PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Öğretmek?

dogrusukru
11 Ekim 2013, 10:43
Merhaba arkadaşlar. Eşimin kardesine motosiklet kullanmayı oğreteceğim. Musait alan var. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Nasıl başarılı oluruz:) ilginiz için teşekkürler:cat:

canerol
11 Ekim 2013, 10:52
motosiklete bindir bu gaz bu frenler bu debriyaz bu vites de araba kulanmayı biliyorsa mantığını kavrar hemen...
ondan sonra hadi eyvallah :)

dogrusukru
11 Ekim 2013, 11:03
Araba kullanmayi bilmiyor. Ama çok zeki ne dersen kapıyor. Benim korkum devrilme falan. Bunun önüne nasil geçeriz acep :)

Schizophren
11 Ekim 2013, 11:07
bisiklet kullanmayı biliyosa zaten kolay olacaktır. debriyajı kavrama noktasını vitesleri arka freni anlat hemen öğrenir zor bişey değil ama pratik lazım

dogrusukru
11 Ekim 2013, 11:14
Teşekkürler. Bisiklet kullanmayi biliyor.ilk bastaki amacim fren ve kavrama noktasi. Biraz pratikten sonra vites geçişleri. Planim bu sekilde arkadaşlar. Sizce nasil?

abeciMotoru
11 Ekim 2013, 11:33
ben bikere vermiştim böyle birine sağolsun gitti gitti gitti durdu motoru devirdi :S
scooter öğrenecekler ilk önce öteki türlü zor.

dogrusukru
11 Ekim 2013, 11:42
Scooter gerçekten super ama ybr var maalesef:( o yuzden ikinci olana vitesleri attim dur bakalim nasil olacak.

pistolpitt
11 Ekim 2013, 11:42
orta ayağa alıp vites geçişlerini öğretin, ama arka teker kazara yere temas etmesin dikkatli olmak lazım :)

dogrusukru
11 Ekim 2013, 11:54
Ne kadar da dikkat etsek bi tehlikesi var bu işin :)

mehmettayfur
11 Ekim 2013, 12:29
Ben de bu yaz yeğenime (kız) öğrettim,Ybr ile.O da araba kullanmayı bilmiyor.Dizlik,eldiven,ceket,kask,vs. ne varsa giydirdim.Genişçe bir alanda,otopark gibi,vites debriyaj vs anlattım ve motoru düşürürse,kurtarmaya çalışmamasını(bırak motor düşsün,sen altında kalma !)tenbihledim,nasıl olsa koruma demiri var.
Sonra,bisiklette olduğu gibi selenin arkasından tutup,gaz,debriyaj kalkış egzersizleri yaptırdım,önce ayaklar yerde,sonra ayaklar peglere bastı,sonra seleyi bıraktım,gitmeye başladı ve birkaç saatte kalkış,birinci ve ikinci vites öğrendi.Tabi,motoru da bir kere düşürdü.Ama dediklerime uyduğu için,ayağı altında kalmadı,
motor da demirin üzerinde düştü,ne kendine ne motora bir şey olmadı.
Yeni öğrenen mutlaka düşecektir,ama çok yavaş olduğundan demir koruyor.Yoksa takdırmanız lazım.Kolay gelsin.

dogrusukru
11 Ekim 2013, 12:32
Demir var. Çok tesekkur ederim gayet açıklayıcı yazmışsınız. Dizlik almamiz gerekecek galiba. Çantayi cikartip calisalim de mi?

Burakesk
11 Ekim 2013, 12:34
Bence motoru sürmek yetenek ve cesaret işi ya ben hatırlıyorumda hayatımda hiç motora binmedim motoru satın aldık neyse servise gitti falan sordular bizmi eve getirelim servistenmi alırsınız diye ben sürmeyi bilmiyorum daha hayatımda 1-2kere pejo mobilet sürmüştüm :) getiremem diye siz getirin dedim kamyonetten indirdiler falan kontağı açtım benzin hiç yok gibi bişeydi bindim çalıştırmaya çalışıyorum ama yan ayaklık açıkken çalışmıyormuş servisi aradım böyle böyle diye ozaman bi rezil olmuştum :) çalıştırdım o an benzinciye giderken son gaz gittim :) allah korusun o zaman o acemilik şansımı diyelim hiç düşmedim düşmedim petrole girdim tam durcam 5le falan gidiyorum arka freni hiç bilmiyorum nerden falan diye ön frenle duruluo sandım birden basında olduğum yere düştüm :D böylede komik bi anım oldu :) ozaman yaptığım çok yanlış bişeydi ama o cesaret motoru 1günde öğrenmeme yardımcı olmuş oldu :)

Salih_T
11 Ekim 2013, 12:37
Neticede tehlikeli iş...

