PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : A2 Ehliyeti Direksiyon Sınavı Komisyon Şikayet Dilekçesi

ceyceypad
24 Kasım 2013, 11:22
Bir arkadaşım pazar sabahı (0800) da yapılan direksiyon sınavından kaldı.

pazar sabah yollar bomboş, neymiş efendim "dur" levhasında durmamak ve ayağı yere koymamak. Pazar sabahı trafiği boş görmüş ve yavaşlayarak sola sinyal vermiş.

Komisyon, kenara çektirip sınavı kesmiş.

-------------
Pzt sabahı doğruca milli eğitime komisyonu şikayete gidilecek.
1 . Sınav güzelgahı tamamlanmadan sınavdan çıkartmak.
2 . Diğer komisyonların sınavda yapılmasını istemediği "dur levhasında yere ayak koyma" durumu, (dur levhasında şöför yolun boş olduğuna karar vererek (yolu görerek)) komisyonlar arası bu farklığın sebebi nedir.diye. Sınavın yarıda kesilmesi durumunu araştıracağız.

yorumları alalım.

madlive
24 Kasım 2013, 11:47
Ben de dubaların arasından 8 çizerken sinyal vermediğim için kalmıştım. Sadece küfür etmiştim.
Arkadaş iyice yavaşlayıp kafasını sağa sola çievirmek suretiyle yol kontrol yaptı ise ayağını yere koymaması bence mahsuru yok. Hangi araba tamamen durup bakıyormuş.

ScaLa
24 Kasım 2013, 11:57
Dur levhasında tamamen durduktan sonra yol kontrolü yapılır. Tamamen duran bir motosikletli de ayağını yere koymak mecburiyetindedir.

ceyceypad
24 Kasım 2013, 12:13
milli eğitimin sayfasından dilekçe gönderildi, sabah il milliye gidilecekler.

mitmuallim
24 Kasım 2013, 12:39
dur diyorsa duracan ,durmazsan kalırsın artık ehliyetler eskisi gib değil..
askerde sağa dön denince ha sağ ha sol diyebilirmisn hayır o zman duracan..
ehliyeti aldıktan sonra ne yaparsan yap
bende motorsikler kullanıcısı bir komisyon üyesi olarak bırakıyoruz tolere sıfır dilekçe verme hakkın var ama sonuç değişmeyecek bilginize..

ceyceypad
24 Kasım 2013, 12:45
bir önceki gün komisyonu bu uygulamayı istemedi, uygulama farklılığı durumu var

hissizadam
24 Kasım 2013, 12:58
Kısmetse ben de ocak ayında sınava gireceğim. sadece direksiyon sınavı. sanırım sınav sistemi değişti. A2 direksiyon sınavında tam olarak neler yapılıyor. eskiden 100 m. filan bir alanda dubaların arasından gidip gelmek yetiyordu sanırım. şu an tam olarak neler yapıldığını bilenler yardımcı olursa çok sevinirim.

Arda_Karaca
24 Kasım 2013, 13:05
Tamamen duran motosikletli tabiki ayağını yere koymak zorundadır. İsterse koymasın :P

Şaka bir yana dilekçe verin, hakkınızı arayın ama bir şey çıkacağını sanmıyorum.

aquarist4
24 Kasım 2013, 13:31
Kursta, pratikte, bulunduğumuz kavşakta herhangi bir araç yoksa, bir araç hareketi yoksa, beklemeye gerek yok. Geçiniz şeklinde bilgi vermişlerdi. Bir kaçyıl sonra sabah saat 05:00'da İzmir Kahramanlar'da dört yol ağzında sinyalizasyon sistemlerinin olduğu kavşakta bana kırmızı yanıyorken bu durumla karşılaştım. Kısa bir süre bekleyip emniyetli olduğuna karar verdikten sonra karşıya geçtim. Hareket ettiğim esnada arkamda kalan sokaktan yaklaşık 70 metre geride bir aracın döndüğünü gördüm. Trafik polisiymiş ve pavyonların olduğu yerde "alkollü yakalarım" düşüncesi ile beni takip etmiş. Alkol olmayınca geriye boş dönmemek için kırmızı ışıktan geçirdi. :)) teorik ile pratik tamamen farklı şeyler..

