PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön Frene Abanırsam Ses Ve Titreme Yapıyor.

merak ederim
07 Ekim 2013, 20:24
Bugün başladı sorun ön freni çok sıkarsam yani kilitlemeye yakın sıkarsam tıuık tuık tuık gibisinden bir ses ve inceden titreşim yapıyor sağa sola çekmiyor maşa titriyor 2 mm kadar bu olay yüksek hızlarda olmuyor 15 20 km gibi hızlarda düz yolda veya yokuş aşağı oluyor yüksek hızlarda sıkıntı yok hafif frenlemede sıkıntı yok eğer frene biraz daha basarsam teker kilitleniyor.

motorum 100 lük debriyajlı ön fren disk.

mustafakara
07 Ekim 2013, 20:51
balatan bitmiş değişimi : 20 tl

merak ederim
07 Ekim 2013, 20:52
Bugün başladı sorun ön freni çok sıkarsam yani kilitlemeye yakın sıkarsam tıuık tuık tuık gibisinden bir ses ve inceden titreşim yapıyor sağa sola çekmiyor maşa titriyor 2 mm kadar bu olay yüksek hızlarda olmuyor 15 20 km gibi hızlarda düz yolda veya yokuş aşağı oluyor yüksek hızlarda sıkıntı yok hafif frenlemede sıkıntı yok eğer frene biraz daha basarsam teker kilitleniyor.

motorum 100 lük debriyajlı ön fren disk.
bu arada motor 450 km de disk yeni yeni parladı fabrika çıkışı torna izleri hala duruyor acaba fren gücü arttığı için mi böyle yapıyor.

mete_han
07 Ekim 2013, 20:54
banada balata gibi geldi...titreşim olsa .oku gidona atardım ama ses de var diyosan balatadır...aman zamanında değiştir balatan biter diskini yemeye başlarsa diskide değiştirmek zorunda kalırsın tuzlu olur...

merak ederim
07 Ekim 2013, 20:56
balatan bitmiş değişimi : 20 tl

hocam 450 km de motor

mete_han
07 Ekim 2013, 20:57
450 de balata bitimi de imkansız...servise bi uğrasan...

uur52
07 Ekim 2013, 21:06
Dostum ben de buna benzer bi konu açtım. Frene basınca ses yapıyordu temizleyip yağladım balataları geçti ses. Ama dikkat etmek gerek frenlerin tutuşu zayıflıyor lastiklere gelirse çok pis kayıyor. Benimki bi öneri tabiki. Başka birşey de olabilir.

shooter1
07 Ekim 2013, 21:12
servise git balataları söktür en iyisi bu

hocam 450 km de motor

merak ederim
07 Ekim 2013, 21:18
az önce balatalara baktın ince demir tozu dolmuş her tarafına basınçlı su tuttum yarın deneme yaparım.

okan4037
07 Ekim 2013, 21:19
butun aldıgım motorlarda bu sorunu yaptı cogunda yapıyor ama kullanıcılar tek on fren kullanamdıgından belkı farkında degıllerdır. sebebını bılmıyorum bıseye yuklenıyor motor sankı kaldırmıyor gıbı gıdonmu desem maşamı desem amortısormu desem bı yere yuk bınıyor ve sonuc gırttt gırtttt ufaktan tıtresım

merak ederim
07 Ekim 2013, 21:34
butun aldıgım motorlarda bu sorunu yaptı cogunda yapıyor ama kullanıcılar tek on fren kullanamdıgından belkı farkında degıllerdır. sebebını bılmıyorum bıseye yuklenıyor motor sankı kaldırmıyor gıbı gıdonmu desem maşamı desem amortısormu desem bı yere yuk bınıyor ve sonuc gırttt gırtttt ufaktan tıtresım

Motorum mondial 100 mg prince sağolsun servis bakımda tam bakım yaptı yan ayaklık bile gıcır gıcır oldu motorun sesi gidişi değişti servisten çıktıktan sonra fark ettim bu olayı sorunu söyledim rulmanlara baktı balatalara baktı boşluk olmadığından emin olunca bindi motora düz yolda gazladı direksiyonu bırakarak sağa sola çekiyormu diye test etti.

frenlerde sıkıntı olmadığını söyledi.

Aynen dediğiniz gibi ben genelde ön freni kullanırım fren son günlerde özellikle fren bakımdan sonra güçlendi bariz fark ediliyor eskiden ön freni sıkardım tısss tıss ederdi durmazdı bu yüzden 40 km hızı geçmedim yavaşlardım şimdi bir sıkıyorum tıss tıss sesi yok motor olduğu yere çakılıyor geldi bakımdan çıktım ön freni sıktım her zamanki gibi arkandaki araba ile mesafemi korumasam kesin arkadan gömerdi ama bu titreşim olayını yeni adet edindi ve kilitlemekten takla atmaktan korkmam amortisörün yere yaklaşması çok hoşuma gider:) ön arka kullanırsam sorun yok ne ses ne titreşim.

merak ederim
08 Ekim 2013, 00:17
balataları basınçlı suyla temizledim düz yolda yapmayı kesti ama rampa aşağı hala mevcut.

cenkito
08 Ekim 2013, 00:26
birde balataları söküp zımpara kagıdına sürmeyi dene istersen

merak ederim
08 Ekim 2013, 01:54
birde balataları söküp zımpara kagıdına sürmeyi dene istersen

Hocam o kadar teknik bilgim yok ha ufak tefek şeyleri yapabiliyorum ama frenlere elimi sürersem toparlayamam.

balata spreyimde yoktu camsil kolonya karışımını sıktım baya kir çıktı bakalım yarın test sürüşüne çıkarız.

porsche911tt
08 Ekim 2013, 10:42
biraz anlıyorsan gevşek civata var mı onlara da bakmakta fayda var bazen ummadık basit birşeyden sorunlar olabiliyor

merak ederim
08 Ekim 2013, 15:29
SORUN ÇÖZÜLDÜ ARKADAŞLAR.

sabah kalktığmda Kolonya camsil karışımının üstünde yağ birikmişti tekrar aynı işlemi uyguladım diski ve komple fren sistemini karışımla ıslatıp yavaş yavaş yola çıktım evin önündeki 500 m lik yokuştan aşağı hızlandım (40km) sadece ön frenle frenleme yaptım hem gaza basıyorum hemde frene yokuşun sonunda diskten beyaz duman çıkıyordu sonra tekrar eve geldim aynı işlemi 3 kere yaptım .

Şu anda frenleme hala kuvvetli fakat sarsma ve ses yok büyük ihtimal bakım yapılırken motor yağlanırken ustanın elinden diske yağ bulaştı veya bir yerden taşan yağ frene geldi.