PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Honda CBR 250R ABS hakkında

UNLİMİTED
26 Kasım 2013, 19:08
Öncelikle merhabalar. İlk motor tecrübemi yaşıyorum. Şimdiye kadar başıma kötü bir olay gelmedi fakat ön tekerin sık sık asfaltta kayması(soğuk asfalt) beni korkuttu. Motosiklette ön tekerin kitlenmesi bisiklet gibi olmuyormuş eğer motor yere dik değilse ön teker kitlendiğinde sağa sola yatmalar olabiliyor!!Motosikletime ABS taktırmayı düşünüyorum. Tabi ABS bu sorun çözülecekse. Bu konuda sizlerin fikirlerini almak istiyorum :silent:

Arda_Karaca
26 Kasım 2013, 19:19
Ben olsam ABS taktıracağıma, ABS'li bir motosiklete transfer olmayı düşünürdüm.

ferdinandd
26 Kasım 2013, 19:24
Ön ve arka birlikte çalışan bi sistem ise az da olsa çözebilir ama abs bile olsa doğrusu motosiklet dik değilse ön veya arka freni hiçbirşekilde kullanmamaıktır :)

flame
26 Kasım 2013, 19:25
Yıllardır kullanıyorum hiç abs'li motosikletim olmadı.Hiçte sorun yaşamadım...Tabii ki abs faydalı ve işe yarar.Hele yeni nesil abs sistemleri çok klas.Fakat cbr250 için anlamsız bir masraf olur...Onun yerine bol bol panik fren çalışın.

aranel
26 Kasım 2013, 19:42
Freni sıkmayı öğrenin bence.

Syanur
26 Kasım 2013, 20:05
Fren sıkmayı öğrenin öncelikle, sonrasında ABS li bir motorunuz olursa tabiki daha güvende olursunuz :wiinkk:

Nomad_41
26 Kasım 2013, 20:49
http://www.youtube.com/watch?v=hfxfimvDxfc .. < Hocam bi izle istersen belki bir nevi boş alanda deneyip uygulama ihtimalleri verir sana. Kitlenme konusunda lastiklerinin

UNLİMİTED
26 Kasım 2013, 22:33
Arkadaşlar önerilerinizden dolayı teşekkür ederim dikkate alacağım fakat benim bahsettiğim olay şu: normal şartlarda fren yapmak değil, ani gerçekleşen durumlarda vücüt otomatik olarak sert fren yapma eğiliminde olduğundan (buna profesyonel sürücüler dahil) ön frene sert basacağım o an eğer motosiklet yere dik değilse yerdeğim demektir, ben bir nebze olsun bunun önüne geçmek istiyorum sizlerin değerli fikirlerinizi bekliyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:20 ----------

video için teşekkür ederim Barkın beyin verdiği bilgiler kesinlikle doğru fakat dediğim gibi ani durumlarda motosiklet yere dik değilse yani yerle arasında 89 derece dahi olsa eğer freni sıkmaya devam edersem motor direk yatmaya gidiyor. Bu olay başıma 2-3 kez geldi bu nedenle bu konuyu açma gereğinde bulundum

Nomad_41
27 Kasım 2013, 00:35
Video'da da diyor aslında. Virajlarda dönüşlerde ön freni kullanmak böyle asfaltla yakın ilişkiler içine girmektir diye :) daha çok virajlarda dönüşlerde arka frenı kullanın diye ama bunu en guzel boş alanlarda denıye bılırsın . Barkın abimizin çekim yaptığı yer itü'nün orda trafiğe kapalı bı alan vardı sanırım tam hatırlamadım facebookdan mesaj at ıstersen dönerse ogrenmıs olursun

Seko
27 Kasım 2013, 01:20
ABS mi taktırılıyormuş buna ?

dyavol-77
27 Kasım 2013, 01:30
Arkadaşlar önerilerinizden dolayı teşekkür ederim dikkate alacağım fakat benim bahsettiğim olay şu: normal şartlarda fren yapmak değil, ani gerçekleşen durumlarda vücüt otomatik olarak sert fren yapma eğiliminde olduğundan (buna profesyonel sürücüler dahil) ön frene sert basacağım o an eğer motosiklet yere dik değilse yerdeğim demektir, ben bir nebze olsun bunun önüne geçmek istiyorum sizlerin değerli fikirlerinizi bekliyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:20 ----------

video için teşekkür ederim Barkın beyin verdiği bilgiler kesinlikle doğru fakat dediğim gibi ani durumlarda motosiklet yere dik değilse yani yerle arasında 89 derece dahi olsa eğer freni sıkmaya devam edersem motor direk yatmaya gidiyor. Bu olay başıma 2-3 kez geldi bu nedenle bu konuyu açma gereğinde bulundum

