadar da her hafta sonu çağırıyorlar eğitime (salı pazarı Hasan Paşa)
Sınavda da ilgilendiler. Sahip çıktılar. Sınav da anadolu yakasında Salı Pazarında oldu. Belgeyi de ehliyet kursunun olduğu yerden almak zorundasın Dolayısı ile kadıköyde altıyolda belge tanzimi de kolay oldu.
Ben memnun kaldım.

nietzsche
28 Kasım 2013, 14:50
Anadolu Yakasında Gelişimden ehliyet aldım, GİS akademiden de hakimiyet eğitimi aldım. ikisinden de çok memnun kaldım.

GİS'ten hem eğitim hem ehliyet alabilirsiniz fakat eğitim yerleri Avrupa yakasında

ectuna
28 Kasım 2013, 15:47
Anadolu Yakasında Gelişimden ehliyet aldım, GİS akademiden de hakimiyet eğitimi aldım. ikisinden de çok memnun kaldım.

GİS'ten hem eğitim hem ehliyet alabilirsiniz fakat eğitim yerleri Avrupa yakasında

Vaktin varsa GİS'in hakimiyet eğitiminden bahsedebilir misin? Siteyi inceledim ben de düşünüyorum. Giden birinden dinlemek hepimize faydalı olur kanaatindeyim...

naptinoisi
28 Kasım 2013, 16:20
Bu gelişim sürücü kursu sadece bana mı birşey öğretmedi ?

nietzsche
28 Kasım 2013, 17:44
Eğitimden sonra düşüncelerimi paylaşmıştım. buradan bakabilirsiniz:

http://www.motosiklet.net/forum/test-merkezi/120626-gis-akademi-hakimiyet-egitimi-goruslerim.html

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:40 ----------

Bu gelişim sürücü kursu sadece bana mı birşey öğretmedi ?

Birazda ne beklediğinize bağlı. Ben hiç vitesli motor kullanmamıştım katıldığımda. 1-2 ders sonra kullanır oldum, 4-5 ders sonra kendimi daha rahat hissetmeye başladım. Ordan aldığım eğitimle 3-5 bin km yol yaptım ve GIS akademinin Hakimiyet Eğitimine katıldım.

5-10 bin km daha yol yapıp ileri sürüş eğitimlerine devam edeceğim. sonra da motosikletimi büyütürsem honda'dan 3. seviye eğitim düşünüyorum. Büyütmezsem de yol eğitimi almaya devam ederim.

cousinecruis
28 Kasım 2013, 18:37
Vaktin varsa GİS'in hakimiyet eğitiminden bahsedebilir misin? Siteyi inceledim ben de düşünüyorum. Giden birinden dinlemek hepimize faydalı olur kanaatindeyim...

Diyelim ki yeni motor aldın ( motorun yoksa bile orada ktm 200ler var) motoru tanımak istiyorsun. Öğretmen başına en fazla 3 öğrenci düşecek şekilde sabahtan akşama kadar bir sürü şey öğretiyorlar. Artık motorumu tanıyorum diyorsun. Hakimiyet eğitimine katılanlara ücretsiz yol teori eğitimi veriyorlar. Daha sonra yine ayrı bir ücret ödeyerek yaklaşık 200 km ( tam hatırlamıyorum) yol eğitimi alıyorsun.

Bence bir telefon aç ve daha ayrıntılı bilgi al. Oradaki hocalar çok ilgililer sana bütün incelikleri anlatabilirler. Gidip görebilirsinde orada da konuşabilirsin. Müsait hocalar var. Halil bey oranın kurucusu sana yardımcı olur.

ectuna
28 Kasım 2013, 18:51
Enteresan bir yoğunluklarına denk geldim. Dünden beri arıyorum telefonumu alıyorlar size döneceğiz diyorlar. Bu cumartesi için eğitime katılmak istiyorum aslında. Bir-iki bir şey sormak istiyorum. Dönerler elbet diye bekliyorum. Çok nazik ve ilgili aslında telefonlara çıkanlar. Sanırım bu 2 gün bana öyle denk geldi. Faydalı olacağını düşünüyorum ben de. 3 değil 6 öğrenciye kadar demişlerdi telefonla ilk görüştüğümde. Deiğim gibi ayrıntılı sorma şansım henüz olmadı. İlla ki ararlar. Teşekkürler cevaplara...