1-Olabilecekleri anlatın. düşer, çarpar. bi tarıfını kırar, incitir falan.. sorumluluğu alsın..
2-Ekipman verin mutlaka.. Kask, Mont, Dizlik...
3-Kendinizi motorun düşmesine ve çarpmasına hazırlayın...

Hadi kolay gelsin..

Not: Araba kullanmayı bilmeyenin kavrama ve vites geçisini motorda yapması daha zor bir iş.. Kanaatimce ve okudum yazılardan anladığım kadarı ile...

Ne yazıyordu forumdaki Motosiklete başlama ile ilgili yazıda.. Araba ve Bisiklet.. Motosikletin anne ve babasıdır.. Biri olmadan olmazzz!...

mehmettayfur
11 Ekim 2013, 12:38
Birşey değil.Evet,çantayı kesinlikle çıkartmak lazım.

dogrusukru
11 Ekim 2013, 12:50
Neticede tehlikeli iş...

1-Olabilecekleri anlatın. düşer, çarpar. bi tarıfını kırar, incitir falan.. sorumluluğu alsın..
2-Ekipman verin mutlaka.. Kask, Mont, Dizlik...
3-Kendinizi motorun düşmesine ve çarpmasına hazırlayın...

Hadi kolay gelsin..

Not: Araba kullanmayı bilmeyenin kavrama ve vites geçisini motorda yapması daha zor bir iş.. Kanaatimce ve okudum yazılardan anladığım kadarı ile...

Ne yazıyordu forumdaki Motosiklete başlama ile ilgili yazıda.. Araba ve Bisiklet.. Motosikletin anne ve babasıdır.. Biri olmadan olmazzz!...

Teşekkürler hocam. Tespit çok iyiymiş :)

ayhan.s
11 Ekim 2013, 12:58
Bize nasıl öğretmişlerdi önce scooterla. O yoksa direkt YBR zaten yapacak bir şey yok.

Motor çalıştırmadan motorun ağırlığını hissetmesini sağlayın. Arka ayaktır, üzerindeyken yan ayağa almaktır, çalıştırmak vs. Basit şeyler yani...

Daha sonra öğrenciyi arkanıza oturtun ve o şekilde u dönüşü yapabileceğiniz şekilde, 10-15 tane tur atın. Burada amaç öğrencinin bakışını düzeltmek. Abartı bir şekilde her dönüşünüzde kafanızı çevirin ve öğrencinin sizinle aynı şekilde kafasını çevirdiğinden, buna harfiyen uyduğundan emin olun. Sıkılırsa, ay ben sıkıldım derse pes etmeyin, doğru şekilde baktığından emin olana kadar motosikleti ona teslim etmeyeceğinizi söyleyin. alışması bir süre alacaktır.

Emin değilim ama bakış alıştırması bisiklet üzerinde de yapılabilir gibi geliyor bana. Bilen varsa düzeltebilir.

Emin olduğunuzda bakışlara, verin motoru altına aynı turları yalnız atmasınız sağlayın. Muhtemelen 10 saat içerisinde gayet güzel bir şekilde dönüyor olacak. Ondan sonrası allah kerim. :) Kolay gelsin.

dogrusukru
11 Ekim 2013, 13:06
Eyvallah hocam çok tesekkurler. Hic aklima gelmemişti. Bakis çalışması.

sodalimon
11 Ekim 2013, 13:19
Kişisel görüşüm; bulaşmayın...
Neden?
1. Ona bir şey olsa, siz bir şekilde sorumlusunuz.
2. Motora bir şey olsa, siz sorumlusunuz.
3. Size bir şey olsa, siz sorumlusunuz.

Bastırsın parayı, kursa gitsin. Kimi işler vardır, paradan kaçınırsak daha pahalıya patlar... Sonra keşke der dururuz.
Şakası yok bu işin, bir paniklese bileği kaysa, gazı açsa, işlem tamam. Basit düşmeye de benzemez, ağaca direğe girer, kırar boynunu, olur biter.
Bisiklet öğretirken en çok düşer. Araba öğretirken en çok arabayı vurur. Motosiklet öyle mi sizce? Düşünsenize panikle gaz nasıl açılıyordu nasıl kapanıyordu, bir karıştırsa. Sonra da sert bir ön fren.
Olabileceklerin sayısı çok. Riskler yüksek.
Sonunda pişmanlık olasılığı çok yüksek...