Nomad_41
24 Kasım 2013, 14:27
Ayağını yere koymak eleme cezası . Puan kırma yok bunda " B " sınavlarda ki gibi. Platformdan geçemediğin an mesela senin sınavını sona erdirte bilir. Dönüşlerde trafik akıcı ve mecburı durmak zorundaysan ayagını koyarsın . Onun dısında dönüş yaparken slalom vs de ayagını yere koydugun an. Sen motor uzerınde ki dengeye sahıp deılsın adı altında eleye bilir... Sürücü kursunuzun hocaları komisyon hocalarını kafalaması lazımdı. Her kurs sahibi bunu yapar hocaya hocam hocam hocam bi çay getırıyım hocam bişeyler alırmısınız diyerek yağ cekmesı lazım. Bızım hocamız öyle yaptı ve yapıyorlarda cok uzun zamandır tanırım surucu kursumu.. Sonra değil ayağı koymak. Amuda kalkarak sürdük motorları :)). Boşuna şikayetle ugrasmayın gecmıs olsun sonraki sınava daha dıkkatlı olursunuz :cat:

ceyceypad
24 Kasım 2013, 14:41
ayak koyulmadı ve durmadı . durma gösterisi yapmadı diye sınav yarıda kesilmez sürüşün geri kalanı izlenmeli diye düşünüyorum

Osırıs
24 Kasım 2013, 14:41
Vay bee. bizim hocalar şu öndekini solla,şu çömezi de (diğer kursiyer) geç bakalım bi afallasın diyerek verdi ehliyeti. 110 120 basmıştım hatta o yolda hız limiti 50 idi.
A2 desen zaten kendi motorumla gitmiştim,onların motoruna bakmadım bile. ama biz biliyoruz da verdiler,senin arkadaşın kaç yıllık motorcu? eğer tek sorun buysa hakkınızı sonuna kadar arayın.. saçmalık

Nomad_41
24 Kasım 2013, 14:45
Vay bee. bizim hocalar şu öndekini solla,şu çömezi de (diğer kursiyer) geç bakalım bi afallasın diyerek verdi ehliyeti. 110 120 basmıştım hatta o yolda hız limiti 50 idi.
A2 desen zaten kendi motorumla gitmiştim,onların motoruna bakmadım bile. ama biz biliyoruz da verdiler,senin arkadaşın kaç yıllık motorcu? eğer tek sorun buysa hakkınızı sonuna kadar arayın.. saçmalık

Kendı motorunla gıttın ne zaman aldın hocam ehlıyetı ?. Sınavların motorları sabit çünkü o motorla gırmek zorundasın sınava . Bu sıstem ne zaman aktıf oldu hatırlamıyorum ama benım gırdıgım yanı 5 ekım sınavında öyleydı. Hatta bitane adam geldi 190 lık :) chopper motoruyla . Bızım 150 cc mondial'e zor sığdı :))

Osırıs
24 Kasım 2013, 14:49
Kendı motorunla gıttın ne zaman aldın hocam ehlıyetı ?. Sınavların motorları sabit çünkü o motorla gırmek zorundasın sınava . Bu sıstem ne zaman aktıf oldu hatırlamıyorum ama benım gırdıgım yanı 5 ekım sınavında öyleydı. Hatta bitane adam geldi 190 lık :) chopper motoruyla . Bızım 150 cc mondial'e zor sığdı :))