Abs'li honda hornet 600'de motor dik değilse sert fren yaptığınızda(abs devreye girdiğinde motor kendi-kendine diklenir-yani 90 derece olur...)....yani sözün özü- virajda abs'li motosikletle de fren yapamazsın, bana göre ABS'nin tek avantajı islak zemindeki performansı(yoksa kuru zeminde fren mesafeyi hakikaten uzatır...):wiinkk:

cykilic
27 Kasım 2013, 02:27
Yıllardır kullanıyorum hiç abs'li motosikletim olmadı.Hiçte sorun yaşamadım...Tabii ki abs faydalı ve işe yarar.Hele yeni nesil abs sistemleri çok klas.Fakat cbr250 için anlamsız bir masraf olur...Onun yerine bol bol panik fren çalışın.

Farkındaysanız yorumlar hep benzer.

Ben de yaklaşık şeyleri söyleyeceğim...

UNLİMİTED
27 Kasım 2013, 19:47
Bu işe yıllarını vermiş abilerime sorduğumda, abs nin motosiklette[ özellikle asfalta serilmiş küçük taşlar, ıslak asfalt, dönüşlerde frenlemelerde abs nin hayat kurtardığını ve günümüz yollarında kesinlikle olması gereken bir donanım olduğunu söylediler

motorcu48
27 Kasım 2013, 21:14
abs önemlidir ancak bu işin eğitimini almanız hepsinden önemlidir.çünkü eğitim videolarında bile ön frenın kilitlenme sebebler,nden bahsediyor.
Ön fren arka frene benzememez bunu ayarlıyamamak çok ciddi bir sorundur abs değil sizin hatanız çok büyük
1.sebebi ani duruşlar yapıyor öne haddinden fazla yükleniyorsunuz

örneğin ben önceki vetisli motorumda frenle birlikte kompresörü çok yapar arkası sürekli kızaklardı bundan şikayetçiydim meğer ben frenleme eğitimi almamışım (kendi yeteneklerimle bu kadar oluyor)

aranel
28 Kasım 2013, 17:47
Bu işe yıllarını vermiş abilerime sorduğumda, abs nin motosiklette[ özellikle asfalta serilmiş küçük taşlar, ıslak asfalt, dönüşlerde frenlemelerde abs nin hayat kurtardığını ve günümüz yollarında kesinlikle olması gereken bir donanım olduğunu söylediler

Tamam kardeş illa taktıracaksan git bir honda bayiinden fikir al. Ben takıldığını biliyorum ama 2000 tl civarında diye hatırlıyorum

flame
28 Kasım 2013, 18:41

O işe yıllarını vermiş abilerin sana virajlarda fren kullan dediyse otomobil sürücü filan olmalılar herhalde.

UNLİMİTED
28 Kasım 2013, 20:52
hocam haklısınız dönüşlerde fren yapılmaz örneğin; ben hiçbir moto gp de yarışan yarışçı görmedim ki virajda fren yapsın fakat ben trafik olan, insan olan yerlerde kullanıyorum. örneğin;Erzurumda çapı büyük kavşaklar var o kavşakları dönerken 3-4 tane ışık falan rastlayabiliyor.böyle örnekler çok var trafikte.ve o kavşakta arabalarla aynı hızda dönmek gerekiyor, kavşağı dönerkende kırmızıya yakalanırsam fren yapmamla beraber sıkıntı çıkabiliyor. ben konuyu bu sebepten açtım ben yarışçı değilim virajda fren yapılmaması gerektiğini bisiklete ilk kez binmiş olan adam dahi bilir, siz eğer sadace pistlerde iseniz size sorun yok

flame
28 Kasım 2013, 21:47
hocam haklısınız dönüşlerde fren yapılmaz örneğin; ben hiçbir moto gp de yarışan yarışçı görmedim ki virajda fren yapsın fakat ben trafik olan, insan olan yerlerde kullanıyorum. örneğin;Erzurumda çapı büyük kavşaklar var o kavşakları dönerken 3-4 tane ışık falan rastlayabiliyor.böyle örnekler çok var trafikte.ve o kavşakta arabalarla aynı hızda dönmek gerekiyor, kavşağı dönerkende kırmızıya yakalanırsam fren yapmamla beraber sıkıntı çıkabiliyor. ben konuyu bu sebepten açtım ben yarışçı değilim virajda fren yapılmaması gerektiğini bisiklete ilk kez binmiş olan adam dahi bilir, siz eğer sadace pistlerde iseniz size sorun yok

Sen gerçekten çok acemisin :) Ne alakası var motogp ile yarış ile.Hayır merak ediyorsun soruyorsun cevap alıyorsun ama beğenmiyorsun.