Bu; o, bulaşınca sonunda iyi niyetle kötü olunan işlere benziyor...

UgurCanSoylu
11 Ekim 2013, 13:24
arkadaşlar bende yeni başlıyorum ama kaza yaparım ve birini öldürürüm diye korkuyorum her an vaz gece bilirim :silent:

shooter1
11 Ekim 2013, 13:54
benim motosiklet egitimini gorcekseniz bir kez bile motor surmemistim ama yarim saat icinde kaptim tabi bundan once bisiklet deneyimi+traktorden debriyaji biliyordum ogrenmenin ilk kurali motor surmeyi sevicen

Rider95
11 Ekim 2013, 14:53
Arkadaşın Super 8 i var bende Mc-x bana Vitesli sürmeyi öğretirmisin dedi.Seyrek araç geçen bir sokağa gittik motorlarla 30 dk da Vitesli kullanmayı kavradı.Tabi 10-15 kere istop ettirdikten sonra :) ve biraz meğilli yolda öğrettim vitesliyi kavramayı falan iyice öğrensin diye. Sonra dedi sen benim motorla git ben bunla senin motor daha keyifli diyordu :)

mtasdel60
11 Ekim 2013, 14:58
Koruma demiri taktıran devirdiğinde sapasağlam kalır ikisi de + full koruma ile.

SuperLigter
11 Ekim 2013, 15:14
bende öğreticek birini arıyorum ehliyete yazıldım ama direksiyon dersi vermicekler . (sonradan öğrendim) .
2 saatte kavrarım gibime geliyo komşudan rica edicem öğretir umarım :)

dogrusukru
11 Ekim 2013, 15:25
Kişisel görüşüm; bulaşmayın...
Neden?
1. Ona bir şey olsa, siz bir şekilde sorumlusunuz.
2. Motora bir şey olsa, siz sorumlusunuz.
3. Size bir şey olsa, siz sorumlusunuz.

Bastırsın parayı, kursa gitsin. Kimi işler vardır, paradan kaçınırsak daha pahalıya patlar... Sonra keşke der dururuz.
Şakası yok bu işin, bir paniklese bileği kaysa, gazı açsa, işlem tamam. Basit düşmeye de benzemez, ağaca direğe girer, kırar boynunu, olur biter.
Bisiklet öğretirken en çok düşer. Araba öğretirken en çok arabayı vurur. Motosiklet öyle mi sizce? Düşünsenize panikle gaz nasıl açılıyordu nasıl kapanıyordu, bir karıştırsa. Sonra da sert bir ön fren.
Olabileceklerin sayısı çok. Riskler yüksek.
Sonunda pişmanlık olasılığı çok yüksek...

Bu; o, bulaşınca sonunda iyi niyetle kötü olunan işlere benziyor...
Hocam soylediklerinin olma ihtimali var. Ama çok karamsar da bakmamak lazim diye düşünüyorum. Cevap için teşekkürlet.

albaywolf
11 Ekim 2013, 16:03
Arkadaşlar scooter ile başlayın. Ben 5 dakikada öğrenip altıncı dakikada paket servisine çıkmıştım. Tabi öncesinde bisiklet ve trafik tecrübesi baya vardı.

ogzcngdk
11 Ekim 2013, 17:40
yeteneği varsa zaten vitesi debriyajı anlatırsınız 3-4 kere stop eder sonra turlamaya başlar.. ama benim gibi filtre çok sıkıysa 20-30 kere stop eder ondan sonra kapar :)

Salih_T
11 Ekim 2013, 17:48
7 yıldır ankara trafiğinde aktif araba kullandım.. Bisiklete binmeyide ilk okul 5 te öğrenmiş ve uzun yıllar binmiştim.. Bu sebeple;

1 saatli motosiklet deneyimi sonrası. Ankara Etlikte Trafiğe daldım ve bir problem yaşamadım.

ama bu demek değilki öğrendim bu işi.. Motorsiklet çok farklı ve çok dikkat isteyen bir araç.... yıllar geçsede bu işi layıkı ile yapıyorum demek yanlış olur gibi...

Birine motorsikletin belli özelliklerini anlatırsınız bir iki pratik veya tecrübeye dayalı bilgi verirsiniz.. İnsanın kendi uygulayarak öğrenmesi gerekir..