cousinecruis
28 Kasım 2013, 18:57
Enteresan bir yoğunluklarına denk geldim. Dünden beri arıyorum telefonumu alıyorlar size döneceğiz diyorlar. Bu cumartesi için eğitime katılmak istiyorum aslında. Bir-iki bir şey sormak istiyorum. Dönerler elbet diye bekliyorum. Çok nazik ve ilgili aslında telefonlara çıkanlar. Sanırım bu 2 gün bana öyle denk geldi. Faydalı olacağını düşünüyorum ben de. 3 değil 6 öğrenciye kadar demişlerdi telefonla ilk görüştüğümde. Deiğim gibi ayrıntılı sorma şansım henüz olmadı. İlla ki ararlar. Teşekkürler cevaplara...

Demekki gerçekten yoğunlar. Ben eğitim alırken sayı 3 tü :) orada bol sohbet ve muhabbet var. Eğitime bir kere gittiğinizde bir sonraki ziyaretinizi sohbet etmek için yapabilirsiniz :) genelde bol bol harleyciler gelip takılır orada. Halil abi eski harleycilerden.

ectuna
29 Kasım 2013, 01:20
Aksam ustu aradilar hakikaten. Sonuna kadar da sabirla sorularima cevap verdi Faruk hoca. Bu cumartesi icin yazildim. Hayirlisi.

cousinecruis
29 Kasım 2013, 01:48
Aksam ustu aradilar hakikaten. Sonuna kadar da sabirla sorularima cevap verdi Faruk hoca. Bu cumartesi icin yazildim. Hayirlisi.

Faruk hoca bi tanedir. Okhanın selamı var derseniz sevinirim :)

Keyifli saatler dilerim

naptinoisi
29 Kasım 2013, 19:08
Eğitimden sonra düşüncelerimi paylaşmıştım. buradan bakabilirsiniz:

http://www.motosiklet.net/forum/test-merkezi/120626-gis-akademi-hakimiyet-egitimi-goruslerim.html

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:40 ----------

Birazda ne beklediğinize bağlı. Ben hiç vitesli motor kullanmamıştım katıldığımda. 1-2 ders sonra kullanır oldum, 4-5 ders sonra kendimi daha rahat hissetmeye başladım. Ordan aldığım eğitimle 3-5 bin km yol yaptım ve GIS akademinin Hakimiyet Eğitimine katıldım.

5-10 bin km daha yol yapıp ileri sürüş eğitimlerine devam edeceğim. sonra da motosikletimi büyütürsem honda'dan 3. seviye eğitim düşünüyorum. Büyütmezsem de yol eğitimi almaya devam ederim.

Çok çok az vitesli tecrübem vardı,motoru çalıştırıp 1'e aldı debriyajı sıkıp verdi bana.Yarım saat dolanıp durdum.
İkinci derse gittim yine aynı.
Üçüncü derste yine aynı şeyi yaptılar,dedim sizin öğrettiğiniz bu kadar mı ? Ula iki dur kalk yapsaydım daha debriyajı kavratamıyorum.Biz sınava hazırlıyoruz dediler,hm ok dedim,gittim başlangıç eğitimimi Yamaha Riding Academy'den aldım,motorumu alıp sizin gibi bir 3-5 bin yaptıktan sonra GIS'e gitmeyi planlıyorum.

nietzsche
29 Kasım 2013, 20:03
Çok çok az vitesli tecrübem vardı,motoru çalıştırıp 1'e aldı debriyajı sıkıp verdi bana.Yarım saat dolanıp durdum.
İkinci derse gittim yine aynı.
Üçüncü derste yine aynı şeyi yaptılar,dedim sizin öğrettiğiniz bu kadar mı ? Ula iki dur kalk yapsaydım daha debriyajı kavratamıyorum.Biz sınava hazırlıyoruz dediler,hm ok dedim,gittim başlangıç eğitimimi Yamaha Riding Academy'den aldım,motorumu alıp sizin gibi bir 3-5 bin yaptıktan sonra GIS'e gitmeyi planlıyorum.

Gelişim mi yaptı bunu?

Ben her gittiğimde farklı birşeyler çalıştırmışlardı. Sonuçta çok birşey beklememek lazım tabii ki. Şahsen ben çok faydasını gördüm.

Eğer isterseniz oradaki bir hoca Istanbul Park'ta eğitim veriyordu. Tabii ekstra ücrete tabi olarak :)