Abs nedir onun hakkında bilgin var mı ???Hangi durumda devreye girer onun hakkında bilgin var mı ???Devreye girdiğinde ne yapar onu biliyormusun peki ???

Yahu kime sorarsan sor virajda fren sıkılmayacağını bilir.Ha çok sıkıştın yavaşlanman mı gerekti,o zaman dokunursun arka frene,en çok bu kadar.Bunun haricinde Abs'yi devreye sokacak kadar freni sıkarsan zaten bir anlamı kalmaz.Abs devreye girdiğinde oluşturduğu etki ile asfaltı YALARSIN.

Yok efendim ben virajlarda fren kullanabilecek kadar ustayım,high side,low side spin bana vız gelir kontrol ederim diyorsan o zaman Abs'ye niye ihtiyacın var.

Zsrvc
21 Mart 2016, 20:11
2013'de bir soru sorulmuş cevap alınamamış herkes eğitim falan bahsetmiş kimisi ABS'yi önemsememiş bile.2016 da durum değiştimi acaba ayni yorumlarmi?gelecek diye merak ederek konunun devamı olarak soruyu şöyle tekrarlamak istiyorum:iki teket sevgisi yüzünden bazı şeylerin heyecanina kapılarak ağladım motorda ABS bulunmamakta.ABS olmamasinin zorluğunu önemini çok iyi anladım.yani kısaca motor için ABS takan bir yer veya bu konuda bilgisi olan varmı????

gokberk6426
21 Mart 2016, 20:17
hocam boşver bu yorumları fren yapmayı öğren felan önüne insan atlayınca ve 1 saniye tepki süresi ortalama ihsanlarin 0.5 saniye ve fren yapmayı bılmenın bir faydası olmuyor asılıyorsun fren yapmayı dururken biliyorsun en ustalar bile kayıp dusebiliyor bence absli bir motor al ktm rc250 öneririm ss istiyorsanız ama cok fazla agresif oturusu var ve cok rahat değil komfort sele mastarfinida ekleyin yada pulsar rs200 hem absli hem uygun ama cbr250 kadar tatmin edermi bilemem

edit:konu tarihini görmedm :queen::P

Zsrvc
21 Mart 2016, 20:32
Konu kasım 2013 de açılmış.

cemmoto41
21 Mart 2016, 21:53
Hocam gidin eğitim alın bence hem fren yapmak dışında diğer tekniklerinizi de geliştirmiş olursunuz.

Zsrvc
21 Mart 2016, 22:24
Kısır döngü var herhalde bu konuda eğitim eğitim eğitim eğitim bunu herkez biliyor kimsede inkar etmiyor zaten. Eğitim almış insanların tercihi zaten ABS li motor.Ben ABS hakında bilgi almak veya bu işlerle uğraşan insanlarla konuşmak isterim.bu yüzden okuyup anlamak için eğitim şart.

LynXMaSTeR
21 Mart 2016, 22:34
hocam bence o motoru sat, abs ye yapacağın masrafı üzerine koy ve abs li bi ktm felan al.
hem uğraşmamış olursun, hem de motoru sıfırlamış olursun.

mchi
21 Mart 2016, 22:40
Acemi biri olarak benimde derdim bu durum. Her bindigimde makineye 1-2 kere on tekeri kaydiriyorum. Buda cok dusuk hizlardayken basima geliyor genelde isiklarda arabalarin arasina girmeye calisirken bi fiydiriyor lastik freni birakip ayagimi yere basip anca toparliyorum. Abs' em yok ama egitimde aldim teorik bilgimde hat safhada ustelik sadece isaret parmagimla bu kadar sert fren yapmayi basariyorum. Yer islak degil lastigim yumusak hamur frenlerimin kaliteli oldugu soyleniyor. Can sıkıcı bi durum boyle dandik sekilde dusursem aleti aglarim sanirim.

Sabırsız
21 Mart 2016, 23:30
Bencede cbr 250ye abs taktırmayın. Gereksiz bi masraf olucağını düşünüyorum(bana göre) onun yerine gidin absli bir motor alın ninja 250SL veya rc250 güzel olur