Senin yapacağın sadece gözlemleyip., uyarıda bulunmak... Kontrol sende olmayacak...

dogrusukru
11 Ekim 2013, 18:15
Aynen öyle sinavi gecsin zaten hemen motora binmeyecek. Kendini iyice gelistirir sonra biner :) bizimkisi ufak bi destek.

dogrusukru
19 Ekim 2013, 19:26
Arkadaşlar bugün sürüş çalışmalarına başladık. İlk olarak fren debriyaj ve vitesin yerini gösterdim. Nasil çalıştığını anlattım. Kavrama noktasını anlattım. Ve bindim arkasına. İlk denemede başarısız. İkinci denemede güzel kalkiş ;) 100metre kadar 1. Viteste gittik. Sonra durmasini istedim. sert bir fren arka teker biraz kaydi. Ama durduk. bir kaç tekrar yaptik ve 2. Vitesi denedik gayet başarılı. Daha sonra durmayı tekrar anlattim çünkü hala sert basıyordu frene. Bir iki tekrarda frenleme de tamam. Hatta contra tekniğini bile gosterdim :D ilk deneme için başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Kavrama noktasına biraz daha çalışmamız lazim:) arkasına binmekle iyi mi ettim kötü mu ettim bilemedim fakat bir kaç kez durduktan sonra dengede durmadı müdahale ettim.

Wiking
19 Ekim 2013, 19:35
Acemi birinin arkasına binmek onu dahada zorlamaz mı?

ecz.erdem
19 Ekim 2013, 19:42
eşim de motosiklet ehliyeti alma aşamasında (ilk 2 direksiyon sınavında şanssızca geçemedi haftaya 3.yü deneyecek).. kursun da eğitimine gitti ayrıca extradan da ankarada özel eğitim aldırtıyorum, gördüm ki eğitimini almadan olmaz.. benim bile bilmediğim bazı şeyler çıktı, 15 senelik motosiklet kullanıcısı olmama rağmen.. dengede kalmakla vites yüseltebilmekle iş bitmiyor; motosiklet sürmek kombine bir terapidir, yaşayarak öğrenirim diyenler hayati riski göze alıyor demektir, en güzeli işin prof. eğiticilerden eğitimini almaktır...

dogrusukru
19 Ekim 2013, 19:50
Acemi birinin arkasına binmek onu dahada zorlamaz mı? zorlar diye düşünüyorum fakat tek daha tehlikeli olur diye düşündüm

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:47 ----------

eşim de motosiklet ehliyeti alma aşamasında (ilk 2 direksiyon sınavında şanssızca geçemedi haftaya 3.yü deneyecek).. kursun da eğitimine gitti ayrıca extradan da ankarada özel eğitim aldırtıyorum, gördüm ki eğitimini almadan olmaz.. benim bile bilmediğim bazı şeyler çıktı, 15 senelik motosiklet kullanıcısı olmama rağmen.. dengede kalmakla vites yüseltebilmekle iş bitmiyor; motosiklet sürmek kombine bir terapidir, yaşayarak öğrenirim diyenler hayati riski göze alıyor demektir, en güzeli işin prof. eğiticilerden eğitimini almaktır...

Haklisiniz tabi.fakat şuanda eğitim alacak durum yok. Ehkiyeti aldiktan sonra. Gitmek isterse kendi gider. Kursa yazildi fakat kurs Eğitim vermiyor. Mecburen böyle bir çözüm bulduk.

dogrusukru
28 Ekim 2013, 09:22
https://www.youtube.com/watch?v=ELWybeYzhUI&feature=youtube_gdata_player
Arkadaşlar çalışmaya başladık bu video ikinci saatin sonundan bir kesit. Tavsiyelerinizi bekliyorum

ayhan.s
28 Ekim 2013, 12:05
https://www.youtube.com/watch?v=ELWybeYzhUI&feature=youtube_gdata_player
Arkadaşlar çalışmaya başladık bu video ikinci saatin sonundan bir kesit. Tavsiyelerinizi bekliyorum

Kafayı biraz aç çeviriyor Şükrü bey, U dönerken daha yakın bir yerden döndürün ve bağırın bana bak, bana bak şeklinde. Dönerken tam size bakıyor olması lazım o darlıkta. Dönerken çünkü biraz yere bakıyor gibi geldi. Yere bakarsa düşer biliyorsunuz...

ybalci
28 Ekim 2013, 12:15
ben direk ybr ile öğrenmiştim. gayet basit gelmişti :)

sedat_57
28 Ekim 2013, 12:31
Gayet güzel kullanıyor yani başlayan için..bize böyle öğreten olmadı her 2 bin kmde bir asfaltı öperek kullandım hala daha öğrenmiş değilim..sadece düşme aralıklarım uzadı :queen::queen:

dogrusukru
28 Ekim 2013, 13:29
Kafayı biraz aç çeviriyor Şükrü bey, U dönerken daha yakın bir yerden döndürün ve bağırın bana bak, bana bak şeklinde. Dönerken tam size bakıyor olması lazım o darlıkta. Dönerken çünkü biraz yere bakıyor gibi geldi. Yere bakarsa düşer biliyorsunuz...

