PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Honda Dylan 150 Motor Yağı VE Su Değişimi..

dj_karizma
09 Ekim 2013, 15:41
MERHABA, Arkadaşlar Bugün Motorumun Yağını Değiştirdim Her 2 Bin Kmde Değiştiriyorum, Castrol 20-40 Yağı Kattım Sizce YETERLİMİ Yoksa Daha İyisi Varmı? birde Motorumun Radyatör deki Su hiç eksilmiyor Normalmi ? :cat:

cenkito
09 Ekim 2013, 15:53
yag için bişey diyemem ama saglıklı radyatör zaten sıvı eksiltmeyendir.

eksiltmemesi gayet iyi, sızıntı çatlak patlak olmamasının kanıtıdır

tr_select
09 Ekim 2013, 16:11
Yağ olarak 15-40 castrol gtx performans yağları var. Veya castrol scooter için özel üretilen 15-40 yağlar var. Bunu kullanmanızı tavsiye ederim.

Radyatör olarak arkadaşın dediğin gibi, su eksiltmemesi gerekli zaten. Sıvısını kontrol edin ara ara...

Birde büyük büyük neden yazdınız, anlam veremedim :)

dj_karizma
09 Ekim 2013, 16:20
Yağ olarak 15-40 castrol gtx performans yağları var. Veya castrol scooter için özel üretilen 15-40 yağlar var. Bunu kullanmanızı tavsiye ederim.

Radyatör olarak arkadaşın dediğin gibi, su eksiltmemesi gerekli zaten. Sıvısını kontrol edin ara ara...

Birde büyük büyük neden yazdınız, anlam veremedim :)

Teşekkürler anlaşılabilir olması için büyük yazdım :pl:

porsche911tt
09 Ekim 2013, 16:23
motosiklet eski değilse antifriz kullanın ama daha önceden hiç antifiz kullanılmadıysa motor bloğu ve radyatör pas yapmışsa kullanmak riskli olabiliyor .çünkü antifrizin pas sökücü ve pas önleyici özelliği vardır.suda pas varsa kullanmayın durduk yere üst kapak ve radyatör elde kalma riski var

dj_karizma
09 Ekim 2013, 16:27
motosiklet eski değilse antifriz kullanın ama daha önceden hiç antifiz kullanılmadıysa motor bloğu ve radyatör pas yapmışsa kullanmak riskli olabiliyor .çünkü antifrizin pas sökücü ve pas önleyici özelliği vardır.suda pas varsa kullanmayın durduk yere üst kapak ve radyatör elde kalma riski var

2.el aldım 2005 model honda dylan antirifiz bendeyken kullanılmadı önceden kullanıldımı bilmiyorum, radyatör kapağı düşmüş heralde eski sahbi coca cola kapağı ile sıkıştırmış :queen:
Şuan için su seviyesi yeterli görünüyor su yerine antifiriz konulması motorda değişiklik sağlıyomu ?

motorcu48
09 Ekim 2013, 16:30
kitapcıkta 10 30 yağları öneriyor .malesefki ülkemizde bu yağ pek bulunmadığından 10 40 alınması en iyisi malum kış ayınada girmiş bulunuyoruz.
dylan için ıphone yağlarını eksiltmelere karşı önermekteler bununla birlikte castrol 10 40 1 lt yağda 25 tl gayet makul
ben ps150 ye petrol ofisi 10 40 üzerinde yamaha fazer resimli olanından koyduruyorum.motorcumada bakıtıyorum gram eksiltme yok gram performanstan düşme yok .çok memnunum üstelik ıphone castro gibi yağlar kullandıktan sonra...
http://www.kampanyaburda.com/resimler/kampanya/opelcorsapetrolhediye.gif

petrol ofisi yağlarına sallıyan arkadaş çıkacaktır doğaldır çünkü pek bilinmiyor ama alman otomotiv markası bunu öneriyorsa vardır bir hikmeti değil mi yani

dj_karizma
09 Ekim 2013, 16:33
Petrol ofsinde satılan yağları bilmiyorumda, İphone için yağ eksilttiği söyleniyor oyüzden motor tamircim önermediği için castrol 20-40 yağ aldım
2 bin km sonra ne alacağım konusunda en ufak fikrim yok :cherry:

motorcu48
09 Ekim 2013, 16:37
http://www.turkoilmarket.com/modules/catalog/products/pr_01_1395_max.jpg

bu yağdan almanı tavsiye ederim ben bunu kullanıyorum hiç bir sıkıntısı yok fiyatıda daha makul.yağı ücretsiz değiştiren petrol ofisleride var bunu orada değiştiriyorlar

dj_karizma
09 Ekim 2013, 16:39

bu yağdan almanı tavsiye ederim ben bunu kullanıyorum hiç bir sıkıntısı yok fiyatıda daha makul.yağı ücretsiz değiştiren petrol ofisleride var bunu orada değiştiriyorlar