Yaş 26 şuan,işte 5 6 yıllık var :queen: şuanki sistemi pek bilmiyorum ama bizim zamanımızda arabayı 4 5 defa stop ettiren bayanı bile geçirmişlerdi. (o bayan sonradan ehliyeti alınca trafikte kime geçirdi acaba diye hala merak ederim :cherry: )

acemi60
24 Kasım 2013, 16:32
Kursiyer sonuca tabii ki itiraz edebilir. En azından değerlendirme formuna başarısızlık nedeni olarak hangi maddeyi yazdıklarını öğrenmiş olur. Yalnız komisyon bir kursiyeri başarısız görüyorsa ne parkuru nede 30 dk.yı beklemeden sınavı bitirir. 29.05.2013 tarihli resmi gazetede yayınlanan yönetmeliği okuyun orada sınavın nasıl yapılacağı açık olarak belirtiliyor. Milli Eğitim Bakanlığının 26.08.2013 tarihli genelgesi ile net olmayan bazı ayrıntılar açıklandı. Bunları iyi okumak lazım. Bu bilgiler ışığında sınav parkurda başlar. İlk hatada sınav sona erer. Komisyon belki inisiyatif kullanıp ilk hatada sınavı bitirmeyebilir. Fakat yönetmelik hatayı hoşgörün demiyor. Sınav parkurundaki demir platform bence gereksiz. Sürücü adayı platformda;

A2 için

- 50 km.ye hızlanma durma yapması
- Slalom ve sekiz çizme
- Sağa ve sola dönüşler yapması gerekiyor.

Parkurda başarılı görülen adayların trafiğe çıkarılması arkadan araçla takip edilerek izlenmesi gerekiyor.

Eğer aday başarısız değilse sınavın 30 dk.dan önce bitirilmemesi gerekiyor.

Tavsiyem bir an önce ehliyet alma derdine düşmek yerine bu işi layıkıyla öğrenmek için çaba göstermenizdir.

kasta37
24 Kasım 2013, 16:46
Bende ehliyet alırken araba sürmesini bilmeyen bir bayanı 100 ile geçirmişlerdi böle şeyler çok oluyor

smiles
25 Kasım 2013, 11:16
Sınavın işleyiş şekli için bir şey söyleyemiyorum, eğer DUR işaretinde durmanız gerek şeklinde eğitim verilmediyse, kursun lisansı iptal edilmeli bence. Yavaşla araba yoksa geç diye bir işaret var mı bilmiyorum ama DUR işaretinde durulur. Kaza sonrası ne olduğunu sorduğunuzda, boş sandım çıktım veya geçerim dedim geçemedim diyen birilerine rastlamışsınızdır mutlaka. DUR işaretinde durulur bunun tartışması olmaz. Yol boşken durma alışkanlığı kazandırılırsa, temkinli olma alışkanlığı da kazandırılmış olur. Trafik kazalarında sinek gibi ölen bir ülkenin vatandaşları olarak, ne çok biliyoruz trafiği...

hissizadam
26 Kasım 2013, 00:28
yakın zamanda sınava giren kimse yok mu?
veya konuyu bilen birileri.

A2 Direksiyon sınavında tam olarak ne yapılıyor acaba?

Saygılar

Kısmetse ben de ocak ayında sınava gireceğim. sadece direksiyon sınavı. sanırım sınav sistemi değişti. A2 direksiyon sınavında tam olarak neler yapılıyor. eskiden 100 m. filan bir alanda dubaların arasından gidip gelmek yetiyordu sanırım. şu an tam olarak neler yapıldığını bilenler yardımcı olursa çok sevinirim.

YavaşGit
26 Kasım 2013, 00:29
a2 direksiyon sınavı çookk değişmiş ya.ben aldığımda okulun bahçesinde 2 dakka sürdüm 98 alıp çıkmıştım.b ehliyetide 94 alıp çıkmıştım.düzenleme gelmiş sanırım :) geçmiş olsun

rumelian
26 Kasım 2013, 00:41
Suudi Arabistan'da bile (bak Avrupa'yi gectim, ilkel bir ulkeden bahsediyorum) yanindaki sinav gorevlisi, bosver gec dese bile, dur tabelasinda duracakmissin, yoksa birakiyormus.

Kissadan hisse her ulkenin kurallari var ve o kurallara gore ehliyeti alican. Yonetmelikte ne yaziyorsa o!

Not: Suudi Arabistan da sonra ehliyet alinca kimsenin hicbir kurala uymadigi bir trafige cikiyorsunuz.