Ayhan bey yorumunuz için cok teşekkür ederim. U donusu yaparken ben U 'nun sonunda olacağım o zaman. Dogru mu algiladim acaba?

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:27 ----------

ben direk ybr ile öğrenmiştim. gayet basit gelmişti :)

Ybr candir :)

ayhan.s
28 Ekim 2013, 13:31
Ayhan bey yorumunuz için cok teşekkür ederim. U donusu yaparken ben U 'nun sonunda olacağım o zaman. Dogru mu algiladim acaba?

evet dönüşe başlarken size görmeye çalışması lazım. Diğer seferinde de öbür taraftaki sabit bir noktaya. Öyle öyle alışacak. Yere bakmaması önemli. Motosiklet biliyorsunuz el becerisi, kas becerisi değil beyin becerisi. Beyini eğitince istemsizce dönecek o zaten.

dogrusukru
28 Ekim 2013, 13:34
Teşekkürler üstad. Elimizden geldiğince öğrenmeye v4 öğretmeye çalışıyoruz. Diğer derste slolom yaptıracaktim. U ya devam edelim o zaman :)

ayhan.s
28 Ekim 2013, 13:45
Teşekkürler üstad. Elimizden geldiğince öğrenmeye v4 öğretmeye çalışıyoruz. Diğer derste slolom yaptıracaktim. U ya devam edelim o zaman :)

Bence tam doğru döndüğüne inandığınız sürece U'ya devam edin. Zaten u'da geri gelirken slalom yaptırabilirsiniz her halükarda. Kolay gelsin.

dogrusukru
28 Ekim 2013, 13:50
Tamamdir Ayhan bey çok teşekkürler tavsiyeler için. Muhakkak dikkat edeceğim.

D e m i r
28 Ekim 2013, 21:19
Enişte olunca düşürmemek için elden gelen çaba gösteriliyor :), artçı olarak binip göstermeniz daha iyi olabilir

dogrusukru
28 Ekim 2013, 22:49
Enişte olunca düşürmemek için elden gelen çaba gösteriliyor :), artçı olarak binip göstermeniz daha iyi olabilir
Ilk artçı olarak denedik ama denge daha zor oluyor boyle daha rahat ;)

yeknet
28 Ekim 2013, 23:57
Akrabaya eşe dosta eğitim zor. Kursa falan gitse daha doğru olmaz mı ?

canerol
29 Ekim 2013, 00:01
ne oldu daha öğretmedinizmi öğrenemedimi :)

blackarca
29 Ekim 2013, 01:22
Merhaba arkadaşlar. Eşimin kardesine motosiklet kullanmayı oğreteceğim. Musait alan var. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Nasıl başarılı oluruz:) ilginiz için teşekkürler:cat:

Forumda köşe yazilari bolumnde donald duck'in motosiklte giris diye bir yazisi var. .oku ve okut ;-)
Sorun hallolmustur

dogrusukru
29 Ekim 2013, 10:39
Forumda köşe yazilari bolumnde donald duck'in motosiklte giris diye bir yazisi var. .oku ve okut ;-)
Sorun hallolmustur

Ilk basta kendi bildiklerimle öğreteyim dedim baktim olmuyor :) sonra donalt duck i okudum süper gerçekten ;) çok teşekkür ederim tavsiye için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:17 ----------

Akrabaya eşe dosta eğitim zor. Kursa falan gitse daha doğru olmaz mı ?
Kurs ogretmiyor maalesef. O yüzden böyle bir çözüm bulduk. Ama çok zeki ne soylesem kapıyor ;) 2.sayfada video var bit göz atin isterseniz ;)

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:37 ----------

ne oldu daha öğretmedinizmi öğrenemedimi :)

Erol bey güzel mesafe aldik ; ) ikinci dersin sonundan bir video var 2.sayfada bir göz atmanızı isterim ;)