HMM Kaliteli birşeye benziyor Honda Bayiside İphone Scot. 10-40 Önerdi Yağ eksiltme olursa Sekmanda bir hata oLabileceğini söyledi,
2 bin km sonra bundan alabilirim. teşekkürler

motorcu48
09 Ekim 2013, 16:43
bu yağı almadan önce petrol ofisinin sitesine girip değerlerini okuyunca karar vermiştim bence sende bir diğer motosiklet yağlarıyla teknik değerlerine bak anlıyacaksın petrol ofisinin yağ kalitesini dostum gayet güzel :cat:

porsche911tt
09 Ekim 2013, 17:00
ben castrol, shell, elf öneririm hepsini de kullandım

---------- Post added at 14:00 ---------- Previous post was at 13:45 ----------

2.el aldım 2005 model honda dylan antirifiz bendeyken kullanılmadı önceden kullanıldımı bilmiyorum, radyatör kapağı düşmüş heralde eski sahbi coca cola kapağı ile sıkıştırmış :queen:
Şuan için su seviyesi yeterli görünüyor su yerine antifiriz konulması motorda değişiklik sağlıyomu ?
şimdi söyle sıvı soğutmalı motorlarda motorun içerisinde yağdan izole edilmiş sıvı kanalları bulunur.bunlar sıcaklığın yüksek olduğu yanma odası yani silindir ve yanan gazın çıkısını sağlayan içinde sübapların bulunduğu üst kapakta yağdan izole edilmiş yani birbirinden ayrılmış kanallardır içlerinden sıvı geçişi olacak şekilde tasarlanmışlardır.burdaki sıcaklıkları sıvı kendi üzerine alarak radyatöre ulaştırır orda soğuyan sıvı motorun krankına bir şekilde bağlı su pompasıyla tekrar motorun içerisine gönderilir bu devirdaim böylece devam eder.sıvı yerine sadece su kullanılırsa bahse konu kanallar pas yaparak daralacak ve devirdaim verimi düşecektir bu da kışın değil ama özellikle yazın size hararet yapma olarak geri dönecek belkide pas çok ilerlerse devirdaimdeki bazı parçaların iflsına yol açabilicektir.

dipnot:paslı motora antifriz eklenecekse az az alıştırarak konmalıdır ölçünün tamamı bir hamlede konmamalıdır

dj_karizma
09 Ekim 2013, 17:19
ben castrol, shell, elf öneririm hepsini de kullandım

---------- Post added at 14:00 ---------- Previous post was at 13:45 ----------

şimdi söyle sıvı soğutmalı motorlarda motorun içerisinde yağdan izole edilmiş sıvı kanalları bulunur.bunlar sıcaklığın yüksek olduğu yanma odası yani silindir ve yanan gazın çıkısını sağlayan içinde sübapların bulunduğu üst kapakta yağdan izole edilmiş yani birbirinden ayrılmış kanallardır içlerinden sıvı geçişi olacak şekilde tasarlanmışlardır.burdaki sıcaklıkları sıvı kendi üzerine alarak radyatöre ulaştırır orda soğuyan sıvı motorun krankına bir şekilde bağlı su pompasıyla tekrar motorun içerisine gönderilir bu devirdaim böylece devam eder.sıvı yerine sadece su kullanılırsa bahse konu kanallar pas yaparak daralacak ve devirdaim verimi düşecektir bu da kışın değil ama özellikle yazın size hararet yapma olarak geri dönecek belkide pas çok ilerlerse devirdaimdeki bazı parçaların iflsına yol açabilicektir.

dipnot:paslı motora antifriz eklenecekse az az alıştırarak konmalıdır ölçünün tamamı bir hamlede konmamalıdır

Çok Faydalı bir bilgi teşekkürler :thumleft:

cenkito
09 Ekim 2013, 17:48

bende çinli crosumda her daim bu yagdan kullanıyorum, gayetde memnunum.

radyatördeki antifiriz- su mevzuatına ekleme yapmam gerekirse, su paslanmadan ziyade sıfıra yakın ve altındaki yerlerde

donar, donunca hacmi artar genişler- genlesir.

asıl problem o zaman ortaya cıkar, sogutma kanallarını ve radyatörü patlatabilir.

yaz kıs antifiriz yada uygun oranda ikisinden de karısım kullanmak daha saglıklıdır

Deryali
09 Ekim 2013, 18:02
Yapı boş yere 2bin de değiştirmenize gerek yok.
4binde değiştirmeniz gerekir. Servis herzamanki gibi aksini söyler ancak kitapçıkta yazan 4bindir.

ERROR88
09 Ekim 2013, 18:23
Petrol ofisinde motor yagi deistirmek mi tüylerim diken diken oldu..

F54
09 Ekim 2013, 18:31
Petrol ofisinde motor yagi deistirmek mi tüylerim diken diken oldu..

araba ile pek bi fark yok mantık aynı yağı aldığın çoğu yer değişim i beleş yapar maksat yağ satmak piyasa ile aynı fiyata satar yağı..
bende petrol ofisi yağ kullanıyorum honda yetkili servisinin repsol diye bidondan doldurduğu yağdan çok daha yumuşak vites geçişleri var:cat: